3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Balıkçılığa kota

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart Balıkçılığa kota

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, balıkçılıkta kota uygulamasına yakın zamanda geçilebileceğini söyledi.

  Eker, “AB ülkelerinde olduğu gibi veri toplanmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek. Bu sebeple verilerin alt yapısını oluşturan gemi izleme sistemi, seyir defteri, karaya çıkış bildirimi, nakil belgesi, depolama bildirimi ve satış bildirimi gibi kaynaklardan elde edilen verilerin girişi ve depolanması yapılacak. Bunun için su ürünleri bilgi sisteminin yazılımı tamamlandı. Yakın bir zamanda bunu uygulamaya koyacağız” dedi.

  Türkiye
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Ne'dir Balıkçılığa kota?..

  (Dikkat!..Önemlidir..)

  Haberi okuduk.Eminim birçok arkadaşım,''nedir kota,neden konuyor?''demiştir.
  Bu konuya açıklık getirmek amacıyla,alıntı bir metin sunuyorum.Hazırlayan Uzmana teşekkürlerimle..
  BALIKLARIMIZI KORUMAK İÇİN KOTA ŞART..

  Gittikçe, modernleşen (!) balıkçılık teknolojisi ve sayıları gün geçtikçe artan balıkçılık filolarının faaliyetleri sonucunda, av miktarlarında sürekli bir azalma görülmektedir. Ayrıca, evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu kirlilik, ekolojik dengenin bozulmasına, su ürünleri stoklarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz faktörler, çeşitli balık stoklarının azalmasına yol açmaktadır.

  Ülkemiz denizlerdeki balık stoklarının miktarı ne yazık ki tam olarak bilinmemektedir. Deniz araştırmalarına yeterince önem verilmemesi nedeniyle ulusal bir balıkçılık politikası geliştirilememiştir. Balıkçılıkta kota uygulanmadığından, balıkçılar avlayabildiği kadar balık avlamaktadır. Tekne sayısının sürekli artması ve aşırı avcılık balık stoklarımızda ciddi azalmalara neden olmaktadır.

  Ülkemizde biyolojik mirası içinde tehdit altında bulunan ve korunması önerilen 39 deniz canlısı bulunmaktadır. Mersin balıkları, deniz alası, büyük camgöz köpek balığı, pervane balığı, yağlı balık, deniz atı, deniz çayırları, mercanlar, kırmızı yıldız, deniz süngerleri, deniz kaplumbağaları, Yunuslar ve Akdeniz foku korunması gereken türlerdir.

  Avcılığı yapılan ekonomik türlerden tekir, barbunya, dil, pisi, kalkan, kırlangıç, minekop, uskumru, lüfer, palamut, istavrit, hamsi, orkinos ve karides gibi canlıların stoklarında büyük düşüşler görülmektedir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün iki yılda bir yayınladığı “su ürünleri avcılığını düzenleyen sirkülerde” su ürünlerinin minimum avlanabilir boy (Tablo 1), avcılık dönem ve yasak yerlerin belirtilmesine karşın, balıkçıların çoğu ne yazık ki bu yasaklara uymamaktadır. Denetimin ve yaptırımların yetersizliği sonucu, Marmara Denizi’nde kaçak trol avcılığı ve ışıkla balık avcılığı devam etmekte, nesli tehdit altında olan ve korunması gereken türler balıkçı tezgahlarında, büyük lokanta ve otellerde hatta Balıkhanelerde yer bulunmakta, küçük boy balıklar satılabilmektedir.

  Balık stoklarının korunması, balıklara en az bir defa üreme şansının verilmesine bağlıdır. Bu şans verilmediği takdirde, balık stoklarımızda azalmalar devam edecek ve muhtemelen türün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. Toplumda yaşayan her birey olarak buna tepki göstermelidir. Denizlerdeki canlılar bizim ortak mirasımızdır. Deniz canlı kaynaklarının kullanımı sürdürebilir olmalıdır. Bu miras geleceğe devredilmek üzere bize emanet edilmiştir. Balıkçı tezgahlarında satılan küçük boy balıkları satın almayınız. Bu tepki ortak sesimiz olmalı.

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.691
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bu yapılanmalar beklenen durumdu, daha neleri gelecek?, olmalımı - bence mantık çerçevesinde evet, kısaca sanatı yapanla ,yapmayan ortaya çıkacak. oltacılarda kendilerini ayarlamaya baksınlar- duyumlar balığa çıkmak en az 2 kişi olacak, telsiz mecburi, kayık boyu 11mt gibi söylentiler dolaşıyor ortada?. ne kadar doğru olduğu yakında anlaşılır.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yılan balığı avına kota
  By F I R T I N A in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.03.09, 16:59

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM