3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Çevre gününü kutlarken..

 1. #1
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Çevre gününü kutlarken..

  Bu gün ''DÜNYA CEVRE GÜNÜ''.
  Malum,dünyamızın Deniz alanları,karalardan çok büyük.O bakımdan çevre derken akla ilk gelen Deniz olmalı..
  Bu nedenle de Denizi seven,Denizle ilgili olan,ondan ekmek yiyen,balık yiyen insanlar olarak,özellikle bizleri ilgilendiren bir konu..
  Bu gün ve her gün çevreye duyarlı olunması dileklerimle,konuya ilişkin bir alıntı sunuyorum:


  Tema, dünya çevre günü’nde duyarlı halkımıza sesleniyor

  Tema, dünya çevre günü’nde duyarlı halkımıza sesleniyor: topraklarımız gidiyor...El koyun.Yoksa 30 yıl sonra el koyacak toprağınız kalmayacak...

  Dünya Çevre Gününü Yurt Genelinde Düzenledikleri Etkinlikler İle Kutlayan TEMA Temsilci Ve Gönüllüleri, Kamuoyunun Bu Konudaki Duyarlılığının Üst Seviyede Olmasından Hareketle Topraklarımızı Korumak, Verimini Arttırmak İçin Duyarlı Herkesi
  Topraklarımıza El Koymaya Davet Ediyor. Çünkü Toprak Yoksa Hayat Yok...

  Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “ Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmeye başlandı. Bu çerçevede 2006 Yılı Dünya Çevre Günü’nün ana teması “Çöller ve Çölleşme ”, sloganı ise “Kurak Alanlar Çölleşmesin” olarak belirlendi.

  Dünya Çevre Günü’nün ana teması olan “Çölleşme“ ne yazık ki ülkemizi doğrudan ilgilendiren ve maruz kaldığımız çok önemli bir tehditdir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2000 yılı bitiminde açıkladığı rapora göre, ülkemizin yer aldığı Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde kuraklık artışı ve tarımsal verimde düşüş öngörmekte, küresel ısınmanın zararlı etkilerini en önce ve en şiddetli biçimde yaşayabileceğimize dikkat çekmektedir. Aynı şekilde Çölleşmeyle Savaş Eylem Planı verilerine göre düzenlenen Dünya Çölleşme Haritası’nda Anadolu, çölleşme tehlikesi derecesi yüksek ve çok yüksek sınıfa sokulmaktadır. NASA'nın yaptığı bir araştırmaya göre, erozyonun şiddetlenerek devam etmesi ve etkili tedbirler alınmaması halinde Türkiye'nin büyük bir bölümü 2040 yılında çöl olacaktır.

  Çölleşme küresel bir sorundur ve ekonomik kaynaklar üzerinde büyük bir yüktür. Bugün Dünya yüzeyinin üçte biri veya bir başka deyişle 4 milyar hektarı aşkın arazi çölleşme tehdidi altındadır. Ayrıca, ihtiyaçlarının çoğu için toprağa bağımlı olan 1,2 milyarı aşkın insanın hayatı ve 110 ülkedeki dünyanın en yoksulları da aynı kaderi paylaşmaktadır. Oysa BM Çevre Programı UNEP’e göre; küresel düzeyde, çölleşmeden doğrudan etkilenen bölgelerde yıllık gelir kaybı 42 milyar dolarken, çölleşme ile mücadelenin yıllık bedeli sadece 2,4 milyar dolardır.

  Açlık, susuzluk, işsizlik ve iç göç toprakları çölleşen bir ülkenin temel sorunlarıdır. Kırsaldan kente göç beraberinde tarımsal üretimde azalma ve kentlerde yoğun işsizliği getirmektedir. Bunun sonucunda ülke genelinde işsizlik şiddetlenmekte, gelir dağılımındaki adaletsizlik artmakta, çarpık kentleşme, çevre kirliliği, doğal kaynakların aşırı kullanımı ve tahribi gündeme gelmektedir. Toprak; yaşamın ön koşulu, yeniden üretemeyeceğimiz ve satın alamayacağımız tek varlığımızdır. Bu nedenle Toprağı verimli kılmak için, önce o toprağı korumak, korunan toprağı ıslah edip geliştirmek ve verimli kılmak gerekir.

  TEMA Vakfı, toprağın üretilemeyen bir kaynak olduğuna dikkat çekmek ve duyarlı halkımızı harekete geçirmek üzere 2006 yılında TOPRAK YOKSA HAYAT YOK...EL KOYUN ana temalı bir kırsal kalkınma seferberliği başlattı. El Koyun Kampanyası ile Ardahan, Hatay, Erzurum, Kastamonu, Kırklareli, Konya ve Şanlıurfa’da toplam 10 köyde kırsal kalkınma projesi gerçekleştirilecek. Dünya Çevre Günü ve Haftası dolayısıyla kamuoyunun bu konudaki duyarlılığının üst seviyede olmasından hareketle topraklarımızı korumak, verimini arttırmak için herkesi “Geleceğimize Şimdiden El Koymaya” davet ediyoruz.

  Hemen Şimdi El Koymak İçin;

  www.elkoyun.com web sitelerimizden bilgi alıp istediği proje köyünü seçerek kredi kartı ile bağış yapabilirsiniz.
  • Avea, Telsim ve Turkcell faturalı hat kullanıcıları 3464’e mesaj göndererek seçtikleri köye kendileri adına veya “Hediye” yazıp boşluk bıraktıktan sonra bağış yapmak istediği kişinin numarasını yazarak aynı numaraya mesaj göndererek başkaları adına da El Koyabilirler. Bir mesaj bedeli 5 YTL’dir.
  • El Koyun Projeleri banka hesap numaralarına masraf veya havale bedeli ödemeden bağışta bulunabilirsiniz.
  • Yardım Toplama Yetkisi ve Kimlik Kartına sahip TEMA Vakfı Temsilcilerine makbuz karşılığında bağışta bulunabilirsiniz.(Yardım toplama yetkisine sahip TEMA Temsilcilerimizin listesine www.elkoyun.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

  Kurumsal Haberler Sitesinden alınmıştır.Teşekkürler.

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.696
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  TEMA tüm gerçekleri olduğu gibi anlatmış. teşekkürler.

  benim merak ettiğim ise 47.000 ad köyden - 28.000 ad köye indik ?( indirildik)- bu yok olan 19.000 ad köyün topraklarını kim koruyacak ?- satsak korunurmu acaba ?

  murat dostum çevre günümüz kutlu olsun - mu .
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Standart

  Hepimizin Cumhur..Şayet kutlayacak çevremiz kaldıysa..

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM