Bu Kadınlar Dantel Değil Balık Ağı Örüyorlar

Bafra ilçesinde açılan balık ağı örücülüğü kursuna katılan 22 kadın ev ekonomisine katkıda bulunabilmek için balık ağı örmeyi öğreniyor.
Girişimce Cemile Kitapçı'nın hazırladığı proje kapsamında Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Şubesi Müdürlüğü ve Bafra Umut Derneği işbirliği ile Kızılırmak Mahallesi Alaçam Caddesi'nde açılan Balık Ağı Örücülüğü Kursuna 3'ü erkek 25 kişi katılıyor.

Halk Eğitim Merkezi desteği ile çevredeki kadınların aile bütçesine katkıda bulunabilecekleri bir iş ortamı yaratmak isterken aklına bu projenin geldiğini kaydeden Kitapçı, Bafra ilçesinde, yaşanan işsizlik sorununun önüne geçmek ve kadınların aile bütçelerine katkı sağlamaları için meslek sahibi olmalarını amaçlayan proje ile 22 bayan ve 3 erkekten oluşan 25 kursiyeri bir araya getirdiklerini ve bu amaçla açılan kursta kadınların ağ örücülüğü yapmalarını sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Kitapçı, Bafra İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Şubesi Müdürlüğü ve Bafra Umut Derneği işbirliği ile açılan kursa katılan kadınlara, kiraladıkları 80 metrekarelik atölyede balık ağı örücülüğü öğretildiğini belirterek, 'Kentin sosyal ve kültürel yapısına katkı sağlamak amacıyla böyle bir çalışma içine girdik. Kadınların aile ekonomilerine katkı sağlamaları için balık ağı örücülüğü eğitimi, hamak yapımı ve file yapımı eğitimi vermeyi amaçladık' dedi.

Kursa katılan kadınlar ise piyasada balık ağının kilosunun 3 ile 5 TL arasında örüldüğünü kursta, 15 tane serpme imalatı, 10 tane hamak üretimi, 20 tane tatilcilere yönelik pazar filesi, 150 tane balık ağı yaptıklarını, ağ yapımını öğrenerek ev ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Kitapçı, kursu tamamlayan 25 kursiyere Bafra Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı sertifika verileceğini de sözlerine ekledi.
Halk Eğitim Merkezi Usta öğreticilerinden Zehra Başaran ise, 5 gün sürecek balık ağı örücülüğü kursunun yeni girişimciler getireceğine inandığını söyledi.

NA-DLK-İRE) - SAMSUN