2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Balıkçıların genel başkanı izmir'de

 1. #1
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıkçıların genel başkanı izmir'de

  BALIKÇILARIN GENEL BAŞKANI İZMİR'DE
  HABERE ULAŞMAK İÇİN TIKLA...


 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart
  BALIKÇILARIN GENEL BAŞKANI İZMİR'DE

  Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya, bir dizi gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği İzmir’de Foça,Yeni Foça,Şakran,Çakmaklı,Çandarlı ve Aliağa ilçelerinde faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatiflerini ziyaret etti. Balıkçıların Genel Başkanı Ramazan Özkaya’ya 2 gün süren ziyaret programında İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkan Vekili Hasan Eser’de eşlik etti.

  Özkaya, ziyaret programında ilk olarak Foça Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ceyhan Çetin’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çetin, yaklaşık bir saat süren ziyarette Foça Su Ürünleri Kooperatifinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında Genel Başkan Özkaya’ya bilgi aktardı ve önümüzde ki Haziran ayında Tarım Bakanlığı tarafından Ankara’da gerçekleştirilecek olan Su Ürünleri Danışma Kurulu Toplantısına ilişkin karşılıklı bilgi alış verişinde bulunuldu.

  HAYALDİ İNŞALLAH GERÇEK OLACAK


  Özkaya, Karşılıklı fikir alış-verişinin yapıldığı ziyaret sonrası Balıkçılar Lokalinde, Foçalı balıkçılar ile bir araya geldi. Burada balıkçıların sorunlarını ve talepleri dinleyen Özkaya, Çok yakın bir zamanda Ankara’da kurulacak olan Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün hayata geçmesiyle birlikte balıkçılık sektöründe ki sorunların büyük ölçekte çözüleceğine inandığını söyledi.

  Özkaya, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yapılan su ürünleri istihsalinden bilinçli yararlanmamız adına önemli görevler üstlenen ve daha da geliştirilmesi beklenen Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz rahmetli Turgut Özal’ın Anap iktidarında kapatılmıştı. Balıkçılık sektörü adına büyük önem arz eden bir kurumun kapatılması ülkemiz balıkçılığına büyük ölçüde zarar verdi. Ancak geçmişi konuşmanın bize hiçbir getirisi olmaz.Biz artık önümüze bakmak zorundayız. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne Merkezi Birlik olarak Genel Müdürlüğün yeniden kurulması için ciddi çalışmalarda bulunduk. Bu çalışmalar ve son zamanlarda ilgili makamlar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzün kısa bir süre içersinde yeniden kurulacağı yönünde bilgi edindik. Olağan üstü bir durum olmazsa içinde bulunduğumuz günlerin en medyatik sözü ‘ Hayaldi Gerçek Oldu’ misali bu hayalimiz inşallah gerçek olacak” dedi.

  Foça ziyareti sonrasında, Aliağa,Yeni Foça, Çakmaklı,Şakran ve Çandarlı Su Ürünleri Kooperatiflerini ziyaret eden Özkaya, Aliağa ve Şakran’da balıkçılarla bir araya gelerek sorunları yerinde dinledi.Aliağa, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Kemal Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Özkaya, Kooperatif Başkanlığı görevinin yanı sıra İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Kemal Yılmaz’a yaptığı başarılı çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Türkiye’de faaliyet gösteren 522 tane Su Ürünleri Kooperatifi olduğuna dikkat çeken Özkaya, “Maalesef bazı kooperatif başkanlarımız İşgal ettikleri koltukları temsil edemiyorlar, hakkını veremiyorlar. Kooperatifçilik gönüllülük işidir, sahiplenmektir, fedakarlık ister.Bu anlamda Aliağa Su Ürünleri Kooperatifimizin Sevgili Başkanı Kemal Yılmaz, benim yakinen takip ettiğim ve ziyaretine gittiğim bir çok kooperatiflerde çalışmalarını örnek gösterdiğim başkanlarımız arasındadır.Kendisine üyeleri nezdinde teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.


  Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz “ Genel Başkanımızın bizleri ziyaret etmesi bizim için onurdur.Sayın Genel Başkanımız Ankara’da bizlerin sesi,gözü,kulağıdır.Kendisi genel başkanlık görevine seçildiği ilk günden bugüne

  sadece İzmir,ege değil Türkiye denizlerinde faaliyet gösteren tüm balıkçılık camiasının sorunlarıyla yakından ilgilenerek, Ankara'da sorunlarımızın çözümü noktasında ciddi gayretleri olmuştur ve şu anda da aramızda olması da bunun bir göstergesidir. Sayın Genel Başkanımız ile ne kadar gurur duysak azdır” dedi.


  Daha sonra Aliağa Balıkçılar lokalinde Aliağa’lı balıkçılar ile bir araya gelen Özkaya’ya , Aliağa’da avlanma sahalarının kısıtlı olmasından şikayet eden balıkçılar avlanma şartlarının kendilerini mesleklerinden ayrılmaya zorladığını söylediler. Aliağa’da her geçen gün daha da gelişen sanayileşme ile birlikte hemen hemen tüm sahillerin (küçük balıkçı) kıyı balıkçılığına kapatılıp avlanma yasağı getirildiğini ifade eden Aliağa’lı balıkçılar, “Bizler endüstriyel balıkçı değiliz.6,7 metre büyüklüğünde ki balıkçı sandallarımızla denize çıkıp evine ekmek götürme mücadelesi veren insanlarız. Çandarlı, körfezimizde özellikle kuzey rüzgarları hakimdir.Bu nedenle sürekli körfezde avlanmamız imkansızdır. Bizler iç liman diye tabir edilen bölgemizin yeniden kıyı balıkçılığına serbest olmasını istiyoruz” dediler.


  Sorunu not alan Genel Başkan Özkaya, “İç limanlarda yapılan kıyı balıkçılığı tamamı ile Liman Başkanlıklarının inisiyatifi doğrultusundadır. Gemilerin iç limanlarda seyir ve hareketlerine engel olmamak için bu tür kısıtlamalar uygulanabilir. Bu ve buna benzer bir çok sorunla diğer bölgelerimizde de karşılaşıyoruz.Genelde bu sorunun çözümü de iç limanlarda avlanmayı göze alan balıkçılarımızın ağlarına liman içine demirleyen gemilerin bir şekilde zarar vermesi durumunda , balıkçılarımızın önceden hiçbir hak talep etmeyeceğini resmi olarak beyan etmesi sonrasında çözülebiliyor.”dedi.


  Ziyaretleri kapsamında son olarak Şakran Su Ürünleri Kooperatifini ziyaret eden, Genel Başkan Özkaya’dan Şakran'lı balıkçılar Şakran beldesine bir balıkçı barınağı yapılması yönünde destek istediler. Şakran’da denize dökülen dere yatağında teknelerini bağlayarak yaşamlarını sürdürme mücadelesi veren balıkçılar en ciddi sorunlarının barınak sorunu olduğunu ifade etti. Olumsuz hava şartlarında teknelerinin zarar gördüğünü anlatan Balıkçılar, “Beldemizde 100 civarında teknemiz var. Ancak başımızı sokacak bir barınağımız yok.2011’in Türkiye’sinde faaliyet gösteren Şakranlı balıkçılar olarak halen ilkel yöntemlere baş vuruyoruz. Teknelerimizi dere yataklarına bağlayarak korumaya çalışıyoruz.Bu nedenle yöremize hitap edebilecek şekilde bir balıkçı barınağının acilen yapılmasını cani gönülden istiyoruz” dediler.


  Sorunu yerinde tespit eden Genel Başkan Özkaya, İzmir Bölge Birlik başkan vekili Hasan Eser’e konuyla ilgili gerekli tüm araştırmaların yapılarak, sonucun bir dosya halinde genel merkeze gönderilmesi yönünde talimat verdi.Dere yatağında barınan balıkçılar ile sohbet eden Özkaya, “Merkez Birliği olarak bu sorunu en yakın zamanda Ankara’ya taşıyacağız. ilgili makamlarla görüşüp, ayrıca takipçisi de olacağız.Ankara’da bir genel merkeziniz varsa tüm balıkçılar için var” dedi.


  Program sonrası bir açıklama yapan İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkan Vekili Hasan Eser, “Genel Başkanımızın ziyareti bizler için sürpriz oldu. Bölge Birlik Başkanımız Sayın Ahmet Yapıcı, sağlık problemlerinden dolayı bu programın içinde yer alamadı. Birlik başkanım vekili olarak beni görevlendirdi.Sayın Genel Başkanımızla birlikte İzmir’in bakırçay bölgesinde faaliyet gösteren kooperatiflerimize bir dizi ziyaretlerde bullunduk.Balıkçılarımızın sorunlarını yerinde dinledik.Sayın Genel Başkanımız ile birlikte yaptığımız ziyaretlerde çok olumlu sonuçlar alıyoruz.Amacımız balıkçılarımızı her türlü platformda en iyi şekilde temsil edip, seslerini duyurmak, sorunlarını kamuoyunda gündeme getirip çare aramak ve en önemlisi Türkiye’de var olan tüm Su Ürünleri Kooperatifleri arasında birlik ve beraberliği güçlendirip çok daha güçlü bir sivil toplum örgütü yapısına sahip olmaktır” diye konuştu.


  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. su ürünleri kooperatiflerinin örnek anasözleşme değişiklikleri
  By ramazan özkaya in forum 3/2 Tebliğ Amatör
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02.04.10, 19:50
 2. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu
  By poyrazlı in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 01:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM