Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Balıkçı-Üniversite İşbirliği Konuları Nelerdir, Neler Olabilir?

 1. #1
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart Balıkçı-Üniversite İşbirliği Konuları Nelerdir, Neler Olabilir?

  Sunuş
  İlk balıkçı eğitim seminerine katıldığımda yıl 1978 - 1982 arasıydı (net tarihi hatırlamıyorum) Su Ürünleri GM. Samsun il müdürlüğünde, değerli bilimadamlarının katıldığı bir toplantıydı. Kıyısından köşesinden dinleyebildiğim kadarıyla ana konu istihsalin artırılmasıydı.
  Sonra öğrenciliğim sırasında iktisat kongresi, Samsun bölgesi sirküler hazırlık toplantıları, Beşinci beş yıllık kalkınma planı tanıtım toplantıları gibi toplantılar... yine tamamında teknolojik gelişmeler, geleceğe yönelik olarak üretimin artırılması gerektiğine ilişkin konular işlendi.

  Sanırım 1990 a kadar balıkçı grupları arasındaki alan savaşları, politikacıların baskı altında saha, av aracı kısıtlamaları, minimum ağ gözü açıklığı ve minimum avlama boyu düzenlemelerine müdahil olmaları haricinde hep yeni teknolojiler, yeni av sahaları ve su ürünleri türlerinin değerlendirilmesi gerektiği konuları baskındı.

  1989-1990 sezonundaki hamsi av miktarındaki düşüşe rağmen 10.5 cm olması gereken avlama boyunun 9 cm den 7 cm ye düşürülmesi sanırım toplantılarda korumacılığın daha baskın olmaya başladığı eşik noktası oldu.
  Artık nasıl büyümek gerek yerine nasıl korumak gerek konuşulmalıydı.

  1970-1990 arası balıkçılık teknolojimizdeki büyüme ve gelişme belki gerekliydi ama 1990 dan sonra, ambara hapsedilen her beygir gücü, tekneye ve ağa eklenen her karış haramdı. Buna rağmen toplantılarda hala etkin avcılık konularından dem vurulabiliyordu. Bugün durumu doğru analiz edebilenler arasında filomuzun kapasitesini 1990 seviyesine çekmenin şart olduğunu konuşuyoruz. Fakat ortaya fikir atmaktan öteye geçip bir plan haline getiremiyoruz.

  --------*----------

  Konunun Amacı ve Önemi

  Genelde balıkçı ile bilim adamları ve devlet kurumlarının yetkilileri bir araya geldiğinde, balıkçı bize biz balıkçıya 50 yıldır tekrarladığımız şeyleri söylüyoruz. Netice olarak bu bir araya gelişlerde faydalı sonuçlar elde edemiyoruz. Çünkü her iki taraf ta bu söylemleri tekrar tekrar dinlediği için kanıksadı.

  Şimdi daha fazla balık avlamak için yeni icat edilmiş hangi makine, hangi ırgat, hangi ağ kullanılması gerekir gibi konuların konuşulma zamanı bitmiştir.
  Artık başka konuları konuşmak gerek, başka şeyler söylemek yapmak gerek diye düşünüyorum.

  İşte bu başlığı aşağıdaki konuların tartışılması için açtım:


  • BİZ (Balıkçı, akademisyen ve ilgili kurum elemanları) ARAMIZDA HANGİ KONULARI KONUŞMALIYIZ?
  • BU GÜN BİLİM CAMİASI BALIKÇIYA HANGİ KONULARDA KATKI SAĞLAMALIDIR?
  • BALIKÇININ ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI NELERDİR?
  Konu trololog tarafından (16.10.11 Saat 09:50 ) değiştirilmiştir.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 2. #2
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  Bence öncelikler arasında şu konular yer almalıdır.

  1- DEĞİŞEN MEVZUATLAR VE AB UYUM SÜRECİNDE BALIKÇILARIMIZI YAKIN GELECEKTE NELER BEKLİYOR? Şimdiden hangi tedbirleri almalıyız?

  2- AVLAK VE AVIN KORUNMASI İÇİN HANGİ PROJELER NASIL ÜRETİLEBİLİR?, BUNUN İLGİLİ KANALLARDAN GEÇİRİLMESİ VE KABUL ETTİRİLİP SONUÇLARIN UYGULATILMASI İÇİN İZLENECEK YOLLAR NELERDİR?

  .
  Konu trololog tarafından (15.10.11 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  BİZ (Balıkçı, akademisyen ve ilgili kurum elemanları) ARAMIZDA HANGİ KONULARI KONUŞMALIYIZ?
  Av araçlarının seçiciliği,sürdürülebilirlik için nelerin yapılması gerektiği,

  BU GÜN BİLİM CAMİASI BALIKÇIYA HANGİ KONULARDA KATKI SAĞLAMALIDIR?
  Teknolojinin doğru kullanımı,pazarlama teknikleri,

  BALIKÇININ ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI NELERDİR?
  Kıyı balıkçısı için hakça paylaşım,büyük balıkçı için ödenmesi imkansız hale gelen borçlar,endüstriyel balıkçının başka avlaklara yönelmesi gereği.Naçizane fikirlerimdir.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 4. #4
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  • Birinci konuda eksiklerimiz var maalesef.

  Herşeye rağmen bizim av aracı çeşitliliğimiz çok fazla değil. Hemen hemen hepsi üzerine yapılmış pekçok çalışma mevcuttur. Seçicilik çalışmalarının derlenip toparlanması lazım.
  Her balık türü için ilk üreme boyları yeniden belirlenmelidir (çoğu eksik). Hermafrodit türlerde bu özellik dikkate alınmalıdır.

  Bu iki başlıktaki bilgiler eşleştirildikten sonra (balık türü=av aracı ve vasıfları) bir balıkçılık örgütü yada kaynağı olan ve bu tür çalışmalara destek verebilecek bir sivil toplum örgütü sponsorluğunda kitap haline getirilip, balıkçının başucu kitabı ve klavuzu olarak kullanılmalı, kullandırılmalıdır.

  Balıkçıyla el ele iki yılda bu konudaki tüm bilgi tamamlanabilir. Önemli bir birlikte çalışma alanıdır.


  • İkinci konuda çok ileri seviyeye geldik, fakat küçük balıkçımız hiç faydalanamıyor.

  İşleme, depolama ve pazarlama konularında pazarın bir kısmının küçük balıkçı kooperatif ve birliklerince değerlendirilmesi lazım.
  Mesela Devlet balıkçıya doğrudan destek vermek yerine, Et Balık Kurumunu bu konuda aktif hale getirebilir.
  Küçük balıkçı ve / veya bağlı oldukları kooperatiflerin ürünlerini ücretsiz soğuk muhafaza edebilir.
  Bu konuda Türkiyenin sahip olduğu, maddi seviye, bilgi ve teknolojik birikimi sayesinde yapılabilecek çok özel ve güzel başka şeyler var.

  Mutlaka tartışılmalı, bilgiler ve imkanlar balıkçıya aktarılmalıdır.


  • Üçüncü konu bence de sorunun temelli çözümü için ilk sırada yer alıyor.

  Rezerv alanları, yapay resif projeleri ve çok eskiden olduğu gibi voli sahasının kıyı balıkçısına tahsisi gibi konularla balık varlığı artırılabilir ve hafif yoğunluklu avcılıkla üretimin kalitesi ve elde edilen gelir artırılabilir.

  Büyük balıkçı için çok daha büyük çözüm yolları var.
  Bu konunun yine devlet destekli olarak, doğrudan para desteği yerine organizasyon desteğiyle, ülkemizi dünyada balıkçılıkta söz sahibi yapacak ama doğal kaynaklarımızı tamamen koruyacak uluslararası proje ve organizasyonlarla çözülmesi mümkündür.
  Daha önce çeşitli konularda temas etmiştim, ben açıkdeniz balıkçılığının fazla abartılmış bir hayal olduğunu düşünürüm. Fakat bizim endüstriyel balıkçımızın bilgi birikimi ile sahip olduğu donanım ikinci ülke sularında başka türlü kullanılabilir.

  Bunun gerçekleştirilmesi için; endüstriyel balıkçılık teşkilatlarının ve devletin gerçekten istemesi lazım. Oturulup konuşulması gereken önemli bir konudur. Dünyada şu anda esen rüzgarlar bu konuda müthiş fırsatlar ortaya çıkardı. Rüzgar dinmeden, geç kalmadan bu konuda sağlam adımlar atılmalıdır.

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  Av araçlarının seçiciliği,sürdürülebilirlik için nelerin yapılması gerektiği,  Teknolojinin doğru kullanımı,pazarlama teknikleri,  Kıyı balıkçısı için hakça paylaşım,büyük balıkçı için ödenmesi imkansız hale gelen borçlar,endüstriyel balıkçının başka avlaklara yönelmesi gereği.Naçizane fikirlerimdir.
  Konu trololog tarafından (16.10.11 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  40
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  Bence;Balıkçılık ve Su Ürünleri alanında akademik ünvana sahip insanlar, biraraya geldikleri gün;sorunun çözümünün ilk adımı olur.Sorunların temelini buralarda aramak gerekir.Kurumsal olarak temsil edilemeyen bir meslek grubuna mensup bireyin kişisel çabası,etkilediği alan kadar olacaktır.veya tersinden bakarsak balıkçılar,işin bilimsel yönünü soracak kurumsal bir muhatapları yok ki! dayanışma içerinde olsunlar.Burada hocalarımızın kişisel çabalarını yabana atmıyoruz elbette;ama bir yerde sıkıntı var.30 yıldır biraraya ''gelememiş'' bir sıkıntı bu.Balıkçıların birbirleriyle danışacakları bir yapıları var.Ama bu alandaki akemisyenlerin yok!Kendi içinde örgütlenememiş bir meslek grubu,başkasına da bir şey veremeyeceğini düşünüyorum.Akademisyenlerimiz,bunun tartışmasını yürütüp;komisyonlar oluşturarak,bu alana dair hangi kapı varsa çalmalıdırlar.Belki o zaman balıkçılar,bizi muhatap alır.

  NOT:Hocam,size atıf yaparak yazmadım kesinlikle(ki;bu alanda emek veren hocalarımızdansınız...)sadece kendimce durum tespiti yapmak istedim.Saygılarımla.

 6. #6
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  İmza ayarlarınızı yapmadığınız için hakkınızda hiç bir şey bilmiyorum. Aslında cevap vermemem lazım fakat;

  Akademisyenlerle balıkçı bir araya sık sık geliyor, Fakültelerin adresleri belli, koopertatiflerin, balıkçı barınaklarının da... yani un var, yağ var, şeker var... fakat bir araya gelindiğinde hep aynı şeylerin tekrarı yapılıyor. Helva pişmiyor. Bu başlık ta bundan söz ediyor...

  Peki doğru olan nedir? Öneriniz nedir?

  İmza ayarlarınızı yapıp kim olduğunuz hakkında bize bilgi verdikten sonra, önerilerinizi yazarsanız memnun olurum.

  Alıntı yesermek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bence;Balıkçılık ve Su Ürünleri alanında akademik ünvana sahip insanlar, biraraya geldikleri gün;sorunun çözümünün ilk adımı olur.Sorunların temelini buralarda aramak gerekir.Kurumsal olarak temsil edilemeyen bir meslek grubuna mensup bireyin kişisel çabası,etkilediği alan kadar olacaktır.veya tersinden bakarsak balıkçılar,işin bilimsel yönünü soracak kurumsal bir muhatapları yok ki! dayanışma içerinde olsunlar.Burada hocalarımızın kişisel çabalarını yabana atmıyoruz elbette;ama bir yerde sıkıntı var.30 yıldır biraraya ''gelememiş'' bir sıkıntı bu.Balıkçıların birbirleriyle danışacakları bir yapıları var.Ama bu alandaki akemisyenlerin yok!Kendi içinde örgütlenememiş bir meslek grubu,başkasına da bir şey veremeyeceğini düşünüyorum.Akademisyenlerimiz,bunun tartışmasını yürütüp;komisyonlar oluşturarak,bu alana dair hangi kapı varsa çalmalıdırlar.Belki o zaman balıkçılar,bizi muhatap alır.

  NOT:Hocam,size atıf yaparak yazmadım kesinlikle(ki;bu alanda emek veren hocalarımızdansınız...)sadece kendimce durum tespiti yapmak istedim.Saygılarımla.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 7. #7
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  40
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  Hocam tekrar etmek istiyorum;kişisel çabalardan sözetmiyorum...Su Ürünleri alanında devletin bir politikası olmaması veya bu işin mektebini, öğrenciler okumak istemiyorsa veya bu alandaki tv tartışmalarına akademisyenler yerine ''biz tutmazsak yunanlılar''tutar diyenler çıkarılıyorsa;yapılısal bir sıkıntı var demektir.Bu sıkıntının adıda ''kurumsal kimlik''e sahip olamamaktır...Sorunun çözümü basit!:''bilim üretmek ve öğrenci yetiştirmek'' dışında akademisyenlerimiz,toplumun bu alandaki her meselesinde refleks gösterebilecek bir organizasyon oluşturmalıdır.

 8. #8
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  30 yıldır biraraya ''gelememiş'' bir sıkıntı bu.Balıkçıların birbirleriyle danışacakları bir yapıları var.Ama bu alandaki akemisyenlerin yok!Kendi içinde örgütlenememiş bir meslek grubu,başkasına da bir şey veremeyeceğini düşünüyorum.Akademisyenlerimiz,bunun tartışmasını yürütüp;komisyonlar oluşturarak,bu alana dair hangi kapı varsa çalmalıdırlar.Belki o zaman balıkçılar,bizi muhatap alır.

  merhaba,

  Bu konuda ciddi bir adım atıldı aslında. Geçtiğimiz haziran ayında bizlerin de oldukça yoğun çabasıyla Sürkoop altında bir 'bilimsel danışma kurulu' oluşturulmak üzere ilk toplantı yapıldı. Ardından Sürkoop'un genel kurulunda da bu girişim kabul gördü ve bir bütçe ayrılmasına da karar verildi. Bu anlamda bence bahsetmiş olduğunuz gibi bir çatının alt yapısı hazırlandı. Şimdi sıra bunun Sürkoop tarafından geliştirililerek, bundan en fazla faydalanmanın yollarını bulmasına kaldı. Böyle bir danışma kurulunun oluşturulmasındaki amaç, zaten bahsettiğiniz köprüyü balıkcı birliklerinin temsiliyetinde oluşturabilmekti.
  Önümüzdeki çalışmalarda da söz konusu danışma kurulunun birebir balıkcıların sorunlarına öneriler getirmesi, ve suürünleri ile ilgili tüm ilgili yasal çalışmalara da 'bilimsel bir gözle' bakarak teklifler, gerektiginde raporlar hazırlamasını bekliyoruz.

  Tabi balıkcının da bu girişimlere sahip çıkıp maksimum faydalanması gerekiyor.

  Banu Dökmecibaşı
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 9. #9
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  40
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  Banu Hanım,vurgu yapmak istediğim şey;bu alanda bir meslek odasının olmayışı...Diğer yanıyla ''Bilimsel Danışma Kurulu''nun (tarafsız olarak)kurulması güzel bir gelişme olacaktır.

 10. #10
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  Hala adınızı sanınızı bilmiyoruz...

  Öneri de sunmuyorsunuz.
  Var olan ilişkiler ve kurumlardan da haberiniz yok... Parantez içinde onlara suçlama yapıyorsunuz (nerden biliyorsunuz varlığından haberiniz olmayan bir kurulun bağımsız olmadığını). Araya herkezce kabul edilen cümleler katmanız bence bir şey değiştirmiyor.

  Bence siz kimliğinizi ortaya koyun, söylediğiniz şeylerin sorumluluğunu alın.

  Böyle ortaya laf söyleyen bay X olarak A/T kolay.

  Alıntı yesermek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Banu Hanım,vurgu yapmak istediğim şey;bu alanda bir meslek odasının olmayışı...Diğer yanıyla ''Bilimsel Danışma Kurulu''nun (tarafsız olarak)kurulması güzel bir gelişme olacaktır.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye'deki Balıkçı Barınakları
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27.09.13, 10:27
 2. Türkiye Balıkçı Barınakları-TAM LİSTE
  By aFaLa in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 08.11.10, 01:24
 3. 2/1 numaralı tebliğin deişmiş son şekli
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.09.10, 21:54
 4. Balıkçı ve Ruhu
  By Levent in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.06.10, 02:11
 5. Balıkçı barınakları yönetmeliği
  By dökülük in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.03.09, 13:11

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM