Türkiye nin çeşitli yerlerinden gelen 50 dalgıç, ekonomik ömrünü tamamladığı için 6 yıl önce hurdaya ayrılan ve parçalanmaya götürülürken kaza sonucu İzmir�in Çeşme ilçesinde batan Monem isimli yük gemisinin yerinden kaldırılmaması için denizde eylem yapt
2010-09-21 Saat 09:40

40 balık türü ile ahtapot, caretta caretta gibi canlıların yuvası haline gelen batık geminin yerinden kaldırılması halinde doğal yaşamın zarar göreceğini belirten dalgıçlar, sualtı turizminin de olumsuz etkileneceğini belirtti.
YILDA 5 BİN TURİST
Şu anda yalnızca Monem batığını görmek için yılda yaklaşık 5 bin turistin Çeşme'ye geldiğini anlatan dalgıç Mehmet Huz, bunun ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi. Monem'in, Türkiye'de her seviyede dalgıcın dalış yapabildiği en büyük batık gemi olduğunu anlatan Huz, “Sahipleri, 50 bin lira karşılığında gemiyi bize satarak burada bırakabileceklerini söyledi. Ancak bizim böyle bir olanağımız yok. Ben bir eksper getirip bedelini çıkarttırdım, 600 dolar yani Türk parasıyla 900 lira edeceğini söyledi dedi. Bu gemiyi sökmek de çok basitmiş. Bu kadar para eden bir şey neden 50 bin liraya satılır, onu da anlamadık. Ayrıca uzmanlardan aldığımız bilgiye göre gemide asbest var. Sökülmesi ve sacın kesilmesi halinde asbestin yüzeye çıkabileceği belirtiliyor. Bu da buradaki doğal yaşamı bitirir” dedi.
HURDAYA GİTMESİN
İki hafta önce Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nu ziyaret ettiklerini, bu konuda destek istediklerini kaydeden Huz, “Başkan Tütüncüoğlu'na ‘Bu gemiyi alabilirmisiniz' diye sordumama yanıtı olumsuz oldu. Kimse şu anda ilgilenmiyor. Biz de bunun üzerineMonem'in su yüzeyindeki direğine çıkarak bu eylemi planladık.Monem'in hurdaya götürülmesini önlemek istiyoruz” diye konuştu. Çeşme Liman Başkanı Atilla Beyli iseMonembatığının sahibi firmanın, geminin hurdaya götürülmesi için başvurusu üzerine Denizcilik Müsteşarlığı'ndan kendilerine gereken işlemlerin yapılmasına dair yazı geldiğini söyledi. Beyli, “Bunun üzerine ilgili bakanlıklara yazı gönderdik. Tarımve Köyişleri Bakanlığı'ndan ‘Çıkarılması uygundur' diye yazı geldi. Kültür ve TurizmBakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan da izin gelirse gemi sökülecek. Geminin sahipleri buraya geldi. Geminin bedeli ödenirse sökümden vazgeçeceklerini açıkladı ancak henüz bu yönde bir gelişme yok” dedi.