7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Balıklar: Palamut

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.691
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıklar: Palamut

  PALAMUT (Sarda sarda)
  F- Bcombridae
  L- Sarda sarda
  İ- Atlantic bonito, Pelamid
  M- Torik, Altıparmak, Peçuta

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.=D1 XXI-XXIV, D2 13-15, A II, 11-13(14), P II, 21-22, V I, 5
  Vücudu uzun ve muntazamdır. Kafanın arka kısmı ve göğüs yüzgecinin etrafı iyi gelişmiş pullarla, vücudu ise küçük pullarla kaplıdır. İki sırt yüzgeci birleşmiştir. Kuyruk yüzgeci ince ve çatallıdır. İkinci sırt yüzgeci, anüs yüzgeci ve kuyruk yüzgeci arasında altlı üstlü 7-10 adet yalancı yüzgeç bulunur. Rengi sırtta koyu, yan ve karında daha açıktır. Boylar büyüklüğe göre adlandırılır. (Vonoz, Çingene palamutu, Palamut, Torik, Sivri, Peçuta) Ağzı oldukça geniş olup, üst çene göz arasına veya daha ilerisine kadar ulaşır. Sırtları koyu mavi, yanları gümüşi ve karınları beyazdır. Yaşlarına göre gövdelerinde arkadan önem sırttan karın hizasına doğru meyilli veya dikine siyahımsı çizgi ve bantlar bulunur. 400 bin - 600 bin yumurta bırakırlar. Kuluçka süresi dört gündür. Yumurtadan çıkan larvalar önce planktonlarla, daha sonra küçük balıklarla beslenirler. Hızla büyüyüp, Eylül-Ekim başında 5-15 cm olurlar. 8-9 yıl yaşarlar.
  M.U.= 100 cm.
  O.U.= 50 cm.
  M.A.= 7-10 kg.
  O.A.= 500-1000 gr.
  PALAMUT-TORİK

  Perciformes
  Sarda sarda
  Scombridae
  Ülkemiz sularında olduğu kadar diğer denizlerde de ekonomik değeri yüksek balıklar arasında sayılan ve Scombridae familyasının en yaygın türü olan palamut-torik balıkları (Sarda sarda) genellikle sıcak ve ılıman denizlerin kısmen açık kesimlerinde, kısmen de sahil bölgelerinin orta sularında yaşarlar. Mevsimsel olarak, genellikle büyük sürüler halinde, uzun mesafeler üzerinde göç ederler. İlkbahar aylarında yemlerini önlerine katıp, beslenmek üzere Karadeniz’e çıkış yapmaya başlayan palamut sürüleri, sonbahardan itibaren İstanbul Boğazı’nı geçip Marmara’ya, oradan da kışı geçirmek üzere Akdeniz’e kadar inerler. Havaların sonbaharda ılıman gitmesi halinde İstanbul Boğazı ve Marmara’ya bir süre için yayılıp bu bölgelerde av verirler.

  Palamut balıklarına ülkemizde boy ve yaşlarına göre çeşitli isimler verilmiştir.
  Boyları 12-16 cm.’e kadar olanlarına “palamut vonozu”,
  16-22 cm.’e kadar “kestane palamutu”,
  22-28 cm.’e kadar “palamut”,
  35-40 cm.’e kadar “zindandelen”,
  40-45 cm.’e kadar olanlarına “torik”,
  45-55 cm.’e kadar “sivri”,
  55-65 cm. ‘e kadar “altıparmak” ve
  65 cm.’den büyük olanlara da “peçuta” denilmektedir.

  Palamutlar saldırgan, yırtıcı, hızlı yüzebilen ve çok hareketli balıklardır. Başlıca besinleri sürü halinde gezen uskumru, kolyoz, hamsi, çaça, istavrit, gümüş ve sardalya gibi balıklardır. Av ve beslenme sırasında küçük balık sürülerinin peşinden su yüzeyine yaklaştıkları, doyduklarında ise derin sulara doğru indikleri tespit edilmiştir.

  Palamut lezzetli bir balıktır. Çeşitli yemekleri yapıldığı gibi tuzlu (lakerda), kurutulmuş füme ve konserve olarak da yenir. Çeşitli ağ ve oltalarla, gece ve gündüz olmak üzere avı yapılır.

  Palamut balıklarının genellikle sırtları koyu mavi, yanları gümüşi ve karınları beyaz renktedir. Türleri ve yaşlarına göre gövdelerinde arkadan öne, sırttan karın hizasına doğru, meyilli veya dikine siyahımsı çizgi ve bantlar taşırlar. Koyu mavimsi veya esmerimsi olan yüzgeçler muntazam olmasına rağmen gövdeye oranla oldukça küçüktür. Kuyruk yüzgeci çatal biçimindedir. İkinci sırt yüzgeciyle anüs yüzgecinden kuyruğa doğru yedi-on adet yalancı yüzgeç (pinnül), kuyruk sapının dibinde de birer çıkıntı bulunur. Füze biçiminde bir gövde yapısına sahip palamut balığının pulları ufaktır. Kafası ve çeneleri uzunca, ağzı büyüktür. Çenelerinde sivri ve batıcı dişler bulunur. Gözleri gövdesine oranla küçük, burun delikleri gözlerinin ön tarafındadır.

  Palamut oldukça süratli yüzen bir balıktır. Saatte 10-12 deniz miii katedebilir. Ani olarak durabiiıir ve dönüş yapabilir. Yüzme kesesi yoktur. Bu familyadaki türler genellikle sahillerin 2-10 mil kadar açıklarında 15-100 m. ‘ye kadar olan derinliklerde gruplar halinde toplanıp üremelerini sürdürürler.

  Güney bölgelerimizde üreme nisan-mayıs aylarında olurken Karadeniz’de mayıs- haziran ve hatta ağustosa kadar sürdüğü belirtilmektedir. 400.000-600.000 yumurta bırakabilen bu balıkların yumurtaları pelajik olup 1-1.8 mm. çapındadır. Kuluçka süreleri dört-altı gündür. Yumurtadan çıkan larvalar önceleri planktontarla, daha sonraları da küçük balıklarla beslenirler Büyümeleri hızlı bir seyir takip eden bu larvalar, türlerine göre eylül veya ekim başlarında 5-15 cm. boya erişebilirler.

  Çapariler:

  Çapariler çingene palamutu için beden 0.50. köstekler 0.40 numara parlak beyaz naylondan hazırlanır. 25 cm. ‘lik kösteklere 9 no. kalaylı iğneler veya 4/0 kalaylı iğneler takılır. Genellikle 35-50 köstekten meydana gelen çaparilerin iğnelerine martının, kazın göğüs tüylerinden veya beyaz horozun boyun tüylerinden kırmızı ibrişimle üç-dört adet bağlanır.

  Palamutlar büyüdükçe çapariyi daha sağlamlaştırmak için köstekler 0.60-0.70, bedenler ise 0.70-0.80 naylondan yapılır. Tabii olta kalınlaştıkça iğneler de büyür. Bu kez aynı kalitelerde 7-8 no. kalaylı veya 5/0-6/0 kalaylı iğneler kösteklere bağlanır.

  Çaparinin olta kısmı 100-120 no. naylondan yapılır ve 40-50 kulaç uzunluğunda olur. Kasnak diye adlandırılan mantarlı tahtaya sarılır. Oltanın ucuna 5cm. ‘lik bir fırdöndü takıldıktan sonra çift kat 0.80 misinadan bir kulaç uzunluğunda “kolçak” adını verdiğimiz kasalı bir parça aynı fırdöndüye kasalanır. Kolçağın diğer ucuna yine 5 cm.’lik bir fırdöndü takıldıktan sonra bu fırdöndüye de beden takılır. Çaparinin ucundaki kasaya da çift ilmek yapılarak iskandil takılır. Suların durumuna ve balığın akış yüksekliğine göre iskandiller 200-400 gr. arasında değişir. 2 mil süratle motorla gezilir.

  Hepimizin bildiği gibi lüfer, palamut, torik gibi dişli balıklar eylül ve ekim aylarında başlıca yemleri olan kraça, istavrit, hamsi, aterina gibi küçük balıkları önlerine katarak Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na inişe geçerler. Bu sırada hem yemlenirler, hem de Boğaz kıyısından yünlü zokalarını pırıl pırıl parlatmış amatör balıkçılara av verirler.

  --

  Yünlü:

  Yünlüler gümüş, hamsi ve istavrit balıkları biçiminde 40-120 gr. ağırlığında, 8-14boyunda kurşundan dökülmüş zokalardır. Bazı yünlülerin ortasına bir delik açılır ve buraya horozun kuyruk veya boyun tüy lerinden iki adedi kibrit çöpüyle sıkıştırılmak suretiyle takılır. Tüyler yem balığının yüzgeçlerini andırdığından bu tür yünlüler daha avcı olarak kabul edilir.

  Yünlülerde kullanılan iğneler 2/0-6/0 no.’lardır. Palamut kıyıya yakın oynağa kalkıyorsa, yünlünün iğnesine 20-25 cm. uzunluğunda 2/O’lık iğneli ve üç horoz tüyü bağlanmış bir-iki adet köstek takılır ve birden fazla palamut alma imkanı doğar.

  Yünlüler kıyıdan akıntılı sulara 50-70 metre fırlatmak, diplemesini bekledikten sonra 6-7 kulaç sayıp süratle çekip bırakmak suretiyle kullanılır.

  Yünlü zokasına 1-1.5 kulaç, 0.40-0.60 no. misina bağlandıktan sonra bu beden 2-3 cm.’lik fırdöndüyle 0.60-0. 80 no. el oltasına bağlanır. Böylelikle yünlü takımı ava hazır olur.

  Balığın boyuna göre takımdaki zoka, iğne, fırdöndü ve misina numarası büyütülür veya küçültülür.  Av Sırasında Dikkat Edilecek Noktalar:

  — Yem balıklarının kıyıdaki davranışlarına dikkat ediniz.
  Süratle ve adeta kıyıları yalarcasına yüzen istavrit, kıraça sürüleri varsa veya hamsi sürü halinde kıyıya bir yaklaşıp, bir uzaklaşıyorsa açığında muhtemelen palamut, torik, lüfer veya kofana var demektir.
  — Yünlü zokanızın cam istekayla iyice mazgallanıp cıvayla parlatılmış olması, üzerinde diş izleri bulunmaması gerekir.
  Av sırasında torik veya palamut yünlüyü dişler. Her atış ve çekişte yünlüyü kontrol ediniz, matlaşma varsa yine takım kutunuzda olan bir güderiyle parlatınız.Sarıdan dökülmüş nikelajlı yünlü zokalar bu bakımdan daha avantajlıdır.
  — Zokanızı elle veya kamışla atarken etrafınıza ve özellikle arkanızda bulunan kişilere dikkat ediniz. Balık heyecanıyla istenmeden çok kötü kazalar olabilir. Yünlü zokayı havada döndürerek fırlatmayınız. Bedeni biraz kısaltıp yünlüyü sol elinizde, fırdündüyü sağ elinizde tutup sol elle hız alıp, sağ elle atabilirsiniz.
  — Yünlüye bedeni bağlamadan deliğinde çapak olmamasına dikkat ediniz, varsa kalın bir misinayı delikten bir kere geçirip ileri geri hareket ettirerek temizleyebilirsiniz. Atışlar sırasında çapaklar misinayı yıpratır ve balığı çekerken istemeyerek hem zokayı hem balığı kaybedebilirsiniz.
  — Birkaç atıştan sonra bedeni fırdöndüye bağlayan düğümü kontrol ediniz. Bu dügümler de bir süre sonra yıpranabilir.
  — Avlanırken yeri suyla ıslatınız. Oltanızı çekerken mümkün olduğu kadar dağıtmadan bu yerde toplayıp üstüne basmamaya dikkat ediniz.
  Balığın tay yaptığı anda oltanın rüzgSrdan dağılarak karışması, oldukça tatsız bir olaydır.
  — Oltanızın gamını mutlaka alınız. Bu da karışmayı önleyecektir.
  — Misinanınızın herhangi bir yerinde düğüm olmamasına dikkat ediniz. Düğüm misinanızın bir süre sonra kopmasına veya karışmasına sebep olabilir.
  — Palamut avlanırken ince bir takıma torik takılabilir. Kullanarak kıyıya kadar getirdiğiniz toriği birden kaldırıp yüksek rıhtıma almak risklidir. Beden ince olduğu ve balık da çok iri olduğu için kopabilir. Av sırasında bir el kakıcı veya bir kepçe o anda işinize çok yarayacaktır.

  NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  yeğenim çınarcık balıkçılarında 28-30 cm palamut görmüş geçen hafta..

 3. #3
  BaLıkçı Reis mertc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  586
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  Alıntı kenane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yeğenim çınarcık balıkçılarında 28-30 cm palamut görmüş geçen hafta..
  Yeğenim o balıkları biz hergun R.kavakta ve R.fenerinde görüyoruz

 4. #4
  Hıcaz

  Icon2

  Zindandelenden,Torikten vazgeçtik.....

  Namuslu boyunda Palamut yakalayalım yeter....

  Yeni sezon tüm balık alemine hayırlı olur inşallah..

 5. #5
  BaLıkçı Reis mertc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  586
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  Alıntı Nuri DENİZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Zindandelenden,Torikten vazgeçtik.....

  Namuslu boyunda Palamut yakalayalım yeter....

  Yeni sezon tüm balık alemine hayırlı olur inşallah..
  Aynen aynen palamut bize yeter tüm balıkcılık alemine hayırlı olmasını isteriz.

 6. #6
  Balıkçı Adayı turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  71
  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart

  Cumhur abi ellerine sağlık.
  F.Mehmet KORAY 1948 / Ankara
  http://i29.tinypic.com/24az5mo.gif

 7. #7
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Palamut İsimleri

  Palamutun diğer Ülkelerdeki Adları: ( Latince: SARDA SARDA )

  Sarda sarda consists of:
  Sarda sarda chilensis
  Sarda sarda chiliensis

  Sarda sarda synonyms:
  Pelamys sarda
  [af] Afrikaans (Afrikaans):
  Atlantiese bonito
  Bonito
  Katonkel

  [ar] Arabic (العربية‎):
  Balamit
  Blamto
  Ghazâl
  Mghatat
  Palamet
  ﻄﻄﺨﻣ‎

  [bg] Bulgarian (Български):
  Lakerda
  Palamud
  Turuk

  [ca] Catalan (Català):
  Bonítol

  [da] Danish (Dansk):
  Pelamide
  Rygstribet pelamide
  rygstribet pelamide

  [de] German (Deutsch):
  Bonito
  Pelamide
  Unechter Bonito

  [el] Greek (Ελληνικά):
  Doriki
  Koini
  Lakérda
  Palamida
  Palamída
  Ternata
  Toriki
  Touliki
  Ντορίκι
  Παλαμίδα
  Ρίκι
  Τορνέττα
  Τουλίπι

  [en] English:
  Atlantic Bonito
  Belted Bonito
  Bloater
  Bone Jack
  Bonito
  Boston Mackerel
  Common Bonito
  Horse Mackerel
  Pelamid
  Short Finned Tunny
  Skipjack
  Stripe-backed Pelamis

  [es] Spanish (Español):
  Bonito
  Bonito atlántico
  Bonito del Atlántico
  Bonitol
  Bonitu
  Cabaña blanca
  Cabaña cariba
  Cabaña de dientes
  Cerda
  bonito
  bonito Atlántico
  bonito atlántico
  bonito del Atlántico

  [et] Estonian (Eesti keel):
  pelamiid

  [fi] Finnish (suomen kieli):
  Sarda

  [fr] French (Français):
  Bonite
  Bonite à dos rayé
  Pélamide
  bonite à dos rayé
  pélamide

  [he] Hebrew (עברית‎):
  Sarda

  [hr] Croatian (Hrvatski):
  Palamida
  Polanda

  [is] Icelandic (Íslenska):
  Rákungur
  barðamakríll
  freigátumakríll
  makríli

  [it] Italian (Italiano):
  Bonnicou
  Cavaritu imperiali
  Paamia
  Paamie
  Palameit
  Palametiedde
  Palametto
  Palamia
  Palamida
  Palamide
  Palamidu
  Palamita
  Palamito
  Palamitu
  Palamitu maiaticus
  Palammete
  Palammete cuvarita
  Paramira
  Parantuni
  Pelamida
  Pilamitu
  Pirantuni
  Pisantuni
  Sangulu
  Scurma
  Sgamiru
  Sgonfietto
  Strombo
  Tombarello
  Tunnacchiu
  Tunnareiu

  [ja] Japanese (日本語):
  Hagatsuo
  Kigsungegatsuo

  [lt] Lithuanian (lietuvių kalba):
  pelamidė

  [lv] Latvian (latviešu valoda):
  Pelamida
  pelamida

  [mh] Marshallese (Kajin M̧ajeļ):
  Loj
  Looj

  [mt] Maltese (Malti):
  Palamit
  Pelamit
  Plamtu

  [nl] Dutch (Nederlands):
  Atlantische boniter
  Bonito

  [no] Norwegian (Norsk):
  Pelamide
  Stripet pelamide
  stripet pelamide

  [pl] Polish (Polski):
  Pelamida

  [pt] Portuguese (Português):
  Bonito
  Bonito do Atlântico
  Bonito-atlântico
  Bonito-de-lombo-listado
  Bonito-do-Atlântico
  Cavala
  Cerda
  Sarda
  Sarrajâo
  Sarrajão
  Serra
  Serra-comum
  Serra-de-escama
  Serra-sarda
  Serrajão
  Serralhão
  bonito
  sarrajão
  xarda

  [ru] Russian (Русский язык):
  Atlanticheskaya pelamida
  Lacherda
  Pelamida
  пеламида

  [sq] Albanian (Shqip):
  Palamiti

  [sv] Swedish (Svenska):
  Pelamida
  Pelamide
  Ryggstrimmig pelamid
  rygstrimmig pelamid

  [tl] Tagalog (Tagalog):
  Tambakol

  [tr] Turkish (Türkçe):
  Altiparmak
  Kestanapalamudu
  Palamut
  Palamut torik
  Palamutvonozu
  Piçuta
  Sivri
  Torik
  Zindandelen
  Çingenepalamudu

  [wo] Wolof (Wollof):
  Doulou doulou
  Dullu dullu
  Kiri kiri
  wal

  [zh] Chinese (中文):
  狐鰹
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 13
  Son Mesaj: 08.04.11, 23:31
 2. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49
 3. palamut cinekop boğazda
  By umut in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20.03.09, 13:43
 4. Yavru Balıklar Denize Ulaşamıyor
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:17
 5. palamut gerdirmesi ağ donamı
  By oltacı tayfun in forum Uzatma Ağları
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 18.03.09, 10:01

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM