GÜMÜŞ (Atherina mochon)
F- Atherinidae
L- Atherina mochon
İ- Mediterranean Sandsmelt
M- Aterin
Morfolojik Özellikleri:
Y.F.= D1 VII-IX, D2 9-12, A II, 11-14, P II 13-14, V 15
Vücut füze şeklindedir, bant şeklinde yan çizgi bulunur. Pullar küçük olup bütün vücudu kaplar, sırt yeşilimsi kirli renktedir. Alt taraf beyazdır.
M.U.= 18 cm.
O.U.= 8-12 cm.
M.A.=
O.A.=
----------------------------------------------------------------------------------------

GÜMÜŞ (Atherina boyeri)
F- Atherinidae
L- Atherina boyeri
İ- Silverside
M- Gümüş

Morfolojik Özellikleri:
Y.F.= D1 VII, D2 II, 9-12, A II, 11-13, P II, 13-14, V I, 5
Vücut yanlardan hafif yassılaşmış, ince uzun bir şekildedir. Baş uzunluğu vücut yüksekliğine eşittir. Ağız büyük, hafif yukarıya doğru uç durumludur. Yanaklar ve solungaç kapaklarının üzeri pullarla kaplıdır. Vücut iri yuvarlak pullarla örtülüdür. Çenelerde, damak üzerinde kıl şeklinde ince dişler mevcuttur. Yan çizgi bulunmaz. Göğüs yüzgeçlerinin serbest ucu karın yüzgeçlerine kadar uzanır. Rengi parlak beyaz, sırtı zeytini yeşil, yan taraflarının alt yarısı gümüşi beyaz, üst yarısı grimsi sarıdır. Küçük sahil formu olup, sıcak deniz ve deniz bağlantılı göllerde yaşar. Deri ve pulları şeffaf olduğu için ışığa tutulduklarında sindirim organları görülebilir.
M.U.= 18 cm.
O.U.= 13-15 cm.
M.A.=
O.A.=
GÜMÜŞ BALIĞI

Perciformes Atherinidae
Atherina boyeri

Atherinidae familyasından olan gümüşbalığının bilimsel adı Atherine boyeri'âır. Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan gümüş balıklarının Atherina presbyter, Atherinea bonopartii, Atherina pinguis bilimsel adıyla tanımlanan diğer türleri de vardır.

Renginin gümüşi ve parlak olmasından dolayı bu ismi alan gümüş balığı, Marmara ve Karadeniz'de yaşar. Boylan 12.5-16 cm. arasındadır. Füze biçiminde olan gümüş balığının sırtı kirli sarı ve yeşil, yanlan gümüşi, kamı beyazdır. Derisi ve pulları şeffaf olduğu için ışığa tutulduğu vakit sindirim organları görülebilir. Sert derisine pulları iyice intibak etmiştir. Yanal çizgisi hizasında gümüş renginde bir şerit mevcuttur. Gözleri büyük, ağzı ise küçüktür. Ağız içinde keskin olmayan kadife dişler bulunur. Alt çene yukarı doğru küttür. Gümüş balıklarının yüzme keseleri olup yüzgeçleri normal yapılıdır. Kuyruk yüzgeçleri gelişmiştir, İki sırt yüzgeci vardır, birincisi sert ve dikenlidir. Plankton ve balık yumurtaları ile beslenen gümüş balıkları büyük balıklara kolaylıkla yem oldukları için korkak ve korumasızdırlar.

Dibi kumluk koylarda ve durgun suyu olan sahillerde sürü halinde dolaşırlar. Başlıca düşmanları zarganalar olduğu gibi lüfer, palamut, uskumru, kolyoz, tirsi ve levrek gibi balıkların saldırılarına hedef olurlar.

Levrek avında oltaya canlı takıldığı takdirde parlaklığından ötürü balığın kolaylıkla dikkatini çeker, isparinin yanında levreğin birinci derecede yemini teşkil eder.

Üremeleri mayıs başından ağustos sonuna kadar sürer. Nisan sonlarında Marmara'da bulunan gümüşlerin büyük bir kısmı Karadeniz'e doğru göç eder. Sonbaharda yine Marmara'ya iniş yapar. Gümüş, olta balığı olmayıp kendine özgü kör gözlü gümüş ağlarıyla, çökertme ve manyat ağlarıyla avlanır. Karadeniz'e akışları sırasında İstanbul Boğazı'nda akıntılı kıyılardan geniş ağızlı ve uzun torlu kepçelerle yakalanır.

Gümüş balığının eti çok lezzetlidir. Una bulanıp tavası yapılır.

NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER