Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bir sac teknesinin boyanması

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Bir sac teknesinin boyanması

  Arkadaşlar;
  Bir sac teknenin boyanması nasıl yapılır ve en ideal olan boya tipi hangi cins boyadır...Doğru cevap veren arkadaşıma bir kravat hediye ediyorum..teşekkürler..

 2. #2
  denizkurdu85

  Standart

  önce tgemiz raspa yapılmış sac yüzeye EPOKSİ astarı atılır sonrada astarın üzerıne EPOKSİ boya sertleştirme maddesiyle karıştırılarak vurulur benden bu kadar Nuri abi sac motorum yok hoş bu kadar bılıyorum

 3. #3
  Hıcaz

  Icon2

  Seni öperek kutluyorum.
  Çok yaklaştın...
  ilgin ve duyarlılığın vede cesaretin için teşekkür ediyorum.

 4. #4
  BaLıkçı Reis mertc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  586
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  paslı olan yerler raspa yapılır tatlı su ile temizlenir 1gün beklenır kuruması için ertesi gün gelinir sararmış yerleri bezle silersin sararık vaziyette epoksi astarı atarsın önemli olan epoksi astarı nekadar astar atarsan okadar az pas yapmaz.Son kat epoksi de ardından 1kat veya 2-3 kat atılır

 5. #5
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  önce tekne karada olacak oldukça iyi raspa yapılacak sonra hiçbir yeri atlamadan iyice kumlanacak kum artıkları ve tozları temizlenecek.bu işi değişik yanmayan ve yağ içermeyen solventlerle yapabilirsiniz tabi ki ucuz olanıyle ardından epoksi astar.kurmasından sonra lüks olmassa çelik macun lüks olursa astarı bir kat daha atarsın sonrada yüzey temizliği yapılarak.epoksi boyası atılır
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 6. #6
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  NASIL BOYANMALIDIR?

  Çelikten yapılmış bir nesne ( ki bu bir gemi , çelik konstrüksiyon dan yapılmış bina iskeleti , konteyner , sacdan yapılmış bir depo yada silo, yakıt veya su tankı, hatta çöp konteyneri,iş makinesi[yani kısaca demir-çelikten yapılmış her şey] olabilir ) boyanmadan önce yapılması gereken en önemli uygulama boyanacak yüzeyin uygun şekilde her türlü yağ , pas ve boya artıklarından temizlenmesidir.


  UYGUN YÜZEY TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

  Çelikten yapılmış bir nesneye uygulanacak en ideal yüzey temizleme yöntemi kumlama yapmaktır. Küçük parçalarda zımpara ya da tel fırça yapmakta sonuç verir ama kumlama ile karşılaştırıldığında bu iki yöntem son derece yetersiz kalır. Ayrıca büyük parçalarda zımpara ve fırça yöntemi vakit ve emek kaybına sebep olur

  Bir gemiyi yada çelikten yapılmış bir köprüyü zımparalayabilir misiniz?


  KUMLAMA NEDİR NASIL YAPILIR?

  Kumlama; en basit anlatımı ile ; kum adı verilen , kum’a benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır

  Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır.

  Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.


  Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir çürüfüdür.

  KUMLAMA İŞLEMİNİN UYGULANIŞI

  Kumlama yukarıda anlatılan KUM’un yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılması dır. Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikton seviyesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki her türlü istenmeyen maddeyi de kazır, temizler.

  KUMLAMANIN ÇEŞİTLERİ:
  Kumlama işlemi genel olarak ikiye ayrılır.

  1-Otomatik kumlama
  2-Manuel ( seyyar ) kumlama.

  1. OTOMATİK KUMLAMA

  Genellikle henüz üzerinde kesme veya kaynak işleri yapılmamış çelik konstürksiyon elemanlarının yada belli ölçülerde ki kesme kaynak işleri yapılmış çelik malzemenin kumlanması otomatik makinelerde yapılır .Bu sistemin avantajı makineye girebilecek büyüklükteki malzemenin hızla ve ekonomik olarak kumlanabilmesidir.Dezavantajı ise büyük malzemelerin kumlanamamasıdır. Örneğin bir iş makinesini,bir yakıt tankını bir konteynırı,bir çelik köprüyü yada yerinde kumlama yapılması gereken diğer büyük malzemeleri Kumlama makinesinde kumlayamazsınız.

  2-MANUEL (SEYYAR) KUMLAMA

  Seyyar kumlama yüksek tazyikli hava üreten bir kompresör, kumlama makinesi, hortumlar vb. donanım ile her yerde yapılabilir ve her cins malzemeye ( ve genellikle büyük malzemelere) uygulanabilir. Ancak bu metodun da dezavantajı toz çıkmasıdır. Aslında toz çıkarmadan yani tozsuz kumlama yapmakta mümkündür.Toz olmadan kumlama yapmak için sulu (ıslak ) kumlama yapılır. Bu sistemde kumlama yapılırken özel bir yöntem ile kumlanan malzemenin üzerine ıslak kum püskürtüldüğünden toz çıkmaz.
  Sulu (ıslak) kumlama daha çok marinalarda, çekek yerlerinde fiber yada ahşap teknelere yapılır. Burada amaç toz ile çevreyi rahatsız etmeden tekneyi kumlama yapmaktır.
  Ayrıca sulu kumlama şehir içinde inşaat ya da binalarda kumlama metodu ile sıva kaldırma- kazıma,duvar temizleme (boya kazıma-kaldırma), mermer veya benzeri doğal taş yüzeylerde kumlama ile eskitme yapılacağı zamanlarda tercih edilir.
  Aslında çelik yüzeylerde de sulu kumlama yapmak mümkündür ama kumlamanın hemen sonrasında yüzeye uygulanması gereken özel boya oldukça maliyet getirdiğinden çelik yüzeylerde sulu kumlama tercih edilmez.

  KUMLAMANIN DERECELENDİRİLMESİ

  Kumlama işlemi çeliğin yüzeyinde istenmeyen oluşumların ne ölçüde temizlendiğine ve yüzeyin hangi ölçüde aşındırıldığına göre derecelendirilir. Bu konuda dünyada bazı standart derecelendirmeler vardır.Türkiye’de İsveç standardı olan “Swedish Standards For Ground Vibrations And Airblast” SA 1, SA 2, SA 2,5 ve SA 3 dereceleri kullanılır.Bu derecelendirme ölçüleri TSE kurumunca 8.4.1999 tarihinde TS EN ISO 8501-1 olarak aynen kabul edilmiştir.

  Sa 1: Son derece yüzeysel bir temizlik derecesidir. paslanmış yüzeylerde son derece yüzeysel bir temizlik biçimi olup Piyasa da “süpürme “ olarak adlandırılır.

  Sa 2: Çeliğin oldukça temizlenmiş, yüzeyin bir hayli pürüzlendirildiği, bir kumlama derecesidir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “commercial” (ticari); British BS 4232 ölçülendirme skalasında “3 st quality 80% Whole surface” olarak sınıflandırılır.

  Sa 2,5: Çelik yüzeyin gayet iyi pürüzlendirildiği, istenmeyen oluşumların tamamına yakın bölümünün temizlendiği ve çeliğin kendine has gri renginin kolaylıkla görüldüğü ,piyasada en çok tercih edilen kumlama derecesidir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “Near White”; British BS 4232 ölçülendirme skalasında “2 st quality 95% Whole surface” olarak sınıflandırılır.
  Sa 3: Çelik yüzeyin çok iyi pürüzlendirildiği, istenmeyen oluşumların tamamen temizlendiği, çeliğin kendine has gri renginin tamamen ortaya çıktığı bir kumlama derecesi olup piyasada tercih edilmeyen bir kumlama derecesidir. Çünkü uygulama zamanı ve maliyeti oldukça yüksektir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “White Metal”; British BS 4232 ölçülendirme skalasında “1 st quality 100% Whole surface” olarak sınıflandırılır.

  Kumlama işlemi kuru havalarda mümkün olan en kısa zamanda yapılıp bitirilmeli ve boya işlemine geçilmelidir. Çünkü, üzerindeki pas ve istenmeyen oluşumlar temizlendikten sonra çelik, paslanmaya karşı daha da savunmasız haldedir. Eğer hava da rutubetli ise kumlanmış çelik derhal kararmaya ve paslanmaya başlar.

  Raspalamadan sonra, hava şartlarına göre astar 2 -4 saat içinde uygulanmalıdır. Onun üzerine de epoksi bazlı ara kat bağlayıcı boya atılır.


  Türkiye sularında sekiz aylık bir sezon boyunca karinasının temiz kalabilmesi için, iki kat zehirli boya tatbiki gereklidir. Bu, selfpolishing tipi zehirli boyalarda, 100 mikron kuru filim kalınlığına tekabül eder.Su hattı boyu (LWL), gerçek su hattından tespit edilmelidir, filatonun üst kenarı yanıltıcı olabilir.Koyu renk zehirli boyaların koruma özellikleri, açık renkli boyalardan ileridir. Koyu renk zehirli boyalar tercih edilmelidirler.Zehirli boya tatbikatı sırasında, salma kasasının içi ve kinistinlerin içi boyanmalıdır. Ancak, kinisitin süzgeçlerinin boyadan dolayı daralmamasına özen gösterilmelidir.  BOYAMA İŞLEMİ:

  Çelik kumlandıktan sonra önce astar boyası (antipas) atılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır.Bu konuda çeliğin kullanıldığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır. Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak karalaştırılmalıdır. Bu konu o kadar hassas ve önemlidir ki örneğin bir geminin hangi denizlerde daha çok seyir yapacağı, ( tuzluluk ve sıcaklık oranı değişeceği için) hangi süratlerde devamlı seyir yapacağı ( deniz suyunun sürtünme oranı değişeceği için) gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.Karina zehirli boya ile boyanmalıdır.

  Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemli olup en uygun metot airless boya makinelerinin kullanılması dır. Çünkü airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla çelik yüzeye yapıştırır. Eğer eskiden olduğu gibi havalı boya tabancaları kullanılırsa boyanın zerrecikleri arasında mikron seviyesinde hava kabarcıkları kalır ve boyanma işleminin kalitesi düşer.

  Kurşun Sülyeni (kırmızı sülyen )
  Toz halinde turuncuya yakın kırmızı renkte olan ağır kurşun oksidin en iyisi içinde %26 oranında kurşun süper oksit , içeren karışımdır. Doğrudan doğruya beziryağı ile karıştırılarak boya elde edilir.

  Hazırlanışı: Kullanılacak sülyen bir kaba koyularak deniz suyu ile karıştırılır. Ve iki gün bekletilir. 2 gün sonunda deniz suyu süzülerek ortama 80.gr. sülyen tozuna 20.gr. bezir yağı ilave edilerek karıştırılır. Böylece koruma özelliği ve kapatma özelliği çok iyi olan bir karışım elde edilmiş olur. Kuruma süresince boya su ile temas halinde olmamalıdır. Bu sürede beziryağı içindeki OLEİKASİT ile kurşun oksidin birleşmesiyle kurşun sabunu oluşur. 10 ila 30 gün arası sürer.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 7. #7
  BaLıkçı Reis mertc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  586
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  Alıntı Kulek Reis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  önce tekne karada olacak oldukça iyi raspa yapılacak sonra hiçbir yeri atlamadan iyice kumlanacak kum artıkları ve tozları temizlenecek.bu işi değişik yanmayan ve yağ içermeyen solventlerle yapabilirsiniz tabi ki ucuz olanıyle ardından epoksi astar.kurmasından sonra lüks olmassa çelik macun lüks olursa astarı bir kat daha atarsın sonrada yüzey temizliği yapılarak.epoksi boyası atılır
  Usta senın dediğin olaylar biraz paraya bakıyor motorun hertarafını kumraspası yaptırırsan 10milyara maal olur bide dediğin boyaları çekersen kızaktan inmen 25milyar bulur

 8. #8
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Alıntı mertc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Usta senın dediğin olaylar biraz paraya bakıyor motorun hertarafını kumraspası yaptırırsan 10milyara maal olur bide dediğin boyaları çekersen kızaktan inmen 25milyar bulur
  Bekir oyun kurallarına göre oynanır.yapılacak olan işler ucuz ve baştan savma yapılırsa.onun yerine bunu şunun yerine onu kullanıp adam gibi iş yapmazsan farkında olmadan tahmin edemiyeceğin kayıpların olur.tabii ki iş işten geçmiştir.vereceğin parayı hesaplarken altındaki teknenin nekadar uzun bir zaman kullanacağının da hesabını yapmalısın.sana ufacık bir örnek vermek istiyorum.Norveçte üfak balıkçı tekneleri 5 yılda bir karaya çekilip bakımları dışında altlarına zehirli boya suruyorlar .biz ise her sene alt temizliği yapıp zehirli sürüyoruz bak şimdi lift parası karada kalma parası indirme derken belli bir bedel ödüyorsun tutup buradaki zehirlinin bedelinin 2 katına özel bir zehirli boya yaptırdık.2 yıldır teknenin altı tertemiz 3.cü seneyi de geçireceğe benziyor .Şimdi pahalı oldu ama 3 sene masraf yapmıyorsun .işte sana yukarıda bahsettiğinm.konunun özeti budur .selamlar ve sevgiler
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 9. #9
  Reİs egörgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  1.214
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kulek doğru söylüyorsun bizim zehirlide http://www.sahibinden.com/internatio...XQQdisplayitem şu linktekinden denize atalı 5.6 ara oldu daha yosun'a daır hıc bişey yok...

 10. #10
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Alıntı egörgün Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kulek doğru söylüyorsun bizim zehirlide http://www.sahibinden.com/internatio...XQQdisplayitem şu linktekinden denize atalı 5.6 ara oldu daha yosun'a daır hıc bişey yok...
  Engin merhaba aslında boyadan ziyade teknenin karinasında bir manyetik alan meydana getirdiginde uzun yıllar hiçbir problem olmadan denizde kalabiliyorsun bu alan sayesinde yabancı hiçbir madde karinaya yapışmıyor selamlar
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Teknelerin boyanması
  By Hıcaz in forum Boyama & Tamirat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.05.09, 13:12

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM