Deniz balığı ile çiftlik balığının besin değeri bakımından farklılıkları nelerdir?
Deniz balığı ile çiftlik balığının besin değeri bakımından farklılıkları nelerdir?

Genel olarak besin değeri (protein, yağ) bakımından çok belirgin bir farkın olmadığını söyleyebiliriz. Fark yalnızca lezzetinde. Deniz balıkları geniş alanlarda dolaştığından farklı tür besinlerle beslenebilir. Bu, etinin de lezzetli olmasına neden olur. Çiftlik balıklarıysa dar bir alanda ve belirli besinlerle beslenir. Besinin içeriği ve kalitesi çiftlik balığında lezzeti belirleyen unsurlardandır. Yem kalitesi düşükse etin lezzeti de oldukça düşer. Aslında çiftlik balıklarında da çok yüksek kalitede yem kullanarak, deniz balıklarında olan lezzeti yakalamak mümkün. Ancak bu, maliyeti arttırdığından dolayı ekonomik olmaz.

Balık çok yüksek besin değerine sahip önemli bir besin kaynağı. Kültür balıkçılığının ortaya çıkmasının temel nedeni de aynı besin değerinde, hızlı çoğalan-büyüyen, daha ucuz ve aynı besin değerinde balık elde etmek. Üstelik üretim yapay olduğundan doğal stoklara da fazla zarar verilmemiş olur ve soyu tehlikede olan ekonomik türlerin de korunması sağlanır. Bunun yanında bilimsel kriterler dikkate alınmadan kurulan balık çiftliklerinin sualtı yaşamına olumsuz etkileri vardır. Yani bir yandan yaparken bir yandan başka bir taraftan yıkmamak gerekiyor.

Özetlemek gerekirse çiftlik balığının deniz balığından besin değeri bakımından bir fark yoktur. Çiftlik balığının hareketi az olduğundan belki yağa oranı biraz daha fazla olabilir. Bunun yanında az olan lezzeti artırmak içinse işin sırrı özel balık soslarında. Bu biçimde lezzet sorununu da çözerek balık tüketebilirsiniz.balıksevdasıcom