3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Cezalar can yakacak

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.967
  Tecrübe Puanı
  2445

  Angry Cezalar can yakacak

  Foça Liman Başkanlığı Foça Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda Foça balıkçılarına bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  Bilgilendirme toplantısında Foça Liman Başkanı Cihan DUMAN Avrupa birliği uyum yasası çerçevesin de Denizcilik kanunlarında yapılan yasal değişikler hakkında balıkçıları bilgilendirdi.

  Foça Liman Başkanı Cihan DUMAN ; Özellikle sizleri bilgilendirmek istediğimiz konu 4922 sayılı denizde can ve mal koruma kanunu 6 18 sayılı limanlar kanunu ve özellikle siz balıkçıları ilgilendiren su ürünleri kanunu 4922 ve 618 sayılı kanunlar bizim denizcilik müsteşarlığının yetki alanına giren kanunlar bu kanunlarda daha önce 4922 sayılı kanuna muhalefet edildiği zaman buna örnek vermek gerekirse gemilerde denize elverişlik belgesi ve teknik donanım eksikliği olduğu zamanlarda mahkemeye veriliyordunuz hakkınızda mahkemeye adli işlem yapılıyordu yıllarca mahkeme takip etmek zorunda kalıyordunuz. Daha sonra yasaya göre hapis cezası alınıyordu buda para cezasına dönüyordu. Aynı suçu ikinci bir kez tekrarladığınızda hapis cezası alınıyordu . Ve bu konuda sıkıntılar büyüktü şimdi bu değişti Avrupa birliği uyum yasları çerçevesinde bu tür yasalarda değişikler yapıldı 200 e yakın kanun değişti ve bu değişikler mecliste kabul edildi 4922 sayılı kanunda ve balıkçıları ilgilendiren bir çok kanunda artık mahkemeye adli işlem yap ılmıyor. Cezalandırmalarda artık direk olarak para cezası uygulanacak Buna örnek vermek gerekirse 4992 sayılı kanunun 20 maddesi derki yola elverişlilik belgesi ,denize elverişlilik belgesi almayan ve bu belgeleri battal edilen veya belgesinin süresi geçmiş gemilere ve bu gemilerin donatanına ve kaptanına beş bin ytl den yirmibeşbin ytl ye kadar para cezası kesiliyor.

  10 metre nin altındaki balıkçı gemileri miço ehliyeti yeterlikli. 10 metre nin üstünde olanları da 18 grostona kadar gemici ehliyeti yeterlikli gemi adamı ehliyetine sahip olmalı liman seferi yapan altı yedi metrelik balıkçı teknelerini kullananların mutlaka gemi adamı cüzdanı olmadan sefere çıkmamalı bu cüzdanlara sahip olmayan balıkçılarımız miço kurslarına katılmalı bu kursları düzenleyen kurlar mevcut.

  Balıkçılar b sınıfı sürücü belgesi alabilir sağlık raporunu alan gemi adamları gemi adamı cüzdanını alabiliyor ve bu sağ lık raporunu sağlık ocakları da verebiliyor. Alınan sağlık raporları beş yıl geçerlikli
  Biz liman başkanı olarak sizlere yola denize elverişlilik belgesi verirken sizleri kontrol ediyoruz fakat sizlerde tedbirli olmalısınız denizde başınıza on yıl başınıza hiç bir şey gelmeyebilir fakat bu demek değildir ki on birinci yıl gelmeyecek can ve mal güvenliğiniz için tedbirinizi alarak kanunlara uymalısınız.

  Balıkçı teknesi olup ta avlanma ruhsatı olmayan tekneler var ruhsatı olmayan tekneler kesinlikle balıkçılık yapamaz

  15 metrenin üzerinde liman seferi ve liman seferi dışında sefer yapan tüm balıkçı gemilerine otomatik tanımlama cihazı takılmak zorunda bu cihaz geminiz olduğu yeri ve nerelerde seyir yaptığınızı gösteren veya geminiz niteliklerini bir başka gemi tarafından tanımasını sağlayan bir tanıtma sistemi bunun yaralarına gelince arama kurtarma hizmetlerinde denizde çatışmay ı önlemeye, yarıyor

  01-ağustos 2008 tarihinden itibaren bu cihaz zorunlu. ötv siz yakıt kullanan teknelerin usulsüz yakıt kullanıldığını söyleyemeyiz fakat usulsüz kullanmayı önleme açısından ötv siz yakıt kullanan teknelerin ne kadar yol gittiği na kadar sarfiyat yaptığı bu cihaz sayesinde belirlenecek usulsüz kullanmayı engelleme ve önleme açısından bu önemli bir cihaz bu cihazı belirtiimiz tarihten itibaren bulundurmayan gemilere yola elverişlilik belgesi verilmeyecek

  Gemi adamı olmayan veya balıkçı ruhsatı olmayan kişiler balıkçı teknelerinde sefere çıkamazlar. Yeterli belgesi olmadan denize çıkan kişilere ve bu taşımaya müsaade eden gemi kaptanına beş bin ytl para cezası uygulanacak dedi.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.342
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  abi bune yaa yandık desene
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 3. #3
  BALİKÇİ REİSİ
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  31
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  biz denize nasıl çıkacaz ya motoru satacaz yakında böyle ceza olurmu mahkemeye verseler daha iyiydi yaf.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM