Mekan : Adem Baba

Tel: 212 263 29 33
Adres: Satış Meydanı Sokak 2, Arnavutköy
Semt: Arnavutköy
Web: www.adembaba.com

Harita

Karadenizli üç kardeş tarafından işletilen Adem Baba Dalyan küçük bir balıkçı.Her gün 12.00-22.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

İşe ’94 yılında Bebek koyunda minik bir teknede başlayıp İstanbullulara deniz üzerinde balık yemenin keyfini yaşattıktan sonra lokantaya geçtiler. Burada yediğiniz tüm balıklar taze; içeriye kesinlikle buzhane balığı sokulmuyor. Balığın yanı sıra kalamar, midye dolma, balık köftesi, çiroz ve pazar günleri balık çorbası bulmak da mümkün. Taze deniz mahsulleri, güleryüzlü personel ve hızlı servisle birleşince doğal olarak bir müdavim kitlesi de ortaya çıkmış. Artan müşteri talebini karşılamak için yolun karşısında bir de şube edinen Adem Baba Dalyan’da içki servisi yok ancak fiyatlar çok makul. Lokantanın sadece paket servisi veren bir de şubesi var.


Arnavutköy’de hizmet veren ve en iyiler sıralamalarında daima listelerin en üst sıralarında yer alan bir lokanta: Adem Baba Balık Lokantası. Önce bugüne nasıl geldiklerine bir göz atalım. 1994’te yılında Bebek’te, Dalyan adlı ufak bir teknede, dört Karadenizli kardeşin girişimiyle deniz üzerinde balık yemenin doğallığıyla faaliyete başlayan lokanta, müşterilerin beğeni ve yönlendirmesiyle gelişip Boğaziçi’nde beş masalı küçük bir mekanda hizmete devam etti. 1998’de Arnavutköy`de "Adem Baba Dalyan Balık Lokantası" ünvanı ile yeni yerine taşındı. 2000 yılında evlere paket servisi sunmak amacıyla yeni bir şube hizmete girdi. 2001’de "Adem Baba" markası tescil edildi ve karışıklığı önlemek için yalnızca "Adem Baba" ismi kullanılmaya başlandı. 2002’de ise yine Arnavutköy’de bulunan bir Rum evi restore edildi ve yeni bir şube oldu. Bugün "Adem Baba" iki lokantası ve bir paket servisiyle hizmette.


Arnavutköy’de, bütün süsü birkaç balıkçı ağı ve bol gemili duvar resminden ibaret küçük bir salon. İçeride, sürekli dolup boşalan 10-12 masa, koşuşturan garsonlar ve iştah açan hamsi, lüfer, kalamar kokuları... Son yılların en popüler fast food balık lokantalarından Adem Baba ya da yaygın adıyla Arnavutköy Dalyan Balıkçısı işte böyle bir yer.


Adem Baba mütevazı, süsü ve gösterişi olmayan, sadece yaptığı yemeklerin lezzetiyle var olan tipik bir esnaf lokantası. Ama onu benzerlerinden ayıran özellikleri var. Mesela müdavimleri.. İşadamlarından yazarlara, sanatçılardan semt esnafına her kesimden insanı ağırlayan bir Mevlevi tekkesi gibi adeta. Gelen kim olursa olsun, 40 kişilik küçük salonda yer varsa oturuyor yoksa öteki masaların boşalmasını bekliyor.


Lokantanın bir başka ilginç özelliği de fast food mantığıyla çalıştığı için içki servisi vermemesi. Balık yerken yanında rakı içmek isteyenler için duvarda özenle çerçevelenip asılmış olarak gurme Tuğrul Şavkay’ın "Balıkla rakı içilmez" adlı hoş bir yazısı var.


Adem Baba’da her şey balık üzerine kurulu olduğu için en önemli konu iyi balığa ulaşabilmek. Bunun için lokantaya ismini veren büyük kardeş Adem Akbulut’un üç teknesi her gün Marmara’ya açılıyor. Sonuçta balıklar kendi tuttukları, günlük, taze ve dipfrizde kalmamış şekliyle müşteriye ulaşıyor. Ertesi güne kalan balığı kesinlikle satışa sunmuyorlar. Boğaz kıyılarında oltayla tutulan balıkların çoğu da Adem Baba’ya getiriliyor. Geri kalan açık ise (talep fazla olduğu için açık hep kalıyor) Kumkapı’daki balık halinden karşılanıyor.Adem Baba’nın fiyatları oldukça makul olan mönüsünde mevsimine göre her türlü balıkla, balık çorbası, balık köftesi, kalamar, çiroz, lakerda, midye (tava/dolma) gibi deniz ürünleri, sızma zeytinyağıyla yapılan salatalar, ayva tatlısı, şekerpare, helva gibi tatlılar yer alıyor.

Adem Baba saat 12.00’den 22.30’a kadar kesintisiz hizmet veriyor. Ayrıca lokantanın hemen yakınındaki küçük bir dükkanda ayıklanıp pişirilen balıklar
Pazartesi dışındaki günlerde civardaki semtlere paket servis olarak ulaştırılıyor.

Arabanızla gidebilirsiniz, vale servisleri var.

Şubeler:
Satış Meydanı Sokak 5, Arnavutköy (0212) 263 29 33
Beyaz Gül Caddesi 2, Arnavutköy (0212) 287 26 48
(paket servis)


This is a local fish restaurant for lunch no drinks(alcohol) you can have hamsi kusu grilled (small sardines) this fish is in time with salad , cheap place. arnavutkoy you can easily walk from home it is a nice town.