Balık Olmayan Havuzdan Devlet Desteği Almışlar

Adana'da Balık Üretme Tesisi Olarak Adlandırılan Havuzlarda Bir Yıl Boyunca Üretilmeyen Balıkların Üretilmiş Gibi Gösterilerek Devletten Destekleme Parası Alındığı İddia Edildi. Adana ve İlçelerinde Kurulan Bazı Havuzlarda Balık Üretimi Yapan Şahısların Kestikleri Faturaların Yüklü Miktarda Olması Yetkililerin Dikkatini Çekti.
Adana'da balık üretme tesisi olarak adlandırılan havuzlarda bir yıl boyunca üretilmeyen balıkların üretilmiş gibi gösterilerek devletten destekleme parası alındığı iddia edildi.

Adana ve ilçelerinde kurulan bazı havuzlarda balık üretimi yapan şahısların kestikleri faturaların yüklü miktarda olması yetkililerin dikkatini çekti. Yetkililer, bir yıl boyunca havuzlarda üretilebilecek balık yavrularının kapasitesini incelediklerinde bu havuzlarda yılda üretilecek balık sayısının çok üzerinde balık üretilmiş gibi gösterildiğini belirledi. Mahkeme kararıyla teknik takibin yapılırken kabarık fatura gösterenlerin bilgisayarlarına da el konuldu. Havuzlarda sayımlar yapıldı. Bazı havuzlarda hiç balık yetiştirilmediği görüldü. Balık olmamasına rağmen destekleme paralarının ilgili kişilere ödendiği ortaya çıktı. Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı inceleme sonrası sorumlular hakkında 'nitelikli dolandırıcılık ve devleti zarara uğratmak' suçlarından dava açıldı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise konunun yargıda olduğu, gerekli araştırmaların yapılarak edinilen bilgilerin mahkemeye sunulduğunu kaydetti.Kaynak