Datça'da karavida avcılığının yasak olduğu, kontrollerde karavida böceği bulunduranlara rastlandığı, bunların denize atılmadığı takdirde her karavida için 741 TL ceza kesileceği belirtildi.


DATÇA Sahil Güvenlik Komutanı Başçavuş Tevrat Önder, Liman Başkanı Murat Yıldız ve Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Akif Fidan ile birlikte bilgilendirme toplantısı düzenledi, balıkçılara uyarılarda bulundu.
Bölgede karavida avcılığının yasak olduğunu hatırlatan Önder, "Kontrollerde teknesinde karavida böceği bulunduranlara rastlanıyor. Ağlarınıza karavida takılırsa, denize atın. Aksi halde her karavida için 741 TL para cezası uygulanacaktır. Belli zamanlarda karavida avı serbest bırakılıyor. Kaş ve Kalkan’dan getireceğimiz karavidaları menşei göstermek şartıyla satabilirsiniz. Aksi halde cezalı duruma düşersiniz" diye konuştu.
Avlanmaya da dikkat
Başçavuş Tevrat Önder, balıkçılardan, teknelerinde kullandıkları Türk bayrakları konusunda da daha dikkatli olmalarını isterken, "Teknelerinizde yırtık ve sökük bayrak görmek istemiyorum. Böyle durumlarda karşılaştığımızda para cezası uygulanacak. Yıpranan ve eskiyen bayraklarınızı yenileri ile değiştirme konusunda ihmalkar olmayın. Avlanma yeri olarak da balıkçı barınağının içi yasak, dışı serbest. Sezon başladığında parakete ve zıpkınla avlanmanın yasak olduğunu unutmayın. Ayrıca azmak ve çekek yerlerinde de avlanmak yasaktır" dedi.