Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Başbakanımızdan talebimiz

 1. #1
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  51

  Standart Başbakanımızdan talebimiz

  Sayı : 2010-65
  Konu:Tarımsal krediler 01.08.2010
  BAŞBAKANLIK MAKAMINA

  Üç tarafı değişik ekolojik değişiklik gösteren denizlerimizde ve iç sularımızda ruhsatlandırılmış 20.112 adet balıkçı teknesi vardır. Bunların 16.941 adedi denizlerimizde, 3.171 adedi iç sularda, 1.896 adedi gırgır -trol ve 18.216 adedi de 12 metreden küçük teknelerdir. Bu teknelerin tahmini toplam değeri 700.000.000 Dolar olup, bu teknelerde 70 bin kişi çalışmakta ve ülke ekonomisine katkıları 2.500.000.000TL'dir. Yıllık aktif balıkçılığın her sene için tahmin olunan katma değer tutarı ise 430.000.000 TL.’dir. Tüketici fiyatları ışığında; üretimi gerçekleşen miktarın parasal değeri veya gayri safi hâsılaya olan katkısı 4 milyar TL’ dir. Bu rakam da gayri safi milli hâsılanın yaklaşık % 1'ine karşılık gelmektedir.
  Bu teknelerimiz ile yılda ortalama 550 bin ton balık yakalanarak piyasaya sunulmaktadır. Tüm balıkçıların yıllık toplam kredi ihtiyacı ise yaklaşık olarak 80.000.000 TL.’dir.
  Bilindiği gibi Türk Tarımı kredilerini ağırlıklı olarak Ziraat Bankası’ndan kullanmaktadır. Kredi faiz oranları sektörden sektöre farklılıklar göstermektedir. Su Ürünleri Avcılık Kredileri şimdiye kadar sübvanse edilmeden, banka faiz listesinde yer alan "Diğer İşletme ve Yatırım Kredileri" başlığında bulunan 500.000 TL' ye kadar %9.5 500.000 TL' yi aşan kısım için %13 oranlı faiz ile kredi kullanabilmektedir. Tarım sektörü içinde en yüksek faizli krediyi avcı balıkçılar kullanmaktadır. Örneğin "Tarla İçi Modern Basınçlı Sulama Sistemleri faiz oranı %0", "Süt Sığırcılığı %5.2", "Arıcılık Kredileri %6,5", "et/yumurta tavukculuğu %6,5", "Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kredileri ise %6.50"dir. Ziraat Bankasından.2010 yılı için Hazine Müsteşarlığı’na teklif edilen Tarımsal Kredi Faiz Oranları içerisinde balık avcılığının yer almamıştır.buna birde Marmara denizinde balıkçılığın yapılmasını engelleyen müsilaj olayıda eklenince balıkçılarımız zor durumda kalmışlardır.. Balıkçıların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için kredi faiz oran ve miktarlarının Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kredilerinde uygulanan oran ve miktarlar seviyesine çekilmesinin adil olacağı düşüncesindeyiz. Genel olarak balıkçılar banka faizinin yüksekliği nedeniyle yatırım ve işletme masraflarını komisyonculardan temin etmektedirler. Geleneksel olarak güvene dayalı olan bu sistem evrak hazırlama, teminat gösterme gibi zorunlulukları olmamasına rağmen, balıkçının ürünü üzerinde hak sahibi olmasını ve pazarlık şansını ortadan kaldırmakta, ürününü komisyoncunun istediği fiyattan satmak zorunda kalmakta ve balıkçı yaptığı yatırım oranında hak ettiği geliri yakalayamayarak, sürekli borç içinde yaşamak zorunda bırakılmaktadır.
  Balıkçının yatırımları ve işletme giderleri çok yüksektir. Bundan başka balıkçı, balık gibi hassas bir ürünün arzını sağlamak, balığın taşınması, pazarlanması özel koşullar gerektirmektedir. Ürünün kaliteli ve istenen hijyen koşullarında tüketiciye ulaşabilmesi için uygun taşıma ve satış koşullarının oluşturulması gerekmektedir. Bunun için yeni yatırımlar, modernizasyon gereklidir. AB üyeliği yolunda her gün Bakanlık tarafından çıkarılan yeni genelgeler doğrultusunda balıkçının teknesini, taşıma koşullarını iyileştirmesi istenmektedir.
  Yaklaşık 500 kooperatif ve bunların bağlı bulunduğu 12 Bölge Birliği adına, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği olarak balık avcılığı kredi faiz oranı ve miktarının da en az yetiştiricilik kredi faiz oran ve miktarı seviyesine çekilmesini istiyor;

  Gereğinin yapılması için emir ve müsaadelerinizi arz ederim.

  Ramazan ÖZKAYA
  Su ürünleri Kooperatifleri
  merkez birliği başkanı
  Ramazan ÖZKAYA
  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği
  Yönetim Kurulu Başkanı

 2. #2
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Umarım talebinizi duyan olur:)

 3. #3
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  blog'umuzda yayınladık ve ben de duyulması için elimden geleni yapacağım, hayırlısı olsun.

  hürmetler,
  D.

  http://fikirsahibidamaklar.blogspot....-erdogana.html

 4. #4
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.943
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart

  Ö. Faruk KARA ALINTIDIR...

  Ö. Faruk KARA ALINTIDIR

  Gönderdiğiniz e-mailler için teşekkür ederim.
  Sayın Ramazan ÖZKAYA'nın Başbakanlık Makamına yazdığı yazı geç kalınmış bir mesaj olarak ilgimi çekti.
  Sayın Kooperatifler merkez birliği başkanı, Sayın Başbakandan randevu alarak günlük veya kısa vadeli balıkçılık sorunları yanında, Türkiye balıkçılığının sonsuz bir proje olduğu, balıkçılık çalışmalarının multidisipliner bir bilim dalı olması nediyle gerek idari gerekse teknik kadronun teorik ve uygulamalı balıkçılık ve deniz bilimleri konusunda çok iyi referansa veya özgeçmişe sahip kişilerin sorumluluğunda olmasını gerekçelerle açıklığa kavuşturup konunun önemi ve ekonomisini somut bilgilerle resmetmesi gerekir. Tabi bunlar benim kanaatim. Alternatifleri kendileri üretebilirler. Sorarlarsa yardımcı olmak bir balıkçı ve balıkçılık biyoloğu olarak görevim.

  Rastgele der en içten sevgilerimi sunarım.
  Ö. Faruk KARA  Sayın Ramazan ÖZKAYA, acaba, “Sayı: 2010-65, konu: Tarımsal krediler 01.08.2010 tarihli BAŞBAKANLIK MAKAMINA” diye kaleme aldığı yazıyı, neden bu zamana kadar yazmamış? 03.07.2010 tarihinde sitenizde bir balıkçı arkadaşımız aşağıda tırnak içinde verdiğim cümlelerle serzenişte bulunuyordu.

  Balıkçıların da bağlı olduğu Tarım Bakanlığı, karada, çiftçilere her türlü desteği vermek için gayret gösteriyor, az bulan, beğenmeyen olabilir ama bir gayret olduğu inkar edilemez.
  Dolu yağıyor, sel oluyor, mahsul zarar görüyor, tabii afet diye, mesela çiftçi borçları erteleniyor, belki başka destekler veriliyor. Denizde kaykay var kimse ağ atamıyor balık tutamıyor, büyük küçük ayırmadan söylüyorum, zaten yılın beş ayı yasak dönem, avcılık yapılamıyor, serbest olsa ne yazar, bu mevsimde kim balık tutabiliyor, öte yandan koruma altında diye balıkçının iflahını kesen, ağlarını bitiren yunusların bütün maliyeti küçük balıkçının omuzlarına yükleniyor. Devletten, Bakanlıktan hiçbir destek yok, (veya var da benim haberim yok)”


  Bu dramatik durumu açıklığa kavuşturmak için sizin kanalınızla sitenizde “ASİYE NASIL KURTULUR” bilgi notunu yazdım.

  Kooperatiflerin görevi, (bana göre) üyelerinin hakkını yasal ortamlarda korumak ve almaktır. Bu uğurda mücadele vermektir. Bu mücadele, hukuk yollarını araştırarak, gerekçeli somut raporlar yazarak, medya ve kamu oyu oluşturarak sağlanabilir.

  Sayın Ramazan Akkaya’ nın Başbakan’a yazdığı yazı içeriğinde geçen gerekçeli bilgi notları, “T.B.M.M. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığı Balıkçılık Raporu” şubat 2007 tarihli basılan ve tüm Balıkçılık kooperatiflerine dağıtılan kitapçığında vardı.

  İster istemez sormak gerekiyor, bu Su Ürünleri Kooperatif Başkanları veya birliği acaba, neden o tarihlerde hazırlanan bu “Balıkçılık Raporu”nu takipçisi olmadılar da, şimdi yumurta kapıya dayandığında Başbakanlığa yazı yazma gereği duyuyorlar?

  Esasında SayınRamazan ÖZKAYA ’ nın hükümete “Türkiye’nin bir balıkçılık politikası var mı? Ana başlıkları nelerdir. Bu politikanın kısa, orta ve uzun vadeli aktiviteleri neler olacaktır.? Bu aktiviteler (projeleri) nasıl bir balık, balıkçılık ve deniz bilimi öz geçmişine sahip bilimsel kadro ile yönetilecektir.? 1972 yılından beri Türkiye denizleri balıkçılığından sorunlu kurum, deniz canlı sucul kaynakların ölçümü ve sürdürülebilir bir balıkçılık yönetimi için bir teknik kadro hayata geçirilebildi mi? Bununla ilgili, balıkçılık kaynaklarının ölçümü için, Türkiyenin balıkçılığının yoğun olduğu deniz bölgelerinde Balıkçılık Araştırma Enstütüleri ve bu enstitülerin güdümünde Özel Maksatlı Balıkçılık Araştırma Gemileri tahsis ettimi?gibi Türkiye balıkçılığının geleceğini irdeleyen sualleri sorması gerekir. Şayet Hükümetin ülke balıkçığının sorunları için, bir teknik yapılanması ve projeleri yoksa, Türk balıkçısının ve balıkçılık STK larının (kooperatiflerinin) bunu öğrenmek en doğal hakkıdır.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hocam gene bam teline dokundunuz,bende kısaca benim olduğum taraftan fikir yazayım.Tabandan olmalıydı destek,yani güçlü koop.lar Birliklere,Birlikler Merkez Birlik yani Sürkoop'a maddi destek ve güç sağlayabilmeliydi.Oysa şu an AB tarafından taleple oluşturulmuş bir Sürkoop zayıf birlikler ve kooperatifler tarafından desteklenemez halde,tabanı güçsüz oluşum doğal olarak karar mekanizmasına maddi olarak bağımlı.Umarım anlatabildim,değilse Ramazan Başkanımın emeklerine saygısızlık etmiş oluruz.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesajlar
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart hastalılıklı balıklar

  alıklı balık çok bulunmakta bunların çoğu istavritlerde,mezgitte ve tekirde bulunmakta kuyruğuna doğru sıkınca içinden su çıkıyor et çıkması gerekirken.

 7. #7
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  51

  Standart

  Sayın hocam bilgileriniz için teşekkür ederim bizleri aydınlatıyorsunuz sizinle tanışmak isterim başbakanlığa yazdığımız yazının geç kalındığını söylemişsiniz keşke daha önce yazılarınız varmı ,tarım bakanlığı ile görüştünüzmü şu anda neler yapıyorsunuz bir ilerleme kaydettinizmi alamadığınız hakların verilmeyiş nedenleri nelerdir, engel nedir gibi bilgileri sorsaydınız,
  Ayrıca gecerli bilgi notlarına gelince balıkçılıkla ilgili tüm çalışmaları okuyoruz ülke ekonomisine katkı payı ve tekne sahipleri bilgileri kkgm aldım tekne yatırımlarını sayın halit beyin çalışmalarından aldım .tabiki chp nin balıkçılık politikaları atlı çalışmasını okudum ondandan faydalandım sizinde söylediğiniz gibi ülkemizin ne yazık ki balıkcılık politikaları yok her konuşmamızda her toplantıda bunları dile gediriyoruz .son adana toplantısında çok güzel bir slogan vardı Verilirse el ele erişilir her yere Sayın hocam
  bilgilerinize ihtiyacımız var her zaman yararlanmak isteriz bundan mutluluk duyarız çalışmalarımız hakkında ve yazdığımız yazılar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz memnuniyetle sizleri bilgilendirir hatta fotokopilerinide gönderebilirim
  sürdürülebilirliğe ve bilgilendirmeye katkı sağlayan herkese teşekkür ederim
  Ramazan ÖZKAYA
  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği
  Yönetim Kurulu Başkanı

 8. #8
  Balıkçının Dostu
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  201
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  sn.başkan Ramazan ÖZKAYA,sn.başkan Müfit ÖZÇIKRIKCI kooperatiflerimizin içinde bulunduğu konum ve oluşum şartlarını gözardı etmeksizin sektörün getirildiği ürkütücü/zavallı noktada gösterdiğiniz duyarlılığı ve mütevazılığı görmezlikten gelmek,emeklerinizi gözardı etmek(sizi yakından tanıyor olmam) insanlık adına kocaman bir ayıptır...sn.ÖZKAYA : gerek Ankarada gerkse başka alanlarda biraraya geldigimizde sektörün sorunlarını heryönü ile ele alıp ne/neler yapılabilir/yapabiliriz? hangi kurumlarla,kimlerle (sektör sorun/larını çözüm adına) ilişki kurabiliriz?... ve buna benzer soruları sorduğumuzda iki konunun (sorunların çözümünde) öne çıktığına dair mütabakat oluşturmuştuk.... öncelikle sektöre: ARGE başta olmak üzere bilim ve teknoloji donanımlı insan istihtam amaçlı kurulmuş akademik kurumlarla PAYDAŞ lık zemini oluşturulması ve halen birliklere ve merkez birliğe üye koopların malum sorunlarına dinamik/etkin bir yaklaşımla PROJE geliştirme ve uygulama amaçlı genel/bölgesel birim/lerin oluşumunun sağlanması konusunda bizi oldukça heyecanlandıran mütabakat oluşmuştu...ben BALIKCININ DOSTU Halit KONANÇ; o günden bu güne sağlığım,maddi imkanım ve zamanım elverdiğince birşeyler yapabilmenin çabası ve gayreti içinde oldum...siz ve sizin gibi öncelik hakkını SEKTÖR SORUNLARI na vermiş daha nice saygıdeğer insanla temas ve ilişki kurmaktan onur duydum... sn.Ö.Faruk KARA hocam da bu sürecte yakından tanıma şerefine nailolduğum saygıdeğer insanlardan biridir...sektörün hem makro hemde mikro boyuttaki sorunlarını konuşup tartıştığımızda 20 yaşındaki idealist bir insanın inanç ve kararlılığını taşıyor oluşu balıkcılığımızın geleceği açısından şanstır...sn. hocamızın ülke balıkçılığımız adına yaptığı saptamaları olumluluk adına değerlendirme yaklaşımınız umarım diğer sektör ilgililerince de kabul görür..... saygılarımla...
  Halit KONANÇ
  balıkçınındostu.....

 9. #9
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  Televizyonda “BALIKÇININ DOSTU” Programı Bașlıyacaktı ne oldu? Televizyon iyi bir araç. Kooperatifleri biraraya getirmek ve bilgilendirmek için kullanılabilir.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 10. #10
  Balıkçının Dostu
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  201
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  medya özellikle ulusal medya; neyazıkki balıkçılığın sorunlarına yaklaşımı reyting açısından,sponsor/sektör(endüstriyel balıkçılık) faydacılığı açısından algılıyor.. sn. Tuncay ÖZKAN'ın KANAL TÜRK TV'yi satmadan önce mart 2009'da TÜRKİYE BALIKÇILIĞI veSORUNLARI başlığı altıında altı hafta(herhafta perşembe) gündüz kuşağında televizyona ücret ödemek/almaksızın canlı yayın 45dk. program yaptım...izleme imkanı olanların (ele alınışı açısından) olumlu/faydalı bulduklarını dile getirmeleri ;benim açımdan önemli idi...ne yazıkki kanalın el değiştirmesi bu projenin devamını yürütmeme imkan tanımadı...zaten programın gönüllülük esasına göre yayınlanması ve maddi sorunları paylaşımda hiç kimsenin yanımda olmayışı vb. nedenler projenin yürütülmesini olanaklı kılmıyordu... ULUSAL KANAL yayın ve haber sorumluları bu projeye olumlu bakmalarına rağmen cüzzi(program başına 1500tl.) talepte bulunmaları ve şahsım adına ön görülen bu maaliyeti karşılayamıyor olmam vb. nedenler şimdilik bahsettiğiniz projeyi rafa kaldırmama sebeboldu....TRT 3 te yapımcı ve cevre dostu genc arkadaşım önerdiğim proje ile yakından ilgileniyor... projeye uluslararası desteğin sağlanması söz konusu... sn. Kenan HAYDAN kardeşim: konunun bu yönü ile de ilgileniyor olmandan ve bu konu hakkında forum üzerinden bilgilendirmede bulunmama sebebolmanızdan dolayı teşekkür ederim.... saygılarımla..
  Halit KONANÇ
  balıkçınındostu.....

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM