2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Balıkçılıkta Akademik Başarının Uygulamaya Katkısı

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart Balıkçılıkta Akademik Başarının Uygulamaya Katkısı

  Türkiye'de, balık avlama teknolojileri konusunda akademik bilgi düzeyi ve bilimsel araştırma potansiyeli çok yüksek olmasına karşın, bu alanın öncelikli politikalar arasında yer almaması nedeniyle balık av yönetiminin başarısız olduğu belirtildi.


  Balıkçılık Araştırmaları Çalışma Grubu'nun (BAG), balıkçılık alanındaki çalışmaların değerlendirildiği 2010 Yılı toplantısı Antalya'da Akdeniz Üniversitesi'nde başladı.

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin ev sahipliğinde yapılan toplantının açılışında konuşan BAG Başkanı Prof. Dr. Adnan Tokaç, 2006 yılında kurulan grubun, her yıl, yıl içinde yapılan çalışmalarla geleceğe dönük planlanan çalışmaları gözden geçirmek üzere bir araya geldiğini anımsattı. Tokaç, bu toplantıda da, balıkçılık konusundaki çalışmaları ortak bir platformda paylaşacaklarını vurguladı.

  Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hüseyin Özbilgin, balık avlama teknolojileri üzerine yaptığı sunumda, Türkiye'nin balık avlama teknolojisi konusunda, araştırmacı potansiyeli ve akademik bilgi birikimi açısından Akdeniz'in en iyi ülkesi olduğunu belirtti. Doç. Dr. Özbilgin, bu denli iyi bir potansiyele sahip olunmasına karşın araştırmacı gücünün iyi yönlendirilemediğini ve yapılan araştırma sonuçlarının uygulamaya yansıtılamadığını anlattı. Balıkçılık yönetiminin çok karmaşık ve çok veri temeli isteyen bir politikayı öngördüğünü ifade eden Özbilgin, şöyle devam etti:

  ''Türkiye'de balıkçılık belli bir temele dayanmadığı, temeli olmadığı için, araştırmalarla elde ettiğimiz bilgileri gereği gibi iyi kullanamıyor, araştırma gücümüzü iyi yönlendiremiyoruz. Bir balık ağının yakalanacak balıklar açısından seçiciliğini artırmak için dünya kalitesinde araştırma yapıyoruz. Örneğin küçük balıkların avlanma oranını yüzde 10 - 20 azaltabilmek için bir çalışma yapıyorken, bir bakıyorsunuz öbür tarafta ciddi miktarda bir yasak bölge ihlali var veya ağ gözenekleri açısından ihlal var kontrolden kaynaklanan. Genel olarak son yıllarda yakalanan balığın boyunda ve miktarında bir düşüş var, yani büyüklük boyunda bir azalma var. Küçük boy balıklarda ise artış var. Şu anda balıkçılık Türkiye'nin çok öncelikli konularından biri gibi gözükmüyor. Örneğin, Türkiye şu anda aktif tekne sayısını, aktif ağ aracı sayısını tam bilmiyor, bazı veriler var ama tam değil. Hatta ne kadar balık yakaladığımız hakkındaki DİE'nin yayınladığı rakamların doğruluğunda da ciddi şüpheler var.''

  Doç. Dr. Özbilgin, balıkçılık kültürü ve deniz, bir sektör olarak benimsemediği için, bu alanın öncelikli politikalar arasına alınmadığı görüşünü tekrarladı ve bu alanın öncelikli sektörler arasına alınması halinde, turizmde görüldüğü gibi Türkiye'nin balık avlama teknolojilerinde de önemli başarılar yakalanacağını söyledi.

  Doç. Dr. Özbilgin, ''Balık yetiştiriciliğine devlet önem verdi, bunu yapanlar devletten teşvik aldı ve bugün ihracat açısından uluslararası rekabete açık duruma geldiler. Uluslararası sözleşmelerin dayatmasıyla orkinos balıkçılığının da yönetimi iyi. Devlet bunu da önemsedi ve başarılı oldu. Demek ki önemsendiğinde öncelikli politikalar arasına alındığında başarılı olabiliyoruz'' dedi.

  -''TROLDE KONTROL VE DENETİM YOK''-

  Doç.Dr. Özbilgin, balık avlanmada en önemli araçlardan biri olan trolden vazgeçilemeyeceğini ancak bu araçla yapılan avlanmanın süratle iyileştirilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

  ''Trolün yakaladığı birçok balığı başka türlü yakalamamız mümkün değil'' diyen Doç. Dr. Özbilgin, bu yöntemin yasaklanması halinde, yasağın ardından trolcülerin ve teknelerin neyle meşgul olacağının, nasıl etkileneceklerinin iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Trolde en büyük sıkıntının yasak yerlerde avlanmaları ve istenmeyen balıkların yakalanması olduğunu anlatan Doç. Dr. Özbilgin şöyle devam etti:

  ''Trol ile avın kontrol ve denetimi yok. Yasak bölgelerde avlanıyorlar. Yakalayacakları balıklara ilişkin boy yasakları var ama bu çiğneniyor. Yasağa aykırı balıklar süpermarket zincirlerinde satılıyor. Mesela barbun ve dil balığı yasal boy sınırlarının altında çok küçük olarak marketlerde satılıyor. O küçük balıkların tutulması yasak değil, karaya çıkartılması yasak. Balıkçı tutacak onu. Ağında ayırması mümkün değil. Teknik olarak mümkün değil, ağda bu balık çıkacaktır ama balıkçının onu karaya çıkartması yasak. Tekrar denize bırakması gerekiyor. Denize geri atmak zorunda. Karaya çıkarılınca nakliyesi yasak, satışı da yasak. Ama denetlemesi çok zor. Satılmasa balıkçılar yakalamazlar ya da karaya çıkarmazlar.''

  -KABZIMAL-

  Doç. Dr. Özbilgin, tezgahlarda yasa dışı satılan balıkların denetlenmesinin sanıldığı kadar zor olmadığını ifade ederek, ''gıda ilgili birimler geliyorlar markette etin sütün tarihine bakıp oradaki balığın boyunu ölçmeden gidiyorlar'' dedi.

  Tezgahlarda yasa dışı küçük boyda balık satılmasında kabzımalların önemli rolü olduğuna işaret eden Özbilgin, şöyle konuştu:

  ''Küçük balığı çıkartıp pazarlayan kim? Kabzımal. Kabzımallar Türkiye'de belli sayıdadır. Her bölgenin belli başlı kabzımalları vardır. Mesela balıkçı Eylül ayında bir parmak boyundaki barbunu kilosu iki liradan satar. Siz o balığı markette en düşük beş altı liradan satın alırsınız. Bu balığın satılması yasak ama balıkçıların her birinin kabzımallara borcu var. Neredeyse balıkçıların tamamı kabzımallara borçludur. Her sezona borçlu olarak giriyorlar. Balıkçının zaten bu yasal olmayan balığı başka birine verme şansı yok. Dolayısıyla kabzımal balığı alıyor. 10 ile 15 gün sonra fiyatını belirliyor. Balığın aslında açık artırmayla en yüksek fiyattan satılması lazım. Anadolu'nun genelinde olduğu gibi kapalı sezonda balıkçı kabzımala borçlanıyor. Sezon açılınca da balığı başka bir yere istediği fiyattan verme şansı kalmıyor.''

  Balıkçılık Araştırmaları Çalışma Grubunun 2010 Yılı toplantısı yarın yapılacak sunum ve değerlendirmelerle tamamlanacak 04 Kasym 2010, 16:05.AA



  Kaynak
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart

  Denizde avlanan takımların hiç bir denetimi ve kaydı yok.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM