4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Başarılı olan Norveç'e gidecek

 1. #1
  S- Moderators Ali41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  2.350
  Tecrübe Puanı
  333

  Standart Başarılı olan Norveç'e gidecek

  Başarılı olan Norveç'e gidecek
  Balıkçıların AB standartlarında eğitim almasına yönelik sertifika programı düzenlenecek. Başarılı olan 20 balıkçı, eğitim sürecini Norveç'te tamamlayacak.  Sarı Platform Derneği Başkanı Mustafa Bakır, geleneksel Türk balıkçılığındaki uygulama ve teorik bilgi eksikliği nedeniyle Türk Deniz Araştırmaları Vakfının (TÜDAV) sağladığı öğretim üyeleriyle balıkçılara AB standartlarında mesleki eğitim vereceklerini söyledi.
  Derneğin, Avrupa Birliği işbirliğiyle Sarıyer'de balıkçılara yönelik açacağı 10 günlük kursta balıkçılığın daha bilinçli yapılması, deniz ve balık türlerinin korunması gibi önem arz eden konuların işleneceğini belirten Bakır, Sarıyer Kaymakamlığı, ilçe belediyesi ve ilçe tarım müdürlüğünün de projeye destek verdiğini kaydetti.
  Sarıyer'de balık avcılığı ve satışı alanında faaliyet gösteren kurum ve kişilere AB standartlarında sürdürülebilir balıkçılık eğitimi verilmesine yönelik pilot projenin tüm giderlerinin AB hibe fonları tarafından karşılanacağını dile getiren Bakır, AB Eğitim Komisyonunun öngördüğü "Sarıyer'de Balıkçılık Eğitimi ve Sertifika Programı"nın, derneğin organizatörlüğünde 30 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında Sarıyer Halk Eğitim Merkezi'nde yapılacağını belirtti.
  Eğitimini TÜDAV'ın üstleneceği projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade eden Bakır, eğitim için genç balıkçıların tercih edileceğini ve katılımcılardan ücret alınmayacağını söyledi.

  BAŞARILI 20 BALIKÇI NORVEÇ'E GİDECEK
  Eğitim programı sonunda yapılacak sınav sonucu en başarılı 20 kursiyerin tüm masrafları yine AB tarafından karşılanacak Norveç gezisine katılacağını kaydeden Bakır, kursiyerlerin Norveç'te 4 gün uygulamalı eğitim aldıktan sonra 5 gün de kültür gezisi yapacaklarını söyledi.
  Programa katılan herkese AB sertifikası ve AB kartı verileceğini, ayrıca tüm kursiyerlerin AB tarafından kayıt altına alınacağını anlatan Bakır, şöyle devam etti:
  "Kursta, Türkiye balıkçılığı, Karadeniz balıkçılığı, Boğaz ve Marmara balıkçılığı, Ege ve Akdeniz balıkçılığı, ekonomik türler ve biyolojisi, av araç ve gereçleri, av yasakları ve mevzuatı, kıyısal alan yönetimi ve balıkçılığa etkisi, kıyı balıkçılık yönetimi, kıyı balıkçılığı ve sosyo-ekonomik etkileri, balıkçı kooperatifleri ve birlikleri, ulusal ve uluslararası örgütler, su ürünlerini işleme değerlendirme ve pazarlama, su ürünlerinin depolanması ve dondurulması, sürdürülebilir balıkçılık, deniz kirliliği, hedef dışı türlerin avlanmasının azaltılması, hayalet avcılık ve önlemesi, denizde iş güvenliği, deniz koruma alanları konsepti, AB ortak balıkçılık politikası gibi konular işlenecek."

  TÜRK BALIKÇILAR AVRUPA'DA ÇALIŞABİLECEK
  Altınok, "Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde henüz AB standartlarında balıkçılığın bir limanı bile yok" dedi.
  Norveç'e götürecekleri kursiyerlerin 4 iş günü oradaki balıkçılarla mesai yapacaklarını söyleyen Altınok, "Balıkçılarımız Norveç'teki sistemi görecek, deneyimlerinden faydalanacak. Alacakları sertifikalarla Avrupa'da da balıkçılık yapabilecek. Teknelerde kullanılan teknik ve uygulamalar konusunda bilgi sahibi olacak" diye konuştu.
  A.A

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT


 2. #2
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Çok isabetli ve yerinde bir uygulama . Ancak Norveçte yapılacak organizasyon için lisan problemi çözümlenecektir sanıyorum. Mevzuatın nekadar bilgi vereceğine değil nekadar bilgi alınacağının önemi dikkate alınmalıdır.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 3. #3
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Ben Tüdav'ın yerinde olsaydım Avustralya'yı örnek alır orayla istişarede bulunurdum. Ab filolarının gelişmekte olan ülkelerin denizlerine neler yaptığı malum. "Deniz bitti" belgeselinde gördük "Senegal'i" daha yeni sıcağı sıcağına. İtalyanların, İspanyolların Orkinosa ne yaptıklarınıda biliyoruz. Ab ülkelerinin siyasilerinin orkinos kotaları için ne fırıldak çevirdiklerinide gördük. Cd'si olanlar bir daha seyretsin malum biz unutkan milletiz. Namibia Belgeselinde oralarında hayatını bitirmişler (buraya koymuştum) Çevreye gelince Tuna nehrini billur gibi yapmışlardır herhalde. Orasıyla istişarede bulunanlar (Endüstriyeli, gelenekseli, bilim adamı, aracıları önayak olanları her kimse) aklının bir köşesinden "PAYDAŞ" kelimesini hiç bir zaman çıkarmasın. Bizim ilk 50'yi kursa göndersinler sadece gidiş biletiyle dönüş bileti yok. Öyle olsunki denizlerimiz sayıyla kendine gelsin. AB'yle geziyle, laf kalabalığıyla kaybedilecek vakit yok ilk 10-12 madde eksiksiz yıldırım hızıyla hayata geçmeli. Ondan sonra kim nereye pikniğe mi gidecek turistik gezimi yapacak sonra ne yaparsa yapsınlar. Önce 50 yıllık ezber bozulmalı. Örnek alacağın ülkede Avustralya olmalı. AB'den bir cacık olmaz. Bir yerde okumuştum Yunanistan bizim olan 2 adaya asker çıkarmış sergiyi sermiş. Bunların en küçüğü kan kırmızı. Böyle ülkemi olur ne oldu one minute, haftayım mı oldu. Yazmakla bitermi.,,

  Bu Sarı platform derneğini kimler kurmuş, gelir nerden, ne iş yaparlar. Alet köşe kapmaca kestim. Saygılar.,,
  Baba Yalçın

 4. #4
  Balıkçının Dostu
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  201
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart başarılı olan norveç e gidecek....

  sevgili dostlar....
  epeği zamandır yazmıyordum...nedenleri,niçinleri konusunda açıklama yapmayı gereksiz buluyorum....
  sevgili yalçın kardeşimin "kara mizah"a örnek olacak tespıtlerine gönülden katılıyorum...elimizin altında 80 yıllık bilgi birikimini ve deneyimini yok sayıp sözüm ona "balıkçılarımızın"- balıkçılığı bilmiyormuş-kabul edipte onlara balıkçılığı; AVLANMA-İŞLEME-PAZARLAMA boyutunda öğretip en başarılı olanları (ölçüyü nasıl belirliyeceklerse) bilmem nereye göndereceklerse ..
  bu uygulamayı iyi niyetli "TÜRK BALIKÇISI"na saygısızlık olarak kabul etmek gerekir diye düşünüyorum....

  kabul eder veya etmezsiniz; balıkçılığımızın örgütlenme ve günün koşullarına göre yapılanma sorunlarına ve denizlerimizde kaynak daralmasına sebep olan "VAHŞİ BALIKCILIĞI VE BALIKÇILARI"etkisizleştiren çözümler üretmez iseniz...yaptıklarınız gibi yapacaklarınızda da samimiyetsizsiniz demektir....
  şimdilik bu kadar ....
  Halit KONANÇ
  balıkçınındostu.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. DÇÖT Gösterimi(Power Point), Denizde Çatişma Önleme Tüzüğü
  By OfficeR in forum Denizcilik Dökümanları
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 15.05.14, 23:31
 2. Balıkçılık teknolojisi terimleri
  By Burhan Reis in forum Akademik Çalişmalar..
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.05.11, 18:02
 3. Gemiadamları yönetmeliği
  By Burhan Reis in forum Gerekli Belgeler
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.02.11, 04:05
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 18.08.10, 19:22
 5. Denizcilik bakanlığı için kampanya başlatalım...
  By sondakika1 in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 14.04.10, 06:01

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM