5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Bu Denizi Orkinoslar mı Kirletti?

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.989
  Tecrübe Puanı
  2448

  Standart Bu Denizi Orkinoslar mı Kirletti?

  Bu Denizi Orkinoslar mı Kirletti?

  Orkinos çiftliklerinin orkinoslara, diğer balıklara, denize ve çevreye verdiği zarar giderek büyüyor. Sorunun nerede olduğunu ve neler yapılabileceğini bianet’e anlatan Greenpeace’den Deniz Sözüdoğru’yu dinleyin.  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 490-290.jpg
Görüntüleme: 84
Büyüklüğü: 71.4 KB (Kilobyte)
ID:	11854


  Türkiye'de altı şirkete ait orkinos çiftliği var. Bunların çoğu İzmir bölgesinde, Çeşme, Karaburun ve Urla'nın ortak denizi Gerence körfezinde, birkaç tanesi Antalya, Gazipaşa'da.
  En yüksek itirazlar uzun zamandır Çeşme'den yükseliyor: "Denizde hayat kalmadı, orkinoslar denizi çok kirletiyor, çevre katliamı yaşanıyor, su kirli, bu balıklara da insanlara da zararlı" deniyor.
  Sorunun nerede olduğunu ve neler yapılabileceğini bianet'e anlatan Greenpeace'den Deniz Sözüdoğru Çeşme'yle ilgili problemi şöyle aktarıyor:"Gerence körfezi yapısı itibari ile kapalı bir körfez ve çiftliklerin neredeyse tümü orada toplanmış durumda. Ayrıca aynı körfezde başka balık çiftlikleri de bulunuyor ve yıllardır bölgeyi kirletiyorlar. Dolayısıyla gözle görünür en fazla sorun Gerence-Çeşme'de yaşanıyor."
  Bu konudaki en büyük sorunlardan biri elbette balık çiftlikleriyle ilgili yönetmelikte.
  Balık çiftliklerindeki dünya standardı, "İnsan yaşamayan yerlerde, 100-200 metre çok kuvvetli akıntı alan denizlerde ve iki yılda bir yer değiştirecekler" şeklinde.
  Orkinos çiftliklerinde neler oluyor?


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 490-250.jpg
Görüntüleme: 69
Büyüklüğü: 65.5 KB (Kilobyte)
ID:	11855

  Sözüdoğru, yönetmelikle ilgili şunu söylüyor: "Yalnızca kıyıdan uzaklık, derinlik ve akıntı hızı kriterleri ile sürdürülebilir yetiştiricilik -akuakültür yapılamaz. Kaldı ki zaten Türkiye'de halen 'sürdürülebilir akuakültür' anlayışına dayalı bir yönetmelik veya politika yok. Elimizdeki yalnızca balık çiftliklerinin yarattığı kirlenmeye karşı son derece yetersiz ve hatta göstermelik bir uygulama."

  Orkinos çiftliklerine gelince, Sözüdoğru'nun anlattığına göre buralardaki asıl sorun yetiştirme değil, semirtme çiftlikleri olmaları. Yani bu çiftliklerde orkinos yetiştirilmiyor, vahşi ortamından alınan orkinoslar dört ila altı ay süre içinde bu kafeslerde semirtiliyor. Daha sonra da hasat ediliyor. Dolayısıyla bu süreç, doğal stoklardan balığın yakalanması temeline dayanıyor.
  "Son derece hızlı, güçlü, hassas bir balık olan Atlantik orkinosları göçmendir ve her yıl nisan ortasından itibaren Akdeniz'e yumurtlamaya girerler ve tam da bu zamanda avlanılırlar. Saatte 50 mil gibi bir hızla yüzebilen bu balığı en kolay avlama zamanı hayvanın havyarlı olduğu zamandır, dolayısıyla daha üreme fırsatı verilmeden yakalanırlar."
  5 metrelik orkinostan 3 santimlik sushi'ye

  Sonra ne oluyor dersiniz?
  O kocaman balıklar minik sushi ve sashimi'lere dönüştürülüyorlar ya da konserve tonların içine sıkışıyorlar. Öncelikle en büyük alıcı olan Japon pazarı için, daha sonra İspanya, İtalya, Fransa ve Türkiye'nin başını çektiği Akdeniz ülkeleri tarafından avlanan orkinoslar bugün artık yıllardır süren aşırı ve yasadışı avlanma nedeniyle tükenmenin eşiğinde.
  Çiftliklerin zararı yalnızca orkinoslara değil.
  Sözüdoğru, bu zararlara diğer balıklardan başlıyor. "Çiftliklerdeki orkinosları besleyebilmek için daha küçük balık türlerine ihtiyaç var, onları semirtmek için tonlarca başka balık avlanılıyor."
  En büyük kirliliği kesimler yaratıyor

  Kirlilik sorunu ise, bunlara ek bir konu. Her ne kadar yılın tamamında balık bulundurmasa da -genelde mayıstan aralık ayına kadar orkinoslar çiftlikte tutuluyor, sonra hasat ediliyor- orkinosların boyutları çok büyük.
  Boyları beş, altı metre, ağırlıkları ise 900 kilograma kadar ulaşabiliyor. Normal olarak toplu tutulduklarında yarattıkları dışkı ve gıda atıkları denizde kirlenmeye neden olabiliyor. Bunun Ayrıca hasat zamanı kafeslerde yapılan kesimler de büyük bir kirlilik yaratıyor. Kesim zamanı kafeslerde öldürülüp kanları tamamen akıtılıyor (kanının hızlı bir şekilde ve tamamen akıtılması lezzeti açısından çok önemli.) Şirketlerin bazıları kesimi kafeste değil, yükledikleri gemilerde kapalı yaptıklarını iddia etseler de yöre halkı kıyıya vuran balık kafaları ve kanlardan şikâyetçi.
  Sözüdoğru'nun belirttiğine göre, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma komisyonu (ICCAT) tarafından resmi olarak belirlenen yıllık kota Türkiye için 2012 yılında 600 ton. Fakat Türkiye'deki çiftliklerin kapasitesi 4000-5000 ton. Aradaki fark ise başka ülkelerden ithal edilerek karşılanıyor ve bu da yasadışı avcılığı beraberinde getiriyor.
  Koruma altına alınmaları gerek

  Sözüdoğru, Türkiye'nin en önemli av sahasının Türkiye-Kıbrıs arasındaki bölge olduğunu belirtiyor. "Çünkü bu alan orkinosların Akdeniz'deki üreme alanlarından biri. Bu nedenle aslında tamamen koruma altına alınması gereken bir deniz alanında her yıl onlarca tekne avlanıyor. Greenpeace olarak orkinosların soyunun korunması için acilen yumurtlama alanlarının deniz rezervi ilan edilerek koruma altına alınmasını istiyoruz."
  Genel anlamda balık çiftlikleri, yarattığı dışkı ve yem atıkları nedeniyle dip yapısında birikmeye ve zaman içerisinde oradaki habitatın bozulmasına neden oluyor. Kullanılan yemlerin içeriği ve antibiyotikler gibi doğal ortama verilmemesi gereken maddelerin kullanılması da büyük tahribat yaratıyor.
  Sözüdoğru, yetiştirilen balığın bölge denizine ait bir tür olup olmamasının da önemli olduğunu belirtiyor. "Çiftliklerden her zaman kaçan balık olur, bu balıklar hem hastalık taşıma riskine sahiptir, hem de oraya ait bir tür değilse yerel ekosistemde bozulmalara yol açabilir."
  Greenpeace çiftliklere tümden karşı değil

  Greenpeace tüm balık çiftliklerine karşı değil. Elbette sürdürülebilir akuakültür kriterlerine uymaları şartıyla... Halen Türkiye'de bu kriterler uygulanmıyor ve hatta yasalarda bulunmuyor bile. O yüzden önce yapılması gereken yasal düzenlemelerin doğru oturtulması, ondan sonra akuakültüre yatırım yapılması.
  Yani çok özetle, deniz ekosistemine zarar vermeyecek, yerel habitatı etkilemeyecek (denizde ve kıyıda), başka deniz canlılarının yaşamını riske sokmayacak, kullanılan yeminden yetiştirilen balık türüne kadar bu özellikler gözetilerek işletilecek çiftlikler olmalı. Greenpeace'in bu konudaki görüşlerini detaylı öğrenmek isteyenler burayı tıklayabilir.
  Daha önce 2002'de, Çanakkale Assos'taki dalış yasağı olan Kadırga koyuna orkinos havuzları kurulması üzerine çevre köylüleri, başlattıkları hukuki mücadeleyi kazanmış ve havuzlar kapatılmıştı. (IC)

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Reİs namık akgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesajlar
  101
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  eee burası türkiye bilende konuşuyor bilmiyende bu greenpeaceciler bu bilgileri acaba kimden alıyorlar bunların tuzu kuru balıkçı can cekişiyor onlar nelerle ugraşıyor neyse konuşulacak cok şey varda susmak en güzel cevap galiba
  Akgün Balıkçılık

 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Susmak cevap olamaz,yukarıda yazılanlara balıkçının ekonomisi dışında bir cevap varsa verilmelidir.Mesela neden biz bu balığı yıllarca Marmarada avlayabilirken şimdi neden yok gibi bir soruya cevap yazarak başlanmalı,eğer Marmarada avlayabiliyor olsak ICCAT vs gibi örgütler bize karışabilirmiydi ve balıkçı para kazanmaya devam ediyor olmazmıydı?Bir diğer sorun da kotalar ve faydalananlar ki bu balığın diğer balıkları kıyıya sıkıştırıp kıyı balıkçısına av şansı sunmasını es geçerek yazıyorum.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 4. #4
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  61
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  96

  Standart

  Afala ve,Deniz Sözüdoğru kardeşimize çok teşekkür ederim;kısa ,öz bir biçim de anlatmış,tabii bu sorunları yaşamayan bilmez gerence körfezin de son 3yıldır balıktutlmuyor,denizi sadece üstünü gördüğümüz için altını göremediğimizden, bazı arkadaşlarımız fikir sahibi olmayabilir eger görebilseydiniz değil çiflik ç'sini bile anmazdınız ,hele kapalı koylar da tamamen deniz dibinin ölmesine ve orada denizden faydalanan insanların sağlığı açısındanda zaralarının üstü örtülüyor
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 5. #5
  TAYFA ADA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  369
  Tecrübe Puanı
  55

  Standart

  sivri adada bir ciftlik var ada suan bitti ...
  adalı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Orkinoslar Karadeniz'de.???
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 07.03.12, 22:34
 2. Orkinoslar Elde Kaldı
  By Burhan Reis in forum Diğer Videolar
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 30.05.11, 02:21
 3. dev balık ve orkinoslar
  By basli balikcilik in forum Balık Videoları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.05.11, 00:51
 4. japonya depremi ve orkinoslar
  By banu dokmecibasi in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21.03.11, 06:32
 5. denizin çobanı orkinoslar
  By banu dokmecibasi in forum Sürütmecilik
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17.02.11, 22:48

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM