“Balıkçı zorda”


Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş, hafta sonuBursa’da çeşitli ziyaretler için bulunan Gıda Tarım ve HayvancılıkBakanı Mehdi Eker’e, Su ürünleri kooperatiflerinin yaşadığı sorunları içeren bir dosya sundu. Ak Parti Belediye başkan aday adayı Neşet Çağlayan ve Ak Parti BursaMilletvekili İsmail Aydın ile birlikte Bakan Mehdi Eker ile bir araya gelen Zelkif Bektaş, sorunların ele alındığı dosyayı bakana sundu ve sorunların çözüm talebini dile getirdi .
Eker’e dosya sundu
Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş Gıda Tarım ve HayvancılıkBakanı Mehdi Eker’e su ürünleri kooperatiflerinin sorunlarını içeren bir dosya sundu. İznik Gölü, Orhangazi, Narlıca, Göllüce, İznik ve Göllüce Su ürünleri kooperatifleri, Gölyazı, Balıkesir, Manyas, Konya, Apa Barajı, Beyşehir ve Seydişehir, Kayseri, Yamula Gölü, Bahçecik ve Sarımsaklı, Yozgat, Gelingüllü,Hirfanlı Barajı, Kurutlu Köyü ve Şereflikoçhisar Su Ürünleri Kooperatifleri adına Bakan Mehdi Eker’e sunulan dosyada şu görüşler yer aldı; İznik Gölü’nde 5 balıkçılık Kooperatifi tarafından avlanılan gümüşi havuz balığının (İsrail Sazanı) toplam miktarı yılda 850 tondur. İl tarım müdürlüğü tarafından tespit edilmiş olup bedeli tarafımızdan ilgili idareye yatırılmaktadır. Avlanılan balığın tamamı başta Irak olmak üzere yurt dışına gönderilmekle, ülkemize döviz kazandırılmaktadır. Bu balığın avlanılmasında en verimli ağ misina ağlardır. İç sularda misina ağ yasağı getirildikten sonra denediğimiz, bezden mamul ağlara takılan balıklar, balığın aşırı hareketli olması nedeniyle ağlarımızı düğüm yaparak parçalamaktadır. Bu durumu engellemek için ağ bezelerinin ip kalınlığını artırrmamıza rağmen yine de randıman alamadık. Bez ağları 1-2 defa kulandıktan sonra imha zorunda kalmamız maliyetimizi çok arttırmaktadır. Yani avcılığı yapılama hale getirmektedir. Şayet sadece bu balığın avlanmasında misina ağ kullanmamıza izin verilmediği taktirde yurt dışı ihracat taahhüdümüzü yerine getiremeyeceğimiz gibi, Tarım Bakanlığı ile aramızdaki 5 yıllık sözleşmeden söz konusu balığın sözleşme dışına alınmasını talep etmek zorunda kalacağız.


Kaldı ki bölgemizde bulunan diğer göller ki balıkçılar da iyi niyetle denemelerine rağmen başarılı olamamışlardır. Sadece İznik gölünde bulunan Jandarma Asayiş Bot komutanlığı, görevleri gereği konuyu son derece titizlikle takip etmektedir. Misina ağ kullanımında cezaların aşırı yüksek, yaptırımlçarın ağır olması nedeniyle İznik gölünde 3 aydır avlanma yapılmaması, ihracatı engellediğinden döviz kaybına yol açmaktadır. Misina ağlar bildiğimiz kadarıyla göle ve çevreye zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştır. Halbuki biz balıkçılar bu konuda son derece hassas davranarak eskiyen ve yıpranan ağlarımızı göle ve çevreye terk etmeyiz. 2-3 metre su derinliğinde kullandığımız bu ağları, ömrü tamamlandıktan sonra üzerindeki kurşun ve mantarları yeniden değerlendirmek üzere alıp karada imha ediyoruz. Bunları göz önüne alarak denizlerdeki avcılık ile kıyaslanmadan iç sularda misina ağ kullanmamıza izin verilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması bekliyoruz. Ayrıca, yine malum olunduğu gibi ,iç sularda avlanma bedeli, tahmin edilen balık stokları üzerinden fiyatlandırılarak kooperatiflerle sözleşme imzalanmaktadır. Biz kooperatifler yıllardır sözleşmelerdeki tonayı tutamamıza rağmen yazılı bedeli ve KDV’sini ödemek zorunda kaldık. Stok miktarlarının düşürlmesi ve tutabilen balık miktarı kadar sözleşme ve ödeme yapmamız için yeni sözleşme tarihlerinde biz kooperatiflerin de bilgilerinin alınması ve avlanma bedellerinin buna göre tespit edilmesi konusunda da emirleriniz bekliyoruz.