2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Balık meselesi

 1. #1
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart Balık meselesi

  Levon Bağış

  OBUR

  Balık meselesi
  Levon Bağış
  Mehmet Özdinar komaya girene kadar dövüldüğünde 32 yaşındaydı. İstatistiki veri toplamak için gittiği balıkçı barınağında kaçak trol yapan balıkçıları görünce pek çoğumuzun yaptığını yapmayarak müdahale etti. Öyle dövdüler ki 14 gün komada kaldı, ama yaşamadı.

  Mehmet Özdinar adını hiç duydunuz mu?

  Büyük ihtimalle hiç duymadınız. Çünkü Mehmet Özdinar komaya girene kadar dövüldüğünde 32 yaşındaydı. 50 yıllık balıkçılık yapmış birinin oğlu olarak Su Ürünleri Mühendisliği okumuştu. Birçoklarının seçerek değil de puanı yettiği için girdiği bir bölüme, baba mesleğinden dolayı, isteyerek girmişti.

  Denetleme falan için değil, istatistiki veri toplamak için gittiği balıkçı barınağında kaçak trol yapan balıkçıları görünce pek çoğumuzun yaptığını yapmayarak müdahale etti. Öyle dövdüler ki 14 gün komada kaldı, ama yaşamadı.
  …
  Geçen haftalarda denetleme yapan bir tekne, polisten kaçmaya çalışırken iş o kadar çığırından çıkmıştı ki, arbede sırasında bir polis memuru kaçak av yapan teknede kalmıştı. Kaçak avcılar polis memurunu dövüp denize atmışlardı ama şanslı geceymiş.
  …
  Bunları geçen hafta AGOS’un arka sayfasında kıyı balıkçısı ve aktivist Kenan Kedikli, Ferda Balancar’a anlattı.

  Bunlar gözümüzün önünde, İstanbul’da oluyor. Kenan Kedikli diyor ki “Denizde iki grup insan var. Bir grup yasal mevzuat çerçevesinde avcılık ve toplayıcılık yapar iken zaman zaman (bilgisizlik, mali baskı, borçlar vb. nedenlerle) avcılık toplayıcılık faaliyeti yapıyor. Bir başka grup var ki bunlar denize sadece yasadışı avcılık ve toplayıcılık yapmak üzere çıkıyor. Bu ikinci grubun tekneleri ruhsatsız, çalışanları ruhsatsız, tekne sahipleri ruhsatsız ve tamamen kayıt dışıdırlar. Üstelik diğer gruptaki balıkçı zaman zaman yasadışı avlansa da balıkçılık faaliyetini tek başına yapmaktadır. Diğer grup ise örgütlü gruplar halinde çalışıyor. Bunlar bildiğiniz çıkar amaçlı suç örgütleridir. Balığını satanı var, rüşveti toplayıp dağıtanı var, sahillerde denetim personelini izleyip takip eden erketeleri var.”

  Pek umurumuzda olmadan balıkları almaya, satmaya, yemeye devam ediyoruz ama durum göründüğünden vahim. Her şekilde bu suçun ortağı oluyoruz. Aldığımız, sattığımız, yediğimiz her balıkta bu suça biz de katılıyoruz.

  “Aman, ben almazsam başkası alacak, hem şimdi sesimizi çıkarmanın hiç sırası değil” diyebilirsiniz, ki haksız değilsiniz. Bu memlekette kimin başına ne geleceği hiç belli olmaz. Lüfer kampanyalarının yürütücüsü o tarihlerde Fikir Sahibi Damaklar’ın başındaki Defne Koryürek’i sopa gösterip susturamayan mafyöz balıkçılar “FET֒nün balık imamı” demişlerdi. Ya tutarsa…

  Üstelik tezgâha gelen balığın hangisinin yasal, hangisinin illegal tutulduğu bilinmiyor. Ama iş sadece etik olarak doğruyu yapmakla ilgili değil; işin içine sağlık da giriyor. Birçok İzmirli arkadaşım İzmir’in midye dolmasını över. Bakın, Kenan Kedikli ne anlatıyor:

  “Örnek vereyim; İstanbul’dan yola çıkan iki TIR her gün İzmir’e midye taşır. Yaklaşık 50 tonluk bir midyeden bahsediyoruz. Bu midyeler her gün sabaha karşı 04-05 gibi Kadifekale’de pişiricilere dağıtılır ve gün içinde midye dolma olarak satışa sunulur. Teknelerden küçük araçlarla toplanan midye TIR güzergâhına taşınmakta ve yaklaşık 500 km ötedeki bir şehirde pişmiş olarak pazarlanabiliyorsa bir organize işten örgütlü bir suçtan bahsediyoruz demektir. Üstelik ve belki de en önemlisi bu bir halk sağlığı sorunudur. Midye leziz ve kıymetli bir deniz canlısıdır ama kökeni bilinmeyen midye bu kadar büyük ölçekte toplanıyor ve tüketiliyorsa halkın sağlığı da tehlikeye atılıyor demektir.”

  Üzerimize düşen çok şey var. Yakında av yasakları başlıyor. Yasaklara uygun şekilde tutulmuş balıkları tercih etmekle, yasak ortasında satılan, mevsimi olmayan balığı almamakla başlayabiliriz bir şeyler yapmaya.


 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: Balık meselesi

  Dağdaki teröriste gücü yeten devletin denizdeki üç beş şakiye güc yetiremeyeceğini düşünemem.

  Burada başka bir şeyler var, devlet görevini yapmıyor, sebebini bilmem, İstanbul Boğazı gibi dar bir su yolunda geceleri onlarca trol kaçak avcılık yapıyor ve yakalanamıyor, buna inanmak mümkün değil.

  Aslında bu teknelerin suç üstü yakalanmaları da gerekmiyor zira yazıda belirtildiği gibi bu teknelerin ruhsatları yok, liman kaydı yok, isimleri yok hatta bayrakları bile yok. Böyle bir teknenin denize çıkması mümkün değil ama çıkıyor, gündüz limanlarda barınıyor ama yine de yakalanıp mühürlenmiyor veya el konulmuyor, bu işte başka işler var.

  Tahminleri de sizden alalım.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. beka meselesi, doğru
  By dkoryurek in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 09.04.17, 10:18
 2. Dalyanlar meselesi
  By bangocu in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 26.04.15, 18:20
 3. Karadeniz Balıkçılığı ve Gürcistan Meselesi
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11.09.08, 20:44

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM