3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Çarpan balıkları tanıyormusunuz?

 1. #1
  BALIKÇI Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  551
  Tecrübe Puanı
  88

  Standart Çarpan balıkları tanıyormusunuz?

  en fazla oltaya takılan Trokonya ve diğer çarpanların özelliklerini sizlerle paylaşmak istedim.
  Saygılar, sevgiler...


  TRAKONYA  Denizlerimizde bulunan zehirli balıklardan, “Varsam” dan sonra zehiri en etkili olan, trachinidae familyasından bir balıktır.

  İki sırt yüzgecinde 6 tane dikenden, 1, 2 ve 3. dikenleri ile kulak kapaklarında bulunan birer tane dikeni zehirlidir. Çarptığında, dayanılmaz sancılar, kasılmalar, solunum zorlukları, sindirim sistemi ve göz bozuklukları yapar, açtığı yaralar aylarca iyileşmez.

  17-20 cm. boyunda, kahverengi, kirli sarı desenli bir derisi vardır. Dip balığı olduğu için gözleri başının üstündedir ve gene sürekli dipte oturduğu için karnı beyazdır. Ağzı vücuduna göre büyüktür. Kalın ve pulları yapışık, kaygan bir derisi vardır. Sırt ve karın yüzgeçleri düzgün bir sıra gösterir, daha doğrusu süreklilik gösterir, bir bütün halindedir.

  Dipte, kumların içine yatarak avını bekler. Dipte gezinen küçük balıklar, balık yavruları, karides yer. Çenesi çok kuvvetlidir. Yanına yaklaşan balıkların birden üstüne atılarak zehirli dikenlerini batırır.

  Denizin yasası olarak başka balıklar da trakonyayı yer. Daha çok kendisinden büyük balıklar, sinağirt ve kikla gibi, trakonyayı yedikten sonra onlar da zehirlenip ölürler.

  Bu belalı balık, denizlerimizin hemen tümünde vardır. Öldükten sonra da dikenleri zehirlidir. O nedenle de hemen hemen bütün balıklar sudan çıktıklarında yüzgeçlerini kaparlarsa da trakonya kapamaz ve yüzgeçlerin üstündeki dikenleri batmağa hazır tutar.

  Mayıstan itibaren yaz boyunca yumurta döker.

  AVCILIĞI

  Tehlikesi nedeniyle özel olarak hiçbir avcılığı yapılmaz. Ancak gırgırlarda, fanyalı ağlarda gelebilir. Gırgırlarda gelen trakonyalar bile kakıçlarla alınarak tekrar denize atılır.

  Olta ile de özel avcılığı yapılmaz. Ancak dip oltaları ile yapılan avcılıkta ya yeme atlar, ya da en dip iğnedeki balığa ve kaşık oltalarına da atlar.

  Bu durumda, amatörlerin yapacağı iş, eğer balığı tanımıyorlarsa, hiç beklemeden ve balığı sudan çıkarmadan, kösteği keserek ağzındaki iğne ile birlikte denize atmaktır. Ağzında iğne olan balık, yaşamını sürdüremez, ölür.

  Eğer balık tanınıyorsa ve mutlaka sandala alınmak isteniyorsa, o zaman, küpeşteye kadar çıkarılan balığın kafasına ya basamak ile ya da başka bir ağırlıkla vurarak öldürmek gerekir. Öldükten sonra gene dikkatle içeri alınır. Kafası, kulak kapaklarının altından kesilip bıçak ucu ile denize atılır.

  Sırt yüzgeci, kuyruğundan tutularak, öne doğru her iki yanına keskin bir bıçakla açılan iki yarık kanalı ile gövdeden ayrılır ve o da denize atılır. Bundan sonra artık tehlike kalmamıştır.

  YEMEKLERİ

  Bu kadar belalı bir balık olmasına karşın eti en lezzetli balıklar arasındadır. Tavası, haşlaması nefis olur.

  İSKORPİT  İskorpit denizlerimizde Trakunya ile Varsam'dan sonra dikenleri ikinci derecede zehirli olan balıklardandır. Scorpeanidae familyasından olup bilimsel adı Scorpeana Serofadır. Şekil ve görünüş itibariyle çirkin ve sevimsiz bir balıktır.Yan tarafları ve kuyruk yüzgeci hariç, başı dahil her yeri dikenlerle kaplıdır. Dikenleri birçoğu özellikle birinci sırt yüzgecinin 11 dikeni kıç
  yüzgecinin 3 dikeni ve karın yüzgecinin de bir dikeni zehirlidir. Dikkate değer bir konu da küçük boyda olanların zehiri büyüklerinkine oranla daha kuvvetlidir ve etkilidir.

  İskorpitin vücut yapısı koni şeklindedir. Başı girintili çıkıntılı birçok dikenle kaplı olup vücudunun üçte biri oranında büyüktür. Ağzı da o oranda geniştir. Ağzını açtığı zaman genişlik hemen hemen vücut yapısına denk gelir. Alt çene üst çeneye oranla daha çıkıktır. daima dipte yaşadığı için gözleri başının üst tarafında yerleşiktir. Bütün yüzgeçleri fazla gelişmiş olmasına rağmen tembel bir balıktır. Hayatını küçük taşlık, kayalı ve mağaralık yerlerde geçirir. Pulları ufak olup derisine iyice yapışıktır.

  İskorpit genelfe alacalı esmer, kısmen kahverengimsi, pembe ile karışık kırmızı renktedir. Bulunduğu yere göre rengini uydurma yeteneği vardır. Ortalama boyu 15-20 cm'dir. Üreme mevsimi yaz aylarıdır. İskorpit bütün sularımızda bulunur. Ancak soğuk bölgelerden hoşlanmazlar. Yerli balıklardan sayılırlar.

  Kış aylarında derin sulara çekilirler. İlkbaharda tekrar eski bölgelerine dönerler. Eti beyazdır ve Lezzetlidir. Çorbası çok meşhurdur. Tavası, haşlaması ve pilakisi olur. Not : Eğer bu balığı yakalarsanız sakın çıplak elle dokunmayın. Eğer çıplak elle dokunacaksanız iğneyi balıktan çıkarmak için balığı yere indirin ve solungaçlarından baş ve işaret parmaklarınızla kavrayarak tutun.

  OLTA TAKIMI

  İskorpit Mayıs ayından itibaren sonbahar sonuna kadar devam eder. Kışın da az miktarda da olsa avcılığı yapılır. Olta Takımı iki tipte olur;

  Zokalı Takım : Hemen hemen yemli Lüfer oltasının aynısıdır. Ancak bedeni Lüfer takımında olduğu gibi 2.5 metre olarak hesaplanmaz 1 metre yeterlidir. 35 numara kalınlığındaki bedene kıyılarda ufak biraz derinlerde orta boyda 3/0 numara iğneli zoka kullanılır

  Köstekli Takım : 60-80 gr. ağırlındaki iki tarafı deklikli iskandilin alt gözüne ortalama 30-35 cm uzunluğunda 35 numara kalınlığında ve 1 numara iğneye köstek bağlanır.İskandilin diğer ucuna 3 adet 3 numara iğneden oluşan köstekli beden ilave edilerek beden fır döndüyle ana oltaya eklenir. Gece avcılığında yaprak halinde akyem, gündüzleri karides kullanılır (ben teke ve midye kullanırım Karides biraz pahalı bulsam güvecini yapıp yiyecem.) Avcılık taşlık ve ve ilişken yerlerde yapılırsa amaca ulaşılır. Zoka ve iskandil yere yatırılır. Ara sıra bir iki kaldırılarak tekrar dibe yatırılır. İskorpit yemi görünce üzerine altlar. Büyük ağzıyla yutmaya hazırlanırken olta çalınıp yakalanması sağlanılır. Yukarı çekilince balığın alt çenesi sol elin baş ve işaret parmağıyla ile sıkıca tutulup da iğne çıkartılabilir.

  VARSAM
  Yapı olarak Trokanyaya çok benzer onu Trokanyadan ayıran enbüyük özellik iğnelerine temas edildiğinde daha korkunç ağrılar vermesidir.

  ÇİÇİNA


  Özellikle güney sahillerimizde bolca bulunan vatoz'a benzer, ancak kuyruğu vatoza göre ince ve keskindir.
  Oltanıza takıldığında kuyruğunu sağa sola çarpmasını engelleyecek şekilde üzerine basıp misinayı kesin ve denize bırakın.


  MÜREN


  Ege ve akdeniz bölgesinde kayalık bölgelerde çok sık raslanır.
  Görüntüsünün ürkütücülüğünün yanında denizlerde sakin sakin durur. Ancak uzerine basılıp yada rahatsız edildiğinde keskin dişleriyle ısırdığı yerde büyük yara açar.

  Eti lezzetlidir. Oltanıza takıldığında, eğer etini yemek istemezseniz boyun bölgesine basıp iğneyi çıkartıp salıverin.

  birgün bi şarkı bi albüm ararsanız kulağınızın pasını silmek isterseniz buyrun
  www.oyunmuzik.com

 2. #2
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.340
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  paylaşım için teşekkürler. amatör balıkçılar için gerçekten çok yararlı bilgiler. bende trakonyanın azizliğine 4-5 kez uğrayan biri olarak baya bi ikkat edilmesini öneririm.
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  13
  Tecrübe Puanı
  22

  Standart

  evet amatörler dikkat etsin bencede özellikler trakonya benide fena çarptı her zaman yanınızda küçük bi şişede amonyak olsun anında kesiyo ağrıyıb10 iskorpite zaten alıştık dokunmuyo o

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Deniz Balıkları -8-
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 23:13
 2. Deniz Balıkları -6-
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 22:50
 3. Deniz Balıkları -5-
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 22:47
 4. Deniz Balıkları -3-
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 18:44
 5. Deniz Balıkları -2-
  By Hıcaz in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 18:42

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM