BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 70. yıl dönümünde çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak.

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ
ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 70. yıl dönümünde çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak.
Ankara'da ilk tören bugün sabah Anıtkabir'de düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol'dan yürüyerek saat 09.05'de mozoleye çelenk koyacak. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Saygı duruşu, askeri bandonun çalacağı İstiklal Marşı'nın bitiminde sona erecek.
Cumhurbaşkanı Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından, korteje dahil olmayan sivil ve askeri erkan ile öğrenciler saygı geçişinde bulunacak.
Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00'de Anıtkabir'e çelenk konulacak.
Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 70 yıl önce ebediyete intikal ettiği bugün saat 09.05'den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirilecek. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da saat 09.05'de 2 dakika süreyle çalınacak.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca bugün saat 10.00'da, kurum konferans salonunda 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni düzenlenecek. Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan birer konuşma yapacak.

"CUMHURİYETİ YAŞATMA KONUSUNDA GÜÇLÜ İRADEYE SAHİBİZ"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk'ün vefatının 70. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin kuruluşuyla belirlenen ideallere ulaşmadaki temel hedefin Atatürk'ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesini geçmek olduğun belirterek, ''Bu hedefe doğru yürürken, Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde gelişmesi, büyümesi, modernleşme sürecinin devam etmesi elzemdir. Bunun bir bayrak yarışı olduğu şuuruyla, büyük bir inançla ve azimle çalışan devletimizin de milletimizin de Cumhuriyet'i ilelebet yaşatma ve kazanımlarımızı ileriye götürme konusunda güçlü bir iradeye sahip olduğunu vurgulamak istiyorum'' dedi.
"TÜM FERTLERİ VATANDAŞLIK TEMELİNDE BİRLEŞTİRMEK"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin en büyük idealinin, ''inancı, etnik kökeni, yaşam biçimi ne olursa olsun milletin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmek olduğunu'' bildirdi.
"ATATÜRK, SIRADANLAŞTIRILMAYAN BİR ÖNDER"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 70 yıl önce, fikirleri, yaşamı ve eserleriyle ölümsüzlüğe yolcu ettiğimiz Atatürk'ün, ölümünün 70. yılında da değeri her gün biraz daha artan ve sıradanlaştırılmayan bir önder olduğunu belirtti.
"CUMHURİYETİN ERDEMLERİNE SADAKATİMİZİ GÖSTERME GÜNÜ"
TBMM Başkanı Köksal Toptan, 10 Kasım'ın, Türk milleti için büyük bir kurtarıcısını anma günü olduğu kadar, sahip olduklarının değerini bilerek Cumhuriyet'in erdemlerine sadakatini ve Atatürk'ün ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığını gösterme günü olduğunu bildirdi.