3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Balıkcıların Sorunları

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıkcıların Sorunları

  Balıkcıların Sorunları

  Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SÜMAE) Bilgi Edindirme Amiri Ali Çankaya, yanlış planlama, haksız rekabet, destekleme ve teşviklerin doğru kullanılmaması ve yetersizliği, eğitim eksikliği ile beraber hareket edememenin, Karadeniz Bölgesi’ndeki balıkçı kooperatiflerinin önemli sorunları arasında yer aldığını belirtti.

  Çankaya yaptığı açıklamada, balıkçı kooperatiflerinin, balıkçılık endüstrisinin gelişimi ve balıkçıların refah seviyesinin iyileştirilmesine odaklanmış, gelir artışı, yaşam standartları ve üretimin arttırılması gibi hedefler taşıyan, sektördeki avcılık, işleme, yetiştiricilik veya pazarlama faaliyetlerinin ilgililerini bir araya getiren örgütlenme biçimi olduğunu belirtti.

  Türkiye’de 2007 yılı rakamlarına göre 482 adet balıkçı kooperatifi bulunduğunu ifade eden Çankaya, “Bu kooperatiflerin ortak sayıları 21 bin 719’dur. Karadeniz kıyı kesiminde 20 bin 558 kişi balıkçı veya tayfa olarak balıkçılık sektöründe çalışmaktadır. Bu balıkçılar 81 adet balıkçı kooperatifi altında örgütlenmiştir.

  Küçük teknelerle genellikle amatör balıkçılık kapsamında yan uğraş olarak balıkçılık yapılmakta, bu durum zaman zaman sektörün anlaşılmasında sıkıntı doğurmaktadır” şeklinde konuştu.

  Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kıyı alanının en yoğun ve en eski kullanıcılarının balıkçılar olduğunu kaydeden Çankaya, “Ancak balıkçılar, kendilerinden beklenen kooperatifçilik hareketindeki ivmeyi gösterememiş, var olan birçok su ürünleri kooperatifi de kuruluş amaçlarını gerçekleştirememişlerdir” diye konuştu.

  Balıkçı kooperatiflerinin, deniz balıkçılığı ve yetiştiricilik sektöründe olmak üzere dünyanın hemen her tarafında bulunduğunu dile getiren Çankaya, şöyle devam etti:

  “Karadeniz Bölgesi’nde kooperatifler genellikle deniz balıkçılığı konusunda faaliyet göstermektedirler. Bu kooperatifler pazarlama, kredi temini, ucuz girdi temini, ortakları adına kefalette bulunmak, taşınır ve taşınmaz mallar edinmek, eğitim hizmeti vermek gibi çeşitli konularda icraatta bulunmaktadır.

  Yine ortakların her türlü ihtiyaçlarının temini ve elde edilen su ürünlerinin değerlendirilmesi, su ürünlerinin ihracat ve ithalatı faaliyet alanlarındandır.

  Balıkçı barınaklarının kiralama işlemleri balıkçı kooperatiflerince gerçekleştirilmektedir.”

  Çoğunluğu küçük tekne sahiplerinden oluşan Karadeniz balıkçısının genelde balıkçı kooperatifleri altında organize olduklarına dikkati Çeken Çankaya, “Ancak yanlış planlama, haksız rekabet, destekleme ve teşviklerin doğru kullanılmaması ve yetersizliği, eğitim eksikliği, beraber hareket edememe, bölge kooperatiflerinin önemli sorunlarıdır” dedi.

  SIKINTI, BALIK FİYATLARININ DEĞERİ ALTINDA OLMASI- Çankaya, bu olumsuzluklara karşın kooperatifçiliğin, balıkçılığın içinde bulunduğu sorunları ortadan kaldırmak, bunun yanında balık stoklarını ve balıkçı toplumunu sürdürülebilir kılmak için en uygun araçlardan biri olarak görüldüğünü vurgulayarak, şunları söyledi: “Karadeniz Bölgesi’nde kar eden ve bu karı yıl sonunda üyelerine dağıtan balıkçı kooperatifi sayısı son derece sınırlıdır. Balıkçıların ağ ve malzeme, düşük faizli kredi ihtiyacını karşılayan, düzenli işleyen kooperatifler mevcuttur. Ama bunların sayısı çok azdır. Bölgede mevcut kooperatiflerin çoğu genel kurullarda bir araya gelmekte, bu özellikleriyle adeta birer tabela kooperatifi görüntüsü vermektedirler. Öyleyse balıkçılıkta etkin organizasyona acil ihtiyaç vardır. Balıkçıların en çok yakındığı konu, yakalanan balıkların değer fiyatının altında satılmasıdır.” Kooperatiflerin, daha düşük vergi ve daha az kar marjıyla çalışarak bu sorunu çözebileceğini ifade eden Çankaya, “Yine deniz kirliliğiyle mücadelede, kontrol çalışmalarında, avlanan balık kayıtlarının doğru tutulmasında daha etkin rol oynayabilirler” diye konuştu. -”SORUN, TÜM TOPLUMU İLGİLENDİRİYOR”- Balıkçılığın sorunlarının denizlerde yaşandığını ama bu sorunların başta sektör çalışanları olmak üzere tüm toplumu ilgilendirdiğini dile getiren Çankaya, “İki önemli problem olan kirlilik ve aşırı avcılığın çözümü için, sürdürülen balıkçılık sisteminin yeniden yapılandırılması gerekir. Bu şekilde balıkçı kooperatifleri kanalıyla balıkçıların aktif katılımı sağlanarak etkin bir otokontrol sistemini içeren denetim sistemi kurulmalıdır” dedi. Çankaya, küçük üreticilerin ürünlerini genellikle kabzımal yoluyla pazarladığını, bu noktada kooperatiflere büyük görevler düştüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Çünkü kooperatifler, tutulan balığın pazarlamasını, değerlendirilmesini, özetle katma değer yaratan diğer hizmetleri de ellerinde tutmalıdır. Balıkçılıkta ilk halkadan son tüketim halkasına kadar tüm hizmetler kooperatif bünyesinde tutulduğunda, elde edilen katma değerler kooperatif içinde kalabilecek ve bu da balıkçıya yansıyacaktır.”
  [/COLOR]
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  Reİs cyro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  518
  Tecrübe Puanı
  0

  Bravoss kültürel gelişim olmadan kooperatifçilik

  slm
  hangi bir kooperatif veya kaçtane kooperatif tüzüklerinde olan balıkçının getirdiği balığı.teslim alıyor da pazarlıyor.
  adamlar işletme ruhsatı almadan.işletmecilik yapıyorlar.siz neden basediyorsunuz.
  tamamen kültürsüz insanların elinde tüm balıkçı koopertifleri.
  siz elektrik su temini yapmıyacak.halka olmadan sağdan soldan destek alarak halka vazifesi sağlayacaksınınz. limanda oluşan deniz kirliliğini temizlemeyecek.oluşan çöpleri toplamayacak ama kira isteyeceksiniz.
  yok öyle yağma hasan böreği.kooperatif kanunu değişsinde bakalım neler olacak.
  değişmesi gereken maddeler
  1- aynı semtte 2 ayrı balıkçı kooperatifi kurulamaz diyor.bu değişmeli
  2-balıkçılıkla iştigal eden insanlar koopertife muhalif diyerek üye yapılmıyor.
  ( ya arkadaş sen adamı üyemi aldında adını muhalif koydun.elbette almıyorsun diye muhalefet edecek adam)
  öncelikli bu kanunlar değişsin görelim.
  3-limalarda yeterli veya sağlam halka sayısı yetkililerce her 6 ayda bir denetlenir densin
  sonrasın yine görüşürüz.
  MERSİNDEN CEMİL YILMAZ SEVGİLERLE

 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Cemil arkadaşım balıkcı koop sistemi şahsi çıkarlar kurumları oladu bunda hemfikiriz.
  aslında çaktırılmadan yapılanlar var farkında değiller, liman-barınaklar kooplara kiraya veriliyor da çaktırılmadan her sene kiralara zam yapılıypor alıştırma meselesi; öyle bir ortam gelecekki birçok yerde balıkcılar bunu ödeyemeyecek sonrası, şahıs-kurum kuruluşlar kiralayacaklar ver parayı diyecekler kimler ödeyebilecek göreceğiz.
  aslında bu konuları müfit abi daha kapsamlı biliyor.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM