9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Boğazda trol katliamı

 1. #1
  Moderators MURAT GÜNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1.006
  Tecrübe Puanı
  259

  Standart Boğazda trol katliamı

  Herkese Selamlar,

  Garipçe, poyrazköy arasından kumkapı, haydarpaşa arasında resmen katliam yapılmaktadır.
  Ben hafta sonu rumeli kavağı önüne tekir ağı attım filburnu mevkine lüfer ağı atmaya geçtiğimden hava loşlanmaya başlamıştıki POYRAZKÖY ve RUMELİFENERİNDEN filo halinde (artık sadece küçük tekneler değil 15 mt ve üzeri) boğaz içine doğru ilerlediler inanın bu güne kadar böyle birşey görmedim resmen rumeli kavağı önünden ve anadolu kavağı önünden ağ atmak için sıraya giriyorlar ve bu işlem sabaha kadar devam ediyor arkadaşlar bu nasıl önlenir inanın artık bilmiyorum elinden gelen varsa herkez trol yapsın çünkü sahil güvenlik geldi hepsi ağları fora etti yanlarından bir tur atıp tekrar iskeleye bağladı bu denizler bitmiş bırakın çinekop balığının gırgırlara yasak edilmesini adamlar tutabildikleri kadar tutsunlar gırgırlara yasak kaçak trollere serbest buradan öncelikle poyrazköy koop. başkanı sayın kokş beye sesleniyorum allah aşkına siz biliyorsunuz köyünüzden kaçtane kaçak trol işi yapanın olduğunu neden uyarıp veya şikayet etmiyorsunuz. bardan sayın banu hanımdanda bir cevap bekliyorum kumkapıda yaptığınız basın aracılığıyla eyleminizi istanbul boğazı girişi tarafındada gerçekleştirmenizdir marmarda geçimini kıyı balıkçılığından kazanan insanlar boşuna beklemeyin borçlarınız varsa teknenizi satıp borçlarınızı kapatın yoksa nasılsa bu gidişle haciz gelecek şimdi bu yazımı bilmem kaç kişi okur ama kimse kılını kıpırdatmaz olsun ben elimden geleni yapıyorum çünkü bana zarar veriyorlar benim gibi kıyı balıkçılığı yapan bir çok teknenin ağlarına zarar veriyorlar hafta sonu yine darbe yedim allah ıslah etsin.
  selamlar,
  MURAT GÜNAY
  RUMELİ KAVAĞI-SARIYER
  21/01/1969


 2. #2
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  sevgili murat sadece poyraz tekleri olduğu kanaatinde deyilim,bu ne kokoşun nede banu hanımın işi deyil bu tüm balıkçının denizi koruma adına yapması gerek iştir.eskiden rahmetli nuri amcam namı değer eşekçi nuri marmarada kaçak trol gördüğünde direk üzerine gider bindirir veya ağını çektirir onu oradan kovalardı ki bunu o zamanın tüm reisleri yapardı,şimdiye gelince bana göre herkez haklı,ne düzen var ne yönetim nede balıkçıya sahip çıkan devlet otoritesi,buradan birlik beraberlik yazılarıyla artık bir çatı altında toplanmamız gerektiğini ve balıkçılık anayasasını çıkartmamızın zamanın geçtiğini söylesekte malesef hiç kimseden bir ses çıkmıyor,sakın yanlış anlama ama biz denize sahip çıkacağımız yerde birilerinden denize sahip çıkmalarını istiyoruz,onlar denize sahip çıkıncada vay siz kimsiniz,rakıyla lüfer yiyeceksiniz,bunlar tuzu kurular vs.diyede eleştiriyoruz.
  sevgili murat önce biz yediğimiz kaba etmeyenler birbirimize inanıp güvenip bir araya gelerek bir hamle başlatmalıyız,burada herkez akıl veriyor,şikayet ediyor,herkez kafasına göre çözüm önerileri yapıyor,tv kanallarında ahkam da kesiyor ama hiç kimse bir adım atamıyor neden?
  asıl olan denize,denizden ekmek yiyenlerin sahip çıkmasıdır.
  saygılarımla

 3. #3
  Moderators MURAT GÜNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1.006
  Tecrübe Puanı
  259

  Standart

  Selam Tuncay Abi,
  Çok doğru söylüyorsun adamın üzerine gittim nerdeyse kavga edecektik duydunmu bilmiyorum nekadar doğru onuda tam öğrenemedim ama hafta sonu trol çekenlerle sahil güvenlik botu küçük olanlardan kavga etmişler botu bıçakla delmişler başçavuşu tartaklamışlar diye bir söylenti var doğruluğunu bilmiyorum abi çevremdeki ulaşabildiğim herkese bu denizlere ne yapabiliriz diye fikirlerini soruyorum denizden ekmek kazananlara ama ina herkesin ortak fikri nasıl daha fazla balık tutarız oluyor resmi veya gayriresmi abi nuri amcayı bende tanırım allah rahmet eylesin mekanı cennet olur inşallah o zamanlarda millet birbirinin balığına sokulmazdı şimdi nerdeyse ağın içine ağ döküyorlar bu gırgırdan kıyı balıkçısına kadar aynı herkes birbirinin üzerine ağ atıyor nerdeyse deniz sahte şamandıra dolu kimi kime şikayet edeceksin sen ağ atıyorsun volici gece çiğniyor veya çalıyorlar baziları bile bile yapıyor inan bu işten evine ekmek götürmeye çalışanlara allah yardımcısı olsun.
  MURAT GÜNAY
  RUMELİ KAVAĞI-SARIYER
  21/01/1969


 4. #4
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  eğer biz bir olup yapılması gerekeni yapmazsak birileri bizim yerimize yapacak dostum hemde öyle yapacak ki ondan sonra bağırsakta isyan etsekte fayda etmeyecek.geçenlerde ankaradan bir bürokratla konuştum tel.de öylebir yaptırımlar geliyor öyle bir mecburiyetler geliyor ki,laybıtundan tüm gemi sicilinde yazanlar alayı balıkçı için yolda bu millet birazdaha eylem yapsın,birazdaha trol çeksin biraz daha burada konuşmaktan başka birşey yapmasın,biri çıksın tv de beyaz pusuladan bahsetsin,öbürü başka şeyden bahsetsin biraz daha mazot satsın bak neler oluyor hepberaber seyredeceğiz.
  anladığım kadarıyla ben heralde adam deyilim,diyeceksin neden?boğazda kaçak trol çekemiyorum,kaçak avcılık yapamıyorum,koca dto da 20 yıl başkanlık yaptım ne orkinoz ne çıpra levrek çiftliğim oldu anlayacağın bir bok yapamadım bugünde hayatımı idame ettirebilmek için mal satıyorum.
  evet murat haklısın bu denizden var olan malları satıp çıkmak gerekte motorumu bir senedir satılığa çıkardım soran bile yok kim nasıl neden alacak?
  dünya malesef hırsızların dünyası,eğer bir konum istiyorsan zengin olmak istiyorsan ne ALLAH,korkusu nede KURANI KERİMİ dinleyeceksin işine bakacaksın bakmasına da,bizim işimiz deyil olmadıda,biz yine mal satalım belki zengin olamayız ama,adam olarak hayatımızı sonlandırırız.
  şunada tamamen inanıyorum ki,bundan sonra balıkçının bir araya gelip birşeyleri başaramayacağıdır,çünki herkez kendini düşünmekte herkez kendi malının derdinde,senin ağınmış moturunmuş kimsenin umrunda deyil,büyük derede kaçak trollar geceyi bekliyor b.derede veya umur yerinde çekiyor birde hava atıyor cesaretliymiş...!normaldir dikkat et hırsızların hepsi de cesaretlidir,birinin malını çalmak veya birinin evine girmek cesaret işidir,ayrıca eski adamlar derki cesareti başka anlamlarda sadece aptallar kulanır.
  işimiz zor murat hemde çok zor,ALLAH hepimize akıl fikir versin,ben busene biterim sen öbür sene diğerleride öteki sene,kimse malına motoruna ağına güvenmesin bu deniz böyle tüketilirse hepsine birgün martılar sıçar,sıçıyorda...!

 5. #5
  dökülük

  Standart

  Balıkçılar kanunlara tebliğler uymuyor ve devlet bir takım yetersizlikleri nedeni ile bu alanda sağlıklı denetim yapamıyor. Bütün bunları bir yerde anlayabilirim. Doğrudur, denizde denetim zor ve pahallı bir iştir. Peki uluslararası bir geçiş yolu olan istanbul boğazını nasıl denetleyemiyor. Dünyanın en pahallı radar sistemlerinden biri boğazda kurulu, keza sahil güvenlik komutanlığıda öyle.

  Kumkapı yeşilköy arası, boğazın içi, kınalı-fenerbahçe, kınalı-burgaz arkası ve kadıköy mendireğinin denizi,. Çok gibi gelebilir ama bütün çekilen yer buralar.
  3adet SG gemisi 2adet SAGET 2 haftada bu işin büyük bölümü halolur.
  Acilen tekneler için yeddiemin limanı konusunun haledilmesi gerekiyor.
  Son çare ise genç balıkçı arkadaşlarımızla trol avcı timleri kurmak gibi geliyor bana.
  Konu dökülük tarafından (28.11.11 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Moderators MURAT GÜNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1.006
  Tecrübe Puanı
  259

  Standart

  Yakalam isteyen okadar güzel yakalarki anlatayımda belki yetkililer buradan okurlar ve anlarlar rumeli kavağı altınkum dinlenme tesisleri askeriyeye aittir su üstü kurulu minibüsleri var getireceksin ondan birtane birde gece görüşlü kayıt cihazlı bir kamera kaydedip plakadan adresine noter kanalıyla bir tebligat direk cd ile mahkemeye sevk itiraz etmeye hakkı bile yok koy cd oynatıcıya nezaman nereye ağ attığını kaç mille çektiğini hepsini kendi seyretsin iş bukadar basit.
  Yok yakalamak istemiyorsan sana ihbar gelmesini bekle ihbar yapıldıktan mevkiine göre 15-30 dk. Arası gelecek erketede adamları var zaten çıkar çıkmaz telefon açıyorlar ağlar fora gittikten sonra gidip şamandıraları al ağlar vira doğru limanlara allah bereket versin.
  MURAT GÜNAY
  RUMELİ KAVAĞI-SARIYER
  21/01/1969


 7. #7
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Doğru,yakalamak isteyen yakalar;


  haftalardır takibindeyiz İstanbul Boğaz girişindeki katliamın, ancak bir türlü balığın akını ile bizim derlenip toparlanıp gidişimizi denk getiremedik. kısmet Salı günüymüş, atladık, Milliyet'ten iki dostumuz Gökhan ve Garo abi ile Rumeli Feneri köyüne gittik. limanın girişini ve Boğaz'ı ve Karadeniz açılımını tabak gibi seyredeceğimiz kayalıklarda yerimizi aldık. tam limanın girişinin üstü, köy mezarlığının az altı, denize doğru, bayrak direğinin olduğu yer. herkes gidebilir, bizim gördüklerimizi görür, isteyen denetçi de orada konuşlanır yasayı uygular. öyle bir nokta orası. gırgır tekneleri ve aralarında turlayan trolcüleri görmek inanamayacağınız kadar kolay, zira. biz, o sabah iki adımlık mesafede avlanan 7 gırgır ve 8 de trol teknesi sayabildik.

  gırgırları bıraktık kenara, burnumuzun dibinde trol çekenlerle başladık. sabahtan beri sen orada avlanamazsın orası benim diye telsizlerden birbirlerine söven balıkçılar, bunlar. yani o tepeye gelip oturmaya bile gerek yok :) telsizleri dinlemek ve baskın yapıvermek bir niyet meselesinden ibaret. biz saat 9:30'da 158 Sahil Güvenlik hattını aradık ve ilk ihbarı gerçekleştirdik.

  Sahil Güvenlik'i aramak biraz ürpertici, önden bir telesekreter var, size yapacağınız ihbarın asılsız olması durumunda hakkınızda yasal işlem yapılacağından ve bu hattı sebepsiz yere meşgul etmemeniz gerektiğinden bahseden.. e, ciddiye alıyorsunuz, zaten çok ciddi olan bir ihbar işini, bir de böyle hatırlatma duyunca öncesinde, pür dikkat karşınıza çıkacak operatöre odaklanıyorsunuz. biz de öyle yaptık, hafif hazırolda, bir heyecan "Rumeli Feneri köyünden bildiriyoruz, 3 milden içeride, kıyıya iki adımda trol çekiliyor, gereğinin yerine getirilmesi" dedik, isim ünvan sordular verdik. kapattık. beklemeye başladık. trolleri kesiyoruz bu arada, acaba neredeler, ne yapıyorlar sürekli saydık durduk. bu arada Poyraz'a yakın köşesinden alanın bir de sahil güvenlik hücumbotunu geçerken tesbit ettik ki, heyecanlandık, acaba ihbarı ona mı devredecekler, kırar mı burnunu Fener'den taraf... elbette hayır. beklemeye devam ettik. yarım saat geçti, yok kimse. olacak gibi değil!

  saat 9:59'da bir kez daha aradık sahil güvenlik'i. trol tekneleri de bu süre zarfında 3 mil çizgisine doğru açılmaya başlamışlardı. o kadar ki biz "trolcüler yasal çizginin dışına çıkmadan sahil güvenlik gelmeyecek galiba" bile dedik. ama operatör "yoldalar, gelince komutan sizi arayacak zaten" dedi, gene pek otoriter bir sesle. peki. kurumun ciddiyetine daha telesekreterinden ikna sıradan birer vatandaş halimizle sustuk, kayalara oturduk. bekledik.. bekledik...

  ve dayanamadık, 10:05'de konunun bir diğer muhattabını aradık! ilçe tarım müdürlüğü'nü.

  sahil güvenlik'in o resmi, hizaya sokucu uslübuna karşılık ilçe tarım'ın ev telefonunu açan kız çocuğu "alo"su elbette muazzam bir tezat teşkil ediyor :)) ancak hızla su ürünleriyle ilgilenen masaya bağladılar, biz de adının Kadriye olduğunu öğrendiğimiz yetkiliye durumu özetledik, "bu gırgır ve trollerin az sonra limana gireceklerini ve yüklerini boşaltacakları"nı anlattık ve gelip denetlemelerini istedik. tamam dediler.

  saat 10:45 gibi hem sahil güvenlik hem de ilçe tarım yetkilileri limana girdiler, biz de tepeden yanlarına limana indik.

  3 trol teknesi limanda ilçe tarım tarafından, 1 gırgır teknesi de liman girişinde sahil güvenlik tarafından denetlendi. devede kulak, hiç şüphesiz. dışarıda daha varlar, dedik. ama limandakilerle yetindiler. raporlar tutuldu, miniminnacık tekirleri gördük trol güvertelerinde, aralarında pek az yaprak da olmak üzere. herkes biliyor, bu balık açıkta çekilmiş olamaz. reisler huzursuz, tayfaları deseniz keza. işlemleri hızla tamamladılar, siz deyin yarım saat, biz diyelim 20 dakika.. bir şey de çıktı çıkmadı konu değil zira açıkta daha bir dolu gırgır teknesi duruyordu hala ve dönmemiş trol tekneleri.. neyse, gider ayak, Kadriye hanımla beraber gelen ilçe tarım yetkilisi "sizin 174 şikayetlerinizden dolayı biz rutin teftişlerimizi yapamıyoruz" deyiverdi! "aynı yeri günde 5 kez ihbar ediyorsunuz" diye de ekledi, "aynı insan yapmıyor ya ihbarı, aynı yeri her gören ihbar ediyor besbelli, keşke çarşı pazar yerlerine su ürünleri mühendislerini görevlendirseniz her sabah denetleseler" demek düştü, bize de.

  tekrar gördük ki herkes bir diğerini suçlamaya hazır, değişimi herkes istiyor, bir gram gayret göstermek o değişim için kimsenin değil niyeti.

  limandan çıkacak balıkların karayolu ile taşınacağının bilgisiyle saat 11:16'da Jandarma'yı aradık. 156'yı açan olmadı! bir kez de 11:20'de aradık. gene açan olmadı. Rumeli Feneri köyü çıkışındaki jandarma karakoluna uğradık, biz de. saat 12:05'de ziyaret ettiğimiz jandarma karakolunda merak ve temkinle karşılandık, misafir edildik. komutan kısaca "limanda bir su ürünleri yetkilisi olsa" dedi ve konuyu hiç üzerine almadı. oysa bu sayfada da yayınladığımız İBB'den tarafımıza ulaşan (notlar kısmında bulabilirsiniz) bilgilendirme diyor ki, yetki kimdeyse, o devreye girer. yani köyde ihtiyar heyeti bile sorumlu, jandarma bölgesiyse, jandarma, polis bölgesiyse polis, il tarım, ilçe tarım, zabıta.. herkes ihbar değerlendirmekle mükellef!

  ama günün sonunda mesele o kadar açık ve net ki: vatandaş olarak orada mıydık, oradaydık, ihbarları bizzat yaptık mı yaptık. ihbarlara denetçilerin reaksiyonu yeterli miydi, hayır! sahil güvenlik botunun gelmesi bile 1 saat 15 dakika sürdü. trol tekneleri bu süre zarfında çıktılar mı ceza alanının dışına, çıktılar. liman haricinde bölge denetlendi mi, denetlenmedi. bir yarım saat daha olsun bekledi mi denetçiler diğer gırgır ve trollerin limana girişini, beklemedi. kimse kimseye ceza yazabildi mi, yazamadı. İstanbul çinekop kaynıyor mu, kaynıyor... kim bunun sorumlusu peki, balıkçı mı?  Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar

  Yukarıdaki yazıyı dikkatle okumalıyız,sizce yakalamak isteyen varmı ?

  Hala yapılmak istenen bırakın tutalım,bir kısım kıyı balıkçısı ise onlar tutmasın,yada bu güne kadar onlar tuttu biz tutalım bundan sonra derdinde,bir diğeri olta hariç derken Marmara ve Yakın Karadeniz dışı balıkçı bana ne lüferden diyebilmekte.Yasaların bu kadar muğlak,tanımların eksik olduğu bir sektörde sıkıntılar bitmeyecek,bitmez.Kurtuluşu sadece STK'lardan beklemek bencillik ve aymazlık.Herkes sahip çıkmalı ekmeğine...
  Konu özgürdeniz tarafından (28.11.11 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 8. #8
  Reİs Kuzeyden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  548
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Yakalamak isteyen yakalar;

  Cok dogru bir Tespit, Sistem böyle islemeye devam ederse Sahil Güvenlik vs Kurumlar, bulunduklari yerden disari bile cikamazlar.

  Elbet bir gün bir Baba YIGIT cikacak umarim gec kalmaz,,

  Saygilar
  Yunus Arslan
  1974

  Yok

 9. #9
  Dostlar Junior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kısa bir şikayet vakasınıda ben anlatayım , Yer Beykoz paşabahçe önü ağustos sonu yasağın kalkmasına 7-8 saat var çapari yapıyoruz kocamaan arkadaşın biri kocamaan bir alanı çevirdi (isminin önemi yok)
  e biz de vatandaşlık görevi aradık böyle böyle diye verilen cevap aynen şöyle "Bizim durumdan haberimiz var o arkadaş yasağın bitmesini kutlamak için çevirdi ve balığı sahile götürüp beleş dağıtacak" zihniyet mi ? salaklık mı? boşvermişlik mi ? yoksa başka pis kokularmı siz karar verin .
  Bence denetleyenleri denetlemek lazım
  cezayıda o balığı satan esnafa lokantaya madrabaza kesmeli , alıcı olmayınca en fazla 2 kere yapar 3. de denize dökünce kurallara uyar .
  Benim nacizane düşüncemdir :)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılık teknolojisi terimleri
  By Burhan Reis in forum Akademik Çalişmalar..
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.05.11, 18:02
 2. Trol balıkçılığının önemi ve eko sisteme etkileri
  By aFaLa in forum Ö.Faruk KARA HOCAMIZDAN SORUNLAR ve ÇÖZÜMLERİ
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 02.03.11, 02:16
 3. İst.Deniz Polisi Trol Operasyonları
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11.01.11, 03:18
 4. Trol Nedir? Çeşitleri ve Zararları Nelerdir ?
  By Hıcaz in forum Sürütmecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 12:12

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM