BALIKÇILAR AVLANMAYA BAŞLADI.

KAYSERİ'DE BULUNAN YAMULA BARAJINDA BALIK AVLANMASI İÇİN 33 BALIKÇI TEKNESİNE RUHSAT VERİLDİ. BALIKÇILAR AVLANMAYA BAŞLADI. Marina restoranda düzenlenen programda, Kayseri Denizi diye tabir edilen Yamula Barajında balık avlamaları için 33 balıkçı teknesine ruhsat verildi. Ruhsatları, Marina restoranında Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız balıkçılara teslim etti.
01 Mayıs 2012 12:47
Yamula barajıyla beraber şehirde çok önemli bir iş ve faaliyet alanı ortaya çıktığını anlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz burası elektrik üretmek üzere kuruldu ama sadece elektrik üretimi değil sulamayla alakalı kısmı da var. Daha ziyade 66 kilometre
uzunluğunda bir göl yapıldı. Yamula Barajı Türkiye'nin en önemli göllerinden biri. Şimdi bu göl kenarında 22 köy var. Bu köylerin çehresi değişmiş oldu. Yani burada çiftçilik, tarım devam edecek ama bu arada balıkçılık denen hadise denizle alakalı bir kısım bununla tanışmış olduk. Balıkçılık önemli bir gelir kapısı oldu. Tabi su üstünde kültür balıkçılığı yapılıyor. Buradaki arkadaşlarımız motorlu tekneleriyle balıkçılık yapacaklar. Allah kolaylık versin. Belki dedelerimize söyleseydik 'Ya Kızılırmak
üstünde balıkçılık yapılacak falan desek olmayacak şey düşünüyorsunuz torunlarım evlatlarım derlerdi' bugün bu karşımıza çıktı. Kayseri'nin deniziyle beraber balıkçılık denen hadiseyle tanışmış olduk"
Yamula Barajının yapısıyla ilgili bilgi veren Yıldız, şunları söyledi: "Şimdi 82 milyon metrekarelik bir su yüzeyi meydana geldi. Burada ciddi bir balıkçılık hadisesiyle karşı karşıyayız. Kurulan kooperatifimizin bu civardaki yerleşim yerlerindeki kooperatifimizin 22 köy 167'de üyesi var. Bu tekneler sırasıyla ruhsatlandırılacak. Buradan sazan, siroz, levrek, alabalık ve birazda maliyet olarak iyi para eden gümüş balığı üretiliyor ve tutuluyor. Arkadaşlarımızın bin 300 ton kapasiteleri var."
Ruhsatların verilmesinin ardından Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve beraberindekiler ava çıkan balıkçıları el sallayarak yolcu etti.