4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Balıkçılığın Sorunları Edremit’te Tartışıldı

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Balıkçılığın Sorunları Edremit’te Tartışıldı

  Balıkçılığın Sorunları Edremit’te Tartışıldı
  Karadeniz ve Ege Denizi’nde uygulanan balık avlama yasağının bölgelerin iklimsel koşullarının göz önüne alınarak uygulanmasının gündeme getirildiği toplantı, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir’den katılan akademisyenler, Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri ve balıkçılarla birlikte gerçekleştirildi.
  01 Nisan 2011
  Altınoluk Akçam Otel’de yapılan ve balıkçılığın içinde bulunduğu sorunların gündeme taşındığı toplantıda, Nisan-Mayıs dönemi balıkların yumurtalı olduğu dile getirilirken, palamut, torik gibi balıkların Ege Denizi'nden Karadeniz'e geçtikleri, Ege'nin coğrafi yapısı nedeniyle kimi bölgelerde uluslararası sular, neredeyse kıyıların dibinde başladığı anlatıldı.

  Toplantıda ayrıca balık avı mevsiminin Ege Denizi'nde 15 gün erken başladığı, bu düzenlemeyle uluslararası sularda 15 gün geç biteceği hatırlatılırken özellikle Karadeniz'de avlanan büyük teknelerin bir bölümü sezonun açılmasına yakın Ege'ye gelerek yoğun biçimde avlandığı, bu durumun sezonun kapanacağı tarihlerde de yaşanarak, sezon sonunda da Ege balıklarının normalin üzerinde avlanmaya başlanacağı dile getirildi.

  Toplantıda konuşmacı olarak ilk sözü alan Edremit Kaymakamı Osman Tunç, kötü yapılan bir şeylerin olduğunu belirterek bunların nasıl iyiye çevrileceğini bulmaları gerektiğini söyledi. Kaymakam Tunç, “Burada güzel şeyler yapmak için toplandık. Konuya hakim bir çok arkadaşımız var. Bu kadar konusuna hakim insanın bir araya gelmesinin doğrusu olumlu sonuçlar doğuracağını ümit ediyorum. Çevre alanında, orman alanında akarsu alanında ve balıkların kombinasyonunda bu kıyaslamalarda bu günün geçmişe göre daha iyi olduğunu söyleyen birisine rastlamadım. 20 sene önce, 30 sene öncene göre bu gün daha çok balık yakalıyoruz diyen bir kişiyle karşılaşmadım. 30 yıl öncesine göre çevremiz çok daha temiz diyen biriyle de karşılaşmadım. Burada çok net olan bir şey var. Balıkçılık alanında bunları iyiye nasıl götürülebilir bu konuda çok çalışmamız ve incelememiz gereken şeyler. Bu doğa aldığımızdan çok daha iyi bir şekilde bırakmamız gereken bir miras bunun için biz bu gün ne kadar duyarlı olursak olalım bunun hakkını veremeyiz diye düşünüyorum. Hedefimiz asla bu gün için çok para kazanmak olmamalı. Bu işten ekmek yiyecek insanlar balıkçılık işinden karnını doyurabilmeli. Biz ısrarla bu günkü alınan kararlarımız doğru kişilere, doğru makamlara ulaştırılmalı. Balıkçı arkadaşlarımız da uzun zamandır dinliyorum. Bu gün buradan alınan kararlar, başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına hatta Cumhurbaşkanımızın Balıkesir ilini ziyaretinde kendilerine de söyledim. İlgili makamlara hem valilik ulaştıracak, gerekirse Cumhurbaşkanlığı makamına da ulaştırılacak. Bu konuda takip gerekiyor. Bu konuda takip olmazsa alışkanlıkları değiştirmemiz biraz zor sizlerde biliyorsunuz” dedi.


  AVLANMAYI ENİNE BOYUNA ELE ALDILAR

  Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Hatice Tortu Koç’ta konuşmasında balık stoklarının kendini yenileyemediğine dikkat çekti. Toplantıda balık avlama konusu enine boyuna ele alındı.

  Tortu Koç, “Edremit Körfezi için uygun balıkçılık politikaları uygulanmalıdır. Küresel iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği balık ölümleri var. Üreme dönemi dikkate alınarak balıkta avlanma yasakları uygulanmalı. Denizlerdeki avlanma yasağının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Karadeniz ile Edremit Körfezi arasında büyük iklimsel farklılıklar var. Bu nedenle her iki bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak bu ayarlamaların yeniden düzenlenmesi şart. Ayrıca Karadeniz ile aynı statünün uygulanmasının Edremit Körfezi için uygun olmadığı kanaatindeyim” diye konuştu. 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Adnan Aziz’de balıklarda avlanma boylarının belirtildiği av sirkülerinin 1960’lı yıllarda yapılan ve günümüze uyarlanmamış olduğunu belirterek, bir balığın olgunluk avlanma zamanının 27 Cm olması gerekirken bu sirkülerde bu boyların 14 CM olarak sınıflandırıldığını. Avlanma yapılan ağların gözlerinin belirli ölçünün altında olmaması gerektiğini aksi takdirde küçük balıkların da avlanarak türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağını söyledi.

  Toplantıya katılan Sahil Güvenlik birimleri de kendileri açısında balıkçılığın şartlarını anlattılar. Toplantıdan gerçekçi av yasaları konulmalı. Türkiye’de kayıt dışı bir balıkçılığın söz konusu olduğu. Bölgesel ve üreme zamanı farklılıkları dikkate alınarak avlanma yasaklarının düzenlenmesi. Bu konuda yetkiye sahip olan bakanlığın bu alanda il müdürlüklerine bu yetkilerinin devredilmesi. Türler için ayrı ayrı avlanma döneminin belirlenmesinin gerektiği görüşleri savunuldu.


  KAYNAK
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bir hareketlilik var bariz belli ama dilerim lehte olur,işini bilmeyen kasap hikayesi olursa işte o zaman zor çözülür.Yıllardır söylenen konu her denizin farklı yapısı var yasaklar buna uygun düzenlensindi lakin adamın ruhsatta Türkiyenin her yerinde avlanır yazıyor ve burada yasaksa oraya gideyim diyecek.Kim yazdı hatırlayamadım "balığın kaderi balıkçınn insafına" kalmış durumda.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  186

  Standart

  Kim yazdı hatırlayamadım "balığın kaderi balıkçınn insafına" kalmış durumda.
  ----------------------------------------------------------------------------

  "Balıkçılığın Kaderi Balıkçıların İyi Niyetine Bağlıdır" AB söylemiş.

  "Balıkçılık Balıkçılara Bırakılamayacak Kadar Önemlidir" Avustralya.
  Baba Yalçın

 4. #4
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  186

  Standart

  “Edremit Körfezi için uygun balıkçılık politikaları uygulanmalıdır. Küresel iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği balık ölümleri var. Üreme dönemi dikkate alınarak balıkta avlanma yasakları uygulanmalı.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Edremit Körfezin'de küresel ısınmadan balıkmı ölmüş!!?? O bölgenin suyu acaip soğuktur, bazen kristalize gibi nasıl tarif edeyim. Hani bazen sıcakta asfaltta duman tüter gibi olurda duman göremezsin, şeffaf bir buhar çıkışı gibi olur ya, sudada yer yer öyle görüntü olurdu..,,Su çivi gibi derler ya, ne demekse!!??

  Yanılmıyorsam; 1996 senesiydi ve daha sonraki seneler.
  Edremit Körfezi hap kadar yer. Ama Ayvalık Adaları ekosistem için muhteşem bir yerdir. Edremit Körfezi ile birlikte ele alınmalıdır.
  Mademki o yöre, fikir cimnastiği yapalım. Toplantıya katılmış gibi sorular soralım.

  Soru 1!!?? Gırgır (hala) Körfezin ağzında, Uskumru için lamba yakıp denizin kanını emiyormu!!??
  Soru 2!!?? Trol (hala) Körfezin içini, yada açıklarını kürtajla kavuruyormu!!?? Küçükkuyu'dan çok rahat görünüyordu.
  Soru 3!!?? 30-40 sene önce balıklardan neler vardı, bolluk nasıldı!!??
  Soru 4!!?? Balık avlayan takımların 30-40 yıl önceki sayıları, tekne boyları, hp güçleri, cihazları, ağların harmanı, derinliği ne kadardı, bu gün ne kadar, ne kadar arttı, hepsinde totalde ne kadar artış oldu!!?? Sayısalla birlikte..,
  Soru 5!!?? Ayvalık Adalarında gece lambayla zıpkınla balık vuran minik tatlı su kurnazlarının beli kırıldımı!!?? Sayıları kaç..,,
  Soru 6!!?? Kıyı ve geleneksel balıkçılıktada, ne kadar alanda ne kadar tekne vardı,
  eskiden ne kadar uzatma ağlarla kuşatılıyordu şimdi ne kadar, dipteki ilişkenlerin ne kadarı, gırgır yada marya ağlarıyla kaplı!!??
  Soru 7!!?? Edremit Körfezi, yada Ayvalık adaları, civarında balık çiftlikleri oralarıda tümör gibi sarıp, ötrifikasyonla denizin berraklığını öldürüp bitirdimi!??
  O zamanlar Cunda Adası civarında midye çiftlikleri vardı..,
  Soru 8!!?? Toplantıya katılanlar içinde (endüstriyel) varsa, üzgünüm sonuç sıfır çıkar.
  Soru 9!!?? Unutulan konu; Değişmeyen nedir, iç deniz statüsündeki, Ayvalık Adaları ve Edremit Körfezi'nin alanı yüzölçümü hiç değişmedi, yoksa değiştimi!!??
  Soru 10!!? Edremit Körfezi ve Ayvalık Adaları'da, tıpkı, 1.ci ve 2.ci Biyolojik Koridor kadar stratejik öneme sahip doğa harikası bir bölge değilmidir!???
  ----------------------------------------------------------------------------
  Bunlara verilecek cevaplar o yörenin kaderini belirler. Sebep sonuç ilişkisi.
  Tabi unutmadan, Körfez olduğu için (eski hali süperdi) aradan geçen zaman içinde inşallah denizin içine etmemişlerdir. Körfezin içine derin deşarj gibi bizimkilerin işi hiç belli olmaz. Otelcikler arıtmaları varmı!!???
  Arıtması olanlarda gece Körfeze basıyormu!!?? Didim, Akbük Körfezi gibi..,,
  ----------------------------------------------------------------------------
  Yapılacaklar çok basit ama girmiyorum, umumi arzu olmadığı sürece. Saygılar..,,
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılığımızı bitiren faktörler
  By Burhan Reis in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 106
  Son Mesaj: 11.12.11, 22:34
 2. İstanbul Balıkçılık Kurultayı yapıldı
  By Burhan Reis in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 30.12.10, 04:51
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.12.10, 06:48
 4. Su ürünleri sektörünün sorunları tartışıldı
  By kenane in forum Kültür Balıkçılığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 02.12.09, 01:10
 5. Balıkçılık Sorunları
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.07.09, 10:33

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM