5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Beta Balığı Üretimi

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Icon10 Beta Balığı Üretimi


  Üretimde kullanılacak çift, 5 cm den küçük ve rengini kaybetmiş olamamalıdır. Önceden hazırlanmış ve ikiye bölünmüş akvaryuma bir tarafa dişi, diğer tarafa ise erkek alınır. Isı 30 0C’ye çıkarılır ve havalandırma durdurulur. Erkek, dişiyi karşısında görünce o günden itibaren köpük yuvayı yapmaya başlar. Yuva yapma işi bir hafta kadar sürer. Bu sürede dişi çok iyi beslenmelidir özellikle canlı yemlerle. Dişinin hazır olduğunu karnının şişmesinden ve erkekle ortadaki cama gelip birbirlerine kur yapmalarından anlaşılabilir. Bir haftanın sonunda belirlenen saatte ortadaki cam, köpük yuvayı bozmayacak şekilde yavaşça kaldırılır. Dişinin hızla köpük yuvanın altına yüzdüğü gözlemlenir. Erkek hemen dişinin vücudunu sarar ve burnuyla dişinin karnına yavaşça dokunur. Bu sırada yumurtalar dökülmeye başlar aynı anda ise erkek de spermlerini salgılar ve döllenme gerçekleşir. Dişi bu arada 1-2 dakika baygın kalır. Yumurtaların aşağı düştüğünü gören erkek hızla yumurtaları köpük yuvaya yerleştirir. Bu işlem bittikten sonra dişi mutlaka ayrılmalıdır yoksa erkek, dişiyi yumurtaları tehdit edecek unsur olarak göreceğinden dişiye zarar verecektir. Yumurtalar 3. günden itibaren çıkmaya başlayacak, erkek bu çıkan yavruları da hareket ettiğinden dolayı, içgüdüsel olarak yumurtalara zarar verecek tehdit olarak algılamaya başlayacak ve çıkan yavrulara zarar vermeye başlayacaktır.

  Üçüncü günden sonra ise erkek yavrulardan ayrılmalıdır. Çıkan yavrular Artemia ya da toz yemlerle beslenmeli, ısı 30 C den, 28 C’ye düşürülmelidir. Yorgun düşen dişinin, tekrar üremesi için 1 ay beklenmelidir.  Betaların üretimi kolay olmakla beraber biraz özen ister. Yılın her ayında yumurta dökseler de en elverişli aylar; eylül, ekim aylarıdır. Dişi beta ömrü boyunca ancak 10 kez yumurta dökebilir. Üretimleri için orta boy bir akvaryum kullanılmalı ve ortasından ikiye bölünmelidir.10-20 cm. dinlendirilmiş su ile doldurulan akvaryum erkek betanın yapacağı hava kabarcıklarını tutmaları için su üstü bitkileriyle şekillendirilmelidir.  Erkek ve dişi ikiye ayrılmış akvaryumun iki yanına ayrılarak konulur, dişiyi camın arkasından gören erkek balık bir miktar kur yaptıktan sonra süratle yuvayı yapmak için çalışmaya başlar. Su üzerinde sabun köpüğünü andıran yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar bir yer kaplar. Erkek balık yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın diğer yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar, solungaç ve yüzgeçlerini kabartır, rengi daha parlak ve canlıdır. Erkeğin kurlarına cevap veren dişi beta; erkeği izler, onun hareketlerini taklit eder, solungaçlarının hemen arkasında dikine çizgiler oluşur, karnı şişer, anal kısmında toplu ine başı büyüklüğünde bir beyaz nokta görülür, rengi daha canlı ve parlaktır. Dişi beta yumurtlamaya hazır değilse erkekten uzaklaşır, rengi soluk ve yatay çizgileri vardır. Dişi ve erkeğin hazır oldukları görüldükten sonra aradaki cam alınır. Bir müddet birbirlerini tartan çift, kur yapmaya devam eder.

  http://www.youtube.com/watch?v=iFUhw...layer_embedded

  Erkek dişiye yuvayı işaret edercesine suyun üstüne doğru yüzer, dişide onu takip eder, yuvanın altında erkek yarım ay şeklini alarak dişiye sarılır, dişide kıvrılarak erkeğe sarılır daha sonra dişi erkekten ayrılarak yuvanın altında karnı üste gelecek şekilde hareketsiz yatar ve 10-20 yumurta bırakır, erkek bu yumurtaları hemen yakalayarak yuvadaki köpüklerin içlerine bırakır.Bütün yumurtaların yerleştirilmesi bittiğinde dişi normale döner ve kucaklaşma yeniden yaşanır.

  http://www.youtube.com/watch?v=V5sBs...layer_embedded

  Bu kucaklaşma ve ayrılmalar bir saat kadar sürer ve bu süre zarfında 200-500 kadar yumurta yuvaya yerleştirilir. Yumurtalar süt beyazı renklidirler. Yumurtlama işlemi bitince dişi beta akvaryumdan alınır. Erkek beta yuvayı ve yumurtaları korumak için akvaryumda kalır. Yuvadan düşen yumurtaları ağzıyla yerlerine yerleştirir. Yumurtalar 2 günde çatlar ve gözle görülebilen yavrular çıkarlar. Erkek betanın görevi devam etmektedir, yuvadan uzaklaşan yavruları ağzıyla alarak yuvaya koyar.  Eğer yavrular yuvada durmuyorlarsa erkek beta yuvayı dağıtarak yavruları yiyebilir fakat bu ender görülen bir olaydır. Buna neden olmamak için akvaryumda ısı değişimi, sarsıntı, hava sirkülâsyonu olmamalıdır. 5-6 gün sonra yavrular kendi başlarına yaşayacak duruma gelirler, bu durumda erkek beta yavruları yememesi için akvaryumdan alınmalıdır. Yavrulara bakmak oldukça özen isteyen bir iştir. İlk günlerde yumurta sarısı ve enfüzvuar ile beslenmelidirler.

  Daha sonra ki günlerde yavru yemleri verilebilir, yemleme hemen bitecek kadar yapılmalı, akvaryumun temizliği korunmalıdır. 3 aylık olan yavruların cinsiyetleri belirmeye başlar ve bu dönemden sonra erkekler ayrı ayrı akvaryumlara konulmalı ve kavga etmeleri engellenmelidir. Erkek betaların kavgacı özelliklerinden dolayı ayrılmaları ayrı ayrı birçok küçük akvaryum ihtiyacı doğurur.  Üreme çifti:
  Erkek ve dişi balığın aynı boyda olduğundan emin olun. Dişiler biraz daha küçük boylarda olabilirler ancak çok genç bir erkeği veya çok genç bir dişiyi yaşlı bir eş ile eşleştirmeyin. İkisinden biri yaralanacaktır.

  Çifte Kondüsyon Kazandırma:
  Çifti iyi besleyin, mümkünse canlı yem (artemia) verin ve sularını mümkün olduğu kadar temiz tutun. Birbirlerini bir kaç gün görmelerine izin verin. Erkeği üreme tankına almadan bir kaç gün önce ise dişiyi erkeğin görüş alanından çıkartın.

  Üreme Tankı:
  Suyu seviyesi 10-12 cm'den yüksek olmayan, küçük (ben 5 litre kullandım) bir akvaryum seçin. Köşeye bir pipo filtre koyun, ısıtıcının sıcaklığını 26.5 dereceye getirin. Plastik bir kapak veya kesilmiş strafor bardağı (genelde çay, kahve için kullanılır) köpük yuvada kullanın. Plastik veya canlı bitkileri ise dişilerin saklanması için bulundurun. Bu tankta taş veya kum bulunmamalıdır. Akvaryuma önce erkeği koyun, çevreye bir saat kadar alışmasını bekleyin. Daha sonra cam bir kap içinde dişiyi erkeğe gösterin, böylece erkek hemen dişinin yanına gidemeyecektir. Bu andan sonra birbirlerine ilgi göstermeleri lazım. Erkeğin ise dişiye kur yapması ve köpükleri yapmaya başlaması lazım. Pek çok defa karnı dolu dişiyi koyduğum anda erkeği görünce yumurtalarını bırakmaya başladı. Bu durumda dişiyi derhal erkeğin yanına bıraktım.  Köpükten yuva iyi bir boyuta geldiğinde ve dişi çizgilerini belirginleştirip kafasını aşağıya doğru indirince dişiyi serbest bırakın. Bu arada üreme tüpünün çıkmış olduğunu konrol edin.

  Dişiyi bıraktığınız zaman bir miktar kovalama ve ısırmalar olabilir, eğer çok kötü derecede kavga etmiyorlarsa onları yalnız bırakın. Eğer biri veya ikisi de çok darbe alırsa hazır değiller demektir. Bu durumda dişiyi tekrar cam kaba alın. Üreme esnasında bazı çekişmeler olur ancak bu durumun çok uzun sürmesine izin verilmemelidir. Çiftlerin hazır olması 4-5 günü bulabilir. Hazır olduklarında erkek dişiyi yuvaya çekecektir, dişi de erkeği takip edecektir. Eşleşme herhangi bir yerde 1 saat ile 4-5 gün arası sürebilir. Erkek dişiyi saracak ve yumurtaları bu şekilde dişiyi sıkarak alacaktır. Bu sırada yumurtalar akvaryumun tabanına düşer. Dişi bir kaç saniye öldürülmüş gibi hareketsiz kalabilir. Erkek ise yumurtaları tabandan toplar veya yere inmeden yakalar ve yuvaya yerleştirir. (Bir çiftimde ise erkek hiç bir şey yapmamıştı ve dişi yumurtaları alıp yuvaya taşımıştı.)

  Yumurtlama bitince dişi erkekten uzaklaşır ve saklanır. Dişi erkeği rahatsız etmez, genellikle düşen yumurtaları toplamakla meşguldür. Yumurtlama bitince yuvaya zarar vermeden dişiyi ayırın çünkü yumurtalarla ilgilenip onları yemeye başlayabilir. Yumurtalar tuz tanelerinden biraz daha büyüktür. Onları yuvada asılı olarak görmek için muhtemelen bir büyüteçle bakmanız gerekecektir.  Yavruları Yetiştirme:
  Yumurtlama bittikten ve dişiyi ayırdıktan sonra hem dişinin akvaryumunu hem de üreme akvaryumunu Maroxy ile ilaçlamalısınız. Bu dişideki enfeksiyonları ve yumurtalardaki mantarı engeller. (Maroxy yurtdışında satılan bir mantar ilacı. Ülkemizdeki muadilinin Mikofish olduğunu düşünüyorum.) Aynı zamanda akvaryumun üzerini cam veya streç film gibi bir şeyle kaplamanız gerekir. Bu sayede akvaryumun üzerindeki hava daha nemli ve sıcak kalacaktır. Yavruların labirentleri gelişmeye başladığı zaman (yaklaşık 5 veya 7 hafta içinde) ve hava almak için yüzeye geldiklerinde yukarıda soğuk hava varsa zatüreden ölebilirler. Ben yukarıdaki korumayı yuvruları büyütüp satana kadar tutuyorum.

  Salata ve suyunuzu alarak infusoria kültürünü başlatın veya düz yumurta döken balıklar için mikro yemlerden alın. Önce yavrular keseli olacak ve yem yemeyeceklerdir. Yumurtaların çıkmasından 2 gün sonra veya serbest yüzmeye başladıklarında yemlemeye başlayın. 2 haftalık olduklarında ise artemiaya ve/veya mikrokurta başlamalısınız. Mikrokurtlar bulunması zor olsa da daha iyi seçimdir, artmiaları en fazla 5 gün yaşatacağınızdan 2 kapta çıkartmanız gerekir. Yavrular küçük porsiyonlarla yaklaşık 4 saatte bir yemlenmelidir.

  http://www.youtube.com/watch?v=CIx7TvYRQ_0

  Yumurtlamadan 36 saat sonra kuyruklu siyah noktaların yuvadan düştüklerini gözlemleyeceksiniz. Erkek dibe gidip yavruyu alıp tekrar yuvaya koyacaktır. Yavru yatay olarak serbest yüzmeye başlamışsa artık erkek çıkarılabilir. Eğer iyi bir bakıcı değilse ve yumurtaları yiyorsa babayı daha erken çıkmarmakta fayda var. Bu nokta önemli, kaç yavru olduğuna dikkat etmelisiniz. Başta iyi bir baba olsa da bir süre sonra yumurtaları yiyebilir. Bu durumda erkeği ayırın, dibe düşen yavrular serbest yüzüşe geçeceklerdir.

  Yavrular yetişirken suyu temiz tutmalısınız. (Ne kadar orjinal bir fikir değil mi? ) Hava hortumunun ucuna çok minik bir tüp koyarak veya vakumlu damlalıklar kullanarak dipteki pisliği temizleyebilirsiniz. Çektiğiniz suyu daha temiz su olan bir kaba koyun ve içinde yavru olup olmadığını kontrol edin. Yavru varsa plastik kaşık ile alıp akvaryuma atın. Eklenecek su yavruları üşütmemesi için aynı derecede olmalı, lora ve kloarminden arındırılmış olmalıdır.

  Beta yavruları yumurtadan yeni çıktıklarında çok çok miniklerdir ve yavaş gelişirler. 3 ay sonra bile hala çok küçüktürler. Renk ve şekillerini almaları yakşalık 30 hafta kadar sürer. Yemleme zamanı gelene kadar genellikle akvaryumun dibinde hareketsizce dururlar ve aktif değillerdir. Yavrular büyükçe daha dikkat etmelisiniz. Erkekler büyüdükçe birbirlerine karşı daha agresif olurlar. Bu anda artık erkekleri ayrı ayrı bölümlere almanın vakti gelmiştir. Dişiler birarada olduğunda sorun olmayacaktır ancak çok sayıdalarsa suyu yükseltmek hatta çok kalabalık olmamaları için daha büyük hacimli akvaryumlara almak gerekir.

  Erkeği ayırdığınızda çok tuhaf davranır. Yavrulara bakmaktan ve yumurta taşımaktan yorulmuştur. İşi bittiği için depresif bile olabilir. Onu iyi besleyin ve suyuna 4 litreye bir çay kaşığı olmak üzere tuz ekleyin. Bir kaç gün içinde düzene girecektir. Bir çift yumurtladıktan sonra çok kısa süre içerisinde tekrar yumurtlayabilirler. Yeterli yeriniz ve sisteminiz varsa tekrar üretime alabilirsiniz ancak en az iki hafta beklemelisin yoksa çifti formdan düşürürsünüz. Eğer elinizde çok fazla yavru varsa tekrar üremelerinden endişe etmeyin. Dişi döllenmemiş yumurta dökmeye ve erkek köpükten yuva yapmaya devam eder. Bu aktiviteler hiçbirini incitmeyecektir.


  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  Hıcaz

  Icon2

  10 tam puan

 3. #3
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  merhaba.
  ben 2 haftadır balıkları çiftleştirmeye uğraşıyorum. erkek köpük yapıyor, dişinin karnı şişiyor ama aradaki camı kaldırınca kavga ediyolar. ne yapmalıyım?

 4. #4
  S- Moderators Ali41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  2.353
  Tecrübe Puanı
  333

  Standart

  büyük ihtimalle dişi hazır değildir. dişi erkeğin kurlarına karşılık vermesi lazım yoksa kavga olur.

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT


 5. #5
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ama renk değişimi karnının şişmesi her şey tamam

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yılan Balığı Yaşamı
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23.10.09, 17:13
 2. Bilinmesi gereken: Denizin Sırları
  By kenane in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.08.09, 23:22
 3. Karadeniz'de mersin balığı üretimi
  By poyrazlı in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04.05.09, 14:16
 4. Turna balığı av teknikleri
  By BEYAZ MARTI in forum Tatlı Su Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12.04.09, 20:05
 5. Yolunu şaşıran Köpek Balığı Ne Yaptı ?
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.04.09, 09:01

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM