2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Balıkçı kral, ağlarını Amerika'ya atıyor

 1. #1
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.478
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıkçı kral, ağlarını Amerika'ya atıyor

  Balıkçı kral, ağlarını Amerika'ya atıyor
  Kılıç olarak 45 ülkeye 75 milyon dolarlık balık satan Orhan Kılıç, uluslararası firma unvanını yurtdışında da üretim yaparak pekiştirecek.


  Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç iş yaşamındaki yeni rotasını anlattı. Kılıç olarak 45 ülkeye 75 milyon dolarlık balık satan Orhan Kılıç, uluslararası firma unvanını yurtdışında da üretim yaparak pekiştirecek. Kılıç'ın rotası Orta Amerika ülkesi Panama ile Akdeniz ülkesi Tunus. "5 yıl içinde Amerika'da bir Kılıç daha yaratacağız" diyen Orhan Kılıç, "Ülkemizde üretim devam edecek. Ama büyüme planlarını yurtdışı odaklı yapıyoruz. Panama'da üretip Amerika'da satacağız" diyor. Kılıç, sektörün desteklenmesi halinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında 10 milyar dolarlık ihracatın yakalanacağını da söylüyor.
  30 BİN TON ÜRETİM
  -Kılıç Denizcilik'in küçük bir balık işletmesinden dünyanın en büyük balıkçılık firmalarından birine dönüşümü nasıl oldu?
  Balık işine 1989 yılında başladım. Başlarken de epey araştırma yaptım. O dönem bu iş en iyi Norveç ve Japonya'da yapılıyordu. O dönem herkes kültür balıkçılığını ana karada yaparken, biz Salih Adası'nda başladık. 10-15 yıl sonrasının hesabını yaparak adada üretimi seçtik. İlk üretim miktarımız 30 tondu. 1993'te kurumsallaşma süreci başladı. O dönem doğadan topladığımız yavru balığı kendimiz üretmeye başladık. Her geçen gün başarı oranımızı artırdık. Dünyanın en iyi yavru balık üreticisi konumuna geldik. Bugün balık üretim kapasitemiz 30 bin tonun üzerine çıktı. Su ürünlerinin Türkiye'nin ihracatı en hızlı artıran sektörü haline gelmesinde büyük rol oynadık.
  - Kılıç Denizcilik bugün nereye geldi?
  Kılıç Denizcilik olarak yılda 320 milyon adet yavru balık, 34 bin ton civarında balık üretimimiz var. Denizdeki tesislerimizin yanı sıra alabalık tesislerimiz de var. 45 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl 75 milyon dolar ihracat yaptık. Sektörümüzde ihracat şampiyonu olduk. Ödülümüzü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldık. Bu yıl sonunda ise 100 milyon dolarlık ihracat planlıyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz yatırımlar 300 milyon doların üzerine ulaştı.
  - Halka açılma süreciniz ne zaman tamamlanacak?
  Halka arz süreci için piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Halka arz sürecini piyasa koşullarından dolayı biraz beklemeye aldık. Piyasaları gözlemleyeceğiz. Toparlanması halinde belki Eylül ayında yeniden halka açılma çalışmalarına başlayacağız. Zaten altyapımız hazır. Sadece uygun zamanı bekliyoruz.
  - Sektör dünyada nereye gidiyor?
  Dünyada doğal balık stokları hızla azalıyor. Balık tüketimi ise tam tersine artıyor. Aradaki fark açılıyor. İşte biz bu boşluğu doldurmaya karar verdik. Tarım Bakanlığı'nın balıkçılık politikası ve sektöre verdiği destek ile kurumlarımızı bu noktaya getirdik. Ancak şu an balıkçılığa Türkiye'den daha fazla destek veren ülkeler var. Diğer ülkeler destekleri artırırken, biz de destekler azaltıldı. Ege kıyılarında da yer tahsis etmek çok zor. Bu nedenle yatırımlarımızı daha iyi pazarı olan, balıkçılığa daha iyi destek veren ülkelerde yapacağız. Tabi ben Türküm. Türkiye'de yatırım yapmak beni daha çok mutlu eder ama küresel bir dünyada faaliyet gösteriyoruz. Bir ülkede sıfır vergi ve büyük destekler varsa o ülkede yatırım yapmak isteriz.
  - Üretim yapacağınız ülkeyi belirlediniz mi?
  Panama'da üretime başlayacağız. Bu yıl sonuna doğru yatırım yapmayı planlıyoruz. Avrupa'dan da satın almalar yapabiliriz. Ancak biz Avrupa'dansa Amerika'da büyümenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Amerika tüketim açısından cazip. Deniz suyu daha sıcak olduğu için balığı daha kısa sürede yetiştirebiliyorsunuz. Akdeniz'i de bırakmayacağız. Tunus'ta bir yatırım planlıyoruz. Ülkemizde de üretim devam edecek. Ama artık yurtdışında büyümek istiyoruz. Fizibilite sonuçlarını çıktıktan sonra yönetim kurulunda yatırım kararı alacağız. Hızlı şekilde yatırıma başlayacağız. Küçük tesisler verimli olmuyor. Bu nedenle büyük entegre tesis kurmak zorundayız. Yurtdışında Kılıç'ın kopyasını kuracağız. 5 yılda bir Kılıç daha yaratacağız.
  - Bir ara Miami'de de üretim planlıyordunuz...
  Dünyanın her tarafında balığa ihtiyaç fazla. Nerede yaparsanız yapın geçerli bir iş. Ancak üretim maliyetleri minimum nerede, destekleme nerede var? Bunlara bakıyoruz. Miami'de işçilik maliyeti çok yüksek. Panama'da maliyetler başa baş. Vergi yok. Çok uygun faizli krediler var. Panama'da levrek, çipura ve lagos üreteceğiz. Kuzey Amerika pazarında fiyatlar yüzde 50 daha yüksek. Panama'dan Kuzey Amerika'ya ulaşım masrafı da yok denecek kadar az. Panamalılar bize, 'Yeter ki üretim yapın, şartları siz koyun. Önümüzü açın' diyorlar.
  - Kılıç Holding balıkçılık dışında hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?
  Biz tarımın yanı sıra inşaat, turizm ve büyükbaş hayvancılıkta varız. Adana'da kırmızı et üretimi için bir arazi almıştık. O yatırım süreci devam ediyor. Bodrum'da bin başlık bir hayvancılık tesisimiz var. Süt ve kırmızı et üretiyoruz. Bundan sonra yapacağımız yatırımlarda devletin desteklerinin ne olacağı önemli. Türkiye neden et ithal etsin ki? Neden hayvancılık gelişmesin? Yeter ki uzun vadeli politikalarla hareket edelim.
  - Turizm sektöründen beklentiniz var mı?
  Türkiye'de turizm potansiyeli sürekli artıyor. Bodrum deyince önce turizm aklımıza geliyor. Biz otelimizi Bodrum'a örnek olsun diye kurduk. Butik otel kurduk. Para kazanmak için değil dostlarımızı ağırlayalım diye bu yatırımı yaptık. 'Turizm yapılırsa böyle yapılmalı' düşüncesiyle yola çıktık.
  - İnşaat sektöründe ne yapıyorsunuz?
  Süper lüks evler yapıyoruz. Bugüne kadar 2 binden fazla lüks ev villa yaptık, sattık. Bu işe devam ediyoruz. Bölgemizde iki alışveriş merkezi düşünüyoruz. Biri Bodrum'da biri Milas'ta olacak. Ya biz işleteceğiz ya da bir profesyonele vereceğiz. Kararımız tekliflere göre şekillenecek.
  Sektörün, dev hedefi: 10 milyar $ ihracat
  - Desteklerin azaltılması sektörü nasıl etkiledi?
  Türk su ürünleri sektörü dünyanın en ağır çevre şartlarında faaliyet gösteriyor. Bize 'Kıyılarda balık üretimi yapmayacaksınız, açığa gideceksiniz' dediler. Ama açıkta üretim yapmanın maliyeti çok yüksek. 'Bize destek olun' dedik. Biz sözümüzü yerine getirdik. Açığa çıktık. Bakanlık da bizi destekledi. Ama kısa süre önce destekler kesildi. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bugüne kadar verilen destekler sektörü teknoloji ve ihracat anlamında önemli yere getirdi. Desteği kesmek, Türk yatırımcıları dışarıda kaçırmaktan başka bir şeye yaramaz. Ülkemizin genel menfaatleri açısından bu karar gözden geçirilsin. Yurtdışındaki koşullarla eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz. Cari açığın çok yüksek olduğu bir dönemde ihracata inanılmaz katkı sağlayan bir sektöre destek kesilmemeli. Ben Başbakanımızın 2023 vizyonuna inanıyorum. Su ürünlerinde sektör olarak en az 10 milyar dolar ihracat yapacağımızın altına imza atarım. Yeter ki destekler devam etsin, ihracatımız katlanarak devam edecektir.
  "Tüketim 3 kat artırılmalı"
  - Su ürünleri sektörü ihracatta çok önemli başarıyı yakaladı. İç tüketim ne büyüklükte?

  Balık tüketimi Avrupa'da 24 kilo, Japonya'da 80 kilo. Türkiye ise üç tarafı denizle çevrili ama 5 kilo balık tüketiyoruz. Oysa balık Omega 3 ve fosfor zengini. Tüketimi 12-13 kg'a çıkarmamız gerekiyor. Sağlıklı toplum, sağlıklı nesiller için balığı tüketmeliyiz. Üstelik balık artık çok ucuz bir gıda. 3 kg balık fiyatı, bir kg kırmızı et ediyor.
  Kaynak: Yeni Asır
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1.591
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  devam et böyle senin gdo lu balıklarını aklı olan yemez gerçi bu millete et diye, at eşşek ve domuz eti yedirdiler bunu yemiş çok mu?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Atık balıkçı ağlarını halıya dönüştürecek
  By bangocu in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16.06.12, 11:44
 2. Balıkçı Ağlarını Geri Dönüşüme Kazandıracak
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13.06.12, 16:51
 3. Bayanlar balıkçılık sektörüne el atıyor
  By limancı66 in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 20.04.11, 10:28
 4. Balıkçılar, Anamur'da imdat çığlıkları atıyor
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 25.10.10, 01:26
 5. Çiftlik balıkçısı denize her gün 25 bin TL (bir otomobil) atıyor
  By kenane in forum Kültür Balıkçılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.09.09, 11:15

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM