3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Balıklarda Hermafroditizm ve Çevre Kirliliği

 1. #1
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  1 Balıklarda Hermafroditizm ve Çevre Kirliliği

  Mercan,Orfoz,Sargoz,Levrek gibi bazı balıkların hayatlarının belli bir bölümünde dişi belli bir döneminde ise erkek cinsiyetinde yaşadıkları bilinmektedir.Mercan balıklarında Protogenetik hermafroditizm olduğu. 2 - 4 yaşalarında cinsel olgunluğa eriştikleri bu yaşlarda boylarının 24 santime ulaştığı bilinmektedir.Orfozunda hermafrodit olduğu, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahip oluğu. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organlarının kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları geliştiği ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşadığı bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarla ispatlanmış bir gerçektir.
  Sulardaki kirliliğin türlerin geleceğini tehdit ettiği artık kesinlik taşıyor. İngiltere’de elde edilen bulgulara göre bu ülkenin nehirlerindeki her üç erkek balıktan biri, kirlilik nedeniyle cinsiyet değiştiriyor. Doğum kontrol haplarında bulunan dişi hormonları, kanalizasyon yoluyla sulara karışıyor ve erkek balıklarda dişi üreme organlarının gelişimine yol açıyor. İncelenen 654 erkek sazandan 218’inde yumurtalık, yumurta ya da bozuk spermlere rastlanıyor. Çipura ve aynalı sazanlarda da aynı etkiler gözleniyor, ancak alabalık ve somon gibi göçmen balıklar nehir sularında fazla vakit geçirmediği için pek etkilenmiş görünmüyor. Bu değişimi geçiren balıkların artık üreme yeteneği kalmıyor. Üstelik çok az miktarda hormon, balığın cinsiyet değiştirmesine yeterli oluyor.
  Hatta bazı araştırmacılar, bu hormonların içme sularına karışarak erkeklerde sperm sayısının azalmasına yol açtığından da kuşkulanıyor.
  Fransız nehirlerindeki kimyasal atıklar da Fransız balıklarını efemineleştiriyor. Fransız Tarım ve Çevre Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün Seine ve Rhone nehirlerinde yaptığı araştırmanın ardından geçen Nisan ayında yayınladığı rapora göre Paris ve Lyon yöresinde 20 ayrı bölgede yakalanan balıklarda kadınsı eğilimler tespit ediliyor. Erkek kefallerin testislerinde kadın üreme hücrelerine ve yumurta oluşumunda önemli işlevi olan vitellogenin adlı proteine bol miktarda rastlanıyor. Laboratuvarda kobay balıklar üzerinde yapılan deney, dişi hormonlarına maruz kalan balıkların karşı cinse özgü bir karakteristik geliştirdiğini kanıtlıyor.
  Uzmanlara göre ambalaj ve deterjan atıkları gibi kimyasal maddeler sulardaki canlılar üzerinde hormon etkisi yapıyor. Hepsinden önemlisi balıklar, doğum kontrol hapında bulunan sentetik hormonlara maruz kalı
  Son rapor ise daha geçen ay ABD’den geliyor. Washington’daki Potomac Nehri’nin erkek levrekleri yumurtlamaya başlıyor. Bu olay tamamen tesadüf eseri ortaya çıkarılıyor. Balıklarda lezyona rastlanması ve hayvanların kitleler halinde ölmesi üzerine bir araştırma başlatılıyor. Balıklar kesilip biçiliyor ama, lezyon ve ölümlere yol açan neden bulunamıyor. Bununla birlikte erkek levreklerin yüzde 42’sinin cinsel organlarında yumurtalar bulunuyor. Bu arada tavuk gübresinden östrojen atıklarının sulara karıştığı da tespit edildiğinden iki olay arasında hemen bağlantı kuruluyor. Potomac levreklerinin neden dişileştiği, halen üreme yeteneğine sahip olup olmadıkları henüz bilinmiyor. Ancak bir numaralı şüpheli kanatlı hayvanlardan ya da kanalizasyon yoluyla nehir sularına karışan hormonlar.
  Amerikalı bilim adamları bugün balıkları etkileyen tehlikeli kimyasalların gelecekte insanların felaketi olabileceğini söylüyor. Ve bu tehlikeli kimyasallar sınıfına sadece sanayi atıkları, hormonlar girmiyor. Kanalizasyon yoluyla sulara karışan kafeinden türlü çeşitli ilaca kadar birçok madde şimdi test ediliyor. Acaba levrekleri transseksüel yapan bunlardan biri de olabilir mi diye.
  İşin kötüsü cinsiyet değiştiren kirlilik etkisi sadece nehirlerde görülmüyor, facia kutuplara kadar ulaşmış durumda. Norveç ve Kanadalı bilim adamlarının tespitine göre Kuzey Kutbu’ndaki kutup ayıları hermafrodit özellikler göstermeye başlamış. Her yüz ayıdan dördünde dişi ve erkek cinsel organları bir arada bulunuyormuş. Ayılardaki bu değişimin nedeni de DDT ve benzeri zehirli kimyasallar. Hikaye yine aynı; kadınlık hormonu etkisi. Peki bunlar kutup bölgesine nasıl ulaşıyor? Buharlaşan kimyasallar yeryüzünü dolaşıp çeşitli bölgelere konuyor, kuzey istikametli rüzgarlara kapılıp kutuplara düşüyor.

  Denizlerimizde eski tarihlerde bolca rastlanan Mercan ve Orfoz sanırım yetkililerin ve pek kıymetli bilim adamlarının yasaklamaları belirlerken es geçmeleri nedeni ile kayboldu çok kısa bir süre zarfında neslinin tamamen tükeneceği kanaatindeyim özellikle ağırlığı 500 gram ve 3,5 kğ arasındaki Mercan balığının bir numara balık sayılarak çok yüksek fiyatlarda alıcı bulması,orfozun lüks restorantlarda sevilen bir balık türü olması aşırı şekilde avlanmasını da beraberinde getiriyor zaten çevresel kirliğin etkilerinden etkilenen balıkların birde aşırı avlanması bu doğal sonucu meydana getiriyor.Bilim adamı olduğunu iddia eden bir takım kişilerin (Bir takım kişiler hepsi değil) bilimsel çalışmaları ve sonuçlarını yıllardır idare ile paylaşmayarak bu katliama ortak oldukları kanaatindeyim,kendimi hatırladığım günden beri Mercanda bir boy kısıtlaması yapıldığını duymadım,kısıtlamalar nedense her şey talan edilip tükendikten sonra ortaya çıkıyor bu kişilerin bu gerçekleri de daha geç olmadan avlanma sirkülerine yansıtmaları gerektiğini düşünüyorum.Herkese saygılar...


  KAYNAK:Cinsiyet Değiştiren Balıklar
  TİRYAKİ52

 2. #2
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Balıklarda Hermafroditizm üreme boyuna ayrıntı getirecek bir hadisedir.

  Eğer bir balık 3 yaşına kadar dişi ise ve 3 yaşından sonra erkek oluyorsa,
  o zaman bu tür balıklar da balığın ilk değişim gösterdiği yaşın bir sene sonraki yaşı avlanma boyu olarak belirlenebilir. çünkü o zamana kadar dişi olup sonradan erkeğe dönüşen balığın denize yeterli miktarda tohum bırakabilmesi için erkek olarak ilk tohum attığı yaş üreme yaşı olarak belirlenmelidir.

  Hermafroditizm özelliği gösteren balıklarda ikinci cinsiyete geçişten sonraki ilk tohum atma dönemi geçtikten sonra avlanması ve üreme boyunun bu kritere göre ayarlanması gerekir.

  Kirlilik en kompleks sorun. Denizde metalik mineralin(Fe,Cu) denizsuyundaki sınırı 2-3 katına çıktığında canlılık oluyor ama bununla besleyen organizmaların ne ile karşılaşabileceğini kestirmek biraz zor.

  Denizde mineral seviyesinin düzgün şartlarda olmasında midye varlığı çok önemlidir. Midye varlığı hem denizsuyu içeriğinin iyileşmesine dolayısıyla daha güvenilir bir sucul yaşama zemin hazırlar. özellikle Marmara gibi bölgelerde.

  Kirlilik ile mücadelede halihazırdaki yapay yöntemler yeterli gelememektedir. (arıtma tesisleri) denizdeki midye varlığının artması, denize verilen kirliliğin oluşturduğu besin yükünün bir sonucu olan alg patlamasının önemli oranda önüne geçer.
  Bünyamin

 3. #3
  TAYFA Talip Girgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  318
  Tecrübe Puanı
  47

  Standart

  Çok ilginç bir konu, balıklar böyle etkileniyorsa onları tüketen insanlar da bu etkileşimden nasibini almaz mı acaba? Allahtan söz konusu balıklardan avlamıyorum
  Şimdi gelde bu konuyu araştırma...
  _____________________________________________________________________
  Peygamber olduğu halde; cahil insanlar tarafından taşlanan bir peygamberimiz var bizim! Kıyamette; Allah bizi peygamber efendimizin yanındaki dürüst, namuslu, ahlaklı ne istediğini bilen ve okuduğunu anlayan insanlardan olmayı nasip etsin!

  Talip Girgin

  1962/ İst.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 25
  Son Mesaj: 09.04.16, 17:16
 2. Deniz Kirliliği Sebepleri
  By Burhan Reis in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 30.12.10, 17:59
 3. Çevre Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir
  By Hıcaz in forum Magazin
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17.06.10, 09:47
 4. Denizlerimiz ve Çevre Kirliliği
  By Burhan Reis in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12.06.10, 07:07
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.03.10, 12:35

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM