Sayfa 2/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
107 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Balıkçılığımızı bitiren faktörler

 1. #11
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  6- Dinamit Balıkçılıgı

  Katliam Gibi Balık Avı!
  dinamitle yapılan avcılıkta anaç ve yavru balıklar ile yumurtalarının nasıl yok olduğunu Fotoğraflar anlatıyor  Yıllardır dinamitle balık avcılığı önlenenemektedir
  Deniz dibinden çekilen fotoğraflarda, dinamitin patlama noktasında oluşan çukurlara yüzlerce ölü sardalyanın doldugu bunun yanı sıra kaya, lüfer, çupra levrek .karagöz,mırmır,Eşkina.Kefal Gibi Vb benzeri balıklarda avlanmaktadır.
  Daha dogrusu katliam yapılmaktadır.
  Dinamit atılmasıyla sudak basınç o bölgede bulunan tüm canlıları öldürmektedir.


  Dinamit atılmasıyla anaç balıklar, yumurtalar, yavru balıklar ve normal balık türleri yok edilmektedir.


  ''Dinamit balıkçılığı balık nesillerini yok ettiği gibi, balıkların kıyılara gelmesini, yumurta bırakmasını, beslenmelerini de engelliyor. Dinamitle balık avcılığının katliam avcılık olduğu bilinmekle birlikte gerekli önlemler,yaptırımlar uygulanamamaktadır.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #12
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  7- Manyat -Tarlakos -Iğrıp-Trata  Dip trolünde olduğu gibi dip taraması özelliği taşıyan bazı ağlar da vardır. Iğrıp, Manyat, Trata ve Tarlakoz bu ağlar arasında yer alır.

  "Bu ağların tamamı çevirme-sürütme ağları grubuna girer. İnsan gücü ve mekanik bir güçle istihsal oranında çevrilerek atılan ve dipten sürülerek karaya ve gemiye alınabilen, iki kanatlı, torbalı ve torbasız ağlardır. Bu ağları kullanan tekneler 8-10 m uzunluğunda olup 3-8 personel tarafından çalıştırılmaktadır. Genellikle sahilden elle veya denizden motor gücü ile çekilmektedirler. Manyat çoğunlukla Marmara denizinde Tarlakoz yalnızca Ayvalık çevresinde, ığrıp ve trata ise Ege ve Akdeniz de kullanılmaktadır.

  Trata ağı; gümüş ve sardalya avcılığında kullanılan ağ türüdür. Başlıca özelliği torba ağının üzerinde muhafaza ağının olmamasıdır. Iğrıp; 4-14 m uzunluğunda 25-35 HP gücünde motorlara sahip teknelerle çekilmektedir. Avladığı balık türüne göre isimler almaktadır. Yöresel olarak isimlerine de rastlanmaktadır. Özellikle Trata ağının özelliklerini taşımaktadır. Uzunluklarının değişik olması nedeniyle bu ağdan ayrılmaktadır. Tarlakoz ise genellikle iki balıkçı kayığı ile çekilen manyat ağının küçük bir şeklidir. Daha ziyade sığ bölgelerde kullanılır. Manyatın teknik özellikleri, ağ göz açıklıkları ve ağ derinlikleri trata ağına benzer. Ancak ağ uzunlukları farklıdır. Karides ve kıyı manyatı olmak üzere iki çeşidi vardır. Karides manyatı ile derin sularda kıyı manyatı ile sığ sularda avcılık yapılır. Karides manyatı ile yalnızca karides avlandığı halde kıyı manyatı ile barbunya ve tekir gibi dip balıkları avcılığı da yapılmaktadır. Manyat insan gücü veya mekanik bir güçle istihsal alanında çevrilerek atılan ve dipten sürütülerek toplanıp karaya veya gemiye alınabilen iki kanatlı, torbalı veya torbasız ağlardır."  Iğrıp ve Manyatın her ikisi de açıktan denize bırakılıp, dibe yerleştirilir ve sonra kıyıya kadar uzun halatlarla çekilir. Ağın kollarına bağlı halatlara, kıyıdaki tayfalar, bellerine doladıkları kalın bir ipi pratik bir düğümle bağlayıp, üç-beş metre çeker ve sonra gene aynı işlem yapar. Her ikisi de sahilden çekilen bir nevi trol gibidir. Önüne çıkan her türlü balığı yakalar. Gözleri ufak tutulursa balık yavrularını da tutarak balığa zarar verir. Manyat, ığrıp ağına göre, ağın yüksekliği bakımından biraz daha küçüktür.

  Bu genel açıklamaları özetlersek; Dip trolünü gözünüzde canlandırmak için bir pazar filesi düşününüz. Filenin tutulan yerlerinde kapı diye tabir edilen ve filenin ağzının açılmasına yarayan kısım vardır. Filenin ağzının alt kısmındaki ağırlıklar ve üst kısmında bulunan yüzdürücüler torbanın daha iyi açılmasını sağlamakta, kapının iki tarafından gelen halatlarla ağ belirli bir süre çekilerek çekilen alandaki balıkların torba içine girmesi sağlanmaktadır.  Manyat, trata, tarlakoz benzerleri için de yine file ve filenin her iki sapından uzatılan uzatma ağları ve ağların ucunda uzun halatlar düşününüz. Bu avlanma araçları genelde karadan kullanılmaktadır. Halatın bir ucu karadan sabitlenerek denize önce uzatma ağı olan kısmı bırakılmakta, torbayı oluşturan file kısmına gelindiğinde U şeklinde dönülerek ilk bırakılan kısma paralel şekilde karaya yönelinmekte, halatın bir ucu karaya verilerek her iki halatın ucundan çekilerek torba kısmı karaya kadar çekilmekte ve çekilen alandaki balıkların torba içine girmesi sağlanmaktadır.
  Dip sürütme ağları Manyat,Trata,Iğrıp,Talakos dibi tarayarak kıyıya çekilir önüne hangi canlı gelrse yakalar.Dip sürtülerelk tarandığı için dip yaşamına zarar verir. Marmara denizinde ve bazı bölgelerde yasaklanmışlardır.

  Dip sürütme ağları Manyat,Trata,Iğrıp,Talakos balıkçılığı bitiren faktörlerin arasında yeralmaktadır.


  Alıntı Net.
  .......................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 3. #13
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  8- Alamana- Büyüklügü 6 metre ile 15 metre arası değişebilen ve profösyönel olarak ağla ve oltayla avcılık yapan teknelere alamana teknesi denilir.
  Alamana teknelerinde kullanılan ağ çesitleri
  Yapısına göre üç çeşit ağ vardır. Bunlar;
  Tor ağı bölümü tek kat ağdan oluşan sade ağlar.
  Tor ağının içten ve dıştan geniş gözlü fanya ağlarıyla desteklendiği fanyalı ağlar
  Her iki tipin karışımı olan karma ağlardır.  Alamana teknelerinda kullanılan avçılık çeşidine göra ağ çeşitleri
  1-Uzatma .Bırakma ağlar
  2-Yeldirme -Akıntı ağlar
  3-Çevirme ağlar


  1/A-Sabit uzatma,bırakma ağlar


  Genelde su ortamına çeşitli biçimlerde serilerek kullanılan sabit ağlardır. Ağın sabitlenmesi amacıyla çapa, yerinin belirlenmesi amacıyla da şamandıra kullanılır.

  Ağ serildikten belirli bir süre sonra geri toplanarak yakalanmış olan su ürünleri ağdan ayıklanır. Bırakılan ağa balıkların yakalanması için çevrede gürültü çıkararak, ışık yakarak veya başka yöntemlerle balıkların ürkütülüp ağın üzerine sürülebilir. Bu ağlarla balıktan, kalamara, yengeçten ıstakoza kadar çok çeşitli su ürünü avlanabilir. Uzun ve alçak bir perde şeklindedirler.
  a- SADE AĞLAR Sabit Uzatma Bırakma
  Uzunluğu, yüksekliği ve göz açıklığı avlanacak balığın cinsine göre değişen ağlardır. En küçük balıklardan, torik gibi büyük balıklara kadar tümünün avlanmasında kullanılan bu ağlar, balıkları daha çok solungaçlarının üstünden, solungaç kapaklarının altından avlar. Böylece balığın yakalandıktan sonra kaçma ihtimali kalmaz. Yakalanacak balığın cinsine göre göz açıklığı olur. Küçük balıklar için bu açıklık 10-15 mm. palamut, torik gibi büyük balıklar içinse 40-80 mm. arasında değişir. Kurşun ve mantar yakaları bulunur. Kurşun dizili yakalar ağın dibe çökmesini, mantar dizili yakalar ise ağın deniz içinde gergin durmasını sağlar.
  Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre istavrit, sardalya, uskumru, lüfer, palamut, torik, kalkan ağları adı ile anılır.

  b- FANYALI AĞLAR Sabit Uzatma bırakma
  Üç katlı bir ağ olan fanyalı ağlarda, fanya denilen geniş gözlü iki ağın ortasına gözleri küçük esas ağ (tor) monte edilmiştir. Fanyanın büyük gözlerinden geçen balıklar, küçük gözlü tora torbalanıp takılırlar. Bu ağın özelliği, genel olarak küçük balıkların tutulmasında kullanılmasına rağmen, fanyanın büyük gözlerinden geçen büyük balıkların da fanya gözlerine dolaşıp tutulmasındadır. Kurşun ve mantar yakaları vardır. Yaka, ağların kurşun takılan alt kenarı ile mantar takılan üst kenarına verilen addır. Tor, fanyadan en olarak daha geniş olmalıdır.Fanyalı ağlar sade ağlardan farklı olarak tor ağının iki yanında geniş gözlü fanya ağları içerirler. Avcılık ilk fanya dan geçen balığın diğer taraftaki fanyanın dışına tor ağını iterek oluşturduğu kesede hapis olması ile gerçekleşir.
  Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre Dil.Pisi,Karides,Tekir,Tarbun.Istakoz,Marya,İzmari t ağları ile adlandırılır.

  2/A-Yeldirme,Akıntı Ağlar
  Pelajik balıkların avcılığında kullanılan bir tür uzatma ağıdır. Ülkemizde salma ağı olarak isimlendirilen bu ağlar Karadeniz’de palamut, tirsi ve lüfer,uskumru ve ringa avcılığında kullanılır. Akıntı ağları uzun bir hat boyunca çapa kullanmaksızın serilirler. Ağın bir ucu tekneye, diğer ucuna ise ışık bulunan bir şamandıra bağlanarak etraftan geçen tekneler için işaretlenir. Ağda çapa bulunmadığı için akıntı etkisiyle sürüklenir. Sığ bölgelerde sürüklenirken ağın dibe dolaşmaması için altında mapa denilen metal halkalar bulunur. Sürüklenme esnasında geniş bir alanı taradığı için av verimi yüksektir.Sade olarak donatılırlar.


  3/A-Çevirme ağlar
  Ağı balık sürülerinin etrafına çevirerek yapılan avcılık türüdür.Temel olarak tor ağı,Fanya, mantar yaka ve kurşun yakadan oluşurlar. Ağlar sade veya fanyalıdır  Çevirme ağlar ağ yapısına göre


  1-Çevirme ağlar Fanyalı-Sade
  a-Difana / Voli Ağları

  Difana yada voli ağı adı verilen fanyalı çevirme ağları, pelajik ve sürü oluşturan palamut, kefal ve lüfer gibi balıkların avcılığında kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde alamana ağı olarak isimlendirilen difana ağları balık sürülerinin etrafının çevrilmesi yoluyla kullanılmakta, fakat balığın yakalanması fanyalı ağlardaki gibi gerçekleşmektedir.
  Difana üst üste ve yan yana pek çok fanyalı ağın (bölme) bölme ipleri kullanılarak eklenmesiyle donatılan uzun ve derin bir ağdır.Kursun ve mantar yakaya kalın ipli 30 göz sardon donatılır
  En büyük difana ağı üç-dört boy uzunluğunda 10-20 metre derinliğinde, toplam 4 -8 bölme olarak donatılır.Ağ tor gözleri 22mm-28 mm arasında kullanılır Yapı olarak uzatma ağına benzese de kullanım açısından çevirme ağları grubunda yer alır. Büyük tip alamana tekneleri için çok uygun bir av yöntemidir. Genelde daha derin ve daha uzun ağlar kullanılır. Difana ağlarıyla hem gece hem de gündüz avlanılabilir. Gece avcılığı yakamozdan faydalanabilmek için aysız gecelerde yapılır.
  Küçük alamanalarda ise 2-3 boy uzunluğunda 1-2 bölme olarak donatılır.Ağ tor gözleri 22-28 mm arası kullanılır.Kıyı çevirmeleri için idealdir.


  b-Sade çevirme ağları

  Sadeçevirme ağları solungaç ağı yada eski söylenişiyle galsama ağı olarak isimlendirilir. Balıklar sade solungaç ağlarına dolaşma, takılma ve göze sıkışma yoluyla olmak üzere üç farklı şekilde yakalanmaktadır. Sade solungaç ağlarının deniz dibine, orta suya ve deniz yüzeyine serilen çeşitleri vardır. En yaygın olanlar deniz dibi ve üstünü kapatan ağ çeşididir.Ağı gözüne uygun Balık sürüleri görüldüğünde ağ denize bırakılarak sürü ağ bir halka şaklinde döşenerek çevrilir. Bırakılan ağa balıkların yakalanması için çevrede gürültü çıkararak, ışık yakarak veya başka yöntemlerle balıkların ürkütülüp ağa takılması sağlanır.

  Alamana teknelerinde balık ceşitliliğine göre kullanılan ağlar

  01-Gümüş Ağı-uzunluk 200-300 metre tor gözü 10.50-10.80 mm yükseklik 2-8 metre arası fanyasız sade donatılır cevirme amaçlı kullanılır

  02-İzmarit cinekop ağı-Uzunluk 200-300 metre Tor göz açıklığı 20-22 mm yükseklik 2-10 metre arası Sade veya fanyalı olarak donatılır.Bırakma veya çevirme amaçlı kullanılır.

  03-İstavrit Aği-Uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 15-18 mm yükseklik 3-12 metre arası fanyasız sade donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır

  04-Uskumru Ağı-uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 22-25 mm yükseklik 2-10 metre arası istege göre fanyalı veya sade olarak donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.Sade ağlar mapalı yeldirme ağı olarakta kullanılabilir.

  05-Lüfer Ağı-Uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 28-36 mm yükseklik 3-20 metre arası isteğe göre fanyalı veya sade olarak donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.


  06-Palamut Aği-Uzunluk 200-2000 metre ağ tor gözü 32-42 mm yükseklik 5-35metre arası sade alarak donatılır.200-400 metre uzunluk 5-10 metre yükseklik olan ağlar kursun yakalı olarak bırakma ,300-500 metre uzunluk 10-25 metre derilik olan ağlar kurşun yakalı olarakçevirme ve uzatmada kullanılır.400-2000 metre uzunluk 15-35 metre derilik olan aglar kursun yakalı veya mapalı olarak uzatma-Yeldirme olarak kullanılır.


  07-Torik Aği-uzunluk 200-1000 metre ağ tor gözü 50 -70 mm yükseklik 5-20 metre arası sade olarak donatılır bırakma -yeldirme olarak kullanılır

  08-Sardalye Aği-Uzunluk 200-500 metre ağ tor gözü 10.50-11.00 mm yükseklik5-20 metre arası sade olarak donatılır.Çevirme ve uzatma olarak avcılık yapılır.

  09-Kalkan Ağı-1 boy ağ 100 metre tor gözü 160 mm yükseklik 1 metre. 10-50 boy arası bırakma olarak avcılık yapılır.40 cm den küçük kalkan avcılığı yasaktır.

  10-Karides Ağı-1 boy ağ 100 metre ağ göz açıklığı 20 mm yükseklik 1-2 metre fanyalı olarak donatılır.Kurşun,mantar yaka sardonludur.Bırakma olarak avcılık yapılır.

  11-Istakoz Ağ-1 boy ağ 100 metre ağ tor ğözü 40 mm yükseklik 1 metre fanyalı oonatılır.Taşlık bölge kıyılarına bırakma olarak avcılık yapılır.

  12-Barbuya - Tekir Ağı- 1 boy ağ 100 metre ağ göz açıklığı 18 mm yükseklik 1-2 metre fanyalı olarak donatılır.Bırakma olarak avcılık yapılır Gün batışı ve gün doğuşu 2 çeki yapılır.


  13-Marya Ağı-1 boy ağ 100 metre tor gözü 40 mm yükseklik 1 metre fantalı donatılır.Dip zemin kırmalık olan yerlere bırakma olarak avcılık yapılır.Karışık İri balık tutmak için avcılık yapılır.
  14-Pisi Ağı-1 boy 100 metre for ğözü 60-90 mm arası yükseklik 1 metre fanyalı olarak donatılır.Bırakma olarak avcılık yapılır
  15-Dil ağı-1 boy 100 metre tor gözü 40 mm yükseklik 1 metre fanyalı donatılır.Kumluk bölgelerde bırakma olarak avcılık yapılır.

  Alamanaların balıkçılık üzerinde etkileri.
  Alamana tekneleri sirkülerde belirtilen ag gözü standardına uymuyarak ag gözlerini ufak tutup donattıkları aglarla standartın altındaki küçük balıkları yakalamaktadırlar.Buda balıkların üreyemeden tutulması sebebiyle balık neslini azaltmaktadır.Bazı alamana tekneleride sürkülerde belirtilen av yeri av zamanı yasaklarına uymamaktadır.
  Netice itibariyle azda olsa alamanaların balıkçılığımızı bitiren faktörlar arasınada yer almaktadır.  Bazı bilgiler ve resimler netten alıntıdır. Rastgele
  .....................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 4. #14
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  9-Algarna

  Algarna çerçevesinin iki yanında bulunan kızaklar çerçevenin ve ağın zemine temas etmesini sağlar. Kızaklar arasına donatılan zincir, kurşun yakadan önce zemine temas eder. Böylece zemin içerisinde gizlenen dil balığı ve karidesin dipten yükselerek çekilen ağın içine yönlenmesine neden olur. Bu nedenle algarna, dip trolüne göre bazı türler üzerinde (dil , karides.Tekir,Mezgit balığı) daha etkin bir avcılık sergilemektedir
  Algarnanın dip trolüne oranla daha küçük boyutlu olması bu av aracına, trolün çekilemeyeceği dar ve kısa deniz zeminlerinde ve yüksek çekim hızında av yapabilme imkanı vermektedir.


  Son yıllarda balık stoklarında hissedilen azalma, balıkçıları ekonomik değeri yüksek karides ve dil balığı,Tekir balığı,mezgit balığı avcılığına yönlendirmiştir. Diğer av takımlarına göre maliyeti daha düşük bir av aracı olan algarna, az sayıda personel ile uygulanışı ve ekonomik değeri yüksek ürünleri avlaması nedeniyle kısa sürede yaygınlaşarak yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Algarna takımlarının yasak olan özellikle sığ sayılabilecek körfez ve lagüner alanların ön kısımlarında yoğun olarak kullanıldığı gözlenmektedir.  algarna günümüzde bir bakıma trol,un yerını almış ona göre fazla gelişmiş sayılmayan bir deniz takımıdır.sirkülerde bir teknenın çekebılecegı algarna max. 50 m’den daha derin sularda, ağız yüksekliği 50 cm., omuz ve torba kısmında ağ göz açıklığı en az 32 mm. ve torba boyu en fazla 6 kulaç (11 m) olan, toplam kiriş boyu 15 m.yi geçmeyen çift torbalı 2 algarna ya da kiriş boyları 5 m.yi geçmeyen tek torbalı 3 algarna ile avlanılması serbesttir. Algarna ile karides avcılığında çelik halat kullanılması yasaktır. Kullanılacak halatların çapı ise 16 mm.’den kalın olamaz.


  Algarna
  1-çeki ipleri
  2-çember
  3 ağ,dan oluşur
  gunumuzde algarna sadece karides tutma amaçlı kullanılmaktadır
  trol,e oranla daha hız ile sürütülür,ağın çerçeve göz açıklığı 18 mm yorba dibi ise 16mm olmalıdır
  algarnalar genelde iplik ağdan yapılır ama son 2 sene misina dan yapılmaya başlanmıştır nedeni ise kay kay ın ağın gözlerini kapatıp teknenın ılerlemesını yavaşlatmasıdır 3 tane ayrı algarna stili vardır

  1-birleşik donam(en eskı donamdır sadece karıdes alır marya balık toplamaz nedenı ıse ağ donamının çembere yakın olmasıdır)

  2-salma sistemli donam(bu sistem birleşik donamdan sonra yapılmış olup kurşunlu halatla ağı bağımsız kılmıştır yani halatla kursun bırbırınen ayrıdır bu sıstem karıdes ve marya alır ama yuksek hızla gıdıldıgınde karides azalıp marya çoğalmaktadır ama bu sistem dip sularına fazla elverişli degildir birleşik donama oranla fazla kullanılmamaktadır)
  3-trol donanımlı algarna(bu sistem en son yapılmış olup bildiğimiz trol torbasının algarna çemberıne uyarlanmışıdır bu sistem yuksek hızda ve sularda gayet guzel çalısır kursunlu halat ile ağ arasında donam bulunur hem karides hemde marya alır teknenın hızına göre bu miktar çoğalır)  Algarnanın balık populasyonunun sürekliliği üzerine olumsuz av baskısı oluşturduğu gözlenmiştir.Karidesin ilk üreme boyu 12 cm’dir Yakalanan karideslerin 14-18 cm boy grubunda yoğunlaştığı tespit edilirken, algarna karides avcılığında etkin bir av aracı olarak göze çarpmaktadır. Buna karşın çamurlu ve kumlu dip yapılarında kullanıldığında herhangi bir etkisi tespit edilememiştir.Daha az maliyetli ve daha fazla ekonomik değeri yüksek balık yakalayan algarna ile körfez içlerinde yasak avcılığa yönelmişlerdir.Buda dip zemini yaşamını olumsuz etkilemiştir.

  Balık populasyondaki türlerin ilk üreme boylarından büyük bireylerinin avlayacak şekilde düzenlenmesi, avcılığın kumlu çamurlu zeminlerde özellikle kıyısal bölgeden daha derin sularda yapılması durumunda sürdürülebilir balıkçılık açısından uygun bir av aracı olacağı düşünülmektedir.
  Karides avcılığı

  MADDE 25 – (1) Marmara denizi hariç, bütün karasularımızda, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında algarna ile karides istihsali yasaktır.

  (2) Akdeniz'de;

  a) Antalya ili, Gazipaşa ilçesi, Kesik burnu (36° 09,964’ N - 32° 23,418’ E) ile Kızılliman burnu (36° 04,243’ N - 33° 04,708’ E) arasında kalan karasularımızda 1,5 mil içerisinde,

  b) İncekumburnu (36° 14,10’ N - 33° 56,90’ E) ile Susanoğlu - Atakent (36° 24,971' N - 34° 05,458' E) arasında kalan karasularımızda sahilden itibaren 3 mil içerisinde,

  c) Mersin Karaduvar balıkçı barınağı (36° 48,546' N - 34° 41,873' E) ile Ceyhan nehrinin denize döküldüğü yer arasında kalan karasularımızda sahilden itibaren 3 mil içerisinde,

  ç) Akıncı burnu ile Suriye sınırı arasında kalan karasularımızda 1 mil içerisinde,

  d) Akdeniz’de belirtilen yerler dışında kalan karasularımızda ise, sahilden itibaren 2 mil içerisinde, uzatma ağları hariç her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır.

  (3) Ege denizi’nde ve Akdeniz’de 15 Nisan - 15 Eylül tarihleri arasında uzatma ağları hariç her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır.

  (4) Marmara’da;

  a) Marmara denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında, 15 Nisan - 31 Ağustos ve 1 - 31 Ocak tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır. Ancak, 15 Mayıs - 1 Ağustos tarihleri arasında uzatma ağları ile oluklu karides (P. kerathurus) avcılığı serbesttir.

  b) Marmara denizinde avcılığın serbest olduğu dönemlerde, İstanbul Adalar’daki; Burgazada Mezarlık burnu (40° 53, 218’ N - 29° 03,329’ E), Kınalıada Ocak burnu (40° 54, 223’ N - 29° 02,729’ E), Kınalıada Liman burnu (40° 54 454’ N - 29° 03,453’ E), Burgazada Çeşme burnu (40° 53,129’ N - 29° 04,199’ E), Heybeliada Değirmen burnu (40° 53,046’ N - 29° 05, 355’ E), Dragos (40° 54, 443’ N - 29° 08,343’ E), Büyükada çakarı (40° 53,010’ N - 29° 07, 920’ E), Büyükada su iskelesi (40° 52, 040’ N - 29° 08,530’ E) ve Büyükada (40° 51,850’ N - 29° 08,000’ E), Büyükada Dil burnu (40° 51, 709’ N - 29° 06,472’ E) ve Heybeliada askeri liman (40° 52,340’ N - 29° 06,150’ E) Heybeliada (40° 52,400’ N - 29° 04, 500’ E) ve Burgazada (40° 52,500’ N - 29° 04, 000’ E) koordinat noktalarını birleştiren alan hariç olmak üzere, (Bakınız Harita-60), ek-7’de manyat ve algarna için ayrı ayrı belirtilen alanlarda karides avcılığı serbesttir.
  c) Manyat ve algarna ile karides istihsalinde bulunacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden ek-1’de yer alan avcılık "İzin Belgesi"nin alınması zorunludur.

  ç) Derin su pembe karidesinin; 50 m’den daha derin sularda, ağız yüksekliği 50 cm., omuz ve torba kısmında ağ göz açıklığı en az 32 mm. ve torba boyu en fazla 6 kulaç (11 m) olan, toplam kiriş boyu 15 m.yi geçmeyen çift torbalı 2 algarna ya da kiriş boyları 5 m.yi geçmeyen tek torbalı 3 algarna ile avlanılması serbesttir. Algarna ile karides avcılığında çelik halat kullanılması yasaktır. Kullanılacak halatların çapı ise 16 mm.’den kalın olamaz.

  d) Karides avcılığında kullanılan manyatların torba ağ göz açıklığı 32 mm.’den küçük olamaz.

  Av kompozisyonu içinde algarna balıkçılğında hedef tür ve ıskarta oranına bakıldığında %22.22 oranında hedef tür yakalanırken, %48.2 ıskarta tür avlanmaktadır.Bu ne demek avlanan balığın %22.22 si hedef tür olurken diğerleri katledilmiş olarak denize dökülmektedir. Aynı bölgelerde uzatma ağları ile yapılan karides avcılığında, av kompozisyonu içinde karides %57-63 oranında yakalanırken, ıskarta av miktarı %6.77-8.97 oranlarında tespit edilmiştir.Daha az maliyetli ve daha fazla ekonomik değeri yüksek balık yakalayan algarna ile körfez içlerinde yasak avcılığa yönelmişlerdir.Buda dip zemini yaşamını olumsuz etkilemiştir. Aynı balıkçılık ortamında çok farklı hedef tür yakalama oranı sergileyen algarna av takımları kıyıya yakın yerlerde kullanıldığında zeminde bulunan florayı tahrip ettiği gözlenmiştir.Bu nedenledirki algarna balıkçılığımızı bitiren faktörler arasında yer almaktadır.

  10 Haziran 2010
  Bazı bilgiler ve resimler netten alıntıdır.

  Rastgele


  ....................................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 5. #15
  Balıkçı Adayı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  169
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Alıntı buranaki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  7- Manyat -Tarlakos -Iğrıp-Trata  Dip trolünde olduğu gibi dip taraması özelliği taşıyan bazı ağlar da vardır. Iğrıp, Manyat, Trata ve Tarlakoz bu ağlar arasında yer alır.

  "Bu ağların tamamı çevirme-sürütme ağları grubuna girer. İnsan gücü ve mekanik bir güçle istihsal oranında çevrilerek atılan ve dipten sürülerek karaya ve gemiye alınabilen, iki kanatlı, torbalı ve torbasız ağlardır. Bu ağları kullanan tekneler 8-10 m uzunluğunda olup 3-8 personel tarafından çalıştırılmaktadır. Genellikle sahilden elle veya denizden motor gücü ile çekilmektedirler. Manyat çoğunlukla Marmara denizinde Tarlakoz yalnızca Ayvalık çevresinde, ığrıp ve trata ise Ege ve Akdeniz de kullanılmaktadır.

  Trata ağı; gümüş ve sardalya avcılığında kullanılan ağ türüdür. Başlıca özelliği torba ağının üzerinde muhafaza ağının olmamasıdır. Iğrıp; 4-14 m uzunluğunda 25-35 HP gücünde motorlara sahip teknelerle çekilmektedir. Avladığı balık türüne göre isimler almaktadır. Yöresel olarak isimlerine de rastlanmaktadır. Özellikle Trata ağının özelliklerini taşımaktadır. Uzunluklarının değişik olması nedeniyle bu ağdan ayrılmaktadır. Tarlakoz ise genellikle iki balıkçı kayığı ile çekilen manyat ağının küçük bir şeklidir. Daha ziyade sığ bölgelerde kullanılır. Manyatın teknik özellikleri, ağ göz açıklıkları ve ağ derinlikleri trata ağına benzer. Ancak ağ uzunlukları farklıdır. Karides ve kıyı manyatı olmak üzere iki çeşidi vardır. Karides manyatı ile derin sularda kıyı manyatı ile sığ sularda avcılık yapılır. Karides manyatı ile yalnızca karides avlandığı halde kıyı manyatı ile barbunya ve tekir gibi dip balıkları avcılığı da yapılmaktadır. Manyat insan gücü veya mekanik bir güçle istihsal alanında çevrilerek atılan ve dipten sürütülerek toplanıp karaya veya gemiye alınabilen iki kanatlı, torbalı veya torbasız ağlardır."

  Iğrıp ve Manyatın her ikisi de açıktan denize bırakılıp, dibe yerleştirilir ve sonra kıyıya kadar uzun halatlarla çekilir. Ağın kollarına bağlı halatlara, kıyıdaki tayfalar, bellerine doladıkları kalın bir ipi pratik bir düğümle bağlayıp, üç-beş metre çeker ve sonra gene aynı işlem yapar. Her ikisi de sahilden çekilen bir nevi trol gibidir. Önüne çıkan her türlü balığı yakalar. Gözleri ufak tutulursa balık yavrularını da tutarak balığa zarar verir. Manyat, ığrıp ağına göre, ağın yüksekliği bakımından biraz daha küçüktür.

  Bu genel açıklamaları özetlersek; Dip trolünü gözünüzde canlandırmak için bir pazar filesi düşününüz. Filenin tutulan yerlerinde kapı diye tabir edilen ve filenin ağzının açılmasına yarayan kısım vardır. Filenin ağzının alt kısmındaki ağırlıklar ve üst kısmında bulunan yüzdürücüler torbanın daha iyi açılmasını sağlamakta, kapının iki tarafından gelen halatlarla ağ belirli bir süre çekilerek çekilen alandaki balıkların torba içine girmesi sağlanmaktadır.  Manyat, trata, tarlakoz benzerleri için de yine file ve filenin her iki sapından uzatılan uzatma ağları ve ağların ucunda uzun halatlar düşününüz. Bu avlanma araçları genelde karadan kullanılmaktadır. Halatın bir ucu karadan sabitlenerek denize önce uzatma ağı olan kısmı bırakılmakta, torbayı oluşturan file kısmına gelindiğinde U şeklinde dönülerek ilk bırakılan kısma paralel şekilde karaya yönelinmekte, halatın bir ucu karaya verilerek her iki halatın ucundan çekilerek torba kısmı karaya kadar çekilmekte ve çekilen alandaki balıkların torba içine girmesi sağlanmaktadır.
  Dip sürütme ağları Manyat,Trata,Iğrıp,Talakos dibi tarayarak kıyıya çekilir önüne hangi canlı gelrse yakalar.Dip sürtülerelk tarandığı için dip yaşamına zarar verir. Marmara denizinde ve bazı bölgelerde yasaklanmışlardır.

  Dip sürütme ağları Manyat,Trata,Iğrıp,Talakos balıkçılığı bitiren faktörlerin arasında yeralmaktadır.


  Alıntı Net.
  .......................
  Trata zararlıdır zararsızdır orası tartışılır ama.
  İzmir'de gelenek gibi birşeydi. Elle trata çeken balıkçıları bıkmadan sıkılmadan bekler izlerdim. Ağın sonu geldiğinde kasalar yan yana dizilir kovayla gelen papalinler dökülür kilo hesabı değil göz terazisiyle bol kepçe balık alırdık. Ağdan çıkan işe yaramayacak ısparozlar, karagözler canlıyken toplanıp tekrar geri denize atılırdı. Daha eskilerde ağdan çıkan granyozları anlatırlardı ama ben yetişemedim. Zaten sonra trata yasaklandı...

 6. #16
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bir zamanlar güzel bahçe sahilindede çekiliyordu bunlar
  Haşim
  Yalova 1966

 7. #17
  Balıkçı Adayı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  169
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Alıntı Haşim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir zamanlar güzel bahçe sahilindede çekiliyordu bunlar
  Doğrudur haşim abi Güzelbahçe-Altıevler-Sahilevleri sahilinde çekilirdi.

 8. #18
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  10-Amatör balıkçılık Kıyı-Tekne

  Ülkemizdeki Amatör Balıkçılığın Durumuna Bir Bakış: Galata Köprüsü,Çanakkale Boğazı ve Abant Gölü Örnekleri


  1:Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Mustafazengin
  2:Rastgelebalıkçı Amatör Olta Balıkçıları Derneği, Ankara , Burak Kalac
  3:Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Yalova Tarım İl Müdürlüğü, Görkem DALKIRAN


  Özet

  Bu çalışmada ülkemizin üç ayrı sucul ortamdaki amatör ve rekreasyonel (turizm/sportif amaçlı) balıkçılık faaliyetleri incelenerek amatör balıkçılığın genel hatları ile yapısal durumu; yasal ve teknik özellikleri tanımlanmıştır. İnceleme yapılan bölgelerde doğal kaynağı yöneten merkezi ve yerel otoritenin yetersizliğinin yanında kaynağı kullanan balıkçılar açısından da amatör balıkçılık/organizasyon, kaynağı koruma ve sosyal bir topluluk oluşturma bilinci gibi birincil konuların henüz kavranmadığı görülmüştür. Yasal statüleri benzer olmasına karşın ülkemizdeki deniz (kıyı/koy, boğaz, haliç, rıhtım, dalgakıran/mahmuz) ve iç sulardaki (akarsu, göl/gölet) amatör balıkçılık uygulamaları birbirinden oldukça büyük farklılıklar arz etmektedir. Bu farklılık yerel/bölgesel değişikliklerin yanısıra, hedef balık türüne göre de değişmektedir. Bu durum sektörde büyük bir kavram kargaşasına neden olmaktadır. Gerek sucul canlı kaynakların devamlılığı, gerekse de amatör balıkçılık olgusunun kurumsal/sektörel bir yapıya kavuşabilmesi için yakın gelecekte amatör balıkçılık yönetim stratejisinin kapsamlı olarak ele alınması ve idari ve hukuki altyapısının yeniden oluşturulması gerekmektedir.
  Anahtar Kelimeler: Olta balıkçılığı, Galata köprüsü, Çanakkale boğazı, Abant gölü, su ürünleri tebliği, amatör balıkçılığın kuralları


  1. Giriş

  20. yüzyılın başlarından itibaren sanayileşme ve devamında kentleşmenin getirdiği yaşam şekilleri kaçınılmaz olarak insanların dinlenme, eğlenme ve seyahat ihtiyaçlarını da beraberinde getirmiştir. Rekreasyonel olta balıkçılığı da bu uzun süreçte giderek artan doğa ile baş başa kalma ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile ortaya çıkmış ve geliştirilmiştir. Diğer taraftan bugün dünyada amatör olta balıkçılığının bu birincil amacının ötesinde, kamu yararına olabilecek şekilde ekonomik bir kazanca da dönüştürülmüştür. Doğrudan kamu veya özel sektör aracılığı ile işletilen bu kaynaklardan elde edilen gelir ile hem kaynağın sürekliliği sağlanmakta, hem de insanlar için rekreasyonel ve kültürel değerlerin paylaşılması için kaliteli bir yaşam stili sunulmaktadır.
  Ülkemizdeki amatör balıkçılık gerek kavram gerekse de uygulama açısından henüz kurumsal bir yapı kazanamamıştır. Amatör olta balıkçılığının gelişme gösterdiği ve dev bir ticari sektör haline geldiği Japonya, ABD ve AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça dağınık, karmaşık, yönetimsel açıdan güçsüz ve yetersiz özelliklere sahip, sorunlarını çözememiş bir tablo ile karşılaşılmaktadır. Bugün için amatör balıkçılıkla ilgili yönetim, mevzuat ve yasal düzenlemeler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı merkez (KKGM: Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü) ve taşra (Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri) teşkilatları tarafından yürütülmektedir. Amatör balıkçılığı düzenleyen ve dört yılda bir yayınlanan (2008’den önce iki yılda bir yayınlanmaktaydı) “2/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” de aynı bakanlık tarafından hazırlanmaktadır. ‘1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu” ve buna ait “Su Ürünleri Yönetmeliği'nin 6. Maddesi” gereğince; 1 Eylül-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca yayınlanan bu tebliğ ile deniz ve iç sulardaki doğal yaşam alanlarının korunması, buralarda bulunan su ürünleri kaynaklarından amatörce yararlanılması, sorumlu ve sürdürülebilir avcılık için amatör balıkçılığın belirli kurallar çerçevesinde yapılması amaçlanmaktadır. Ancak uygulamada bunun tam olarak işletilebildiğinden bahsetmek zordur. Kurallar; yasal mevzuatlarla belirlenmesine karşın, ülkemizdeki deniz (kıyı/koy, boğaz, haliç, rıhtım, dalgakıran/mahmuz) ve iç sulardaki (akarsu, göl/gölet) amatör balıkçılık uygulamaları birbirinden bir hayli farklılıklar göstermektedir.
  Pazarlamaya yönelik olmayan, bireysel tüketim ve eğlence amaçlı avlanma olarak adlandırılan amatör balıkçılık, farklı gelir düzeyine sahip kişilerce çeşitli av malzemelerinin kullanılması ile yapılan bir faaliyettir. Ülkemizde henüz zorunlu bir lisans sistemi olmadığı için isteyen herkes amatör avcılığa katılabilmektedir. Türkiye’de de Avrupa’da olduğu gibi amatör balıkçılık faaliyetleri sonucu elde edilen su ürünleri yasa gereği pazara sunulamamaktadır. Her ne kadar amatör balıkçılığın yasal çerçevesi ‘1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Su Ürünleri Tebliği’ ile belirlenmiş olsa da, bu avcılığı yapanların büyük bir kısmı bu kuralları bilmemektedir. Bu da bilinçsiz avcılığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemizde özellikle deniz kıyısı olan bölgelerimizde ve iç sularımızda çok yaygın olarak amatör balıkçılık yapılmaktadır. Ancak amatör balıkçılık yapmak için ‘Amatör Balıkçı Belgesi’ almak zorunlu olmadığı gibi düzenli bir kayıt sistemi de yoktur. Amatör balık avcıları ile ilgili bilgiler ve bu faaliyetlerin ekosistem üzerine olan etkileri henüz rakamsal olarak ölçülememektedir (Anonim, 2007). Diğer taraftan amatör balık avcılığı faaliyetinin denetimi gerektiği gibi yapılmamaktadır.
  Bu çalışmada ülkemizin birbirinden farklı özelliklere sahip üç ayrı ortamındaki amatör balıkçılık uygulamaları ele alınarak, buradaki güncel uygulamalar tanımlanmaya çalışılmış, bu örneklerden yola çıkılarak ülkemizdeki amatör balıkçılığın ekosistem-avcılık ilişkileri, sektörün sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik yapısı incelenmiş ve bazı somut önerilerde bulunulmuştur.

  2. Galata Köprüsünün Oltacıları

  2.1. Amatör olta balıkçılığının önlenemez yükselişi
  Öncesi çok net bilinmemesine karşın esas olarak Galata köprüsündeki oltacıların varlığı Haliç’i temizleme çalışmalarının sona erdiği 1990’lı yılların sonundan itibaren görünmeye başlar. Haliç gibi çok özel bir ekosistemin yoğun bir kirlilik baskısından arındırma çalışmaları; tamamen yitirilmiş bir yakın kıyı/hassas ekosisteminin ülkemiz adına geriye kazandırılmış ilk örnek/öncü projelerinden biridir (Dip Not: Buradaki çabalara araştırmacı ekibi ile büyük emek veren ve genç yaşta kaybettiğimiz İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Sayın Prof. Dr. Erdoğan Okuş’u minnetle anıyoruz). Özellikle 2000’li yılların ilk yarısında Galata’daki oltacılık İstanbul’un; Haliç’in vazgeçilmez bir parçası halini almıştır. Şüphesiz Haliç’in yeniden rehabilite edilerek kent insanının hizmetine sunulması olağanüstü, takdire şayan bir çabadır. Galata Köprüsü üzerinde sadece balık avlayanlar için değil, av malzemesi; olta takımı pazarlayanlar, canlı yem satıcıları, yer kapıp kiralayanlardan, avladıkları balığı taze satan kimi amatörlere kadar sanki gizli/görünmez bir sektör doğmuştur.  Galata köprüsü üzerinde doğrudan bireysel gözlemlere ve oltacılarla yapılan sohbetlere dayalı olarak gerçekleştirilen bu çalışmada; ilki Nisan 2008’de, ikincisi ise Eylül 2008 döneminde olmak üzere iki ayrı ziyaret planlanmıştır. Galata’da olta takımlarıyla “amatör/sportif amaçlı” balık avlayan insanların durumuna bir göz atıldığında ilk bakıştaki manzara şöyledir: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından; amatör su ürünleri avcılığını düzenleyen “Tebliğ”e göre (Anonim, 2009) “Amatör Balıkçı Belgesi”ne sahip avcıların oranı son derece düşüktür. Anılan her iki ziyarette de ruhsatlı amatör olta avcılarının sayısının %15-20’leri geçmediği gözlenmiştir. Sayısal olarak bu oranın bu denli düşük olması; amatör balıkçılık yönetim kalitesini göstermesi açısından çarpıcı bir sonuçtur. Hatta görüşme yapılan birçok oltacı; bu güne gelinceye kadar sayısız defa burada balık avladıklarını ve yıllarca hiçbir resmi ya da sivil bir kurumdan, herhangi bir yasal sorgulama ve neticesinde bir yaptırım ile karşılaşmadıklarını, bu anlamda herhangi bir sorumlu ile muhatap olamadıklarını dile getirmişlerdir. Buradaki gözlem ve saptamalar aslında ülkemizdeki en popüler avcılık alanında bile amatör balıkçılık uygulamamalarını sergilemesi bakımdan son derece ilginçtir.

  2.2. Kendi değerlerini oluşturan bir sistem  Bu gün Galata köprüsü veya Haliç üzerindeki diğer köprülerde, ya da Boğaz’ın her iki yakası boyunca geleneksel balıkçılık kurallarının dışında, disipline olmamış tamamen kendi kurallarına göre yürüyen bir sistem doğmuştur. Oltacılar neredeyse amatör avcılık gayesinden uzaklaşarak ticari bir hüviyet kazanmıştır. Avcılık gün boyu sınırsız ve kuralsız bir şekilde devam etmektedir. Özellikle bahar ve erken güz dönemlerinde, boğazın güçlü akıntılarına karşı genç ve yavru istavrit sürüleri için Haliç adeta bir sığınak vazifesi görmektedir. Şüphesiz Haliç 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren bu arınmış hali ile sadece istavrit sürülerini barındırmamaktadır. Eylül başından, Kasım sonlarına kadar Marmara’dan Karadeniz’e ve tam tersi istikamette boğaza akın eden palamut sürülerine, kestane karası fırtınasının göründüğü ve suların iyice soğuduğu güz aylarında ise çinekop akınına ve tüm yıl boyunca yeşil izmaritlere ev sahipliği yapmaktadır. Hatta sıcakların arttığı, baharın sonlarına doğru Pasifik (Rus) kefaline bile kapılarını açmaktadır.
  Elde edilen bulgulara göre bahar döneminde toplam 514, güz döneminde ise toplam 406 adet oltacı, özellikle hafta sonları daha da çoğalarak, gün boyu köprü üzerini mesken tutmaktadır. İlk etapta bu insanların avladıkları balık miktarı ki buna herhangi bir yasal sınır/kota getirilmesine rağmen dikkat çekici bir boyutta görünmemesine karşın, yakından incelendiğinde durumun çok daha ileri boyutta olduğu görülmektedir. Köprü üzerinde sadece istavrit avlayan deneyimli bir olta balıkçısının bir günlük av miktarı 15-20 kg’a kadar ulaşabilmektedir. İstavrit avı göç akınına ve türün gün içerisindeki hareketine bağlı olarak sabahın erken saatlerinde ve gün bitimine yakın sürelerde yoğun olarak av vermektedir. Yıl boyunca ve herhangi bir günde, bir kişinin avladığı istavrit miktarını ortalama 5 kg olarak kabul ettiğimiz takdirde bile, elde edilen toplam istavrit miktarı tonlarla ifade edilmektedir. Bu av doğrudan köprü üzerinde ve herhangi bir ticari kurala bağlı kalmaksızın anlık olarak pazarlanmaktadır. Halbuki Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2008-2012 Av Dönemine Ait 2/2 Numaralı Tebliğ”e göre “amatör balıkçı”nın tanımı şöyledir; “Maddî ve ticarî kazanç amacı gütmeden, sadece spor ve dinlence amacıyla su ürünleri avcılığı yapan gerçek kişidir.” Bu tanıma göre bir amatör balıkçının avladığı su ürünlerini satması mümkün değildir. Bunun için mesleki balıkçının koşullarına uygun belge ve donanımla sahip olması ve yasaların gösterdiği yer ve şekilde satması gerekir (Anonim, 2008). Bunun nedeni geçimini balıkçılıkla sağlayan ticari balık avcıları ile haksız rekabet yapılmasını engellemektir. Daha da önemlisi amatör ruha aykırı olduğu için amatör avcı için izin verilen miktarlardan fazla avlamanın önüne geçmektir. Denizlerimiz için amatör balıkçılar tarafından avlanabilecek limit düzeydeki en fazla balık miktarı 5 kg olarak belirlenmiştir. Ancak stoklarında azalma görülen türler ile kılıç ve orkinos gibi her biri 5 kg geçecek büyüklükteki balıklar için buna uygun sayı limitleri konulmuştur (Anonim, 2009).  Bir başka gerçek ise Galata köprüsü üzerinde avlanan oltacıların neredeyse %70-75 oranındaki bir bölümü bu işi tamamen mesleki/ticari olarak yapmaktadır. Bu şekilde aile bütçelerine önemli bir destek sağlamaktadır. Açıkça Galata’nın amatör olta balıkçıları bu gün büyük bir çoğunlukta henüz üreme olgunluğuna ulaşamamış istavritleri sınırsız ve kuralsız avlayarak, bu populasyonlar üzerine büyük bir baskı yaratmaktadır. Bu nedenledir ki başta da değinildiği gibi artık günümüz Galata köprüsü oltacıları için “amatör balıkçı” kavramı pek uygun düşmemektedir. Buna daha çok “tanımı yapılamayan bir çeşit balıkçılık sektörü!” olarak bakılabilir. Şüphesiz bunun bir tarafında yoksul insanların günübirlik yaşam mücadeleleri yer alırken, diğer yüzünde ise Haliç’in, İstanbul’un o seyirlik, doyumsuz kent panoraması yer almaktadır.

  3. Çanakkale Boğazı Kıyı Balıkçılığı


  3.1. Boğaz’ın akın balıkları
  Çanakkale Boğazı tıpkı İstanbul Boğazı gibi pelajik balık populasyonlarının Karadeniz’den Ege ve Akdeniz’e, Akdeniz ve Ege’den de Karadeniz’e beslenme ve üreme göçünü geçekleştirdikleri son derece stratejik bir doğal geçiş noktasıdır. Bu çift yönlü geçişte göçmen balık sürüleri yılın belli dönemlerinde Çanakkale boğazı boyunca küçük kıyı balıkçıları ve büyük balıkçı takımları için çok önemli bir av potansiyeli oluşturmaktadır. ‘Akın balıkları’ olarak adlandırılan uskumru, kolyoz, çinekop, istavrit ‘kış balıkçılığı’ olarak bilinen Eylül başından Şubat sonuna kadarki dönemde ve tüm yaz boyunca yoğun olarak avlanmaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki kıyı balıkçılığı içerisinde Çanakkale boğazı çok özel bir öneme sahiptir. Aşağıda değinileceği gibi bu özel durumun oluşmasında bazı toplumsal/sosyolojik olgularda belirleyicidir. Ülkemizde kıyı yerleşimlerinin hiçbirinde küçük kıyı balıkçısı/amatör olta balıkçısı kavramı buradaki kadar ticari bir hüviyete bürünmemiştir. Bu sebepten ötürü Çanakkale Boğazı boyunca, özellikle kent merkezinde lokalize olan amatör balıkçıların faaliyetleri ülkemiz kıyı balıkçılığındaki amatör ve mesleki balıkçı olgusunu ve bu olgu ile birlikte ortaya çıkan karmaşanın tanımlanması açısından son derece çarpıcı bir örneği/modeli oluşturmaktadır.

  Bugün Çanakkale Boğazının her iki yakasında yer alan ve kıyı balıkçılığı ile karakterize Çayağzı (Sarıçay)/Merkez, Kordon boyu/Kent Merkezi, Eceabat İskelesi, Gelibolu Balıkçı Barınağı, Kumkale, Lâpseki ve Çardak gibi belli başlı kıyı yerleşimlerinde yaklaşık 2500 adet kıyı balıkçısı bulunmaktadır. Bunların yaklaşık %40’nının emekli ya da halen başka bir işte çalışan “Amatör Balıkçı Belgesi”ne, diğerlerinin ise profesyonel balıkçı ruhsatına (Ticari Avcılar ‘Sarı Ruhsat’a, Ticari Tekneler ‘Yeşil Ruhsat’a sahiptir) sahip balıkçılarından meydana geldiği tespit edilmiştir. Çanakkale Boğazının her iki yakasında yer alan bu lokalitelerde Temmuz 2008 ve Nisan 2009 dönemlerinde yürütülen saha gözlem çalışmalarında gerek amatör balıkçılarla, gerekse de Çanakkale/Merkez “Deniz Ürünleri ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği” Başkanı Hasan Hüseyin Güneş ile yapılan kişisel görüşmelerde; buradaki balıkçıların büyük bir çoğunluğunun ‘Amatör Balıkçı Belgesi”ne sahip olmalarına karşın fiili olarak doğrudan mesleki anlamda kıyı balıkçılığı ile iştigal ettikleri ve tamamıyla ticari bir hedefe yöneldiklerine işaret edilmiştir. Normalde bu gruba ait balıkçı teknelerinin de tıpkı profesyonel/mesleki balıkçıların kullandığı ‘D Tipi’ ticari plakaya sahip olmaları gerekirken, balıkçılık dahil başka bir ticari faaliyet yapmayan tekneler için verilen ‘Özel Tekne Belgesi’ kullanmaktadırlar. Bu özel tekne belgeleri Tarım İl Müdürlükleri yerine Liman Başkanlıkları tarafından tanzim edilmektedir. Bu durum aslında bir bakıma Tarım Bakanlığınca av gücü artışını önlemek amacı ile ticari amaçlı balıkçı teknelerine en son 2002 yılından itibaren getirilen ruhsat yasağını bertaraf etmeye yönelik bir işleyişi de beraberinde getirmiştir. Bu olaya balıkçılık mesleğine ilgi duyan ve doğrudan doğruya ticari balıkçılığı hedefleyen amatör balıkçıların endirekt olarak oluşturdukları pratik bir çözüm yolu olarak da bakmak mümkündür. “Su Ürünleri Yönetmenliğinin 4. Fıkrasına” göre; ‘su ürünleri avcılığının sürdürülebilmesini sağlamak ve stoklar üzerindeki av baskısını azaltmak amacı ile av gücünün artışını önleyecek her türlü tedbir bakanlıkça alınır’ diye ifade edilmektedir (Anonim, 2009). Buna karşın profesyonel balıkçıların oluşturduğu av gücü alttan gelen amatörlerce sürekli olarak zorlanmaktadır. Bu anlamda en fazla “D Tipi” ruhsatlı teknelerin oluşturduğu av gücü baskı altındadır. Eski, fiziki işlevini kaybetmiş tekneler satın alınarak ya da ruhsatı iptal edilmemiş teknelerin el değiştirilmesi suretiyle mesleki geçişler sağlanmaktadır. Bunun birazda ülkemizdeki profesyonel balıkçılığın mesleki ve ticari anlamda tam ve açık olarak tanımlanamamasından ileri geldiği söylenebilir. Böylece mesleki balıkçı gibi davranan ve herhangi bir fiili yaptırıma/kontrole tabi olmayan amatör balıkçılar yakın/kıyı balıkçılığına geçiş açısından büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Amatör balıkçılar da tıpkı mesleki kıyı balıkçıları gibi hak etmedikleri halde ticari bir kimlik ile doğrudan avladıkları avı pazarlayabilmektedirler.

  3.2. Emekliler kenti: Çanakkale

  Çanakkale Merkez Sarıçay ve Kordon boyundaki amatör balıkçı ruhsatı ile doğrudan ticari balıkçılık faaliyetini sürdüren balıkçıların toplumsal statüleri ve sosyo-ekonomik durumları Galata Köprüsünde olta ile avlanan amatörlere göre oldukça önemli farklılıklar göstermektedir. Buradaki balıkçıların yaklaşık %90’ı emekli ya da halen birincil derecede başka bir işi olan insanlardan oluşmaktadır. Bu balıkçıların %65 gibi önemli bir kısmının subay, polis, öğretmen, mühendis, bankacı gibi memur/kamu emeklilerinden meydana geldiği ve kendi aralarında ortak bir toplumsal iletişim ağı, ortak bir sosyal cemiyet/topluluk olgusu oluşturdukları saptanmıştır. Geri kalan kısmının ise birincil işi olmasına rağmen ekonomik sıkıntılar nedeniyle balıkçılık faaliyetlerini ek iş olarak sürdürdükleri görülmüştür. İster emekliler grubundan olsun, ister halen başka bir işte çalışmış olsun her iki grup için de önceleri hobi olarak başlayan avcılık faaliyetleri ilerleyen süreçte aile bütçelerine yan gelir sağlayacak bir ekonomik kazanç kapısına dönüşmektedir. Bu nedenle ‘emekliler kenti’ kavramı Çanakkale için sıkça kullanılan popüler bir tanıma dönüşmüştür. Bu olgu İstanbul Boğazı, Galata Köprüsü veya Haliç’te avlanan amatörler için geçerli değildir. Buralarda avlanan amatörler arasında günübirlik, geçici ticari ilişkinin dışında ortak herhangi bir bağ yoktur. Buradaki oltacılar kozmopolit bir topluluk oluşturmaktadır. Diğer taraftan Galata Köprüsü oltacıları çoğunlukla işsiz ve ekonomik olarak en alt grubu oluşturmasına ve olta dışında herhangi bir üretim aracına sahip olmamalarına rağmen Çanakkale Boğazındakilerin tamamı balıkçı teknesine sahiptir.

  Çanakkale “Deniz Ürünleri ve Küçük Balıkçıları Koruma Derneği”ne üye toplam 480 adet balıkçı mevcuttur. Bu balıkçılara ait teknelerin 130 adeti Kordon’daki çekek yerinde geri kalan 350 adeti ise halen DSİ tarafından ıslah çalışmaları devam eden Sarıçay deresi ağzındaki sığınakta barınmaktadır. Aynı çekek yerlerini kullanan yaklaşık 400 adet tekne sahibinin dernek üyeliği dahil dernekle ilişkili herhangi bir bağı bulunmamaktadır. Kendi aralarında organize olamayan bu grup balıkçı çoğunlukla yazın tatil sezonu boyunca keyif/hobi amaçlı olarak denize çıkmaktadır. Boş zamanlarını denizde geçirmek ve avladıkları balıkları bireysel ihtiyaçları için tüketmektedirler. Bu çekek yerlerindeki amatör balıkçılara ait teknelerin boy dağılımı sırasıyla; %15’i 5-6 m, %75’i 6-7 m, %10’u ise 7-9 m arasındaki gruplarından oluşmaktadır. Bu tekne grupları içersinde sadece 6 adet teknenin boyu 9 m’nin üzerindedir. Bu teknelerin tümünde olta, çapari ve parakete gibi av takımları kullanılmaktadır. Bunların haricinde sadece 10-12 adet tekne ağ/uzatma ağı balıkçılığı yapmakta ve sezonuna bağlı olarak sardalye, lüfer, palamut, kupes, zargana gibi ekonomik değeri yüksek balık türlerini avlamaktadır.


  3.3. Pazarı kontrol eden güçler

  Olta avcılığı Çanakkale boğazında yılın başlıca iki ayrı döneminde bol ve bereketli olmaktadır. Bunlardan ilki ‘kış balıkçılığı’ olarak adlandırılan dönemdir. Bu dönem Eylül başından Şubat sonuna kadar sürmektedir. Altı ay kadar devam eden bu sezonda, Marmara ve Karadeniz’den yumurtlama göçü sonrası geriye dönüş yapan ergin lüfer sürüleri ve bunların ilk yıl stoka katılan yavru bireyleri; çinekoplar avlanmaktadır. Kış balıkçılığı ekonomik açıdan son derece karlı bir dönemdir. Nisan 15’den Ağustos sonuna kadar devam eden ‘yaz balıkçılığı’nda ise genel olarak üreme göçü için Ege’den Marmara’ya, oradan da İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e doğru göç eden ve balıkçılar arasında ‘akın balıkları’ olarak adlandırılan uskumru, kolyoz ve istavrit gibi pelajik türler avlanmaktadır. Bu grup balıkçılar Çanakkale Boğazının Marmara girişi Gelibolu Feneri ile güneyde Mehmetçik Feneri (Abide) arasındaki bölgede avlanmaktadır.
  Avlanan balığın pazarlanmasında derneğin dışında son derece iyi organize olmuş, pazarlama koşullarını avcılar lehine dönüştürebilmiş bir sistemden bahsedilemez. Piyasadaki fiyatlar ‘madrabaz’ olarak adlandırılan aracılar ile büyük gırgır reislerinin kontrolü altındadır. Av sezonunda gırgır teknelerinin bol avı nedeniyle amatör ve mesleki küçük kıyı balıkçılarının avladığı balıklar onların belirlediği fiyattan aracıya sunulmaktadır. Av döneminin dışında ise komisyoncuların inisiyatifi belirleyici olmaktadır. Buna karşın avlanan balığın türü ve büyüklüğü de pazar değerini etkilemektedir. Olta ile avlanan mercan, sinarit, sarıgöz, lipsöz, karagöz, çipura gibi değerli dip balıkları ihracat için pazarlanmaktadır. Levrek, uskumru, lüfer/çinekop gibi akın balıkları İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi büyük kentlere gitmektedir. Aynı türler ihracat için de alınmaktadır. Yerel piyasada ise daha çok istavrit, sardalye, kolyoz gibi türler değerlendirilmektedir.
  Derneğe üye balıkçıların avladığı balıklar ise bizzat derneğin denetiminde, organize bir şekilde pazarlanmaktadır. Av dönüşü taze olarak Kordon’daki barınak bölgesinde oluşturulan pazarlama noktasına sunulan balıklar, hemen orada derneğin görevlendirdiği personel tarafından teslim alınmakta ve soğutucu sisteme aktarılmaktadır. Aynı görevliler tarafından her bir üyenin teslim ettiği balıkların türü, kilosu, fiyatı kayıt defterlerine işlenmektedirt. Fiyatlar günlük olarak genel balık piyasası dikkate alınarak dernek başkanı tarafından belirlenmektedir. Derneğe üye balıkçılardan her av teslimi sonrası %10’luk bir kesinti alınmaktadır. Bu kesintiler bir havuzda biriktirildikten sonra derneğin rutin masrafları (su, elektrik, buz, poşet, görevli bir personel) için harcanmaktadır.

  Dernek başkanı, emekli öğretmen Hasan Hüseyin Güneş ile 18 Haziran 2009 tarihinde Çanakkale’deki bir yerel gazetede yapılan söyleşi; derneğe üye amatör ve kıyı balıkçılarının yaşadığı problemleri yansıtması açısından dikkat çekicidir (Kutu 1).


  Kutu 1: Küçük Balıkçılar Dertli
  “Geçtiğimiz yıllara göre Çanakkale karasularındaki balık çeşitleri azalmıştır. Her geçen yıl bir önceki yılı arar olduk. 8-10 yıl önce çeşit ve miktar bazında çok balık vardı, Haziran-Temmuz aylarında çok fazla uskumru, kolyoz ve istavrit yakalanıyordu, son yıllarda ise bu balıkları göremez olduk. Bu azalmanın tabi ki birkaç sebebi vardır. En önemli sebep denizlerdeki aşırı kimyasal kirliliktir. Bir diğeri ise özellikle Karadeniz’den gelen gırgır ve trol teknelerinin aşırı avlanmaları ve bununla beraber Bakanlığımızın koyduğu yasaklara riayet etmemeleridir. Bir örnek verecek olursak yüksek oranda ışıkla avcılık balıklara çok büyük zararlar veriyor. Özellikle trol teknelerinin kıyılarda avlanmaları dip balıklarına aşırı zarar veriyor. Boğazdaki yoğun gemi trafiği de hem balık sürülerini hem de balıkçıların avlanma faaliyetlerini sekteye uğratmaktadır.
  Sorunlarımızın başında ise yasalar geliyor. Balıkçı arkadaşlarımızın teknelerinden çok değişik evraklar isteniyor. Evrakta çeşitlilik oranı çok yüksek. Bazı evrakların kullanım süreleri yenilenmekte ve bununda mali külfeti yüksek olmaktadır. Profesyonel nitelikli olan teknelerimizin belirli kısıtlamaları var. Biz bunların uzatılmasını istiyoruz. Amatör tekneyle profesyonel tekne arasında fark böylece anlaşılıyor. Burası boğaz bölgesi olduğundan sınırlı bölgelerde balıkçılık yapılabiliyor. Ekonomik krizden çok fazla etkilendik. Küçük balıkçının ekonomik sıkıntıları var.
  Bizim üyelerimizin balıkçılık anlayışı olta ile balık avlamaktır. Günlük sabit bir balık avlama miktarı yok. Çanakkale Boğazı ile Saroz Körfezi bölgesinde günde ortalama 150-250 kg balık avlanmaktadır. Bu balığında büyük bir kısmı İstanbul Balık Pazarına gidiyor. Çanakkale Bölgesindeki balıklardan uskumru tamamıyla yok olmayla karşı karşıyadır. Bunun yanında sinarit, mercan, çupra ve levrek miktarlarında da gözle görülür bir azalma var. Çanakkale bir sahil kenti olması sebebiyle saymaya çalıştığımız nedenlerle vatandaşlar balık tüketemiyor. Balığın miktarı azaldıkça fiyatları da düşmüyor. Bu da halka yansıyor. Ancak biz dernek olarak tüketici fiyatlarını Çanakkale Balık Halinde belirlenen perakende satış fiyatlarından her zaman daha düşük tutuyoruz.
  Alınacak önlemlerin başında, Bakanlığımızın her yıl gırgır ve trol teknelerine koymuş oldukları avlanma yasaklarını 1 Nisan’dan 30 Ağustos’a kadar sürdürmesidir. Çünkü bu dönem balığın havyar bırakma dönemi olmasından dolayı yasakların uzun süreli olması gerekiyor. Ayrıca Çanakkale Boğazının giriş ve çıkış noktaları içinde her türlü gırgır ve trol teknelerine av yasağı konmalıdır” (Olay, 2009).
  4. Abant; Amatör Göl Balıkçılığı

  4.1. Endemik bir alabalık türü: Salmo trutta abanticus  Abant; denizden yüksekliği 1320 m, 125 hektar alana sahip, derinliği 15-20 m arasında değişen, tektonik hareketler ile alüvyal birikimlerin sonucu oluşmuş bir ‘heyelan set gölü’dür. Abant Gölü'nün suları, aynı adı taşıyan dereyle Bolu Çayı'na akar. Gölün kuzeybatı bölümü bataklıktır. Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye ulaşan Abant Dağ¬ları küçük akarsuların açtığı vadilerle yarıl¬mıştır. En önemlisi Beşpoyraz Deresi olan bu küçük akarsular ve yeraltı suları gölü besler. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlanandan oluşan ormanlarla kaplıdır. Alıç, kuşburnu, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçek¬leri de bitki örtüsünü zenginleştirir. Yörede yabandomuzu, kara¬ca, tavşan, tilki, ayı, yabanördeği, yaban güvercini ve keklik gibi av hayvanları bulunur. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Abant Gölü ve çevresi dinlence, spor ve avcılık olanaklarıyla popüler bir tatil yöresidir.

  Gölün en önemli özelliği ülkemizin en olağanüstü doğal güzelliklerini barındırmasının ötesinde endemik bir alabalık türü olan Abant alabalığının (Salmo trutta abanticus) bu bölgedeki sularda, özellikle de Abant gölünde yaşama olanağını bulmuş olmasıdır. Şüphesiz bu olgu belki 1980’lere gelinceye kadar böyleydi. Bu gün Abant gölünün doğal durumundan ve bu göl ve göle giriş yapan akarsular arasında üreme göçü yapan alabalıkların güvenli bir geleceğinden bahsetmek çok kolay değildir. Günümüzde gölde yaşayan Abant alabalığı populasyonları başlıca üç farklı baskıya maruz kalmaktadır. Bunlar sırasıyla; (1) Göldeki doğal yapının bozulması ve çevresel etkiler. (2) Göle aşılanan diğer türlerin göl besin dinamiğini Abant alabalığı aleyhine bozması ve (3) İllegal ve kontrolsüz avcılığın yarattığı baskılardır.

  4.2. Tehdit altındaki bir sucul ekosistem ve bir alabalık türü  Göldeki balık populasyonları içerisinde baskın tür kadife (Tinca tinca) balığıdır. Kadife balıklarının göldeki küçük ve orta boydaki alabalıkları üzerinde predasyon baskısına neden olduğu belirlenmiştir (Beklioğlu, 2006). Abant gölünde bulunan kadife balıklarının göle aşılanmasının başlangıcı konusunda çok net bir bilgi yoktur. Tortonese (1954) gölde 1951 yılında yaptığı örneklemede Tinca sp ve Barbus sp türlerine (sazangiller) rastlamıştır. Aynı türe ilişkin kayıtlar Akşiray (1956) tarafından da tespit edilmiştir. Akşiray (1956) Barbus sp‘nin yanı sıra gölde az da olsa kefal (Leuciscus sp.) türlerinin yaşadığını bildirmektedir.
  Son yıllarda Abant gölündeki alabalık populasyonları da ülkemizin diğer bölgelerdeki populasyonlar gibi giderek yok olma sürecine girmiştir. Abant gölüne; göldeki sportif balık avcılığını geliştirmek amacı ile Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Müdürlüğü tarafından dışarıdan bilinçsizce Dağ alabalığı (Salmo trutta magrostigma) ve Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)’da aşılanmıştır. Dışarıdan göl ekosistemine aşılanan bu alabalık türleri besin rekabeti açısından Abant alabalığı populasyonu üzerinde olumsuz etkiler yarattığı tahmin edilmektedir. Bu balık populasyonlarının dışında Su samuru (Lutra lutra) ve Yeşilbaş ördek (Anas platyrhynchos) göldeki diğer su hayvanlarının en göze çarpanlarıdır. Abant gölünde 1992 yılında iki adet su samuru kaydedilmesine karşın bu sayı zaman içinde artmış ve 1998’de 25’e ulaşarak göldeki balık populasyonları üzerinde en önemli predatör konumuna geçmiştir (Alp ve Kaptanoğlu, 2000).
  Abant alabalığını sadece dışarıdan aşılanan alabalıklar ve sazangiller tehdit etmemektedir. Bazı çevresel/dış bozulmalar da gölün doğal yapısı üzerinde olumsuz etkiler yaramaktadır. Göldeki su potansiyeli, fauna ve flora kompozisyonu gibi bazı doğal karakteristikleri de süreç içerisinde değişime uğramıştır. Günümüze kadar gelen süreçte göl etrafındaki plansız yapılaşma artarak devam etmiştir. Göl kış turizmine ve amatör avcılığa açılmıştır. Zaman içerinde su seviyesinde azalmalar baş göstermiş, yağışlar nedeniyle derelerden toprak materyali ve moloz çöküntüleri gölün yer yer dolmasına ve aşırı vejetasyonuna sebep olmuştur. Göldeki en önemli sorun; gölün ekolojik yapısında meydana gelen bozulmalardır. Göldeki su kalitesinin süreç içersinde giderek kötüleşmesi ve göl tabanında erozyon/birikinti sonucu meydana gelen dolmalar sucul ortamdaki hayvan-bitki dengesinin bozulmasına yol açmıştır. Yüksek su bitkileri (makrohidrofitler) giderek artış göstermiş ve göl ortamında baskın duruma geçmiştir. Göldeki sucul bitkilerin (nilüfer, su kamışları vb) gelişmesine sebebiyet vermiştir Bu durum göl sulak alanın yıllar itibari ile daralmasına yol açmıştır. Ülkemizin diğer sulak alanlarında yaşanan ve birbiri ile bağlantılı olarak ortaya çıkan üç temel sorun (erozyon/birikinti, kirlilik, vejetasyon) (Zengin vd, 2008) bu dağ gölünde de ortaya çıkmıştır.

  4.3. Amatör balıkçılığın çiğnenen kuralları  Abant gölünü asıl önemli ve anlamlı kılan şey; buradaki amatör balıkçılık uygulamalarının ülkemizdeki benzer akarsu ve göllerindeki işleyişi göstermesi açısından son derece emsalsiz bir örnek teşkil etmesidir. Abant gölü balık faunası üzerindeki en büyük baskı illegal ve aşırı avcılıktan ileri gelmektedir. Bu durum aynı zamanda devletin farklı birimleri arasında paylaşılan yetki ve sorumluluğunun tam anlamı ile yerine getirilmediğinin de bir göstergesidir. Uzun yıllar içersinde Çevre, Tarım, Orman ve Turizm gibi birbirinden farklı bakanlıklara ait merkez ve taşra birimlerinin yönetimsel tasarrufunda olan buradaki doğal kaynaklar; gerek yetki ve sorumluluğunun net olarak tanımlanamamasından, gerekse de ortak eşgüdümün sağlanamamasından (yönetimsel zafiyetler) ötürü giderek tükenmektedir. Bu tür bir yok oluşun iki farklı boyutu bulunmaktadır. Bunlardan ilki ekonomik kayıptır. Bu ikinci kaybı oluşturan doğal ekosistemin bozulmasının yanında daha ehemmiyetsiz görünmektedir. Bu noktada o bölgede yaşamını sürdüren yerel halk, köylüler ya da amatör balıkçılık amacı ile kurulan sivil toplum örgütleri/derneklerin sorumluluğu üstlenmesi gerekmektedir. Koruma, işletme gibi yönetimsel tasarrufların bu kesimlerce yerine getirilmesi çözüm açısından daha gerçekçi görünmektedir.
  Abant gölü ve çevresinde Eylül 2004’de gerçekleştirilen gözlem çalışmalarında göldeki amatör olta balıkçılığının nasıl ihlal edildiğine dair önemli ipuçları elde edilmiştir. Burada tanık olunan durumlar aynı zamanda ülkemizde amatör balıkçılıkla ilgili bürokrasinin işleyişini gözler önüne sermektedir. Abant Gölü Milli Parkında uzun yıllar ‘Orman Muhafaza Memuru’ olarak görev yapan bir kamu görevlisi aynı ilde üst düzeyde yöneticilik yapan bir bürokratın illegal avcılık yapmasına (izin verilen balık miktarından daha fazla alabalık avlamasına) izin vermemesi nedeniyle en kısa sürede görevinden alınarak başka bir ile sürülmüştür. Diğer taraftan hafta sonları çevre illerden; özellikle Bolu ve Ankara, İstanbul gibi büyük metropollerden gelen amatör balıkçılar; kontrol sistemindeki zafiyetler veya avcıların mevcut kurallara riayet etmemeleri sonucunda yasal olarak izin verilen balık sayının (3 adet) ve boy limitinin (bütün türler için belirlenmiş balık boyu avlanma limiti 20 cm’dir) üstünde balık avlanmaktadır. Oysa sportif avcılık kurallarına göre gölde olta ile alabalık avlayan lisanslı bir amatör balıkçı için en fazla iki adet oltanın kullanılmasına izin verilmektedir. Her olta takımında da ise en fazla iki iğne bulundurma zorunluluğu vardır. Orman içi sularda amatör avcılık için, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli birimlerinden “Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma İzin Belgesi” veya “Günlük Avlanma Fişi” alınması zorunludur. (Anonim, 2009). Pratikte göldeki bu kuralların hiçbiri uygulanmamaktadır. Bolu iline yakınlığı sebebiyle ağırlıklı olarak Bolulu avcılar, yasak dönem dahil yıl boyunca avcılık yapmaktadır. Göldeki tek görevli memurun yaklaşımı da ekstra olta sayısına ek ücret almaktan öteye gitmemektedir. Görevli memur iki yerine daha fazla, kimi zamanda 9-10 olta için makbuz kesmekte, bu durum resmiyette göz ardı edilmektedir. Yem olarak ‘kemik kurdu’ kullanılmakta ve göle sayısız olta takımı bırakılmaktadır. Avcılar kemik kurdunu evlerinde kendileri yetiştirmektedir. Kemik kurdu ile avcılık göl ekolojisine parazit ve türevlerini yaymakta önemli bir risk oluşturmaktadır.


  Gözlem yapılan dönemde; özellikle hafta sonlarında ortalama 15-20 kişinin gölde avlandığı saptanmıştır. Avlanan oltacı sayısı alt limit olan onbeş kişi olarak kabul edilse bile bir yıl içinde tahminen 4160 adet balığın gölden çekileceği aşikârdır. Bu bir günlük av çabası sonucunda avlanabilecek tahmini miktardır. Oltacıların günlük bireysel av miktarı izin verilen sayının yaklaşık üç-dört katıdır. Bu av miktarı Abant gibi yüzey alanı küçük bir göl için son derece yüksek bir rakamdır. Şüphesiz ülkemizde amatör balık avcıları için kayıt tutma sistemi/kayıt kartı geliştirilmediği ve uygulanmadığı için bu hesaplamalar sadece tahmin düzeyinde bir fikir vermektedir. Bu şekilde gölde avcılık yıl boyu sürmekte, bu durum yumurtlayacak olan anaç stok üzerinde önemli bir baskı yaratmaktadır.

  5. Tartışma

  Bu çalışmada ülkemizdeki üç ayrı sucul ortamdaki amatör veya rekreasyonel amaçlı balıkçılık faaliyetleri incelenerek, amatör balıkçılığın genel hatları ile yapısal durumu; yasal ve teknik özellikleri tanımlanmıştır. Bu son derece renkli uğraşın bir tarafı; bireysel, amatörce bir hobi, yaşamdan keyif çıkarma olarak algılansa bile, madalyonun öbür tarafında ülkemizdeki amatör olta balıkçılığının perişan hali olanca gerçekliği/çıplaklığı ile sergilenmektedir. Salt ele alınan bu amatör balıkçılık lokaliteleri bile simgesel anlamda ülkemizdeki amatör/olta balıkçılığının yönetimsel açıdan algılanmasında sayısız ipuçları vermektedir. Elde edilen bulgulara göre yasal statüleri benzer olmasına karşın ülkemizdeki deniz (kıyı/koy, boğaz, haliç, rıhtım, dalgakıran/mahmuz) ve iç sulardaki (akarsu, göl/gölet) amatör balıkçılık uygulamaları birbirinden oldukça büyük farklılıklar arz etmektedir. Bu farklılıklar yerel/bölgesel değişikliklerin yanısıra, hedef balık türüne göre de değişmektedir. Akarsulardaki alabalık avcılığında kaynak mahalli yerleşimciler/köylüler tarafından sahiplenilmemesine karşın, avlama izni olan göl ve denizel ortamlarda avlanan amatörler ticari bir kimlik kazanmışlardır. Bu durum sektörde büyük bir kavram kargaşasına neden olmaktadır. (1) Bir taraftan sucul balık kaynakları verimli olarak kullanılamazken, (2) diğer taraftan da balık stokları; özellikle doğal göl ve akarsulardaki yerli alabalık populasyonları tükenme noktasına gelmiştir (Zengin vd, 2002).

  Ülkemizdeki deniz/kıyı, göl ve akarsu gibi sucul ortamlardaki canlı kaynakların tasarrufu farklı bakanlılar tarafından paylaşılmasına rağmen etkin bir koruma hizmeti sağlanamamaktadır. İster tarihten gelen geleneksel kurallara göre (Japonya modeli) (Zengin, 2001), isterse de gelişmiş batı ülkelerindeki modern hukuki/idari kuralların hâkim olduğu bir sisteme göre yönetilmiş olsun, ülkemizdeki bu başıbozukluğun bir an önce giderilmesi elzemdir. 21. yüzyılın ilk on yılını geride bırakırken ülkemizdeki sucul kaynakların yönetimi için gerekli olan temel kuralların bir an önce hayata geçirilmesi zorunludur. Kaynağın rasyonel kullanımı açısından artık modern balıkçılığın uygulandığı ülkelerdeki gibi bu kaynakların da dernekler gibi sivil kuruluşlarca yönetilmesi, buralardaki balık kaynaklarının bu kuruluşların eli ile geliştirilmesi kaçınılmazdır. Bu tür sivil oluşumlar amatör balık avcılarının ruhsatlandırma, kontrol, teknik ve eğitim mesleki aktivitelerini düzenleyeceği gibi, aynı zamanda sosyal ve kültürel bir dayanışma, bir sosyal cemiyete/topluluğa ait olma, aidiyet duygusu ihtiyacını da karşılamış olacaktır.

  Kıyısal bölgelerdeki amatör su ürünleri avcılığının genellikle orta yaş ve üzerindeki emekli kişiler tarafından zaman geçirmek ve bireysel tüketim amacıyla yapıldığı söylenebilir (Dalkıran ve Baki, 2009). Diğer taraftan kayıtlı amatör balıkçı belgelerinin vize edinme durumlarına bakıldığında bu oranın oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bunun sebebinin genel olarak, bu belgelerin vize edilmesi gerektiğinin bilinmemesi, konunun önemsenmemesi veya unutulması gibi sebeplerle ortaya çıktığı söylenebilir. Amatör balıkçı belgesi alan kişilerin başlangıçta belge alımında gösterdikleri önemin ilerleyen dönemlerde azaldığı, hatta tamamen yitirildiği saptanmıştır. Ticari amaçlı su ürünleri avcılığında bulunan kimselerin kayıtları 5+3 yıllık bir süre ile kayıtlarda tutulup avcılık yaptığı düşünülürken, amatör olarak avcılık yapan kimselere 2008 yılına kadar 2 yıl gibi kısa bir sürenin verilmesi oldukça anlamlıdır. 2008 yılında yayımlanan 2/2 Numaralı Tebliğ ile bu süre 4 yıla çıkarılmıştır (Dalkıran ve Baki, 2009). Balık populasyonlarının sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için belge mutlaka gereklidir. ‘Amatör balıkçılık yetkisi’ düzenleyici otorite tarafından gerçekleştirilecek bir eğitim ve sonrasında uygulanacak bir sınavla verilmelidir. Sınavı geçenler balıkçılık yapabilmelidir. Kuralların çiğnenmesi halinde ise kişinin ehliyeti alınmalıdır. Kaçak avcılığın cezası caydırıcı olmalıdır (Referans, 2009).  Ülkemiz dört farklı coğrafik havzanın (Karadeniz, Akdeniz, Basra Körfezi ve Hazar denizi) kaynak sularını barındırmaktadır. Bu farklılık doğal alabalık formları üzerinde de yansımıştır. Doğal alabalık populasyonları açısından ülkemiz suları son derece zengindir. Bu potansiyel biyolojik zenginliğin yanısıra, aynı zamanda olta balıkçılığı için de büyük bir ekonomik değer taşımaktadır. Ancak sınırsız ve illegal avlanma, çevresel baskılar (kum çakıl ocakları, evsel atıklar vb), filtre işlemi görmeyen deşarj uygulamaları, yetersiz kamusal denetim, av mahallinde karşılaşılan olumsuzluklar ve doğal alabalık avcılığı üzerine odaklanmış sosyo ekonomik açılımların yetersizliği, hatta hiç olmayışı iç sulardaki amatör alabalık avcılığını sınırlayan en önemli faktörler olarak sıralanabilir (Ersal vd, 2008).

  İç sularda; akarsu ve göllerdeki amatör balık avcılığında en kritik balık türü alabalıktır. Bütün doğal türleri dahil alabalık populasyonları için 1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında av yasağı uygulanmaktadır. Avcılığa izin verilen dönemde ise 20 cm’den daha büyük boyda, an fazla üç adet balığın avlanılmasına izin verilmektedir (Anonim, 2009). Amatör ve ticari olarak alabalık stoklarının her iki şekilde illegal yollardan avlanılmasında yerel kuruluşlardaki yönetici ve kontrol uzmanlarının duyarsızlığının da önemli bir payı olduğu bilinmektedir. Ancak su ürünleri konusunda koruma ve kontrol hizmeti veren görevli personel ile yapılan görüşmelerde, illegal avcılığın önlenebilmesi için mevcut olan su ürünleri kanunlarının yeniden ele alınması ve cezai yaptırımların günün koşullarına göre düzenlenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu sebeple kontrol hizmetlerinin işlevselliğini kaybettiği ifade edilmektedir.

  Doğal stokun yetersiz olduğu durumlarda alabalık stoklarının yönetimi büyük bir tecrübe ve uzun vadeli ulusal programları gerektirmektedir. Balık kaynaklarından ticari ve rekreasyonel anlamda (turizm amaçlı) yararlanabilmek için, her kaynağın özelliğine bağlı olarak legal balıkçılığın kuralları oluşturmakta ve her bir balıkçı için ticari ve amatör amaçlı lisanslar verilmektedir (Mills ve Piggns 1986). Bugün ülkemiz için yukarıda sözü edilen bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir.
  Japonya’daki sucul canlı kaynakların yönetimini de içeren “kıyı balıkçılığı yönetim modeli”nde; temel olarak kaynağı kullanan balıkçının, kaynağın kendisine ait olduğu fikri ön plana çıkartılmıştır. Balık avcılığının sürekliliğini sağlayabilmek, stokları belli seviyelerde kullanmak, korumak için ülkedeki idari yapılanmaya bağlı olarak alt alanlar sistemi getirilmiştir. Bu sistemde her idari bölge kendi sınırları içerisinde kalan av sahasında avcılığı düzenleyecek önlemler almaktadır. Bölgesel balıkçılık modelinde her balıkçı yasal olarak bağlı olduğu idari bölgenin dışında avcılık yapamamakta, lisanslı her balıkçı kendi bölgesinde avlanabilmekte, her av dönüşünde avladığı ürünü kooperatifin tesis ettiği satış yerinde bizzat kendisi pazarlamakta ve av ile ilgili tüm kayıtlar doğrudan kooperatifin ilgili birimine aktarılmaktadır. Bugün Japonya’da her bir balıkçılık sahasında, o sahanın ekolojik özelliklerine, balıkçılık tipine ve balığın biyolojik özelliklerine uygun son derece çoklu/spesifik bir yönetim modeli geliştirilmiştir. Bu modelde, ilgili kooperatife üye her bir balıkçının aynı saatte limandan ayrılarak belirlenen av sahasında, av operasyonuna birlikte başlaması ve eşit sürelerde av sahasını terk etmesine varıncaya kadar en küçük ayrıntı dahi göz ardı edilmemiştir (Zengin, 2001). Bundan başka her amatör balıkçının üye olduğu bir dernek bulunmaktadır. Derneğin bilgisi dışında, izinsiz herhangi bir avcılık faaliyetinde bulunması mümkün değildir. Derneğin koyduğu kurallara göre hareket eden sportif olta balıkçısı, her bir avcılık operasyonu için derneğe para yatırmaktadır. Bu şekilde özellikle akarsulardaki alabalık stokları her yıl dışarıdan yapılan katkılarla zenginleştirilmektedir.

  Olta balıkçılarının avcılığa açık dönemdeki faaliyetleri mahalli balıkçı kooperatifleri tarafından kontrol edilmektedir. Akarsulardaki olta avcılığına akarsu ağzından itibaren 200 m’den başlayarak, akarsu sonunda üreyen stok için oluşturulan bente 200 m mesafeye kadar izin verilmektedir. Buradaki bentler küçük birer baraj/gölet olup, anaç salmon populasyonlarının üreme göçü yaptıkları akarsuyun son kısmıdır. Japonya’daki akarsularda doğal salmon üretimi son derece azdır. Salmon üretimi balıkçı kooperatifleri tarafından desteklenen ve akarsular üzerinde kurulan üretim ünitelerinde doğal koşullarda gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde on binlerce balığın tekrar akarsuya dönüşü sağlanmaktadır. Japonya’daki tüm akarsular için en önemli alabalık türü chum salmon (Oncorhynchus keta)’dur. Akarsulardaki sportif balıkçılık öğleden sonra saat 2’de sona ermektedir. Bundan sonra bu kez ticari balıkçılar tarafından nehir üzerine kurulan ağlarla balıklar hasat edilmektedir. Japonya’daki her bir akarsudaki amatör, sportif ve profesyonel avcılık çok özel kurallara sahiptir. Her bir akarsuda avlanacak amatör, sportif ve ticari balıkçının sayısı bellidir. Tüm olta türleri ve tek kancalı oltalara izin verilmektedir. Avlanılan balık canlı olarak tekrar akarsuya geri bırakılmaz. Tüm avın ağırlık, boy ölçüleri, pul örnekleri nehir görevlileri tarafından kaydedilmektedir. Oltacılar günde en fazla iki erkek balık avlayabilmektedir. Avlanman balıklar asla satılamaz. Sadece günde beş balığın avlanmasına izin verilir (Bergman, 2008). Bütün bu düzenlemeler idari ya da hukuki kurallarla belirlenmiş olmasına karşın uygulamada bireysel disiplin ruhu ve kendi kendini kontrol mekanizması etkendir. Bu ülkede rekabete dayalı piyasa kuralları geçerli olmasına karşın, balıkçıların birbirinin haklarına saygılı olmaları ve bu sınırı sürekli korumaları ahlaki bir kural olarak kurumsallaşmıştır (Zengin, 2001).

  Ülkemizde ise durum oldukça farklıdır. Kırsal bölgelerde kontrol ve gözetleme yetkisi Jandarma, Milli Parklar ve Orman Bakanlığı yetkililerinin elindedir. Ancak söz konusu yetkili birimler çoğunlukla bölgelerinin bağlayıcı balıkçılık kanun ve kuralları hakkında bilgi sahibi olmamakta ve hatta anayasaya aykırı bir şekilde kimi yerel teşkilatlar kendi öncülüklerinde yasak uygulamaya kalkışabilmektedirler. Mevcut tebliğe uygun bir avlağa kilometrelerce yol kat ederek ulaşan bir amatör balıkçı için böylesi bir yerel yasakla karşılaşmak ciddi problem yaratmaktadır (Ersal vd, 2008).

  Doğu Karadeniz’deki önemli akarsular üzerinde gerçekleştirilen ulusal çaptaki bir araştırmada bölgeye özgü Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax) üzerindeki av baskısının başlıca; (1) İllegal avcılıktan, özellikle deniz formuna sahip anaç bireylerin üremek üzere akarsuya giriş yaptığı dönemlerde kıyı uzatma ağlarıyla ve dönüşte ‘çit’ diye tabir edilen tuzaklarla avlanmasından ileri geldiği, aynı şekilde dere formu ve deniz formuna ait smolt bireylerin de yıl boyunca serpme ağları, olta, dinamit ve elektrik kullanılmak suretiyle yoğun olarak avlandığı tespit edilmiştir. (2) Deniz alabalığı stoklarının azalmasında aşırı av baskısının yanısıra, akarsu yatağı üzerinde kamu ve özel kuruluşlarca yürütülen çok çeşitli faaliyetlerde etkili olmaktadır. Özellikle 1990’lı yılların başından itibaren; nehir ağızlarından başlamak üzere akarsu yatağı boyunca kum ve çakıl alımları, dere yatağı ıslahı, yol yapımı çalışmaları, katı ve sıvı atıkların deşarjı, hidroelektrik santrali projeleri ve kıyısal alanların doldurulması gibi çok çeşitli etmenlerden dolayı akarsular yoğun bir kirlilik ve bozulma etkisi altında kalmıştır (Zengin vd, 2002). Doğal yaşama alanlarının tahrip olması balığın akarsu üzerindeki üreme ve beslenme göçünü etkilemektedir. Bu bozulmalardan ötürü daha az sayıda balık yumurtlamak üzere akarsulara giriş yapmaktadır.
  Kültür balıkçılığı Türkiye’de muazzam bir hızda gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Bunun ülke ekonomisine çok büyük bir getirisi mevcuttur. Fakat sportif balık avcılığı da önemli bir ekonomik potansiyel barındırmaktadır. Uygun bir işletim yaklaşımıyla her ikisinden de birlikte yararlanabilmenin koşulları yaratılmalıdır. Böylesi bir ekonomik potansiyel ile sadece şehirler değil, kırsal bölgelerde ekonomik getiriden faydalanabilecektir. Bu tarzda bir yaklaşım/uygulama turistik açıdan büyük bir çekicilik/avantaj sağlayacaktır. Bu kapsamda özel avlak hakkı kanunen netleşmeli ve aynı zamanda yatırımda bulunan özel/tüzel yapı için de bu arazinin korunması hakkı kanunen tanımlanmalıdır. Böylesi amatör balıkçılığa yönelik yatırımlar yerel ekonomilere de olası katkısı gözetilmek yoluyla vergi muafiyeti ve kredi olanakları gibi yollarla teşvik edilmeli, sportif balıkçılığın esasları oluşturularak ülkemizde de uygulanması sağlanmalıdır. Özellikle alabalık türleri üzerinde ‘yakala-bırak’ felsefesi ile fly balıkçılığı tüm yıl yapılabilen bir aktivitedir. Böylesi bir turizmin kıyı bölgelerde yapılması ile ölü sezonlarda da turizm aktivitesini arttıracaktır. Bu uygulamada tek olumsuzluk kış aylarında derelerin bulanmasıdır. Bu dönemler ise çok kısa sürmektedir. (Ersal vd, 2008).

  Rekreasyonel balıkçılık ve bununla ilişkili turizm kültür balıkçılığı içerisinde çok fonksiyonlu bir rol oynamaktadır. Özellikle olta balıkçılığı hizmetleri sivil topluluklara büyük bir ekonomik değer sağlamaktadır. Deniz balıkçılığından farklı olarak iç sularda; doğal veya sonradan oluşturulan rezervuarlarda devlet eliyle gerçekleştirilen balıklandırma/stoklama çalışmaları sürekli olarak ekonomik bir kaynak oluşturmaktadır. Burada bir başka önemli husus da doğal alabalık barındıran akarsular üzerinde kurulu bulunan mevcut balık çiftliklerinin durumudur. Çok net bir biçimde kanunda yer almasına rağmen Türkiye’de pek çok alabalık çiftliği kaynak bölgesine doğal alabalık varlığını ve su kalitesini olumsuz etkileyecek derecede yakınına kurulmaktadır. Akarsuya doğrudan kontrolsüz ve filtresiz atık boşaltımı oldukça yaygındır.
  6. Öneriler

  1-Amatör su ürünleri avcılığının bir sektör olduğu göz önüne alınmalı ve ilgili kurumlar bu yönde düzenleme yapmalıdır. Böylelikle, hem amatör su ürünleri avcılığının kimler tarafından yapıldığı, hem de hangi ürünlerin ne kadar avlandığı gibi bilgiler kayıt altına alınmış olacaktır. Ayrıca amatör ve sportif avcılığın ekosistem üzerine ne gibi etkilerinin olduğunun da yapılacak bilimsel çalışmalarla belirlenmesi, getirilecek yasal sorumluluklar ve kısıtlamalar için bir referans niteliği taşıyacaktır.

  2-Gerek sucul canlı kaynakların devamlılığı, gerekse de amatör balıkçılık olgusunun kurumsal/sektörel bir yapıya kavuşabilmesi için yakın gelecekte amatör balıkçılık yönetim stratejisinin kapsamlı olarak ele alınması ve idari ve hukuki altyapısının yeniden oluşturulması gerekmektedir. Gelecekte de sularımızda amatör balıkçılığın devam ettirilebilmesi için amatör balıkçılığa mutlaka etkin kurallar ve yasaklar getirilmelidir.

  3-Amatör balıkçılığın organizasyon yetersizliği, lisans, bilinçsizlik, otokontrol sisteminin olmayışı gibi nedenlerle stoklar üzerindeki baskının hem ekosistem, hem de ekonomik (haksız rekabet, vergisiz kazanç vb) ağırlıklı olduğu söylenebilir. İç sulardaki amatör balıkçılığın ticari boyutu denizlere göre daha büyüktür. Buradaki ekonomik kayıp kırsal kesimlere getiri sağlayabilecek şekilde yapısal/yasal olarak yeniden düzenlenmelidir.

  4-İç sularda stoklar üzerinde önemli bir baskı mevcuttur. Stokları korumak için yasaklar konulurken bir taraftan da insanların amatör balıkçılık yapacakları, bu uğraşı devam ettirebilecekleri yerler saptanmalıdır. İç sularda belirlenecek alanlarda, özellikle sulama amaçlı gölet ve baraj gölleri bu işler için son derece uygundur. Bu tür kaynakların devlet eli ile özel ya da tüzel kişilerce işletilmesi daha gerçekçidir. Bu şekilde rekreasyonel balıkçılık alanları oluşturmak ve bu alanları yetiştiricilik ile takviye etmek gerekecektir. Ülkemizdeki balıklandırma faaliyetlerinin bu güne kadar tam anlamı ile hak ettiği şekilde uygulandığı söylenemez (Zengin, 2006). Balıklandırma programlarının teknik ve bilimsel alt yapısı oluşturularak kaynakların desteklenmesi gerekmektedir. Böylelikle hem insanların balık tutma isteklerini karşılayacak bir sistem oluşturulmuş olacak, hem de insanlara bir istihdam kaynağı yaratılacaktır.

  5-Devlet mevcut sorunların önüne sadece yasaklar koyarak/uygulayarak geçemez. Dolayısıyla Devlet bir tarafı yasaklarken diğer taraftan da bu faaliyeti yapan insanları da düşünmek zorundadır. Bunun için amatör balıkçılık faaliyetlerinin yapabileceği alanlar oluşturmalıdır. Amatör balıkçıların (örneğin Saroz körfezindeki zıpkıncılar, galata köprüsü oltacıları vb) avladığı ürünü yasallaştırabilecek (sigortalamak, hiçbir iş sahibi olmayanlara istihdam kaynağı olarak görmek) düzenlemeler yapılmalıdır.

  6-Amatör balıkçılığın kontrol edilmesi ve kayıt altına alınması ekonomiye katkı sağlayacaktır. Şu andaki uygulamalar da tamamen bir başıboşluk vardır. Bu nedenle gelişmiş ülkeler; Amerika, Almanya, Japonya, İskandinavya ülkelerindeki sistemler model alınabilir. Bu ülkelerde devlet amatör balıkçılığı ekonomik yaklaşımla düzenlemektedir. Gerçek amatör/sportif balıkçı bu işe para yatırmaktadır. Devletin idari ve hukuksal düzenlemelerinin yanı sıra kaynağın yönetimi, kaynağı kullananlar tarafından yönetilmelidir.

  Kaynaklar:
  Akşıray, F. 1959. Abant Gölünde Suni Islah Yolu ile İlk Alabalık Üretilmesi Hakkında. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Enstitüsü Dergisi, Seri A-5: 115-124.
  Alp, Ş., Kaptanoğlu, M., 2000. Van İli Çatak İlçesinde Bulunan Su Samurlarının Habitat ve Karşılaştığı Problemler. TTKD, Tabiat ve İnsan Dergisi. Yıl: 34, Sayı 1, s: 8-10.
  Anonim, 2007. AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Türkiye Semineri. 22–23 Ekim 2007, Bandırma Ticaret Odası. AB Balıkçılık Bülteni Sayı 8. Ekim 2007.
  Anonim, 2009. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü. 2/2 numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ. (İlk yayımlanma: 1.08.2008 tarih ve 26974 sayılı Resmi Gazete, Değişiklik: 05.11.2008 tarih ve 27045 sayılı Resmi Gazete).
  Beklioğlu, M. 2006. Abant Gölü Balık Toplulukları ve Genel Yapı Üzerine Değerlendirme. Bolu Doğa Koruma Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Şubesi Raporu.
  Bergman , A., 2009. An Angler’s Guide to Salmon Fishing in Japan. Jul 17th, 2009.
  Dalkıran, G., Baki, B., 2009. Yalova İlinde Sportif (Amatör) Balıkçılık Yapan Kişilerin Yaş Grupları, Meslek Grupları ve Belgelerini Yenileme (Vize) Oranları Üzerine Bir Araştırma XV. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu 01-04 Temmuz 2009 Rize.
  Ersal, T., Kalaç, B., Sanalan, T., 2008. The potential Turkey inherits in fishing native trout. Symposium on interactions Between Social, Economic and Ecological Objectives of Inland Commercial, Recreational Fisheries and Aquaculture,. Antalya, Turkey, 21-24 May 2008, FAO.
  Mills, D., Piggins, E., 1988, Atlantic Salmon: Planning for the Future, The Proceedings of the Third Int. Atlantic Salmon Symp., Biarritz, France 21-23 October 1986, 578 s.
  Olay, 2009. Günlük Mahalli Haber Gazetesi, Çanakkale, Küçük Balıkçılar Dertli. 18 Haziran 2009.
  Referans, 2009. Günlük Ulusal Gazete. ‘Her Balıkçı Galata’da Rastgele Olta Sallamayacak’. 30 Mayıs 2009.
  Tortonese, E., 1954. The trouts of Asiatic Turkey. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Enstitüsü Dergisi, Seri B-2: 1-26.
  Zengin, M., 2001, Japonya’daki Balıkçılık Yönetim Modeli ve Bu Modeli Oluşturan Değerler, Yunus Dergisi, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yayını, Trabzon, Yay. No.: 1, 11-12 s.
  Zengin, M., Aksungur, M., Tabak, İ., 2002. Karadeniz Alabalığı (Salmo trutta labrax) Populasyonunun Gelişimini Etkileyen Faktörler. Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları IV. Ulusal Konferansı, Türkiye Kıyıları 02 Konferansı Bildiriler Kitabı. 5–8 Kasım İzmir. E. Özhan ve N. Alpaslan (Editörler), p: 747–758.
  Zengin, M., 2006. Balıklandırmanın Genel Kriterleri ve Dünyada ve Ülkemizdeki Stoklama Deneyimleri. 1. Balıklandırma ve Rezervuar Yönetimi Sempozyumu. 7-9 Şubat 2006, Antalya. TKB Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü. Bildiriler (Ed: Y. Emre, İ. Diler), s: 69-82.
  Zengin, M., Gül, M., Ayan, A.K. 2008. Kızılırmak Deltası-Bafra Balık Göllerindeki Çevresel Faktörlerin Göl Ekosistemi ve Balıkçılığı Üzerine Olan Etkileri. Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları VII. Ulusal Konferansı, Türkiye Kıyıları 08 Konferansı Bildiriler Kitabı. 27-30 Mayıs 2008, Ankara. Balas, L. (Editör), Cilt: I, p: 185-194.


  Amatör olta balıkçılığı yukarıda bahse konular dahilinde balıkçılığımızı bitiren faktörler arasında yer almaktadır.  Resimler ve bilgiler netten alıntıdır.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 9. #19
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  11-Teknoloji(Teknelerin boyutu fazlalığı ve,Radar,Sonar)
  Kıyı ve kıyı ötesi balıkçılık karakterini taşıyan ülkemizde balıkçı gemileri,
  büyük ölçüde kıyılarda avlanan yakın sahil teknesi olma özelliklerini göstermektedir.
  Ülkemiz sularında kullanılan balıkçı gemileri için kabul edilmiş kesin bir sınıflama
  olmamakla birlikte ‘Su Ürünleri İstatistikleri’nde balıkçı gemileri hem fiziki
  görünümlerine ve hem de yaptıkları avcılık türlerine göre sınıflandırılmışlardır .
  Balıkçı gemilerinin avcılık türleri genel olarak, geminin kullandığı ağ ve aracın adıyla
  tanımlanır. Örneğin sürütme ağıyla avcılık yapan bir balıkçı teknesi trol teknesi, veya
  çevirme ağı kullanan bir gemi ise gırgır teknesi olarak Ve Benzeri olarak adlandırılır adlandırılır.  Son yılarda tekne boylarında Makina güçlerinde Ağ boy ve derinlikrerinde önemli büyümeler olmuş Yeni teknoloji ile balıkları yer tespitleri kolaylaşmıştır.Balıkçı gemileri açık denizlerde avlanacak karakteristik özelliklere sahip olmuşlardır.

  Ses, havada ve suda dalgalar halinde yayılır ve bu dalgalar herhangi bir cisme çarparsa geri döner. Eğer yeterli bilgi veteknolojiye sahipseniz, dönen dalgalardan bu cisim hakkında çeşitli bilgiler edinebilirsiniz.
  Dalga kaynağının sizden ne kadar uzakta olduğu, büyüklüğü ya da ne yöne, hangi hızla hareket ettiği gibi...Ses ve basınç dalgalarını kullanarak
  objelerin yerini tespit etme teknolojisi 20.yüzyılda geliştirilmiştir. Bu teknoloji, her ne kadar savaşta kullanılmak amacıyla geliştirilmişse de, günümüzde batık gemilerin yerlerini belirleme ya da deniz dibi haritalarının çıkarılması gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
  Ancak doğadaki canlılar bundan milyonlarca yıl önce, henüz insanlar bu sistemleri keşfetmemişken, etrafa yayılan ses dalgalarını kullanıyor ve bu sayede yaşamlarını sürdürüyorlardı. Örneğin yunuslar, yarasalar,balıklar ve güveler yaratıldıkları ilk andan beri "sonar" adı verilen bu sisteme sahip olan canlılardandır. Üstelik bu sistemler bugün bizim kullandıklarımızdan çok daha duyarlı ve kullanışlıdır.Ses, frekans (hertz) ve yoğunluk (desibel) olarak ölçülür. Düşük frekanslı ses 1 Hz’den 1000 Hz’e kadar sıralanır.Desibel skalası logaritmiktir, 110 dB - 100 dB’den 10 kat daha büyüktür, 120 dB ise 100 dB’den 1000 kat büyüktür. Ses havada 130 dB’de 1 dakikada insanlarda geçici duyma kayıbına sebep olur. Bir F–16 savaş jeti yakıcı patlamaları ile insanın işitme duyunda 3 sn de 160 dB sesyayar.

  1- Balık Bulucu Cihazlar

  Avlanma teknolojisi ve denizcilik alanındaki gelişmeler, sağlanan destek ve
  teşvikler nedeniyle balık bulucular kısa sürede balıkçılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Multibeam Echo-sounder ve sonar gibi balık
  bulucu cihazlar, su üstü radarı, telsiz gibi seyir güvenliğini arttıran unsurlar, ağ ve balık toplama makineleri gibi avcılık için yardımcı gereçler balık av miktarında önemli artışlar sağlamıştır. Ülkemizde ilk olarak 1980 yılında balıkların yerini ve miktarını gösteren balık bulucu cihazların ithali balık av miktarında 100 bin ton artış sağlamıştır.
  Günümüzde, gemilerde ve deniz altılarıda yön ve hedef tayininde SONAR adı verilen cihaz kullanılır. Sonarların çalışma prensibi,yunusların ses dalgalarını kullanma sistemiyle aynıdır.Balık avında; sonarlar 10-40 derece
  açılarda hareket eden transducer vasıtası ile 28–200 kHz frekans aralığında akustik ses göndererek, deniz yüzeyinden 450 m ye kadar olan derinlikteki balık sürülerini tespit edebilir ve bu özellik gırgır donanıma sahip balık avcılığı yapan tekneler tarafından kullanılır. Böylece gırgır ağı ile çevrilen pelajik balık sürüleri avlanır. Akustik frekanslarla sonar, balıkların hava keselerini tespit eder. Hava kesesinin büyüklüklerine göre ekrana farklı renkler iletmektedir. Yüksek teknolojiye sahip sonarlar hava kesesi olmayan balıkları da tespit edebilir.  2- Multibeam Echo-sounder
  Multibeam Echo-sounderler da trol çeken tekneler ve gırgır tekneleri tarafından kullanılmaktadır.Konvansiyonel echo-sounder cihazları bir kaynaktan gönderilen akustik dalgaların su tabanından yansıması sonucunda aradan geçen zaman ve suyun elastik dalga yayma hızı kullanılarak derinliğin belirlenmesi uygulamasıdır. Bu tür ölçümlerde derinlik bir hat boyunca elde edilmektedir.
  Fakat Multibeam echo sounder teknolojisi ile botun hareket yönüne dik eksen boyunca ve botun her iki tarafına yekpare şekilde birden fazla kaynaktan
  üretilen akustik dalga göndererek klasik echo sounderlardaki gibi hareket yönünde bir hat oluşturmak yerine bir koridorun derinliği su derinliğine bağlı olarak yüzlerce metreden kilometrelere kadar ulaşabilmektedir.
  Koridor halinde derinlik taraması yapıldığından su tabanındaki tüm detaylar ölçüm alanı içinde kalmaktadır. Klasik yöntemlerde derinlikler kullanılan cihazın duyarlılığına göre en fazla 10 cm duyarlılığa kadar ulaşır. Fakat
  teknenin su üzerindeki hareketleri dikkate alınmadığından bu ölçümlerdeki hata miktarı 0,5-1,0 m düzeyindedir.
  Buna karşılık Multibeam teknolojisi ile 2-4 cm duyarlılıkta derinlik ölçümü
  yapılmakta ayrıca tekneye monte edilen sensörler yardımı ile botun düşey ve yatay yöndeki hareketleri cm düzeyinde ölçülerek derinlik kayıtlarında hesaba katılmaktadır.
  Multibeam Echo-sounder ölçümleri tamamen bilgisayarla yapılmakta ve elde edilen derinlik bilgileri hem anında ekranda görüntülenmekte hem de kayıt
  sonrası işlemler için ana bellekte toplanmaktadır.  Multibeam echo-sounderın faydaları;

  — Saniyede 5–15 adet ölçüm ile tabanda bulunan 5–10 cm büyüklüğündeki
  çukurların dahi görüntülenmesi,

  — 15 deniz miline varan sürat ile dip derinliğinin 7 katı uzunluğunda dip tarama özelliği ile hızlı ve ekonomik olması,


  — Duyarlı sensör ile dalga ve tekne seyrinden doğan konum hatalarının
  engellenmesi

  — Seyir anında haritalama

  — Trol donanıma sahip balık tekneleri tarafından balıkçı avcılığında kullanılır. Dip balıklardan olan kalkan, pisi, mezgit, barbun vb.balıklar avlanır.  — Akustik yoğunluk ölçümleri ile iri ve ince taneli sedimentin genel dağılımının belirlenmesi


  —Sismik yansıma sistemleri kullanımı öncesi yapılacak olan jeolojik çalışmaların planlamasında yardımcı olur


  Yukarıda belirtilen tennoloji nedeniyele balıkların kurtulma şansı kalmamaktadır.Ve Tekne boylarındaki büyümeler filo sayısının artması Tekne donanımlarında son teknolojilerin kullanılması balıkçılıgımızı bitiren faktörlerin başında gelmektedir  Bazıbilgiler ve resimler netten alıntıdır.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 10. #20
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  12-Dalgıç
  Zıpkınla balık avcılığı günümüzde başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere tüm dünya genelinde
  popüler bir aktivitedir. İnsanoğlunun zıpkın kullanarak balık avlamaya ne zaman başladığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat Mezopotamya’da yapılan arkeolojik kazılarda, tarih öncesi dönemlere ait zıpkınlar bulunmuştur

  Tarih içerisinde gelişen zıpkınla balık avcılığı özellikle ikinci dünya savaşından sonra, askeri amaçlarla geliştirilen teknolojinin sualtına aktarılması ile birlikte ivme kazanmıştır. Elbise ve maske üretim teknolojisindeki ilerleme, zıpkınla balık avcılığının gelişimini hızlandırmış ve bu av yönteminin popülerliğini arttırmada etkili olmuştur.
  2000’li yıllardan sonra internetin gelişmesi,zıpkınla balık avcılığıyla ilgili popüler
  yayınların ve web sitelerinin ortaya çıkması zıpkınla balık avcılığının tüm dünyada yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır.
  Günümüzde zıpkınla balık avcılığı, rekreatif (eğlence), sportif ve ticari olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır
  Rekreatif olarak yapılan zıpkınla balık avcılığı;eğlence ve hobi amaçlı, boş vakit geçirmek için yapılır. Bu kişiler vurdukları balıkları ticari olarak değerlendirmezler.
  Rekreatif olarak yapılan zıpkınla balık avcılığı, amatör ve profesyonel olmak üzere 2 bölümde incelenir.Amatör-Rekreatif Zıpkınla Balık Avcılığı: Yaz aylarında genelde su sıcaklığının yüksek olduğu dönemde yapılır. Hemen hemen her deniz kıyısında görebileceğiniz zıpkınla balık avlayan kişilerdir.Kullandıkları malzemeler ve av teknikleri çok amatördür. Genellikle bu dalıcılar, 0-10 m derinliklerdeki kıyısal sularda avlanmaktadır.
  Profesyonel-Rekreatif Zıpkınla Balık Avcılığı:
  Yılın her döneminde, hobi amaçlı avcılık yapan kişilerdir. Bu kişiler gerek kullandıkları malzemeler,gerekse av yaptıkları derinlikler ve av miktarları ile diğer rekreatif avcılardan kolaylıkla ayrılırlar. Bu avcılar arasında 20 – 30 m derinliklerde av yapabilen, çok tecrübeli avcılar bulunur.Profesyonel-rekreatif dalıcılar, avladıkları balıkları satmadıkları gibi bu av şeklini, sosyal bir olgu halinde yaşayıp, av tecrübelerini diğer
  avcılarla paylaşmaktadır.
  -Sportif olarak yapılan zıpkınla balık avcılığı:
  Zıpkınla balık avcılığı birçok ülkede sportif bir branş olarak kabul edilmekte ve yılın çeşitli zamanlarında çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir
  Yarışmalar, aynı bölgede belirli bir zaman aralığında düzenlenir;vurulan balıklar tür ve boyut olarak değerlendirilir.Bu tarz yarışmalara katılmak için avcılık yapan kişiler, sportif olarak zıpkınla balık avlayan kişilerdir. Zıpkınla balık avcılığı kulüplerine üye
  olan sporcuların katıldıkları zıpkınla balık avcılığı yarışmaları, ülke sualtı sporları federasyonları bünyesinde düzenlenir. Federasyonlar tarafından belirlenen sporcular da milli takım düzeyinde uluslararası yarışmalarda ülkelerini temsil ederler. Sportif olarak zıpkınla balık avcılığı yapan kişiler “profesyonel-rekreatif” olarak ta tanımlanabilir.
  -Ticari olarak yapılan zıpkınla balık avcılığı:

  Zıpkınla avladıkları balık ve diğer su ürünlerini,ticari olarak pazarlayan avcılardır.
  Yılın her mevsiminde ve her türlü deniz koşulunda av yapan genelde “zodiac” olarak tabir edilen küçük şişme botları kullanan,profesyonel avcılardır.
  Zıpkınla avlanılan balıkların satılması dünyada birçok ülkede yasak olmasına rağmen bu şekilde av yapan birçok dalıcının bulunduğu bilinmektedir.
  Dünyada başta Fransa, İspanya, Yunanistan,İtalya ve Türkiye olmak üzere bir çok Akdeniz
  ülkesinde zıpkınla balık avcılığı son on yıl içerisinde hızlı gelişmiş, zıpkınla balık avcılığı yapan kişilerin sayısı önemli oranda artmıştır. İlk yıllarda çok fazla popüler olmayan bu av yöntemi, dalış malzemelerinde teknolojik gelişim, medya ve sanal ortamda serbest ve aletli dalışa önemli oranda yer verilmesi ve insanların boş zamanlarını değerlendirmek için daha çok denize yönelmesi gibi etkenler ile oldukça yaygınlaşmıştır.
  Bu durum zıpkınla balık avcılığının, bir dizi yasa ve kural ile düzenlemesini gerekli kılmıştır.
  Yasal Düzenlemeler
  Dünyadaki düzenlemelere bakıldığında zıpkınla balık avcılığının, amatör balıkçılık içerisinde tanımlanarak düzenlendiği görülmektedir
  Türkiye’de de zıpkınla balık avcılığı, amatör balık avcılığı içerisinde tanımlanmakta ve 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanuna ait yönetmeliklerle düzenlenmektedir.
  Bu kanuna istinaden, Tarım Köy İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan sirküler içerisinde (Amatör-Sportif Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Sirküler) zıpkınla balık avcılığını tanımlayan ve düzenleyen maddeler bulunmaktadır. Bu sirküler içerisinde zıpkınla
  balık avcılığıyla ilişkili tanımlamalar şunlardır
  • Amatör balıkçı: Amatör balıkçılık etkinliğinde bulunan gerçek kişidir.
  • Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğidir.
  • Amatör sualtı avcısı: Gün doğumundan gün batımına kadarki sürede sirkülerce ve güvenlik
  nedeni ile yasaklanmamış karasularımızda,kendi nefesi dışında ek bir hava kaynağı kullanmadan dalarak su altı tüfeği ve yardımcı ekipmanlarla su ürünleri avcılığı yapan kişidir.
  • Sualtı tüfeği: Su altında balık avında kullanılan lastik veya metal yaylı, gaz veya hava
  basınçlı tüfeklerdir.
  • Zıpkın: Bir gönder ucuna yerleştirilmiş, bir veya birden fazla sivri uca ve balığın kurtulmasını engelleyen damaklı düzeneğe sahip,yakalanan büyük balıkların son mukavemetini
  kırma ve sandala alma işlerinde de kullanılan balık avlama aracıdır.

  Türkiye’de uygulanmakta olan zıpkınla balık avcılığı ile ilgili düzenlemeler şu başlıklar altında incelenebilir.

  Türkiye’de denizlerde amatör avcılık için “Amatör balıkçı belgesi” istenmektedir. Fakat
  zıpkınla balık avcılığı amatör balıkçılık olarak tanımlanmasına rağmen, dalıcıların lisans bulundurma zorunluluğu yoktur ve zıpkınla balık avcılığı için bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır
  Türlere ilişkin yasak ve sınırlamalar Zıpkınla balık avcılığında Sürdürülebilir Balıkçılık
  İlkesi kapsamında, balık türlerine yönelik diğer amatör avcılık yöntemlerini de kapsayan
  bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler arasında; günlük maksimum av miktarı,
  minimum boy yasağı, ve avcılığı yasak tür uygulamaları sayılabilir.
  Avcılığı yasak tür; Uluslararası anlaşmalar yada ulusal koruma programlarıyla koruma altına
  alınmış endemik türler ile nesli tehlike altındaki türlerdir. Bu su ürünlerinin her türlü avcığı yasaktır.Minimum boy yasağı; avlanılabilecek balık türleri için minimum boy ölçüsüdür ve balık türlerine göre değişiklik göstermektedir. Günlük maksimum av miktarı ise; dalıcının bir gün içerisinde avcılığına izin verilen türler kapsamında avlayabileceği maksimum av miktarıdır. Avlanılan türlere göre günlük av, kilogram yada adet olarak belirli bir kota ile sınırlandırılmıştır.
  Cezayir, Fransa, Yunanistan ve Lübnan’da zıpkınla balık avcılığı yapan kişilerin sektörler
  arası çatışmayı engellemek için diğer amatör balıkçılık yöntemlerini kullanarak avcılık yapması ve balıkçılık sahalarında av yapılması yasaktır.
  Türkiye’de ise zıpkınla balık avlayan kişiler aynı zamanda gerek ticari gerekse amatör olarak diğer avcılık yöntemlerini kullanarak balıkçılık yapabilirler.

  Akdeniz ülkelerinde zıpkınla balık avcılığı en yoğun olarak Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de yapılmaktadır. Bu ülkelerin yanı sıra Kıbrıs, Hırvatistan, Tunus, Fas ve Mısır’da zıpkınla balık avcılığı yarışmaları da oldukça yaygın ve popülerdir
  . Türkiye’de ise son yıllarda zıpkınla balık avcılığını konu alan web sayfalarının sayısındaki artış, zıpkınla balık avcılığı yarışmaları, bu amatör avcılığının gelişiminde etkili olmaktadır. Dalıcılar, internet üzerinden malzeme ve av teknikleri konusunda kolaylıkla bilgi alış-verişi yapmaktadır.
  Ayrıca piyasaya yerli üreticilerin girmesi ve sanal alış-verişin yaygınlaşması Türkiye’de
  zıpkınla balık avcılığının gelişiminde etkili olan nedenler olarak ortaya çıkmaktadır.
  Zıpkınla balık avcılığında; su sıcaklığı, sudaki görüş mesafesi, akıntı, dalga gibi denizle ilişkili faktörlerin yanı sıra avlanılacak bölgenin dip yapısı (kumlu, kayalık veya erişteli) av veriminde etkili olan diğer fiziksel koşullardır. Akdeniz havzası yıl boyunca zıpkınla balık avcılığı için uygun deniz koşullarına ve dip yapısına sahiptir
  . Türkiye denizleri de benzer koşulları taşımakla birlikte, dalıcılar tarafından
  avcılığı popüler, Sparus aurataupra(Çupra),Dicentrarchus labrax(Levrek), Dentex dentex(Sinağrit), Seriola dumerilii(Sarı Kuyruk), Mugilidae sp(Kefal)., Diplodus sargus(Sargoz), vb.gibi balık türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.


  Bu etkenlerde Türkiye’de zıpkınla balık avcılığının yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır.
  Zıpkınla balık avcılığı, genel olarak bakıldığında amatör balıkçılık içerisinde sınıflandırılmakta ve düzenlenmektedir. Dünyadaki uygulamalar ile Türkiye’deki yönetmelik ve düzenlemeler karşılaştırıldığında benzer yasaklama ve sınırlamaların olduğu görülmektedir. Fakat T.C.Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan su ürünleri sirkülerinde, zıpkınla balık avcılığının ve diğer amatör balık avcılık yöntemleriyle
  (olta, vb.) birlikte düzenlendiği görülmektedir.
  Bu durum su ürünleri sirkülerinin yetkili kurumlar(jandarma, sahil güvenlik, deniz polisi, vb.) ve dalıcılar tarafından tam olarak anlaşılamamasına yada farklı şekillerde değerlendirilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle su ürünleri sirküleri içerisinde,zıpkınla balık avcılığının ayrı bir bölüm olarak yer alması, daha kolay anlaşılabilme ve yorumlanabilme açısından faydalı olabilir. Ayrıca zıpkınla balık avcılığı yapan kişileri temsil eden kişi yada kişilerin su ürünleri sirküleri düzenleme kurulunda bulunması da daha etkin bir düzenleme açısından yararlı olacaktır.
  Ayrıca aşağıdaki konuların su ürünleri sirküleri içerisinde yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesi veya yer verilmesi daha etkin bir düzenleme sağlamada faydalı olabilir.
  • Su ürünleri sirkülerinde yer alan amatör sualtı avcısı tanımı gözden geçirilmelidir.
  Çünkü dalıcılar av için güneş doğmadan önce suya girerek av bölgesine ulaşmayı tercih
  etmektedir. Bu nedenle gün doğumu ve gün batımı ibaresi yerine, sualtı avcısı tanımı;
  gündüz avlanan kişi olarak yapılmalıdır.Özellikle gece, yasadışı olarak av yapan kişiler ile kurallara uygun bir biçimde avcılık yapan kişilerin ayırt edilebilmesi için bu
  tanım daha uygun olabilir.
  • Su ürünleri sirküleri içerisinde zıpkınla balık avcılığında kullanılan ekipmanlar belirtilmelidir.Bu şekilde denetleyici kişilerin, yasadışı av yapan dalıcılar ile kurallara uygun şekilde av yapan dalıcıları ayırt etmesi kolaylaşabilir.
  • Yasadışı olarak gece yada aletli dalış yaparak balık avlayan dalıcılar kesinlikle engellenmelidir.Bu kişilere verilen cezalar ağırlaştırılmalı ve caydırıcılığı arttırılmalıdır.Özellikle bu kişiler yüzünden kurallara uygun olarak avcılık yapan dalıcılar da olumsuz olarak etkilenmekte ve tüm Dünyada yaygın olarak yapılan zıpkınla balık avcılığı Türkiye’de de yanlış tanıtılmaktadır.
  • Su ürünleri sirküleri içerisinde balık türlerine yönelik; avcılığı yasak tür, minimum
  boy yasağı ve maksimum günlük av limiti gibi sınırlamalar bulunmaktadır. Bu tür uygulamaların bulunması sürdürülebilir bir balıkçılık anlamında olumludur. Fakat bu düzenlemelerin daha çok olta balıkçılığı gibi diğer amatör balıkçılık uygulamalarına yönelik olduğu görülmektedir. Bu sınırlamaların diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi zıp
  kınla balık avcılığına yönelik olarak yeniden düzenlenmelidir.
  • Nesillerinin tükenme tehlikesi nedeniyle ulusal sularda koruma altına alınan veya
  Uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınmış su ürünlerinin avcılığının tamamen
  yasaklanması gerekmektedir.Türkiye’de ise Fransa ve Tunus’ta olduğu gibi orfoz ve lahos balık türlerinin avcılığı,sadece zıpkınla balık avlayan kişilere yasaklanmıştır
  Fakat bu balık türlerinin olta yada diğer amatör avcılık yöntemleriyle avcılığına izin verilmektedir.Bu türlerin her türlü av aracı ile avcılığı yasaklanmalı,avcılığı yapan kişilere verilen cezalar ağırlaştırılmalı, satış noktalarında kontrol sağlanarak sadece avcılığı gerçekleştirene değil, avlanmış balığı satan satıcı yada restorancı da aynı cezaya çarptırılmalıdır.
  • Zıpkınla avlanılan su ürünlerinin satışı,Avustralya’daki birkaç eyalet ve Pasifik Okyanusu’ndaki birkaç ada ülkesi dışında neredeyse tüm Dünyada yasaktır. Türkiye’de ise
  yasak olmasına rağmen ticari olarak zıpkınla balık avcılığı oldukça yoğun olarak devam
  ettiği bilinmektedir. Amatör balıkçılık kapsamında tanımlanan zıpkınla balık avcılığın
  da avlanan balıkların hiçbir şekilde ticaretine izin verilmemektedir. Balık satışı yapan kişilere ve zıpkınla avlanılan balıkları alan satıcı yada restoran işletmecilerine de benzer cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.
  • Su ürünleri sirküleri içerisinde zıpkınla balık avcılığına yönelik herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Özellikle üreme dönemlerinde kıyısal sulara göç yaparak, bu
  bölgelerde sürüler oluşturan levrek, çipura gibi balıklar bu dönemde dalgıclar tarafından
  büyük miktarlarda avlanılabilmektedir. Bu nedenle diğer av yöntemlerini kapsayan zaman
  yasaklarının yapılacak araştırmalar doğrultusunda, özellikle üreme dönemlerindeki
  balık türlerine yönelik, zıpkınla balık avcılığına da uyarlanmalıdır.
  •Zıpkınla balık avlayan kişilerin, mutlaka lisans (Sualtı Amatör Balıkçı Lisansı) alması sağlanmalıdır.Lisans için; yaş sınırlaması (18 yaş ve üzerine izin verilmeli), sağlık raporu gibi şartlar konulmalı; zıpkınla balık avcılığı yapacak kişilerin belli bir eğitimden yada en azından bir sınavdan geçirilerek belge alınması sağlanmalıdır.
  Özellikle gerek sürdürülebilir bir avcılık gerekse dalıcıların güvenliği açısından böyle bir eğitim oldukça önemlidir. Sığ su bayılması (senkop) ve benzeri nedenlerle her yıl zıpkınla balık avcılığı yapan birçok dalıcı hayatını kaybetmektedir. Bu üzücü durum, özellikle dalıcıların bu konuda yeterli bilgisinin olamamasından kaynaklanmaktadır.
  Sanal ortam üzerinden bilgi alış-verişinin yaygınlaştığı günümüzde, zıpkınla balık
  avcılığı konulu web sayfalarının ve özellikle de üniversitelerin dalıcıları bilgilendirici çeşitli etkinlikler (seminer, kurs, vb.) düzenlemeleri faydalı olacaktır.
  Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu bünyesinde bulunan Zıpkınla Avlanma branşı, her yıl
  düzenlenen uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmektedir. Türkiye milli takım düzeyinde temsil eden bu kişilerin gerek kamu kurumları tarafından desteklenmesi bu amatör av yönteminin Türkiye’de doğru şekilde yapılmasının sağlama bakımından faydalı olabilir.  . Türkiye’de bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.Bu nedenle, zıpkınla balık avcılığının balık populasyonlarına ve çevreye olan etkisini konu alan araştırmalara ağırlık verilmelidir. Araştırma sonuçlarının zıpkınla balık avcılığını düzenlemeye yönelik kullanılması ile daha kapsamlı ve doğru düzenlemelerin yapılması sağlanabilir. Araştırmalarda üniversite-halk birlikteliğinin sağlanması, sosyal bir olgu olan zıpkınla
  balık avcılığının doğru yönde gelişiminde faydalı olacaktır. Günümüzde internetin yoğun olarak kullanılması gerek dünyada gerekse Türkiye’de zıpkınla balık avcılığı ile ilgili web sayfalarının ve tartışma ortamlarının artışını beraberinde getirmiştir.Bu tür ortamlarının yaygınlaşması her ne kadar olumlu olarak görünse de, yetersiz eğitime sahip kişiler tarafından kontrol edilen bu sahip kişiler tarafından kontrol edilen bu sanal ortam toplumu yanlış etkileyerek olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür bilgi alış-veriş platformları, zıpkınla balık avcılığının doğru bir şekilde devam ettirilmesini
  sağlamak ve bu konuda toplum bilincini arttırmak için kullanılmalıdır.

  Yukarıdaki örneklerdende anlışılagı gibi taşlık zeminlerde ve kıyı kumluk bölgelerde yasayan Levrek.Karagöz.Eşkina.Lahoz.Sargoz.Ve benzeri balıklar
  Tiçari amaç gözeterek avlanan dalgıçların hedefi haline gelmiş olup. Bilhassa gece dalışlarında katliama varan ölçülerde onlarca kilo balıklar vurmaktadırlar .Gerekli ceza yaptırımların yetersiz olması.Denetimlerinin yapılamaması nedeniyle Ticari olarak yapılan dalgıçlık Balıkçılığımızı bitiren faktörler arasında yeralmaktadır.  Resim ve bilgi netten alıntıdır
  Kaynak


  ...............
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Sayfa 2/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. TÜRK BOĞAZLARINDA SEYiR GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
  By OfficeR in forum Denizcilik Dökümanları
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 19.06.09, 23:07

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM