"Uluslararası Karadeniz Günü 1. Deniz Çevresi Çalıştayı" Samsun'da başladı.


30-31 Ekim 2009 tarihleri arasında Çevre ve Orman Bakanlığı ile Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu (Karadeniz Komisyonu) ortaklığında gerçekleştirilen "31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü 1.Deniz Çevresi Çalıştayı ve çevresel etkinlikler programına Omtel Otel'de yapılıyor.

Karadeniz'in karşı karşıya olduğu çevresel tehditler, bu tehditlerle mücadele için çeşitli alanlarda yapılan çalışmalar ve Karadeniz'in şu anki durumunun tartışıldığı etkinliğin ilk açılış konuşması Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Sarıkaya tarafından yapılan sunumda Karadeniz'in kirliliğe karşı korunması konularında açıklamalarda bulundu.

Toplantıya katılan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Karadeniz'de kıyı olan ülkelerin ortak kaderi paylaşan ülkeler olduğunu söyledi. "Karadeniz çevresi açısından önemli bir yaşam ve zenginlik olduğu kadar uluslararası ticaret, ekonomik, enerji başta olmak üzere bir dizi temel önceliklerin denizi olmuştur" diyen Güzeloğlu, "Ülkemiz çevre duyarlılıkları, çevre denge ve değerlerinin korunmasında örnek bir çalışma ile ulusal düzeyde önemli çalışmaları hayata geçirmiş durumdadır. Çevre ve çevre ile ilgili her değer bizim geçmişten almış olduğumuz miras değil, geleceğe aktarmamız, taşımamız gereken önemli bir sorumluluğumuzdur. Yeşilırmak'ın çevresel ve her türlü tehdit, atıklar karşısında korunmasını amaçlayan bir projeyi Çevre ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içinde hazırlama aşamasındayız. Bu proje gelecek süreçte yaklaşık 400 milyon euroya ulaşabilecek Yeşilırmak'ın çevresindeki yerleşim birimlerinin, alanlarının kirletici ve tehdit öğesi olmasından ulaştırılmasını sağlayacak bir dizi temel çalışmayı gerçekleştirecektir. Bu çalışmalar ortak geleceğimizdir. Çevre kavramı yaşamın özü ve belki de kendisidir" dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik kapsamında Karadeniz ekosistemini iyileştirmek, korumak, Karadeniz'i eski sağlıklı haline döndürmek kapsamında yapılan çalışmalara verdikleri desteklerden dolayı Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna'dan seçilen 6 kişiye 'Karadeniz Ödülleri' verildi. Ukrayna'dan tüm ömrünü Karadeniz'e adamış 80 yaşındaki önde gelen bilim adamı Prof. Dr. Yuvenalyi Petrovich Zaıtsev'in ödülü ise Vali Hasan Basri Güzeloğlu takdim etti.(iha)