SARIKUYRUK

Percifonnes Carangidae

Seriola dumerili

SARIKUYRUK

Percifonnes Carangidae

Seriola dumerili


Carangidae familyasından olan sarıkuyruk, Seriola dumerili bilimsel adıyla tanımlanır. Bu balıklar tropik ve mutedil olan denizlerde pelajik olarak sahillerden itibaren açıklara kadar yayılmışlardır. Ege ve Akdeniz’de de yaşayan bu balıkların ortalama boyları 75 cm., azami boylan ise 120 cm.’i bulur.

Sarıkuyruk güçlü, süratli ve mücadelecidir. Yanlarından hafif basık ve füze biçimindeki gövdesiyle mükemmel denecek bir yapıya sahiptir.

Sırtı mavimsi, yeşilimsi veya koyu gümüşidir. Yüzgeçler genellikle şeffaf ve sarımsıdır. Yanları parlak gümüşi ve açık sarımsı, karnı ise beyazdır. Birinci sırt yüzgecinin ilk ışını kafasına doğru, diğer altı sert ışını kuyruğuna doğru yönlenmiştir. İkinci sırt yüzgeci ve kıç yüzgeci kuyruğa doğru uzar. Kuyruk yüzgeci yarım ay şeklindedir ve oldukça güçlüdür. Karın ve göğüs yüzgeçleri normaldir. Ağız ve gözler kafa ile orantılı büyüklüktedir. Yanal çizgisi belirgin olup solungaç kapağının üstünden başlar, aşağı doğru hafif bir eğim yaparak kuyruk yüzgecinin sonuna kadar ulaşır. Pulları tamamen düzdür ve gövdesine iyice intibak etmiştir.

Bu balıkların besinlerini pelajik yaşayan hamsi, çaça, sardalya, zargana, istavrit gibi balıklar oluşturur.

Üremeleri mayıstan ağustos ayına kadardır. Yumurtalar ve larvalar pelajiktir.

Sarıkuyruğun eti akya kadar lezzetli olmadığı ve özellikle oltayla avı yapılmadığı için ekonomik değeri çok fazla değildir. Zargana, uskumru vonosu, iri istavrit gibi canlı yemlerle dip sürütmesi veya kaşıkla akyaya gezildiği sırada oltaya atlayabilir. Seri ve sert bir balık olduğu için hemen yol ister. Av sırasında balık iriyse, olta iyi kullanılmalıdır. Çok ani hareketler yapıp oltayı taşlık diplere sürükler ve kayalara, ilişkenlere takıp kopartabilir. Akya kadar uzun mücadele vermediği için, yorulduğunda tekneyle üzerine gidilerek balığa yaklaşılır, iri bir kakıç yardımıyla içeri alınır.


-

-
-


NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER.