Deneme seferi yankı buldu


Çin'in, ilk uçak gemisi Varyag'ın deneme seferine çıkması bölgeyi hareketlendirdi.
Dev uçak gemisinin denize açıldığı gün Tayvan, en gelişmiş füzesini "uçak gemisi katili" olarak lanse ederken, ABD Dışişleri Bakan Sözcüsü, Çin'in uçak gemisine ihtiyacını izah etmesini istedi.
Tayvan, yerli Hsiung Feng III (Cesur Rüzgar) isimli füzesini, savunma fuarına hazırlık çalışmaları sırasında üçüncü kez görücüye çıkardı. Süpersonik gemisavar füzelerinin 2 Mach seyir hızına ulaştığı belirtilirken, 80 millik bir menzile sahip olduğu ifade edildi.
Tayvan merkezli haberde, füzelerin fuar alanında "Uçak gemisi katili" sloganı yazan ve bir füzenin tahrip ettiği uçak gemisinin resmedildiği posterin asılı olduğu panonun önüne yerleştirildiği kaydedildi. Tayvan'ın daha önce iki kez görücüye çıkardığı ve Perry sınıfı fırkateynlere yerleştirilen Hsiung Feng III füzesi için bugüne kadar gemi savar silahı terimini kullanmadığı belirtildi.
Varyag uçak gemisinin deneme seferlerine başlaması ABD'de yankı buldu. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, "Çin'in böyle bir teçhizata ihtiyacı konusunda yapacağı her türlü açıklamayı memnuniyetle karşılarız." dedi.
Çin'in, ABD'nin askeri edinimleri ve savunma bütçesi konusunda ABD kadar şeffaf olmadığını kaydeden Nuland, "Askeri konularda açık ve şeffaf bir ilişki arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.
Çin'in Ukrayna'dan eğlence merkezi yapacağı gerekçesiyle aldığı 60 bin tonluk dev uçak gemisi Varyag, dün itibariyle uçak gemisi olarak Dalian limanında test seferine başladı.

Zaman