2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Balıklarda Üreme yöntemleri

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Balıklarda Üreme yöntemleri

  Üreme Yöntemleri :  Akvaristler için, beslediği balıkların üreyip çoğalmasının ayrı bir önemi ve ayrı bir değeri vardır.
  Balıklar için gerekli ortamların kurallarına uygun olarak hazırlanması ve balık eşleşmelerinin bilinçli yapılması üremeyi kolaylaştıracaktır.
  Balıklar yumurtalarının aşılanması ile üreyip çoğalırlar.Balıkların türlerine göre yumurtaları, dişi balığın bünyesinde yada dışında aşılanır.Balıkların Üreme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  1-Yumurta Yayanlar:
  Bu balıkların yumurtalarının döllenmesi suyun içinde, balık bünyesi dışında olur.Yumurtalar dibe iner veya bir bitki, kayaya tutunurlar.Akvaryumlarda, yumurtalardan çıkacak yavrular için tedbirler alınması, yavru ve yumurtaların büyük balıklara yem olmaması gerekir.
  Yumurta yayan balıklar:
  *Barblar
  *Daniolar
  *Bazı Rasborolar
  *Japon Balıkları, örnek olarak verilebilir.
  2-Yumurtalarını Gömenler:
  Killi balıklarda görülen bir üreme yöntemidir.Bu balıklar doğal ortamlarında yumurtalarını çamura gömrler.Bu balıkların bulunduğu ortamlarda, balığın yaşadığı sular çekilir ve yetişkin (ebeveyn) balıklar ölür.Yumurtalar çamura gömülü olarak kalır.Çamura gömülü yumurtalar, yağmurların yağması ve suların arttmasıyla canlanır ve yavrular meydana gelir.Yavrular yetişkin olup, sular çekilene kadar yumurtalarını çamura gömerler ve bu döngü sürekli devam eder.
  Akvaryumlarda bu balıklar çok daha uzun yaşarlar.Çünkü suyun kuruması yada çekilmesi sorunu yoktur.Bunlar yumurtalarını, akvaryum dibindeki "peat" denen çamura bırakırlar.
  3-Yumurtalarını Biriktirenler:
  Bu üreme yöntemine sahip balıklar, ilk olarak kendi eşlerini seçerler ve daha sonra yumurtalarını bırakacakları ortamı bulurlar.Yumurta bırakılacak yerin gözden uzak olması, sakin ve taenha bir yer olmasına özen gösterirler.Anne ve Baba balığın ebeveynlik ve koruyucu duyguları çok fazladır.Yumurtalar bırakıldıktan sonra, anne ve baba adayı yumurtaları dikkatle gözler, yelpazeleyerek yumurtalar üzerinde hafif akıntı oluşturur, gerektiğinde daha güvenli bir yere naklederler.Yumurta ve yavruları diğer balıklardan korurlar.
  Özellikle bazı cichlid balıklarında bu yönteme gözlemlemek mümkündür.Bu üreme yönteminde, akvaryumda kayalardan mağaralar oluşturulmalı yada akvaryuma saksı ve kırık testi tarzı malzemeler konmalıdır.
  Yumurta Biriktiren Balıklar:
  *Cichlidlerin bazıları
  *Yayın Balıkları
  *Gün Balığı
  *Rasboraların bir kısmı
  *Rainbow Balıkları
  4-Ağızda Yavrulayanlar(Ağızda Kuluçka):
  Bu üreme yöntemini kullanan balıklar, yavrularını ağızlarında dünyaya getirirler.Balıklar, yumurtalarını ilk olarak zeminde bulunan düz bir taş veya akvaryum kumu üzerine bırakırlar.Daha sonra dişi balık yumurtları ağzında toplar.Döllenme bazen yumurtaların bırakıldığı zeminde, bazende yumurtalar dişi balık tarafından alındığında yapılır.Ağızda kuluçka süresince, dişi balık en az 14 gün yem yemez.Ağızda yavrulayan balıklara en güzel önek olarak cichlid balıklarının bir kısmı verilebilir.
  5-Yuva Yapanlar:
  Bu üreme yöntemini kullanan balıklar, inşa ettikleri yuvalar içine yada su yüzeyine oluşturulan baloncuklar içine yumurtalarını bırakırlar.Yumurta inşası çakılların dişi tarafından kazılıp, çukur haline getirilmesi ile meydana gelir.Yuvanın meydana gelmesi için, su yüzeyinde hava kabarcıkları(Örenğin su yüzeyindeki hava kabarcıklarını erkek beta balığı oluşturur) ve zeminde uygun bir yer yeterlidir.Erkek yumurtaların ortaya çıkmasıyla birlikte aşırı agresifleşir.Erkek balık, yumurtaları korur.Dişi balık ise, erkek balığın agresifliğinden dolayı genelde ortalarda gözükmez.
  Yuva Yapan Balıklar:
  *Beta Splenden
  *Gurami
  *Bazı Yayın Balıkları
  6-Canlı Doğuranlar:
  Bu üreme yönteminde, döllenme dişi balığın bünyesinde olur.Yumurtalar anne karnında gelişir.Doğuran balıklar belli aralıklarla, 30-300 kadar yavru dünyaya getirirler.Yavrular peşisıra dişi üreme organı olan vent' ten çıkarlar.
  Bazı dişi balıklar erkeğin spermini bünyesinde saklar.Bunları zaman zaman döllenme için kullanır.
  Canlı Doğuran Balıklar:
  *Lepistes
  *Plati
  *Kılıç Kuyruklar

  kaynak

 2. #2
  S- Moderators Ali41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  2.353
  Tecrübe Puanı
  333

  Standart

  paylaşım için teşekkürler

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılık nedir ve Ticari Balıkçılık Yöntemleri
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20.02.10, 00:48
 2. Balıklarda Bağışıklık nedir?
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.08.09, 16:47
 3. Yılan Balığının Yaşamı
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12.07.09, 01:56
 4. Balıklarda tatlı ve tuzlu su arasındaki göç
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01.05.09, 20:24
 5. Balık Nedir Ve Organları Nelerdir?
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 17:47

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM