Bursa'nın Gemlik ilçesi Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, Ramazan ayı boyunca özellikle tatlının revaçta olduğunu, bayram sonrası balıkçıların yeniden denize açılmasıyla vatandaşların bu kez balığa yöneleceğini söyledi.
Dalarer, "Özellikle Karadeniz'de balığın bol olduğu söyleniyor. Bayramda tatil yapan balıkçılarımızın yeniden denizlere açılmasıyla birlikte sofralar balıksız kalmayacak. Çünkü denizde balık bol olunca sofraya da ucuz fiyattan balık gelebiliyor. Bayramda misafirlerine tatlı ikram eden vatandaşlarımız umut ediyoruz ki bayram sonrası bol bol balık yiyecek. Önümüzdeki günlerde hem Marmara hem de Karadeniz'de avlanacak balıkların fiyatları da düşecek." diye konuştu.

Başkan Hüseyin Dalarel, 'kaykay' diye adlandırılan jelimsi maddenin olmaması halinde bu sene balıkçıların verimli bir sezon geçireceğini kaydetti. Son yıllarda umutlu açıldıkları denizden 'kaykay' yüzünden istedikleri balığı alamadıklarını dile getiren Dalarer, şöyle dedi:

"Her sezona umutlu başlıyoruz. Ama özellikle geçen iki sezon 'kaykay' yüzünden istediğimizi alamadık. Kaykay yüzünden dibe batan ağı tekrar yüzeye çekmek neredeyse imkansız oluyor. Şimdilik denizlerimizde 'kaykay' çok fazla görünmüyor. Bayramdan sonra da 'kaykay' olmazsa vatandaş gerçekten balığa doyacak."
Kaynak