Balıkçılar sorunu Ankara'ya taşıdı12 Temmuz 2012, Perşembe 00:09
Geçtiğimiz hafta kongre için üst birliğine giden Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yaşadıkları sıkıntıları üst birliğe taşıdı.
Surkoop yetkilileri ile bir süre görüşen Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş ve Kooperatif Sorumlusu Ali Kahveci, çözüm yolu arayışında olduklarını sorunu Ankara’ya yazılı taşıyacaklarını bildirdi.


Üst birliğine sorunları iletmek üzere toplanan Su Ürünleri Kooperatifi, S.S Orhangazi İlçe Merkezi Yeniköy, Çakırlı Beldeleri, Keramet, Üreğil, Örnekköy Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi, sürdürebilir balıkçılık konulu dilekçeyi Ankara Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Su Ürünleri Kooperatifi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, faaliyet alanı bildirilerek, gölde her geçen yıl balığın azaldığını bu durumunun sebeplerini açıkladılar. Başkan Bektaş imzalı açıklamada yer alan bilgilere göre, ‘Balık popülasyonun azalmasının başlıca nedeni, avlak sahalarının kiralanması, İl Özel İdare tarafından başlatılması, bilinçsiz ve kontrolsüz balıkçılığın önlenememesi, İznik Gölü’nde su ve çevre kirliliğinin devam etmesidir. Torba yasa olarak adlandırılan 6111 sayılı kanunun geçici maddesi ile yeniden düzenlenerek bir nebze olsun iyileştirilmiştir. Ancak yeterli değildir. Şöyle ki tespit edilen avlanabilen stok miktarının avlanamayan kısmının sonraki yıla aktarılmasıdır. Şimdi ki uygulamada tespit edilen avlanabilir stok miktarının avlanamayan kısmının sonraki yıla aktarılmasıdır. Şimdiki uygulama tespit edilen avlanabilir stok miktarının satışını yapsak ta yapmasak da tamamını ödüyoruz ve avlanamadığımız kısım sonra ki yıla aktarılmıyor. İznik gölünde ticari veya amatör olarak balıkçılıkla iştigal eden kişilerin bilinçsizce yaptıkları avcılık nedeniyle yeterli miktarda balık avlanamıyor. Balıkçılık yapanlar yeterli miktarlarda balık çıkaramadığında ağ göz açıklığını sürekli olarak küçültmektedirler. Belirlenen alanların gözden geçirilmesi ve özellikle diğer türlerin havyar

Bıraktığı alanların tespit edilerek denetimlerin tespit arttırılması, balık türünün çoğalmasına yarar sağlayacaktır’ diyerek şikayetlerini yazılı bir şekilde açıkladır.

İsrail sazanı kabusu

Sorunları yazılı olarak üst mercilere taşıyan Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş ve Kooperatif Sorumlusu Ali Kahveci, Ankara’ya yazılı bildiride bulunarak, İsrail Sazanı’nın diğer türleri yok ettiğini buna çözüm yolu bulunması istendi. Açıklamaya göre, ‘İsrail Sazanı gri rengi nedeniyle sazandan güçlükle ayırt edilebilir. Erken yaşta ürümeye başlayan bu balık türü, 80 cm e ulaşabiliyor. Her türlü iklim şartlarına dayanıklı olup oksijensiz ortamda bile hayatta kalabilen İsrail sazanı aşırı yavrulamayla erkeğin diğer balık türlerinin dişilerini kısırlaştırabilmesi nedeniyle baskın bir tür olarak yaşıyor. Yılda 8 defa ve her üremede 700 binden fazla yavru meydana getirdiği bilinir. Yani doğal olarak diğer balık türünden oluşan balıkların tamamının kısırlaşması gibi bir durum meydana gelir’ diyerek bu çözüm yolunun İl Müdürlüklerince belirlenecek alanlarda, Bakanlıktan izin almak şartı ile uygun göz açıklığında olan uzatma ağları ile avcılığına izin verilmediği taktirde diğer tüm balık türlerinin kısa süre içerisinde yok olacağına dikkat çektiler.