BP: Meksika Körfezi'ndeki sızıntı durdu

BP, Meksika Körfezi'ne üç aydır tonlarca petrol yayan kuyudan sızıntıyı durdurma operasyonunun başarılı olduğunu açıkladı.
İngiliz petrol şirketi BP Meksika Körfezi'nde bulunan sorunlu petrol kuyusundaki sızıntıyı durdurma operasyonu ardından, yeni sızıntıya rastlanmadığını açıkladı. BP yöneticilerinden Kent Wells'e göre, kaçağı tıkanan kuyudan sızıntı durmuş görünüyor. Ancak basınç nedeniyle yeni sızıntıların olmaması için testler yapılıyor. Nisan ayında meydana gelen kazadan beri okyanusa sürekli petrol püskürten kuyuyu yeni kapakla tıkamayı planlayan BP, bu işlemin başarılı olup olmayacağını basınç testleriyle ölçmek zorunda.
Basınç testini geçmeyen bir kapağın yerleştirilmesi durumunda petrol kuyusunda yeni çatlakların oluşmasından ve şu ankiden de fazla miktarda petrolün suya karışmaya başlayabileceğinden korkuluyor. Körfez'de BP tarafından işletilen Deepwater Horizon petrol platformu, 20 Nisan'da bir patlama sonucu çökmüş ve deniz dibindeki kuyu petrol sızdırmaya başlamıştı. Sızıntının durdurulması açıklaması ardından New York borsasındaki BP hisseleri değer kazandı.
BP'nin mühendisleri pazartesi günü deniz yatağındaki kuyuya bir kapak yerleştirmişti. Amerikalı yetkililer, 85 gündür denize oluk oluk boşalan petrolün halen durdurulamaması karşısında öfke dolu. Başkan Obama, ABD'nin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak niteliyor. BP'nin operasyonu iki yan unsuru da içeriyor. Bunlardan biri, daha fazla petrolü sızmadan kontrol altına alacak bir tankerin faaliyetlerini sürdürmesi, diğeri de daimi bir çözüm sağlaması umulan ve petrol kaynağından gelen basıncı hafifletecek iki kuyunun daha açılması. Soruna bütünüyle çözüm sağlanması için zorunlu görülen ek kuyuların açılması ancak Ağustos ortalarında mümkün olacak. BP sızıntıyı önleyebilmek için şimdiye dek 3,5 milyar dolar harcadı. Şirket ayrıca bu faaliyetler için 20 milyar dolarlık ek bir fon oluşturdu.