Kamuoyunca yanlış anlaşılmaktan yakınan Mersin Amatör Balıkçılar Derneği yöneticileri, barınağın kendilerinin de katkısıyla olabildiğince temiz tutulduğunu söylediler.
Mersin Amatör Balıkçılar Derneği bünyesinde 650 üye bulunurken, barınaktan 350 tekne hizmet alıyor.
Daha önceleri lokale mekân sağlama konusunda sıkıntıya düşen Mersin Amatör Balıkçılar Derneği, Milli Emlak Müdürlüğü ile yapılan kira sözleşmesiyle soruna köklü çözüm getirmiş durumda.
Zaman zaman çevre kirliliğiyle gündeme gelen Çamlıbel Balıkçı Barınağı, bilinçsiz vatandaşlarca atılan poşet, şişe, kâğıt ve benzeri maddelerden oluşan çöplerle kirletilmekle birlikte, büyük gemilerin sintinelerini kıyıya yakın bölgelerde boşaltmaları ise en büyük etken olarak görülüyor.
Konuyla ilgili olarak gazetemize bir değerlendirme yapan Mersin Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Mehmet Karadeniz,” Vatandaşlar bir konuda yanlış bilgilendirildiği için biz amatör balıkçıların bu mekândaki işlevini anlamayıp, barınakta zaman zaman görülen kirliliğin bizim teknelerimizden kaynaklandığını zannediyorlar. Oysa durum tam aksi, bizim üyelerimizden hiçbir tekne sahibi denize çöp atmadığı gibi, atana da engel olurlar. Burası bizim evimiz gibi. Kirlilik, daha çok açıktaki gemilerin sintinesini boşaltmaları sonucu dalganın taşımasının yanı sıra çevreden atılan çöplerden kaynaklanıyor. Derneğimizin 650 üyesi var, yine üyelerimizin sahip olduğu 350 tekne barınaktan hizmet alıyor. Barınağın temizliği Büyükşehir Belediyesi gözetiminde Deniz Denetim tarafından yapılıyor. Barınağın korunması ve çevrenin temizliği için biz de elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Gün oluyor temizliğe teknelerimizle katılıyoruz. Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de bize yardımcı oluyorlar. Eskiden lokalimiz için yer sıkıntısı çekerdik Milli Emlak Müdürlüğü’yle yaptığımız sözleşmeyle burasını 3 yıllığına kiraladık. Ben, 2 dönem başkan olmak üzere 26 yıldır bu derneğin yönetiminde görev yapıyorum. Mersin Amatör Balıkçılar Derneği kaynaklı kentimize yönelik hiçbir olumsuzluk yaşanmamıştır, yaşanmasına da izin vermeyiz. Burası tek bizim çabalarımızla temiz tutulamaz. Vatandaşa çevre bilinci aşılanmalıdır.”dedi.
Son 15 gündür çıkan balıkta azalmanın gözlendiğini de belirten Karadeniz, “ Bilinçsiz davranışlar her şeyi etkiliyor. Özellikle son yıllarda balığın azaldığı bilinen bir gerçek; ancak yaklaşık 15 günden beri balığa çıkanlar tamamen boş dönüyorlar. Bunun ana nedeni ise çevre kirliliği ve bilinçsiz avlanma. Denizler hepimizin, bu değerimize elbirliğiyle sahip çıkmalıyız.”şeklinde konuştu.http://www.gazeteimece.com/yasam/bal...vimiz-gibi.htm