Ortaokul ikide çeşitli nedenlerden dolayı okulu bırakmak durumunda kaldı, ortaokul ve lise diplomalarını dışardan aldı. Çaycılık ve balıkçılık yaparken başladığı kooparatifte şimdi 2,5 milyon kişiyi yönetiyor.

Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği (KÖY-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, genel başkanlığıyla birlikte 9 farklı tüzel kişiliğin başkanlığını ve yöneticiliğini yapıyor.


Özkurnaz, yaptığı açıklamada, KÖY-KOOP Genel Başkanlığının yanı sıra, aynı kooperatifin Çanakkale Birliği Başkanlığı, ORKOOP Genel Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyeliği, Çanakkale'deki Sulama Kooperatifi Genel Merkez Denetim Başkanlığı, Tahıl Üreticileri Birliği Başkanlığı, Tarla Üreticileri Birliği Başkanlığı, Süt Üreticileri Birliği Başkanlığı, Meyve Üreticileri Birliği Başkanlığı, Damızlık Birliği 2. Başkanlığı ve Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Başkanlığını yürüttüğünü bildirdi.

Ortaokul ikinci sınıftan sonra çeşitli nedenlerden dolayı okulu bırakmak durumunda kaldığını, ortaokul ve lise diplomalarını dışardan aldığını kaydeden Özkurnaz, uzun süre köy kahvesinde çay sattığını ve 17 yıl süreyle de balıkçılık yaptığını anlattı.

Tarım ve hayvancılığa uzak olmadığını, ortaya çıkan ihtiyaç üzerine kooperatifçiliğe başladığını ifade eden Özkurnaz, 10 farklı tüzel kişiliği temsil ettiğini, bu kadar işi bir arada yaparken zorlanmadığını vurguladı.

Özkurnaz, ''Özünde üreticiye yönelik çalışmalarda, birbirlerine ne kadar benzerliği olsa da farklı tüzel kişilik olduğu için, farklı bilgi aktarmak zorundasınız çiftçiye. Biz bu konuda eğitimi önemsediğimiz için, işlerimizi genelde çiftçimize eğitim olarak vermenin gayreti içindeyiz'' dedi.

Bu kadar farklı tüzel kişiliği temsil etmeyi ''görev aşkı'' olarak değerlendiren Özkurnaz, her seçildiği kurumda sorumluluk bilinci içinde çalıştığını söyledi. Bu görevlerin kendisine zor gelmediğini, yaptığı işten zevk aldığını ifade eden Özkurnaz, sosyal yaşantısının olmadığını, yaptığı işlerle bütünleştiğini dile getirdi.

2,5 MİLYON İNSANI TEMSİL EDİYOR

Mehmet Özkurnaz, tarıma genel perspektif içinde baktığını ve ekip anlayışına önem verdiğini belirterek, Çanakkale genelinde kurumsal kalkınma kooperatiflerinde 46 bin üyelerinin bulunduğunu, bireysel üyelerle birlikte bunun 50 bine yaklaştığını kaydetti.

İl genelinde 358 köy kooperatif bulunduğunu, kentte dolaylı olarak 50 bin üyelerinin bulunduğunu ifade eden Özkurnaz, ''Türkiye genelinde baktığımızda da KÖY-KOOP olarak 2,5 milyon üyemiz var'' dedi.

Özkurnaz, kooperatifçilikte her yaptıkları işe, her kazandıkları paraya, işçinin, üreticinin parası diye baktığını belirterek, bu kapsamda kooperatif olarak satın aldıkları taşınmazların bugünkü değerinin, 5 milyon lira civarında olduğunu söyledi.

1996 yılında kooperatifçiliğe ilk başladığı dönemlerde kent genelinde 63 olan kooperatif sayısının bugün 358'e yükseldiğini anlatan Özkurnaz, şöyle konuştu:

''KÖY-KOOP Genel Başkanıyım. Özel aracım, şoförüm, korumam olabilir. Bir yere gittiğimde arabamın kapısı açılabilir. Ama yok. Ben bunları yapmıyorum. Hiç bir zaman kendimi toplumdan ayrıcalıklı olarak görmedim. 17 yıl önce neysem yine öyleyim, kendimle barışık bir insanım. Şoförüm falan yoktur. Bu nedenle insanlara yakın olduğumu düşünüyorum. Kendi aracımı kendim kullanırım, yılda 200 bin kilometre yol yaparım. Türkiye'nin her yerine kendim giderim. Geceleri dersime iyi çalışırım. Kendimi öğrenci gibi hissederim. Tarım konusunda tüm yenilikleri takip ederim.

Bizden sonra geleceklere de kooperatifçiliği iyi anlatmaya çalışıyoruz. Sanırım bu düşüncelerimiz insanların bizi tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Yeni bir başkanlık için teklifi olursa bir ya da 5 olması önemli değil. Eğer başarılı olacağıma inanırsam kabul ederim. Çalışmaktan kaçmam, korkmam.''

AA