3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: balık kırgını

 1. #1
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.344
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart balık kırgını

  KIRGIN NASIL OLUR

  Kırgın meselesini iki gruba ayırabiliriz. Birincisi sıradışı kırgınlardır. Hava su vs durumlarına göre olmaması gereken bir sebepten ortaya çıkan kırgınlar. Bunlar genellikle insan kaynaklı olur denize zehirli atık vs. bırakılması nedeniyle. Bunlara sıradışı dememdeki sebep doğal etmenlere bağlı olmamaları balıklaır çok ani ve gafil avlayarak telef edebilmeleridir.
  Elbette diğer grup ise sıradan kırgınlar oluyor haliyle. Bunlar ise hava su vs. ortamlarının bilinen değişimlerinde bazı yerlerdeki balıkların kırgına uğramasıdır. Ki bizim asıl üzerinde durmamız gereken konu budur.
  Balıklar sıradan bir kırgına üç şekilde uğrar. Oksijensiz kalarak soğukta kalarak tatlı suda kalarak..
  Oksijensiz kalma durumu sıklıkla denizdeki insan kaynaklıda olabilen pislikler nedeniyle ortaya çıkar. 2002 yılında kağıthane deresinde yaşanan kırgın bu şekilde ortaya çıkmış bölgeye karışan insan ürünü pislik miktarı değişmemesine rağmen bu pisliği dağıtan akıntıların vs azalması nedeniyle balıklar kırgına uğramıştır. Marmara’da lez denen bioyojik tabanlı kirlilikte benzer bir açıklıktır. Zira evsle insani atık olsun ölüp çürümeye başlayan plankton yosun deniz anası vs. olsun çürüme sürecinde oksijeni hızla tüketir ve balıkların boğulmasına sebep olur.
  Bir diğer oksijensiz kalma durumu bazı bölgelerde ama daha ziyade yüksek yüzey akıntısı olan geniş bölgelerde görülür. Genellikle bu akıntı altta durağan bir su kütlesinin varlığına işaret eder. İki kütle karışmadığı için alt kütlenin oksijeni yetersizdir. Eğer bu kütleyi besleyen bölgede veya bahse konu bölgede fırtınalar gelgit vs. nedeniyle alttaki oksijensiz kütle yüzeye kadar yükselirse veya yüzey suyuna karışırsa bölgedeki balıklar oksijensizlik yüzünden telef olurlar.
  6 kasıma 1989′da Kartal civarında yaşanan kırgın böyle bir durumun sonucu olarak tahmin edilmektedir.
  Olayın meydana geldiği gün ve öncesinde Marmara’da 8-9 şiddetinde Yıldız-Poyraz fırtınası esmiştir. Söz konusu bölgede karadan denize doğru esen bu şiddetli rüzgarın etkisi ile yüzey su kütlesi Çanakkale Boğazı yönünde sürüklenmiş ve deniz yüzeyinde bir eğim meydana gelmiştir. Bu etki nedeni ile söz konusu bölgede düşen su seviyesini bileşik kaplar prensibine göre dengeye getirmek üzere derin tabakalarda yer alan su kütleleri yüzeye doğru yükselmiştir.
  Bu olaya upwelling etkisi denir. Basitçe yüzeydeki su rüzgarla bir tarafa yığılırsa dipteki su yüzeye çıkar şeklinde özetlenebilir. Ve sıklıkla balık kırgınlarına yol açar.
  Bazende durum tersine işler. Nadiren ve daha dar sahalarda bir sebepten (üstteki suyla alttaki sıcak suyun karışması gibi) suda ani oksijen artışı ortaya çıkar. Bu durum balıklarda gaz embolisine sebep olur ve aşırı oksijen nedeniyle ölmeleri sonucu görülür.
  Bir diğer kırgın sebebi ise soğuk su nedeniyle yaşanır. Balıkların 5 dereceden fazla ani sıcaklık değişimlerine uzun süre tahammül edemediği bilinmektedir. Uzun süre derken bu süre en fazla saatlerle ölüçülebilmektedir. Bilhassa istanbul boğazı gibi sıcak ve su tabakalarının keskin sıcaklık farkı taşıdığı stabil olmadığı yüksek akıntı yüksek debiller olasılığı olan bölgelerde çokca görülür. Yüzeydeki soğuk su alttaki sıcak su tabakasına ani bir şekilde karışır. Bu olay boğazda bilhassa kar getiren poyraz fırtınaları sonrası gözlenir. Şiddetli poyraz ve kar yağışınında etkisiyle iyice soğuyan üst yüzey suyu boğüazın girişinde iyice toplanır. Bu karadenizin marmaradan daha yüksek olması demektir. Gene bilekşik kaplar teorisi gereği dipteki akdeniz suyu süratle marmaya doğru geçer. fırtınanın gücüne bağlı olarak yüzey akıntısı bir nebze daha derine işleyebilir ve böylece ani bir şekilde balıkların çekilen sıcak suyu takip etmelerine imkan tanımadan soğuk su denizi kaplar.
  Bu olay genellikle yerel bölgesel olarak gerçekleşir. Fakat yaşandığı bölgede sersemleyen balıklar akıntı ile yüzeye çıkana kadar sürüklenir ve krıgın akıntı yönüne çok daha uzaklarda yaşanmış gibi görülür. Geçenlerde Arnavutköy civarında geçekleşen kırgının sebebinin bu tür bir mekanizma olduğu düşünülmektedir.
  Tatlı suda kalma durumu ise çok nadiren görülür. Genelde nehir ağzı ırmak deltası gibi yerlerde yaşayan balıklar tatlı suyu yeterince tolere edebilirler. Fakat eğer tatlı su soğursa sel vs. nedeniyle ani debi artışına muhatap olursa buda uzun süre devam ederse bölgede kalan balıkların kırılması görülebilir. Bu sorun genelde büyük nehirlerin deltalarında vs. görülür. Gelgit gibi etmenler tatlı suya dayanıksız türleri içeriye sürer gelgit kesilince balıklar tatlı suda kalırlar ve kırılırlar. Nil nehrinde örneğin bu olay periyodik olarak görülür.
  Bu kırgınların pek çoğu küçük çaplı olur. Ve devamlı olur. Ama küçük çaplı kırgın yiyen balıklar kırgından kurtulanlar martılar yunuslar vs. tarafından afiyetle yenecektir. Bu nedenle biz göremesekte bu vaka sık sık denizlerde yaşanır. Velakin büyük çaplı kırgınlar yılda bir iki kez yaşanmaktadır sadece. Bu tür krıgınlar poşetini kapanın kasayla balık eve götürmesine vesile olur. Dahası av tüfekleriyle sersemlemiş orkinosları kılıçları vs. kıyıdan vurup toplayanlarda olacaktır.
  Bazı kırgınlara insanın doğrudan veya dolaylı katkısı olsada bilhassa büyük kırgınlar doğanın kendi dengesinin bir parçasıdır. Maalesef önleme imkanımızda pek olmaz. Bir balık için hayat bu kadar pamuk ipliğine bağlı iken bizim denizleri kirletip usulsüz avlanıp edip onların üzerindeki yok olma baskısını katmerli hale getirmemiz düşündürücü olmaktadır
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 2. #2
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Bu Çevre Kirliliği ile kırgın yakındır.

  Paylaşım için teşekkürler Barış.
  Serdar Köylü arkadaşımız konuyu çok güzel anlatmış.
  Bir başka dostum da soğuk nedeni ile meydana gelen kırgın için,''Balığın kulağına karsuyu kaçması'' deyimini kullanmıştır.
  Marmarada çevre kirliliği nedeni ile krıgın belirtileri var.Medya'da çok sözü edildi..
  Allah korusun.  *

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 3. #3
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  1.094
  Tecrübe Puanı
  124

  Standart

  paylaşim için teşekkürler bariş bu günlerde hep kesısleme esiyor hadi hayırlısı
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49
 3. Balık fiyatları cep yakmaya başladı
  By BEYAZ MARTI in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:35
 4. Balık çiftlikleri açık denize gidiyor
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:18
 5. Balık çiftliklerinin kirlilik
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 14.03.09, 11:42

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM