Deniz altındaki ormanlar da tehlikede
Halk arasında “Deniz eriştesi” olarak bilinen, bilimsel adı “Posidonia Oceanica” çayırları hızla azalıyor.


Halk arasında “Deniz eriştesi” olarak bilinen, bilimsel adı “Posidonia Oceanica” çayırları hızla azalıyor. Deniz altı zenginliği için büyük öneme sahip olan “Posidonia Oceanica” çayırları hakkında bir araştırma yapan Ege Üniversitesi Su Altı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin, konuyla ilgili bilinçlendirme çalışmaları başlattı.
"Deniz altındaki ormanlar ölüyor” diyen Metin, dünyada sadece Akdeniz kıyılarında bir metre ile 40 metre arasındaki derinliklerinde yaşayan Posidonia çayırlarının su altı hayatının en önemli bitkileri arasında yer aldığını ve “denizin ormanı” olarak nitelendiğini söylüyor.
Posidonia çayırları geçmişte tüm Akdeniz kıyılarında görülürken, günümüzdeki “katil yosun” olarak bilinen “Caulerpa” türleri yayılıyor. Posidonia çayırları sadece Türkiye kıyılarında sağlıklı olarak yaşamını sürdürebiliyor.
Konuya dikkat çeken Prof. Dr. Cengiz Metin de bu çayırların Türkiye’nin koruması gereken en önemli deniz varlıkları olduğunu kaydediyor. Metin, fotosentez yapması nedeniyle oksijen üreten bu bitkilerin, kıyı erozyonunu engellediğini, birçok canlıya yaşam ve beslenme alanı oluşturduğunu da sözlerine ekliyor. Bu tür zenginliklerini korunması hepimizin geleceği için büyük önem taşıyor.