3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Balıkçılık=Yetiştiricilik Nokta

 1. #1
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıkçılık=Yetiştiricilik Nokta

  Balıkçılık sektörünün, Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası'na uyumu için çalışma yapılacak

  Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ile yeni türlerin üretimi için yeni yetiştiricilik alanları tahsis edilecek. Su ürünleri üretiminin artması amacıyla balıkların karaya çıkarılması için gereken kıyı yapıları inşa edilecek.Balıkçılık sektörünün, Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası'na uyumu için mevzuat çalışması da yapılacak.

  Balık yetiştiriciliğinin artması amacıyla Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ile yeni türlerin üretimi için yeni yetiştiricilik alanları belirlenecek.
  AA muhabirinin "2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"ndan yaptığı derlemeye göre, balıkçılık sektörünün altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları ortak çalışma yapacak.
  Buna göre, balıkçılık sektörünün en önemli ihtiyacı olan balıkçı barınaklarına yönelik onarım ve yeni inşa onarım çalışmaları gelecek yıl da devam edecek. Altyapısı tamamlanmış barınaklara üstyapı tesisleri kurulacak.
  Balık yetiştiriciliğinin artması için başta karaya çıkış noktaları olmak üzere gerekli altyapı ihtiyacı giderilecek. Kıyıdan kafeslere yavru, yem nakli ile kafeslerde yetiştirilen ürünlerin karaya çıkarılmasında kullanılmak üzere kıyılarda gerekli alanlar yetiştiricilere tahsis edilecek ve bu alanlara kıyı yapılarının inşa edilmesi sağlanacak. Böylece, sektörün büyümesi desteklenecek.
  Su ürünlerinde yeni yetiştiricilik tesislerinin kurulması için de buna uygun yeni alanlar belirlenecek. Bu kapsamda, Karadeniz'de alabalık ve levrek, Akdeniz'de çipura, levrek ve yeni türlerin üretimi ile kabuklu ve yumuşakça yetiştiricilik alanları tespit edilecek. Belirlenecek bu alanların girişimcilere tahsisi gerçekleştirilecek. Yapılacak çalışmalarla ürün çeşitliliği ve markalaşmanın yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğin artırılması sağlanacak.
  Su ürünleri sektörünün en önemli sorunu yasa dışı, kayıt dışı ve plansız avlanma olarak görülürken, bu konuda mevzuat düzenlemeleri de yapılacak. Deniz ve iç su koruyuculuğu sisteminin hayata geçirilmesi öncelikli hedeflerden biri olacak. Avcı ve yetiştirici örgütlerine de mevzuat ve kayıtlılık konularında eğitim verilecek.
  Balıkçılık sektörünün, Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikası'na uyumu için mevzuat çalışması yapılacak.
  Balıkların yüzde 22'si iç sulardan elde edildi
  Programa göre, Türkiye'deki deniz ve iç su yüzey alanları, orman ve tarım alanlarını geçiyor. 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Türkiye'de, 24,6 hektar kullanılabilir deniz ve 1,3 milyon hektar iç su olmak üzere yaklaşık 26 milyon hektar su alanı bulunuyor. Üretim alanı olarak kullanılabilecek 178 bin kilometre uzunluğundaki nehirlerin yanında yetiştiriciliğe müsait pek çok su kaynağı da yer alıyor.
  Türkiye'nin geçen yılki su ürünleri üretimi, yüzde 56,2'si deniz ürünleri, yüzde 43,8'i yetiştiricilik üretimi olmak üzere toplam 631 bin ton olarak gerçekleşti. Bu üretimin yüzde 21,6'sı iç sulardan elde edildi.


  https://www.aksam.com.tr/ekonomi/ala...B4RcSfh2RTLU_8

  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Balıkçılık=Yetiştiricilik Nokta

  Dünya Balık unu yağı sektörü;

  Dünyada toplam 33 milyon ton balık işlenerek, 6.3 milyon ton balık unu,
  1.1 milyon ton balık yağı elde edilmektedir. Yani kullanılan balın %19’u balık unu, %4’ünü balık yağı oluşturmaktadır.
  Diğer bir ifade ile, 1 ton balıktan 190 kg un, 33 lt yağ elde edilmektedir
  Kaynak: 10. Ulusal Tarım Ekonomisi Kongresi • 5-7 Eylül 2012 • Konya
  Türkiye’de Balık Unu ve Yağ ı Üretimi ve Ticareti: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Murat EMİR1 muratemir@omu.edu.tr Hasan Oğuz KARADAĞ2 hasanoguzkaradag@hotmail.com Fatih EGE3 Vedat CEYHAN1

  Türkiye
  Türkiye’de genel olarak hamsi balığının balık unu yağı üretilmektedir. Bunun için protein yağ miktarı açısından çok zengin ve besleme değeri yüksektir.

  Genel olarak 1 ton hamsi balığından 150-160 kg balık unu, 80-90 lt balık yağı elde edilmektedir.
  Kaynak 1. www.akuademi.net/da/DOGU2/d244.pdf
  Orta Karadeniz Bölgesindeki Balık Unu Fabrikalarında 1994-95 Av. Sezonunda İşlenen Balıkların Kompozisyonunun İncelenmesi. Emin Özdamar, Orhan Aral. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sinop Su Ürünleri Fakültesi.
  Kaynak 2. Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Der. Science and Eng. J of Fırat Univ. 18 (2), 197-203, 2006 18 (2), 197-203, 2006 Sinop İli Balık Unu-Yağı Fabrikalarının Mevcut Durumu ve Türkiye Balık Unu-Yağı Üretimindeki Yeri, Önder YILDIRIM Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, 48000 Muğla.

  Balık yetiştiriciliğinde her 1 kg canlı artışı için 2 kg yem hesaplanır. Fakat pratikte çipura ve levrek için, 2.5-3 kg yem harcayarak 1 kg balık ağırlığına ulaşılır.
  Devleti vede kurumlarını anlamakda zorluk çekiyorum !? aklımızla dalgamı geçiyorlar yoksa doğruyu yapıyorlarda benmi salağım anlamıyorum !!?
  Bu oluşuma destekleme verilirken bu hesaplamalar bunların önüne gitmiyormu - bu yapılaşma ile GELİR - GİDER = YOK OLAN NEDİR bilinmezmi !?
  15 kg hamsi harcayacan 1 kg çipura yetiştirecen sonrada .........................................

  Ali abi gerçektende haklısın NOKTA deme zamanı gelmiş, bunlara ne desek ne söylesek nafile NOKTA.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Balıkçılık=Yetiştiricilik Nokta

  İskoç Hükümeti'nin yeşil bekçiliğine göre, balık çiftliği tarım ilaçlarından kaynaklanan kirlilik, düşünceden daha yaygın ve deniz canlılarına zarar veriyor.
  İskoç Çevre Koruma Dairesi (Sepa) tarafından yapılan izleme, sekiz balık çiftliğinden aldığı yaklaşık 302 örnekte, kafesli somon balığı salgılayan deniz bitlerini öldürmek için kullanılan zehirli bir kimyasal tespit etti.
  Sepa şimdi yeni balık çiftliklerinde kimyasal, emamektin kullanımı üzerine bir baskı planlamaktadır . Kuruluş, günümüzde balık çiftçiliği için uzun zamandır beklenen yeni düzenleme rejimi önerilerinde, sektörün gözetimini “güçlendirmeyi” vaat ediyor.


  Ancak eleştirmenler, Sepa'nın yeterince ileri gitmediği konusunda uyardı ve hemen emamektin yasağı getirmeye çağırdı. Balık yetiştiriciliği endüstrisi, Sepa'nın yeni rejiminin “kademeli ve dikkatli bir şekilde genişlemesine” izin vereceğini ve son beş yıl içinde pestisitlerle ilgili Sepa kurallarına uymakta ısrar ettiğini söyledi.
  Ferret, 2017 yılında, 45 çiftçinin balık çiftliği tarım ilaçları tarafından kirletildiğini bildirdi . Gelen Bir dizi araştırma , biz Sepa ve İskoç Hükümeti hem gizlice, emamektin yasaklamamasını sanayi baskısına boyun eğdi Dilim olarak pazarlanan ortaya çıkardı.

  Şimdi Sepa olduğu bulgularını salan a yeni bir ankete o Shetland sekiz balık çiftlikleri çevresinde 93 sitelerden 302 numune analiz ettiği. Örneklerin yüzde 98'inde emamektin bulundu.
  2013 yılından bu yana kullanılmamasına rağmen, bir başka ölümcül deniz bitkisi pestisiti olan teflubenzuron , örneklerin yüzde 46'sında tespit edilmiştir. Kimyasalların kalıntıları, daha önce balık çiftliklerinin etrafındakilere göre daha yaygındır. bulundu, ”Sepa dedi.
  “Ayrıca araştırma, bireysel çiftliklerin etkilerinin bireysel çiftliklerin yakınlarında bulunmayabileceği sonucuna varmıştır.”
  Sepa'nın baş yöneticisi Terry A'Hearn şunları söyledi: “İskoç somon çiftlik ilacının yerel deniz ortamlarını önemli ölçüde etkilediği sonucuna vardık. Bu, mevcut yaklaşımların deniz yaşamını yeterince koruyamadığına dair önemli bilimsel kanıtları arttıran bir etken oldu.”
  Sepa, yeni bir İskoç parlamenter soruşturmasında balık çiftçiliğine "statükonun bir seçenek olmadığını" da ekledi. “Bu yüzden sektörün düzenlenmesini güçlendirecek gözden geçirilmiş bir rejim için sağlam, kanıt temelli teklifleri açıklıyoruz” dedi.
  Mevcut yaklaşımlar deniz yaşamını yeterince korumaz.TERRY A'HEARN, İSKOÇ ÇEVRE KORUMA AJANSI.
  Sepa, “ihtiyati ilke pozisyonu” benimseyecek ve sadece yeni balık çiftliklerinde olmakla birlikte, emamektin kullanımına “daha ​​sıkı” sınırlar getirecektir. “Bu geçici standart, emamektinin sadece herhangi bir yeni alanda çok sınırlı miktarlarda deşarj edilebileceği anlamına gelecek kadar düşük bir limit belirleyecektir” dedi.
  Sepa, bir İngiliz bilimsel danışma grubundan emamektin için yeni çevre standartları konusunda önerilerde bulunmasını istedi . İskoç Hükümeti daha sonra tüm balık çiftlikleri için yasal sınırların değiştirilmesi konusunda danışacaktır.
  Su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisi için “ sektör planı ” nda, Sepa ayrıca deniz yatağı üzerinde somon kafeslerden atılabilecek dışkı miktarı ve yenmemiş gıda miktarını da kontrol etmektedir. “Mevcut en iyi bilimi kullanarak daha güçlü izleme” vaat ediyor.
  Sepa, balık çiftliklerinin üstlenilmesi gereken denetimlerin kontrolünü güçlendirmek için yeni bir “uygulama birimi” oluşturacak. Ajans, "Sepa ayrıca balık çiftliklerinin çevrelerindeki etkilerinin izlenmesini artıracak ve güçlendirecek" dedi.
  Sepa'nın, istişare için çıkacak önerilerinden bir diğeri, “sürdürülebilir” yerlerde daha büyük balık çiftliklerine izin verebilir. Sepa, “Genel olarak, teklifler, işletmecileri balık çiftliklerini çevreye daha az duyarlı sularda konumlandırmaya ve işletmeye teşvik edecek ve çevresel etkiyi azaltmak için geliştirilmiş uygulamalar ve teknolojiler kullanmaya teşvik edecektir” dedi.
  “Uygulamada bunun daha sığ, yavaş akan sularda daha az sayıda balık çiftliğine ve daha derin ve hızlı akan sularda daha fazla balık çiftliğine yol açacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca, organik atıkları ve kalan tıbbi kalıntıları yakalamak için kısmi ve tam koruma gibi yeni teknolojilerin benimsenmesini teşvik edeceğini de düşünüyoruz. ”
  2017 yılında, yaklaşık beş somon çiftliğinden biri, Sepa'nın kirlilik değerlendirmelerini başarısızlıkla sonuçlandırdı ; 56'sı İskoçya'nın “fakir”, “çok fakir” veya “risk altında” olarak nitelendirdiği 297 çiftlik. Sektördeki genel uyum, 2016'da yüzde 86 iken, 2017'de yüzde 81'e gerilemiştir.
  Sepa'nın reformlarına ilk tepkiler şüpheci oldu. Scottish Greens çevre sözcüsü Mark Ruskell MSP , “Bu, endüstriyel balık çiftçiliğinin İskoçya'nın deniz çevresine yaptığı derin etkiyi ortaya koyan hoş bir araştırmaydı” dedi .
  Balık çiftlikleri için yönetmeliklerin sıkılaştırılması önerileri, yeterince ileri gitmez ve daha büyük çiftliklere bile yol açabilir.MARK RUSKELL, YEŞİL MSP
  “Bununla birlikte, balık çiftlikleri için düzenlemeleri sıkılaştırma önerileri sadece yeterince uzağa gitmiyor ve daha büyük çiftliklere bile yol açabilir. Bu endüstrinin daha da genişlemesi, söz konusu ciddi endişeler devam ederken, haksızlıktır ve yeni çiftliklerde moratoryuma acilen ihtiyaç vardır. ”
  O şunları ekledi: “Bu endüstrinin gelecekteki herhangi bir genişlemesi, teknik yenilik yoluyla refah ve çevre sorunlarını çözebileceklerini kanıtlayan firmalara bağımlı olmalıdır. Somonun fiyatı çatıdan geçmeye devam ederken, bu çok kâr getiren ve çok daha sıkı düzenlemelerin taleplerini karşılama maliyetini kolayca karşılayabilecek bir endüstridir. ”
  İskoçya Milli güven somon tarım sektöründe büyümesini durdurmak için çağrısına destek verdi. Güvenin üst düzey doğa koruma danışmanı Dr Richard Luxmoore, “Deniz tabanını batırmış olan balık çiftliklerinin attığı büyük miktarlardaki zehirli kimyasalları engelleme girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
  “Ancak, çiftliklerin maksimum büyüklüğünü artırmaya yönelik önerilerin, enfekte olmuş parazit larvalarının, vahşi balık popülasyonlarına karşı ciddi bir tehdit oluşturdukları kıyı sularımıza salınmasını şiddetlendireceğinden endişe duyuyoruz. Bu ve somon çiftliklerinin oluşturduğu diğer çevresel tehditler etkin bir şekilde denetlenene kadar, endüstrinin daha da genişlemesi veya yeni çiftliklerin kurulması konusunda bir moratoryum görmek istiyoruz. ”
  İskoç Somon
  Saatinden Don Staniford,
  “Son zamanlardaki bilimsel kanıtlardan dolayı, Sepa'nın zehirli kimyasalların kullanımını hemen yasaklaması gerekiyor. Somon yetiştiriciliği ıstakoz ve diğer kabuklu deniz hayvanlarını öldürmeye devam edemez. ”

  Düzenleyici düzenleme rejimini hem İskoç Parlamentosu hem de İskoç Hükümeti'nin “fiyonklara karşı bir atış” olarak nitelendirdi. “Sepa, ısırmazsa nihayet bir kabuk gösteriyor” dedi.
  “İskoç Hükümeti'nin somon yetiştiriciliği üretimini iki katına çıkarması hatta hatta 2030 yılına kadar 400.000 tona çıkarması planları artık sudan dışarı atıldı.”
  İskoç Somon Üreticileri Örgütü (SSPO) açıkça ve doğru düzenlenmesi ile desteklenen bir ‘yenilikçi, sürdürülebilir somon endüstrisi’ nin SEPA vizyonunu paylaştığını vurguladı.
  SSPO CEO'su Julie Hesketh-Laird, “Bu rapor, kıyıdan daha modern tesislerin geliştirilmesini engelleyen birçok engeli ortadan kaldıracak ve Sepa'nın bu değişimi yaptığı için desteğini sabırsızlıkla bekleyeceğiz” dedi.
  “Bu, endüstrinin uzun vadede sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu modern düzenlemeyi belirleyen titiz bir rapordur. İskoç somon çiftçileri ve Sepa arasında İskoç somon sektörünün kademeli ve dikkatli bir şekilde genişlemesi için yeni bir çerçeve geliştirmek için yıllarca süren işbirliği çalışmalarının doruk noktasıdır. ”
  O ekledi: “(pestisit) kalıntılarının keşfi önemli bir bilgidir, ancak somon çiftçilerinin son beş yıl boyunca Sepa kurallarına göre faaliyet gösterdikleri unutulmamalıdır. Danışmanlığa katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz. ”
  SSPO, sektörün çevresel performansının 2017'de düştüğünü kabul etti. “Somon yetiştiriciliği endüstrisinin iyi düzeyde bir uyum seviyesi var ancak performansta küçük bir düşüş oldu ve bunun daha iyi olduğunu görmek istiyoruz” dedi.
  Haziran 2018'de Ferret , balık çiftliklerinden gelen hasarlı ve hastalıklı somonu gösteren yüzlerce resmi fotoğrafı yayınladı . Eylül ayında , Lewis adasındaki bir kafesin içinde biti infüze edilmiş somonun sualtı video görüntülerini kamuoyuna soruşturmaya yönlendirdik .

  Bu hikaye, İskoçya Ulusal Vakfından yorumlar eklemek için 7 Kasım 2018'de 09.50'de güncellendi.
  Fotoğraf Richard Dorrell, sayesinde BY-SA 2.0 CC , Wikimedia Commons aracılığıyla .
  Buna benzer daha fazla  https://theferret.scot/wildlife-pest...CslmKqbWMNbMIs

  NOT: Sayfa gooldan çeviridir.
  Balık çiftlik böcek ilaçları tarafından geniş çapta zarar gören Yaban Hayatı, Sepa diyor
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. caparı ile son nokta
  By aFaLa in forum Av Videoları
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03.01.14, 01:09
 2. Parekete de son nokta.
  By aFaLa in forum Av Videoları
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.12.13, 23:38
 3. Son Nokta 2
  By Baba Yalçın in forum Baba Yalçın
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 28.03.11, 07:07
 4. Son Nokta
  By Baba Yalçın in forum Baba Yalçın
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 26.03.11, 20:58
 5. Bandırma'da Su Ürünleri Üretimi(Avcılık,Yetiştiricilik)
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 12.09.10, 02:19

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM