Erdek İlçesi Karşıyaka Beldesinde faaliyet gösteren balıkçılar diğer meslek dallarında olduğu gibi kendi mesleklerinde de hizmet sürelerini doldurduktan sonra emekli olmak istiyorlar.
Erdek İlçesi Karşıyaka Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gedik, balıkçıların sosyal güvenlik haklarından muaf olduklarını söyledi. Balıkçılığın tarımın hiçbir sektörüne benzemeyen özel bir meslek olduğunun altını çizen Gedik, “Nerede, ne zaman, ne kadar avlanacağını bilmeden sadece rast gele diye yola çıkan bir meslektir. Gecesi,gündüzü ve istirahatı olmayan evinden yöresinden aylarca uzakta denizin ortasında mücadele eden balıkçıların sosyal güvenlikleri bulunmamaktadır. Sadece tarım sigortasından yararlanmaktadırlar” dedi.
Balıkçıya özel bir formül oluşturulmalıdır
Balıkçıların çalışma koşullarının tekneler üzerinde olduğunu açıklayan Gedik devamında şunları söyledi “ Mesai kavramı olmadan günlerce gece gündüz hizmet vermektedirler. Ayrıca bir işçinin diğer sene aynı teknede çalışıp çalışmayacağının bir garantisi de yoktur. Bu konuda özel bir çalışma yapılıp balıkçılara özel bir sosyal güvenlik formülü oluşturulmalıdır. Normal mesleklerde olduğu gibi balıkçılarda hizmet sürelerini tamamladıkları zaman emeklilik haklarına sahip olmalıdır. Balıkçıların çoğunun avlandığı üründen aldığı paydan başka her hangi bir güvencesi bulunmamaktadır”