Balıkçı ağlarına balık yerine atık takılıyor
İskenderun Körfezi'nde, son günlerdeki şiddetli lodos nedeniyle balıkçıların ağına balık yerine atık takıldığı bildirildi.
Balıkçı ağlarına balık yerine atık takılıyor
İskenderun Körfezi'nde, son günlerdeki şiddetli lodos nedeniyle balıkçıların ağına balık yerine atık takıldığı bildirildi.
Balıkçı barınağında ağlarını atıklardan temizleyen balıkçılar, körfezdeki kirliliğin büyük ölçüde Suriye ve Lübnan gibi ülkelerin denize bıraktıkları atıklardan kaynaklandığını iddia etti. Eski Su Ürünleri Kooperatifi 2. Başkanı Enver Şekerlisoy, körfezde son 5 gündür esen şiddetli lodosun ve oluşan akıntıların deniz ürünlerini hareketlendirdiğini, bu nedenle balıkçıların ağına balıktan çok atık takıldığını söyledi.
Suriye ve Lübnan gibi ülkelerden denize atılan atıkların lodos ve akıntıyla İskenderun Körfezi'ne kadar ulaştığını belirten 25 yıllık balıkçı Şekerlisoy, ''Ağlarımıza takılan bu atıklarla günde 2-3 çöp konteyneri doluyor. Ancak, hükümetler arası görüşmelerle, komşu ülkelerden körfezimize ulaşan bu atıklara çözüm bulunabilir'' dedi.
Lodosla denizin hareketlendiğini anlatan Enver Şekerlisoy, ''Denizin bereketi lodostur, denizdeki her şeyi hareketlendirir. Son bir haftadır devam eden fırtınayla ağlara vatozlarla birlikte tahta, odun, naylon, pet şişe, plastik gibi atıklar takıldı. Bunlar bu tip havalarda olabilir, ancak atık kirliliğini azaltıcı önlem alınması lazım. Deniz hepimizin, onu korumalıyız'' ifadelerini kullandı.
Daha önce Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Üst Kurul üyeliği görevini yürüttüğünü de anımsatan Şekerlisoy, konuşmasına şöyle devam etti:''Geçmişte körfezimizin temizliği için çok mücadele ettik. Kooperatif olarak balıkçılara çuval dağıttık. 3 çuval atık çöp getirene çeyrek altın, 10 çuval çöp getirine de 1 tam altın hediye vermiştik. Bu tür teşvik edici uygulamaların yeniden başlatılması, denizdeki kirliliği bir nebze de olsa azaltabilir.''
Küçük tekne sahipleri ise son iki gündür ağlarına takılan atıklar nedeniyle ağlarının parçalandığını ifade etti.Yaklaşık 30 yıldır körfeze balık için açılan Cem Altın, ''Lodos nedeniyle son 2 gündür takılan atıklar yüzünden 20 ağımız parçalandı. Suriye tarafından gelen poşetler, fırtınalı havalarda buralara kadar ulaşıyor'' şeklinde konuştu. Altın, balık fiyatlarında da geçen yıla oranla düşüş yaşandığını, gümüş balığının 4 lira, karidesin 20 lira, dil balığının ise 8 lira olduğunu, körfeze her açılmanın maliyetinin ise 120 TL'yi bulduğunu bildirdi.
www.DenizHaber.Net