Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Balıkçı motorların'dan anayasa değişikliğine evet mitingi

 1. #1
  kilimli

  Standart Balıkçı motorların'dan anayasa değişikliğine evet mitingi

  Balıkçı motorların'dan mitinge destek

  TARİH 05/09/2010

  BAŞBAKAN'IN KAZLI ÇEŞME'DEKİ EVET MİTİNGİNE BALIKÇILARDA DENİZ DEN DESTEK VERDİLER BU ORGANİZASYON MUSTAFA KOKOŞ TARAFINDAN DÜZENLENDİ. TOPLAM 160 TEKNE KATILDI . BUNLARDA ÇALIŞAN 5 BİN'E YAKIN CALİŞAN VE BAKAN BİNALİ YILDIRIM DA TURA KATILDI.  MUSTAFA KOKOŞ KİMDİR?

  Poyrazköy Kooperatif Başkanı poyrazköy'ün hayrı satılır kişilerinden.şuan başbakanlık balıkçılıktan sorumlu başdanışman olarak gözüküyor ancak başbakanlığa sorulduğunda bu danışman ne hikmetse doğrulanamıyor.Bu kişi; av yasağı bitmesine yakın, hiç kimseye sormadan, Sür Koop'a ya da akademisyenlere görüş danışmadan, balıkçılığın anayasası olan sirkülerde bir değişiklik yaptırttı.Gırgır ve trole kapalı olan İstanbul Boğazı'nda, av yasağının başladığı sınırı Paşabahçe Feneri'nden Çubuklu Kozaltı Burnu'na çektirtti! Peki nasıl oluyor da Tarım Bakanlığı böyle bir kıyıma izin veriyor,Aslında olay şöyle patlak veriyor: Sahil Güvenlik, yasak yerde avlanan iki tekneye ağır ceza kesmiş. Birinin ruhsatı iptal edilmiş. Bu iki tekne de Poyraz’dan...Bunun üzerine mustafa kokoş'da İstişare Kurulu toplanmadan, Tarım Bakan'ı ile görüşüp ,İstanbul’daki 35 birliğin haberi olmadan, harita üzerinde şurdan şuracığa' aldırıyor yasağı.Oysa bu genişletilen alan Boğaz'a giren balığın yatak yaptığı, az soluklanıp yoluna devam ettiği bir bölge.

  EK:Sirkülerde bu tarz balığın neslini tüketecek değişikliğin yapılmasına bilim adamları da karşı. Çünkü Marmara ve Karadeniz'in dengesi Boğazlar'dan girip çıkan balıklarla korunuyor.
  - Eğer yeterince balık Marmara'ya akmazsa, normal koşullarda balığın besini olan planktonlar aşırı çoğalıyor.
  - Bu çoğalma neticesinde denizin yüzeyinde müsilaj denilen (kay kay da deniliyor) jelimsi bir madde oluşuyor.
  - Bu madde denizlerin sağlığı adına muazzam zararlı! Denizin üstü kaykayla kaplanınca balıklar ölüyor.Midyelerde zehirli madde birikimi artıyor.

  Geçen yıl Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, yerli ve yabancı akademisyenlerden oluşan bir kurula durumu danışmıştı. Kurul "Boğazlar'dan balık akışının kat'i suretle engellenmemesi için Marmara Denizi’nde avcılığın yasaklanması" yönünde tavsiyede bulunmuştu.

  (YAPILAN DEĞİŞİKLİK:21/8/2008 tarihli ve 26974 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’in,
  “Çevirme ağlarına ilişkin yasaklar” başlıklı 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan, trafik ayırım düzeni ibaresi, trafik ayırım şeridi olarak , Paşabahçe Feneri (41° 06’ 57" N - 29° 05’ 23" E) ibaresi, Çubuklu Kozaltı Burnu (41°06,599’ N - 29°04,973’ E) olarak değiştirilmiştir.)

  TARIM BAKANI’NA 5 SORU
  1) İstanbul Boğazı’nda gırgır ve trol yasağı nasıl ya da neden Çubuklu’ya çekildi?
  2) Bilim adamlarının raporları nasılsa değerlendiril-mediğine göre...
  Bu raporlar için neden ve ne kadar bütçe ayrıldı?
  3) Bu alanın trol ve gırgıra açılmasının, Boğaz trafiği açısından etkisi ne olacaktır?
  4) Sirkülerdeki değişiklik kararı resmi gazetede yayımlanmadan önce konunun muhataplarına neden danışılmadı?


  Bu yazı Milliyet gazatesi yazarlarından Mehveş EVİN'in 07/10/2010 tarihinde yazdığı köşe yazısından derlenerek yapılmıştır.

  BU KONU İLE İLGİLİ BAKANLIĞA MAİL ATAN HER TÜZEL KİŞİ'YE AŞAĞIDAKİ CEVAP VERİLMİŞTİR

  Müsteşar Yardımcımız Sayın Dr.Nihat PAKDİL ve Genel Müdürümüz Sayın DoçDr.Muzaffer AYDEMİR'e hitaben yöneltmiş olduğunuz 2/1 Numaralı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'de yapılan değişiklik ile İstanbul Boğazında gırgır avcılığına ilişkin düzenlemenin değiştirilmesi ve Marmara Denizinde meydana gelen müsilaj oluşumuna ilişkin sorularınızın yer aldığı e-postanız incelenmiş olup, bahsi geçen hususlara ilişkin açıklama aşağıda yer almaktadır.
  Konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz


  1- İstanbul Boğazı gırgır avcılığına aslen kapalı iken ve yukarıda anılan bilim adamı raporları da önümüzde durmaktayken, niçin ve hangi "daha güçlü gerekçe"yle Çubuklu önlerine kadar uzanan alan gırgır avcılığına açılmıştır?
  a) Boğazlara ilişkin yapılan avcılık düzenlemelerinde, gemilerin seyirleri esnasında sorun yaşanmaması için, seyir güzergâhlarında avcılık yapılmaması yaklaşımından hareketle İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının bir kısmı gırgır avcılığına yasaklanmıştır.
  Su Ürünleri Tebliğinde seyir yapılan güzergâh için “trafik ayırım düzeni” ifadesi kullanılmıştır. Ortaya çıkan sorun üzerine trafik ayırım düzeninin, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğündeki tanımı incelendiğinde, bu tanımın Boğazlar girişinden itibaren Marmara Denizindeki alanlar da dâhil, çok geniş bir bölgeyi ifade ettiği, amaçlanan düzenlemeye uygun tanımın “trafik ayırım şeridi” olduğu anlaşılmıştır. Değişiklik yapılan düzenlemede, trafik ayırım düzeni ile amaçlanan, tüm Boğazlarda gırgır avcılığının yasaklanması olsa idi, bu durumda Boğazlarda ayrı bir yasaklamaya gerek kalmayacağı açıktır.

  b) İstanbul boğazında, Ahırkapı ve Kadıköy İnci burnu mendirek fenerini birleştiren hat ile Yeniköy vapur iskelesi ve Paşabahçe fenerini birleştiren hat arasında kalan alan içinde olan çevirme ağları ile avcılık yasağına ait Paşabahçe feneri koordinat noktası, yarım mil kadar güneye, Kozaltı burnuna çekilmiştir. İstanbul Boğazı haritası incelendiğinde, Paşabahçe fenerinin olduğu alanın, Boğazın en keskin dönüşlerinden biri olduğu görülecektir. Avcılık sınırının Paşabahçe’de olması av yapan balıkçı gemilerinin akıntı nedeni ile yasak alan içine sürüklenmesine ya da deniz trafiğinde tehlikeli durumlara yol açmakta idi. Yapılan düzenleme belirtilen sorunların giderilmesine yönelik bir düzenlemedir.
  2- Madem bilim adamlarının vardıkları sonuçlar ve tavsiyeler değerlendirilmeyecek, tebliğde yapılan değişikliklerde kaale dahi alınmayacak ve hatta tam tersi uygulamalara gidilecekti.. sormak ve öğrenmek isteriz, bu raporun hazırlanmasına devlet kesesinden ayrılan bütçe neydi?
  Marmara Denizinde musilaj nedeninin tespiti amacıyla FAO Teknik İşbirliği Programı kapsamında, anılan kuruluşun maddi kaynakları ile bir proje yürütülmüştür. Proje sonucunda kirlilikten balıkçılığa kadar pek çok konuda öneriler bulunmaktadır. Yapılan önerilerin gerçekleşmesi ile sorunun kesinlikle ortadan kaldırılabilineceği ileri sürülememektedir. Bakanlığımızın konuya ilişkin hassasiyeti devam etmekte olup, ülkemizin üyesi olduğu Akdeniz Genel balıkçılık Konseyi (GFCM) vasıtası ile 6-8 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul’da “Alg ve Denizanaları Patlamaları” konulu bir çalıştay düzenlenmektedir.
  Konu kilimli tarafından (11.09.11 Saat 22:37 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  kilimli

  Standart

  konu yenilenmiştir

 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  kokoş bu,çocukken de böyleydi yedisinde ne ise yetmişinde de aynıdır insan.şimdi ne olmuş,başbakana danışmanmı?güleyim bari,meydan boş herkez herşeyi oluyor.iyi balıkçı bakanıyım dememiş.demek bu mitingide kokoş ayarlamış he,vay be kokoş sen neymişin böyle,demek seni vekil yapsak dertler ortadan kalkar.tabi şaka kokoş sakın ciddiye aalma vekilliği maz ALLAH sen motorlarla denizi satarsın.

 4. #4
  Moderators MURAT GÜNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1.006
  Tecrübe Puanı
  259

  Standart

  Maşallah allah kimseye zeval vermesin.....(AL GÜLÜM, VER GÜLÜM)
  Yazının başında okuduğum kadarıyla tüm TÜRKİYE kara sularındaki balıkçılıkla ilgili sorunları ileri gelen poyrazköy balıkçıları çözüyor zannedersem evet bu konuda okadar çok haklılarki çünkü denizlerimizdeki diğer balıkçı reisleri bir araya gelip ortak karar bile alamıyorlar alsalar dahi içlerinden birkaçtane çürük yumurta çıkıyor geçmiş yıllarda istavrit'i nasıl kırdılarsa şimdi kıraça'nın içinden 5-10 kasa istavrit ayıklamaya çalışıyorlar kendi aralarında koydukları kotayı kendileri bozmayı çok iyi başarıyorlar kuralları koyan ileri gelen poyrazköy balıkçıları herşeyin daha iyisini bildiklerinden akademisyenlere pek söz düşmüyor zannedersem biz yıllarca salı pazarı önünde KAÇAK çalışan balıkçılarıda biliyoruz bunu diğer balıkçı reisleride biliyor ama nafile kimse sesini çıkarmıyor herkez bu konuları bence(benim şahsi fikrim) rafa kaldırsın kökünü kurutana kadar devam "DURMAK YOK YOLA DEVAM".
  HERKESE SAYGI VE SEVGİLERİMLE

 5. #5
  % 10O Lazoğli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.275
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alfabem67 eline sağlık


  34 D 1316

  BAKIRKÖY/İSTANBUL


  KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR

 6. #6
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Yazılanlar doğruysa Mustafa KOKOŞ'u tebrik etmek lazım.

  Onca akademisyen ve balıkçının yapamadığını tek başına yapabiliyor, bir talimat veya ricayla tebliği değiştirebiliyorsa gerçekten tebrik etmek lazım.

  Tebrik ederim.

  (Ölmeden önce benden bir helallık alması gerekiyor, bunu da ayrıca yazarım)
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 7. #7
  __TROL BALIKCISI__
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Mesajlar
  121
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Arkadaslar yasaga acılan yer gırgır avcılıgı için trollere zaten bogaz ve karadenızın 3 mıl ıcı yasak...
  Bılgınıze bılıp bılmeden trol kelımesını azınıza almayın...

 8. #8
  Moderators MURAT GÜNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1.006
  Tecrübe Puanı
  259

  Standart

  SELAMLAR ARKADAŞIM,
  Evet çok haklısın trol ile avcılık boğazlar , marmara ve kara denizin 3 mil sınırına kadar yasak bizler burada sizin gibi dürüst çalışan ekmeğini denizden çıkaran insanlara saygılıyız sözlerimizi trol olarak adlandırdığımızda özellikle "KAÇAK" trol avcılığı yapanlar için söylüyoruz.
  SAYGI VE SEVGİLERLE

 9. #9
  Balıkçı brs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  510
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  hepsi birbirinin ceplerini dolduruyor ne olcak küçük balıkçların yüzüne bakan yok :Sher yer bitti bi deniz kaldı talan olmayan onuda yapıyorlar yavaş yavaş
  Barış
  Zonguldak/alaplı
  Yaş:21

 10. #10
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Alıntı yusuf yalçın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaslar yasaga acılan yer gırgır avcılıgı için trollere zaten bogaz ve karadenızın 3 mıl ıcı yasak...
  Bılgınıze bılıp bılmeden trol kelımesını azınıza almayın...
  Haklısın, Marmara'nın tamamının da trola yasak olduğunu ekleyelim.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye'deki Balıkçı Barınakları
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27.09.13, 10:27
 2. Türkiye Balıkçı Barınakları-TAM LİSTE
  By aFaLa in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 08.11.10, 01:24
 3. 2/1 numaralı tebliğin deişmiş son şekli
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.09.10, 21:54
 4. Balıkçı ve Ruhu
  By Levent in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.06.10, 02:11
 5. Balıkçı barınakları yönetmeliği
  By dökülük in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.03.09, 13:11

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM