Deniz dalgasından elektrik üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, deniz dalgasından elektrik üretileceğini belirterek, “Bir pilot çalışma yaptık ve iyi sonuç aldık” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, deniz dalgasından elektrik üretileceğini belirterek, “Bir pilot çalışma yaptık ve iyi sonuç aldık” dedi.

Güler, Ordu'daki ziyaretleri kapsamında Atatürk Anıtı önünde düzenlenen “Ordu Bahar Konseri”ne katıldı.

Konserin ardından gazetecilerin deniz dalgasından elektrik üretilmesi ile ilgili sorularını yanıtladı. Deniz dalgasından elektrik üretilmesi için bir pilot çalışma yaptıklarını ve iyi sonuç aldıklarını anlatan Güler, şöyle konuştu:

“Tabii yenilenebilir enerji kapsamında bildiğiniz gibi akarsular, güneş, rüzgar, jeotermal enerji ve tarımsal atıkların dışında aynı zamanda akıntı enerjisi ile dalgalardan da elde edilen enerji yenilenebilir enerji kapsamına giriyor. Bununla ilgili bir pilot çalışma da yaptık ve iyi sonuç aldık. Kullandığımız ve ürettiğimiz mıknatıslarla dalga enerjisinden de pilot olarak elektrik üretmeyi başardık. Tabii bu küçük bir ünite. Bunun yaygınlaşması gayet tabii ki işin ekonomisi ile ilgilidir.”

Yaptıkları çalışma ile vermek istedikleri mesajın yenilenebilir enerji ve öz kaynaklara ağırlık vermek olduğunu belirten Güler, “Buradaki asıl vermek istediğimiz mesaj ülke olarak yenilenebilir ve kendi kaynaklarımıza ağırlık vermek olduğunu vurgulamak. Bu süreçten sonra ise yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Her ilk çalışma bir adım ile başlar. Bunu da başarmış oluyoruz. İnşallah yaygınlaşarak hem çevre kirliliğini hem de enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmış oluruz” diye konuştu.