S.S Yalova Merkez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, son günlerde kamuoyunu meşgul eden zehirli deniz anasının çok büyütüldüğünü söyledi.

Tokalak, AA muhabirine yaptığı açıklamada medya organlarında gösterilen deniz anası türünün her sene bu dönemlerde sıkça görülen bir tür olduğunu söyledi. Erdal Tokalak, bu sene sayısının biraz daha fazla olması nedeniyle polemik hale getirildiğini dile getirerek “Bu deniz anaları her yaz ay olur. Sadece bu sene sayısı arttı. Bunun da başlıca sebebi denizin ısınması. Geçtiğimiz seneye göre deniz suyu daha çabuk ısındığı için bu deniz anaları da sıcak denizlere daha fazla sayıda geldi. Durum bundan ibaret” dedi.

Bu türden daha can yakan deniz anası türlerinin olduğunu hatırlatan Tokalak, şöyle devam etti:

“Bu kadar büyütülmesini anlamıyorum. Vatandaş denize girmeye çekinir oldu. Bu deniz anası türü çok zehirli olsa tüm balıkçılar hastanede olurdu. Her balıkçının ağına takılan bu deniz anası türünden yüzlercesini her gece biz ağlardan çıkartıyoruz. Vücudunuzun bir bölgesinde yara varsa ve ona temas ederse can yakar. Ancak bunu sadece bu tür değil diğer deniz anası türleri de yapar”

Tokalak, Eylül ayında görülen ve balıkçılar arasında ‘torpil’ adı verilen bir deniz anası türünün bulunduğuna da dikkat çekerek “Bu deniz anası türünü bu kadar gündeme getirenlere ben Eylül ayında görülen torpil deniz anasını göstermem gerek. Her biri yaklaşık 15 kilogram ağırlığında olur. Görüntüsü korkutucudur ve de vücuda temas ettiğinde insanı yerinde duramayacak kadar canını yakar” diye konuştu.