Buzulların erimesiyle dünyanın dengesinin alt üst olacağı bir gerçek.. Deniz suları yükselecek, tüm dünyada denize kıyısı olan kentler bu durumdan fena etkilenecek.. Belkide sonsuza dek suyun altında kalacaklar.. Bilimadamlarının merakla takip ettiği en önemli konu ise; dünyadaki bazı ülkerin tüm topraklarının deniz seviyesinde olması, denizlerin yükselmesi dahilinde bu ülkerin tamamen yok olacağı..

Amerikalı bilimadamları, Grönland ve Antarktika’daki (Güney Kutbu) buzulların peşi sıra parçalanmasından endişe ettiklerini ve bunun okyanuslardaki su seviyesinin bugün
öngörülenden daha çabuk yükselmesine neden olabileceğini açıkladılar.

Science dergisindeki habere göre, ABD’nin Oregon Üniversitesi’nden buzulbilimci Peter Clark’ın da aralarında bulunduğu bilimadamları, Grönland ve Antarktika kıyılarındaki buzul tabakalarının son yıllarda inceldiğinin gözlemlendiğini belirtti.

Bu bölgelerdeki buzulların incelmesinin büyük buz kütlelerini etkileyebileceğini ve birçok buzulun zincirleme reaksiyonla eriyebileceğini belirten Clark’a göre, büyük buz tabakalarındaki incelme, okyanusların su seviyesinin bugün öngörülenden çok daha fazla ve çabuk yükselmesine neden olabilir.

Bilimadamları, gelecek 200 yılda küresel ısınma nedeniyle özellikle Grönland’daki buzulların erimesinin, okyanusların su seviyesinin yükselmesine yol açacağını, aynı senaryoya göre Antartika’daki buzulların enişlemesinin dengeleyici unsur olacağını düşünüyor. Bu durumda okyanuslarda su seviyesinin gelecek 200 yılda yaklaşık 50 cm yükseleceği tahmin ediliyor. Buzulbilimci Peter Clark, işaretlerin gösterdiği gibi hem Grönland’da hem Antarktika’daki buzulların erimesinin, okyanusların su seviyesinin gelecek 200 yılda 1 metre yükselmesine yol açabileceğini, 1000 yıl içinde Grönland’daki buzulların tamamen eriyebileceğini ve okyanusların su seviyesinin 6 metre yükselebileceğini belirtiyor..