İSTRONGİLOS


[/Maenidae familyasından olup bilimsel adı Smaris Vulgaris'dir. İzmarit ile yakından akrabalığı bulunmaktadır. İzmarit'e benzemekle beraber şeklen ve yaşayış bakımından faklar taşır. İzmarit yan tarafından yassı olmasına rağnem istrongilos füze şeklindedir. Pulları vücuduna yerleşiktir ve pulların kazınması haylikolaydır. Kuyruğu çatal biçimde olup yumuşak yüzgeçleri vardır. Sırt ve kıç yüzgeçlerinde sivri ve batıcı dikenler mevcuttur.


Sıcak ve ılıman sularda yaşarlar. Yurdumuzda sahillerinde mevcuttur. Sular ısındıkça sahillere rıhtımlara yanaşırlar. Kumluk bölgelerde dolaşmakla beraber taşlık yerlerde dolaşırlar. Bir kısım sürüler ilkbahar sonlarında Marmara'dan İstanbul'a yayılarak Karadeniz'e çıkar. Karadeniz'e çıkış sonbahar ortalarından itibaren yavaş yavaş Marmara'ya inişe geçerler.


A V C I L I Ğ I (OLTA)


Derinlikler ve akıntılar gözönüne tutularak 50 ila 80 gr ağırlığında iki tarafı delik olan iskandilin alt deliğine 30 cm uzunluğunda 25-30 numara kalınlıkta bir köstek takılır. Üst deliğe 120-150 cm uzunluğunda 30-35 numara beden eklenir. Bedene 20-25 numara kalınlığında 20 cm uzunluğunda 2 adet köstek takılır. Kösteklerin birbirinden aralıkları iğne boyu dahil 5 cm daha uzun olmalıdır. Kösteklere 8 veya 9 numara çapraz beyaz iğne takılır. Bedenin ucuna firdöndü takılarak ana misinaya bağlanılır.

izmarit avlama yöntemleri ile avlanılır.

NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER.[/B][/COLOR]