Beş dalgıcın yanı sıra teknelerle yapılan temizlik çalışmasında, denizden çok sayıda cam şişe ve atık malzeme çıkarıldı.

Çanakkale Rotary Kulübü 2010-2011 dönem Başkanı Ahmet Şekip Günay, yaptığı açıklamada, deniz temizliği kampanyasıyla denizlerde yaşanan kirliliği, buradaki atıkları su üzerine çıkararak topluma anlatmak istediklerini söyledi.

Deniz temizliği etkinliğinin dördüncüsünü yaptıklarını ve bunu geleneksel hale getirdiklerini ifade eden Günay, ''Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çekmek ve bölgesel bir temizlik yapmak için burada bulunuyoruz. Çanakkale Rotary, Rotaract ve İnteract kulüpleri olarak denizlerimizin ve çevremizin kirletilmemesi için halkı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz'' dedi.

Kampanya kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin desteğiyle uyarı broşürleri bastırarak halka dağıttıklarını belirten Günay, şöyle konuştu:

''Broşürlerde deniz kirliliği konusunda bilgiler yer almakta. Deniz kirleticilerinin detaylı şekilde anlatıldığı broşürleri dağıtarak halkın bilinçlenmesine katkı sağlamak istiyoruz. Amacımız daha güzel ve daha yaşanabilir bir çevreyi gelecek nesile bırakmaktır.''

Deniz temizliğinin ardından kulüp üyeleri kordon boyunda dolaşarak broşür dağıttı.